Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Karaciğer İçin Hasarlı Olan Gıda ve Destekler

  • 25 Nisan 2021
  • Karaciğer İçin Hasarlı Olan Gıda ve Destekler için yorumlar kapalı
  • 305 kez görüntülendi.

Karaciğer ana detoks merkezidir. Hasar vermeden evvel zehirli maddeleri ve birikmiş metabolik atıkları bedenden atmak çalışmaktadır. Bir Hayli natürel yiyecek desteği karaciğer sıhhatini takviyeler, ancak bir kısmı bunun tersini yapmaktadır. Karaciğer zararını önlemek için sakınılması gereken besin ve destekler vardır. Akıllı pratisyenler, karaciğer problemleri olan bireylere reçete vermekten sakınmak için hangi destekleri kullandıklarını öğrenirler. Ancak şahıs kendi […]

Karaciğer ana detoks merkezidir. Hasar vermeden evvel zehirli maddeleri ve birikmiş metabolik atıkları bedenden atmak çalışmaktadır. Bir Hayli natürel yiyecek desteği karaciğer sıhhatini takviyeler, ancak bir kısmı bunun tersini yapmaktadır. Karaciğer zararını önlemek için sakınılması gereken besin ve destekler vardır. Akıllı pratisyenler, karaciğer problemleri olan bireylere reçete vermekten sakınmak için hangi destekleri kullandıklarını öğrenirler. Ancak şahıs kendi başına yapıyorsa, bu listeyi dikkatlice araştırmalıdır. Bazı bileşikler karaciğer için düpedüz makûstur ve şahıs istemeden de olsa onları almadığından emin olmalıdır. Karaciğer için makûs besin ve destekler alttaki gibidir:

1 Fo-ti Fallopia Multiflora

Fo-ti Polygonum Multiflorum, PMT, tek başına veya Geleneksel Çin Tıbbı TCM formülasyonlarında, karaciğere toksik olan nebatların ilk beşinde yer almaktadır. Takribî 25 hasta üzerinde yapılan çalışmaya göre, bu nebat karaciğeri hasar verdiği, ağır yaralanmalara ve hatta vefata neden olduğu bulunmuştur. Fo-ti’nin işlenmiş kökleri hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarına göre daha az toksik olmaktadır. Ancak yeniden de şahsın karaciğer problemi varsa, bu nebattan tamamen sakınmasını öneri edilmektedir.

2 Çin Tarçın

Cassia Tarçın Cinnamomum cassia, Çin tarçınıdır. Normal Seylan tarçınına mukayeseyle daha fazla ölçüde kumarin kapsamaktadır. Bu nebatın çok fazla alınması karaciğer zararına neden olmaktadır.

3 Nane Yağı

Karaciğer İçin Zararlı Olan Gıda ve TakviyelerEn 2 – 3 kere önerilen dozu, nane yağı Mentha piperita x, karaciğer hücreleri için toksik olabilmektedir. Nane yağı ile yapılan kronik rehabilitasyon hayvanlarda bir dereceye kadar karaciğer yetmezliği ile sonuçlanmıştır, ancak karaciğer işlevlerinde başka hiçbir parametre bozulmamıştır. Yapılan bir çalışmada, yüksek dozlarda nane yağı safrayı, fare karaciğerinde ve ALT’taki karaciğer hücrelerinde uzun vakit süresince karaciğer zararı göstergeçlerini ALT arttırmıştır. Şahsa düşük dozlar muhtemelen çok fazla hasar vermez, ama yeniden de tehlikesiz kalmak ve karaciğer problemleri varsa oral nane yağını önlemek en iyisidir.

4 Kava Kava

Amerika Birleşik Devletleri‘de, kava kava genellikle hap olarak satılmaktadır. Bu haplar muhtelif toksik çözücüler kapsamaktadır. Geleneksel kava kava meşrubatlar, çiğnenip tükürerek kökleri öğütüldükten sonra farklı biçimde hazırlanmaktadır. Tükürükteki enzimlerin kava kava’nın karaciğer toksik bileşiklerini tesirsizleştirmesi veya bu süreçte başka bir şeyin bu nebatları daha az riskli hale getirmesi muhtemeldir. Daha da makûssu, bazı bireyler ananesel kullanımlarından sakınan ve karaciğerine hasar verme potansiyelini artırabilen, içkili kava kava kullandığını bildirmiştir.
Kava alımından sonra karaciğer toksisitesine işaret eden çalışmalar alkol tüketim hikayesi olan hastaları kapsamaktadır. Değişik gidişatlarda değişik reçeteli ilaçlarla kava alınmıştır. 2000’li senelerin başından beri, dördü vefatla sonuçlanan 11 kava kava ile alakalı karaciğer zararı bildirilmiştir. Netice olarak, Kanada‘da ve bir dizi Avrupa ülkesinde kava kava menedilmiştir. 14 yaşında bir kız çocuğunda kava-kava ile ilişkili bir akut hepatit hadisesi bulunmaktadır ve karaciğer nakli sonrası iyileşme göstermiştir. Netice olarak, kava kava’nın kendisinde çok fazla karaciğer zararına neden olup olmadığı hala öğrenilmemektedir. Ancak, daha fazla araştırma yapılana kadar karaciğer problemleri olan bireyler bundan sakınması gerekmektedir.

5 Bazı Vitaminlerin Yüksek Dozları

Karaciğer İçin Zararlı Olan Gıda ve TakviyelerYüksek dozlarda veya orta dereceli A vitamini ölçüsünün uzun süreli alımı karaciğer zararına neden olmaktadır. Uzun süreli veya yüksek dozda niasin karaciğer yetmezliğine veya hepatotoksisiteye neden olmuştur. Niasinin, karaciğere fazla ölçüde hasar verebilecek NAD’ye dönüşmesi muhtemeldir. Yüksek dozda beta-karoten alkol kaynaklı karaciğer hasarını çoğaldırırken, düşük dozlar gözeticidir. Özetlemek gerekirse, çoğu vitamin klasik dozlarda hasarlı değildir. Özellikle niasin ve beta-karoten olmak üzere megadolardan sakınılmalıdır.

6 Valerian Kedi Otu

Kedi otu genellikle 4-8 hafta süresince tipik dozlarda alındığında tehlikesizdir. Bununla beraber, kedi otunda ki bazı bileşikler toksiktir ve hücre zararına neden olmaktadır. Uzun süreli kullanımdan ve yüksek dozlardan sakınılmalıdır. Yapılan bir hayli çalışma karaciğere hasar veren tesirleri hakkında bildirim yapmamışlardır. Yeniden de, karaciğer problemleri olan bireylerde buna karşı önerilecek yeterli bilgiler bulunmaktadır. Bir hastada kediotu akut hepatite ve ötekilerinde ise karaciğer zararına neden olmuştur. Son olarak, yüksek dozlarda kediotu yağı fare karaciğeri üzerinde toksik tesirlere ve bir laboratuvar deneyinde kültürlenmiş hepatoma hücrelerine sahiptir.

7 Saw Palmetto

Saw Palmetto Serenoa repens hazırlıkları bazı hastalarda kolestatik hepatite yol açmıştır. Daha Önceki içki olan bir adam, ot aldıktan sonra akut hepatit ve pankreatit geliştirmiştir. Başka bir olayda, palmetto ani karaciğer zararına neden olmuştur.

8 Hodan

Hodan Borago officinalis tohum yağı, karaciğere toksik olan, pirolizidin alkaloidleri ismi verilen karışık moleküllere sahiptir. Konsantrasyonları bu yağın tehlikesiz kullanımı için 200 ppt’den veya % 0,001’den düşük olmalıdır.

9 Karayılan Otu

Karayılan otu Actaea racemosa alan birkaç şahısta karaciğer zararı rapor edilmiştir. Ancak yapılan bir meta-tahlil çalışması karaciğeri yaralayan böyle bir delil olmadığı neticesine varmıştır. Yapılan bir çalışmaya göre, iki bayan karayılan otundan sonra akut karaciğer nekrozu geliştirmiştir. Yapılan başka bir olay çalışmasında, 44 yaşında bir bayan, ateş basması meselesini gidermek için bir ay içinde karayılan otu kullanarak karaciğer zararı geliştirmiştir. Bu olaylar enderdir. Şahıs hormon meseleleri için karayılan otu kullanıyorsa, karaciğer enzimlerini kumpaslı olarak hakimiyet etme mevzusunda hekimiyle görüşmelidir.

10 Kırmızı Yonca

Yapılan bir çalışmada, erkeklerde 60 mg Kırmızı Yonca’nın Trifolium pratense oral yoldan verilmesi, muhtemelen yüksek ölçüde izoflavonlar sebebiyle karaciğer transaminazlarını >% 30 arttırmıştır. Yapılan başka bir çalışmaya göre, kırmızı yonca steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar, özellikle aspirin ile etkileşime girer ve advers tepkinlere neden olmaktadır. Bu cins advers vakalar kumarin kapsayan nebatsal dayanaklarda yaygındır.

11 Gotu Kola

Yapılan bir araştırmaya göre, 61, 52 ve 49 yaşında üç bayan Gotu Kola’yı aldıktan sonra sarılık geliştirmiştir ve hepsi bu alım durdurduktan sonra düzelmiştir. Ayrıca Gotu kola bir çocukta karaciğer toksisitesini indüklemiştir. Ve Hepatit ve siroz da bildirilmiştir. Bu nebattan sakınılmalı veya çok dikkatli kullanılmalıdır.

12 Aloe Vera

Karaciğer İçin Zararlı Olan Gıda ve TakviyelerAloe veranın oral yoldan verilmesine bağlı karaciğer zararı ilk olarak 2005 senesinde bildirilmiştir. Bir yaralanma genellikle oral aloe veranın başlamasından 3 ila 24 hafta sonra ortaya çıkmaktadır ve bu vaziyet ender görülmektedir. Yayınlanan bir rapora göre, 55, 57 ve 65 yaşlarında üç bayan aylarca aloe preparatları aldıktan sonra akut hepatit geçirmişlerdir. Karaciğer enzimleri oral aloe preparatlarının kesilmesi üzerine sıradana dönmüştür. Başka bir gidişatta, 21 yaşında bir bayan hasta dört hafta süresince aloe vera preparatları aldıktan sonra akut hepatit sebebiyle sağlık kurumuna yatırılmıştır.

13 Chaparral

Chaparral, Kaliforniya ve Meksika‘da yetişen bir çalıdır. Muayenehane ve hayvan çalışmaları revela karaciğer için toksiktir. Yapılan bir çalışmada, chaparral alan hastalar akut ani karaciğer yetmezliği ile kronik geri dönüşümsüz karaciğer zararı geçirmiştir. Bir derlemede Chaparral yutulduktan sonra ortaya çıkan 18 hastalık hadisesi bildirilmiştir ve sarılık karaciğer hastalığının ana bulgusu olarak görülmüştür.

14 Minik Hindistan Cevizi

Minik hindistan cevizi Myristica fragrans farelerin karaciğeri için potansiyel olarak toksiktir, ayrıca hepatotoksisite ve zehirlenme ile ilişkilendirilmiştir. Muhtemelen minik ölçülerde, bir baharat olarak onaylamıştır ama çok fazla kullanmaktan sakınılmalıdır.

15 Pennyroyal Yarpuz Nebatı

Pennyroyal Mentha pulegium yağına da dağılan nane denir. Oldukça toksik olduğu söylenir ve yapılan çalışmalar, muhtemelen zehirli bir bileşik olan pulegonun varlığı sebebiyle karaciğere toksisitesini bildirmiştir.

16 Öksürük Otu

Öksürük otu, ulus doktorluğunda akciğer problemlerinde yaygın olarak kullanılan papatya ailesinin nebatıdır. Bir bebek, muhtemelen pirolizidin alkaloitleri sebebiyle öksürük çayı verildikten sonra geri dönüşümlü karaciğer hastalığı geliştirmiştir. Yapılan hayvan çalışmalarına katlanarak, ayak yastığı erişkinlerde tipik dozlarda büyük ihtimalle tehlikesizdir. Kullanımı için daha dikkatli olunmalıdır.

17 Kırlangıç Otu

16 hastada Kırlangıç otu Chaledonium majus kaynaklı karaciğer toksisitesi bildirilmiştir. Bir şahıs nebatsal olarak Greater celandine hazırlığı yaptıktan sonra akut hepatit geliştirmiştir. Daha fazla araştırmaya lüzum dinlenmektedir, ancak bu nebat muhtemelen karaciğer için o kadar iyi değildir.

18 Germande Dalak Otu

Dalak otu Teucrium chamaedrys hepatite ve hatta karaciğer sirozuna neden olmaktadır. Kapsül kapsayan almander tozu, 1992 senesinde 30 hepatit olayının salgını sonrasında Fransız pazarında menedilmiştir.

19 Usnik Asit

Haftalar süresince günlük 300-1.350 mg Usnik asit oral alımı bir hayli birey de ciddi hepatotoksisiteye neden olmuştur. Usnik asit, oksidatif stresi indükleyebilir ve karaciğer hücrelerinde, hepatotoksisitesine katkıda bulunabilecek mitokondriyal işlevi inhibe edebilir.

20 Sassafras

Sassafras Sassafras albidum yağı düşük dereceli karaciğer kanserojen olarak sınıflandırılmıştır.

21 Ökse Otu

Ökse otu Viscum album karaciğer zararına neden olmaktadır ve karaciğer zararı göstergeçlerini çoğaldırmaktadır.

22 Coleus Forskohlii Kök Ekstresi

Forskolin enerji seviyelerini donakaltıcı derece çoğaldırır ve şahsı devingen meblağ, ancak karaciğerde zarara neden olmaktadır. Yapılan bir çalışmada, Coleus forskohlii kökü ekstresi, % 10 forskolin ile farelerde karaciğer zararına neden olarak karaciğer zararı belirteçlerini çoğaldırmıştır.

23 Karakafes Otu

2000 senesinde Ulus Sıhhati Beslenme mecmuasında yayınlanan bir muayenehane çalışma, Karakafes otunun Symphytum spp karaciğere ehemmiyetli bir sıhhat riski teşkil ettiğini bulmuştur. Muhtemelen pirrolizidin alkaloitleri sebebiyle potansiyel olarak karaciğer yetmezliğine yol açan muhtelif zarar seviyelerine neden olmuştur.

24 Corydalis Kaz Gagası

37 yaşında bir erkek, Corydalis Corydalis speciosa Max tarafından indüklenen akut kolestatik hepatit hastası olduğu ortaya çıkmıştır, sarılık ve hafif bir karın rahatsızlığı şikâyeti bulunmaktadır.

25 Pau D’arco Ağacı

Pau d’arco ağacı, Amazon yağmur ormanlarına hastır ve uzun müddettir ananesel kullanım geçmişine sahiptir. Bununla beraber, delil az olsa da, karaciğer için de toksik olabilmektedir. 28 yaşında bir şahıs, multipl skleroz için Pau d’arco ve skullcap alındıktan sonra 6 ay süresince sarılık gelişmiştir. Gidişatı karaciğer yetmezliğine ilerlemiştir.

26 EDTA

Bir hastada Kalsiyum Sodyum EDTA kullanıldıktan sonra karaciğer transaminaz etkinliğinde geçici bir çoğalış olmuştur ve toksisite ise kesildikten sonra düzelmiştir.

27 Acı Kavun

Acı kavun Momordica charantia özleri, farelerde ALP karaciğer zararı göstergeçlerini artırır ancak başka rastgele bir karaciğer farklılığına yol açmamaktadır.

28 Yerba Mate

Seneler süresince fazla ölçüde Yerba Mate çayı tüketimi, genç bir bayanda karaciğer hastalığına neden olmuştur.

29 Karanfil Yağı

Bir olguda karanfil yağı yutulması koma, geçim ve akut karaciğer zararı ile sonuçlanmıştır.

30 Zeytin Yaprağı Ekstresi

Zeytin yaprağı özü genel olarak çok tehlikesizdir. Bununla beraber, yüksek dozlar farelerde karaciğerde farklılıklara neden olmuştur.

31 Impila

Güney Afrika‘da Impila Callilepis laureola, bazı hepatit hadiseleri ve böbrek zararı ile ilişkilendirilmiştir. Bir gidişatta, Impila’yı harcayan bir bayan karaciğer nekrozuna can vermiştir. Kesin nedeni bütün olarak tanımlamak güçtür, ancak güvenlik bilgilerinin olmamasından dolayı bu nebatı önlemek en iyisi olacaktır.

32 Senna

55 yaşında bir bayan Senna Cassia augustifolia kapsayan bir çay içtikten sonra akut karaciğer yetmezliği geliştirmiştir. Senna’nın karaciğer toksik tesirleri, ana bileşenlerine, sennosideslerine atfedilmiştir.

Karaciğer için Hasarlı Gıdalar ve Dayanaklardaki 5 Bileşik

1 Kumarin
Kumarin, bir hayli nebatta bulunan natürel bir maddedir. Ölümcül dozu LD50 275 mg/kilogram olan karaciğer ve böbrekler için orta derecede toksiktir ve bu elbette son derece yüksek bir orandır. Yüksek dozlarda kumarin, sıçanlarda ve farelerde karaciğer zararına neden olmuştur. Bu bileşik yalnızca mantıklı dozlarda insanlar için azıcık riskli ve düşük dozlarda tehlikesizdir. Avrupa sıhhat kuruluşları yüksek kumarin içeriği sebebiyle cassia tarçın kabuğu tüketimine karşı ihtarda bulunmuştur. Kumarin, çilek, karakuş üzümü, kayısı ve kiraz gibi değişik yenilebilir nebatlarda natürel olarak bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre kumarinler beyne de hasar vermektedir. Prenatal maruziyetten sonra çocuklarda hafif nörolojik işlev bozukluğuna neden olmaktadır.
2 Eugenol
Eugenol, karanfil yaprağı yağı % 80-88, hindistan cevizi, tarçın, tatlı fesleğen, Afrika fesleğeni, Japon yıldızı anason ve defne gibi bazı uçucu yağlardan çıkarılan soluk sarı yağlı bir akışkandır. Karaciğer için toksiktir ve karaciğerde zarara neden olmaktadır.
3 Pirolizidin alkaloitleri
Pirolizidin alkaloidleri, nebatlar tarafından sekonder metabolitler olarak üretilir. 6.000’den fazla nebatta belirlenen 600’den fazla PA ve PA N-oksidi vardır ve bunların yarısından aşırısı karaciğer için toksiktir. PA kapsayan nebatsal ilaçlar karaciğere hasar vermektedir. Bu cins otların kısa vakit kullanılmasının tehlikesiz olup olmadığı mevzusunda süregelen bir münazara vardır. Negatif tesirleri netlikle zamanla birikir ve uzun süreli kullanımdan sakınılmalıdır. Neyse ki, bazı işletmeler günümüzde pirolizidin kapsamayan karakafes üretirler. Bu mahsuller daha uzun vakit güvenle kullanılabilmektedir.
4 Kediotunun verimlileri
Tam kediotu, valepotriat ismi verilen karaciğer toksik maddeler kapsamaktadır. Bununla beraber, valepotriatların çoğu ticari kediotu mahsulünde bulunmadığı düşünülmektedir. Olay raporlarına göre, yüksek dozda kediotu dozunun dahi karaciğere hasar vermediğini göstermektedir. Karaciğer için toksik olan, hepatite ve hatta karaciğer zararına neden olabilen furano-diterpenoidler, alman gibi bazı nebatlarda bulunmaktadır.
Alkol tüketimi doğrudan karaciğer hastalığı ile ilişkilidir. Her sene neden olduğu vefat rakamına bağlı olarak içkinin muhtemelen en riskli madde olduğunu söylemek tehlikesizdir. Gelişmiş ülkelerde, karaciğer hastalıklarından kaynaklanan vefat oranı doğrudan alkol tüketimiyle orantılıdır ve günde 30 g saf alkol tehlikesiz doz olarak kabul edilmektedir. Ciddi içki hepatit, % 50’ye varan vefat oranına sahiptir.
Yağlı karaciğer, günde 16 gramdan fazla alkol alan fertlerin % 90’ında büyür, ancak içmeyi vazgeçtiklerinde düzelmektedir. Bir Hayli rapor kronik içkilerde parasetamolün asetaminofen karaciğer toksisitesinin çoğaldığını iddia etmiştir. Bireyler yalnızca akut fazla dozlardan sonra ciddi ve ölümcül karaciğer zararı tehlikesini çoğaldırmaz, aynı zamanda terapötik dozlarda da eş ciddi karaciğer zararı alana gelmektedir. Ayrıca, yukarıyada listelenen desteklerin çoğu, sadece alkol ya da uyuşturucularla birleştirildiğinde riskli hale gelmektedir.

Dikkatle Kullanılabilecek Otlar ve Destekler

Görülebileceği gibi, bir hayli natürel mahsul karaciğere hasar verme kapasitesine sahiptir. Ayrıca, piyasadaki bazı nebatsal mahsuller yeterli nitelik hakimiyetinden geçmemektedir. Kimileri ağır metaller, toksik çözücüler ve katkı maddeleri veya yaftada listelenen hakikat otlar tehlikesiz olsa dahi değişik lekeleyicileri kapsayabilir. Nebatsal mahsuller bazen eş görünüme sahip değişik zehirli nebatlarla da karıştırılır. Spirulina gibi mavi-yeşil yosun cinsleri, azami tehlikesiz seviyenin öğrenilmediği, mikrosistinler ismi verilen karaciğer toksik maddelerle kirlenebilir.
Bazı deklarasyonlarda ekinezya’nın karaciğer için potansiyel olarak toksik olduğunu, bunun doğru olmadığını iddia etmektedir. Ekinezya, pirolizidin alkaloid ailesindeki maddeleri kapsar. Bununla beraber, ekinezyadaki pirolizidin alkaloitleri hasarsızdır. Şahsın karaciğer hastalığı varsa, aldığı şey mevzusunda özellikle dikkatli olması gerekmektedir. Nitelik sertifikaları istemeli, karaciğer enzimlerini izlemeli ve ilaç etkileşimlerini önlemek için aldığı tüm destekler hakkında hekimiyle görüşmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri