Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kediler, Fareleri Hakimiyet Etmeye Takviyeci Olur mu?

  • 02 Nisan 2021
  • Kediler, Fareleri Hakimiyet Etmeye Takviyeci Olur mu? için yorumlar kapalı
  • 257 kez görüntülendi.

Kediler paradokslu mahlukatlardır. 2017 senesinde yapılan bir araştırma, “dünyadaki en yaygın ve etrafa hasar veren istilacı avcılardan biri” olarak kabul edilen kedigillerin, en az 63 küresel omurgalı cinsinin jenerasyonunun tükenmesine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Asırlar süresince kediler özellikle kentsel etraflarda, sıçanlara karşı savaşta bereketli bir bağlaşıklar olarak düşünülmüştür. Kedilerin sıçanlar üzerindeki hakimiyetiyle alakalı 2018 senesinde […]

Kediler paradokslu mahlukatlardır. 2017 senesinde yapılan bir araştırma, “dünyadaki en yaygın ve etrafa hasar veren istilacı avcılardan biri” olarak kabul edilen kedigillerin, en az 63 küresel omurgalı cinsinin jenerasyonunun tükenmesine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Asırlar süresince kediler özellikle kentsel etraflarda, sıçanlara karşı savaşta bereketli bir bağlaşıklar olarak düşünülmüştür. Kedilerin sıçanlar üzerindeki hakimiyetiyle alakalı 2018 senesinde yapılmış olan bir çalışmada yabani kedilerin Kuzey Amerika’nın New York eyaletindeki Brooklyn’de 100’den fazla şehir sıçanından oluşan bir koloni üzerindeki tesiri tanımlanmaya çalışılmıştır.

Sıçanlar Farelerden Daha Büyüktür

Kediler, Fareleri Kontrol Etmeye Yardımcı Olur mu?Kemirgenler, özellikle fareler avcı predatör hayvanların en tanınmışları arasındadır. Bununla beraber, eğitilmemiş bir hayli gözlemci, 20–35 g ağırlığındaki fareler ile genellikle 10 kat daha ağır olan ve keskin dişleri bulunan şehir sıçanları arasındaki farkı söyleyemez. Bu yanlış anlama, kedilerin yaygın olarak sıçanlar için “natürel” bir hakimiyet vasıtayı olarak düşünülmesinden kısmen mesul olabilir. Kediler faal olarak sıçanlardan çok fareleri avlamayı seçim ederler zira şehir sıçanlarından daha ufak ve daha az korunma silahına sahiptir. Netice olarak, yalnızca en büyük ve en eforlu kediler bir sıçana saldırma tehlikesine girer.
Kedilerin mahallî sıçan popülasyonunu hakimiyet etmeye takviye ettiğini düşünebilir, ancak bilim bu neticeye destekledimez. Kedileri güvende yakalamak, mahallî barbar hayatı gözetmek için evcil hayvanların ve barbar hayatın her ikisinin de faydasına olması için ayrı yakalanması gerekir. Neticede, kediler avcı olmanın yanı gizeme av da olabilirler.

Kediler Mikroçiplerle Takip Edilmiştir

Tahlilciler New York-Brooklyn’de atık geri dönüşüm merkezinde yaşayan 120–150 sıçan kolonisi üzerinde barbar kedilerin tesiri üzerinde çalışmışlardır. Kedileri mikroçiplenmiş ve kedilerin hareketlerini ve sıçanlar üzerindeki tesirlerini takip etmek için hareket tutma kameraları kullanılmıştır. Tahlilciler mevcut kedilerin rakamının gözlemlenen sıçanların rakamını etkileyip etkilemeyeceğini öğrenmek istemişler, bunu bilmek için 79 gün süresince çekilen 300’den fazla videoyu taramışlardır. 79 günlük bir müddet süresince, barbar kediler yalnızca iki sıçanı öldürmüş, bunun yerine daha az güçlü av zorlayıcı bir avı avlamayı seçim etmiştir. Her gün, sıçan kolonisinin yakınında 3 adet kadar kedi gezmiştir ancak birkaç asıl etkileşim alana gelmiştir. Tahlilciler, çalışma sırasında toplam 20 takip hadiseyi, üç öldürme teşebbüsü ve iki asıl vefat kaydolmuştur. Her bir sıçanın öldürülmesi bir kedinin sıçanın saklandığı yeri keşfetmesi nedeniyle, pusuya eş şartlar altında hakikatleşmiştir. Galibiyetsiz teşebbüs ise sarih taban kovalamacası biçiminde asıllaşmış, bir kedi bir sıçanı kovalamış ama sonra alakasını kaybetmiştir.

Kediler, Daha Ufak Avları Seçim Edebilir

Atık geri dönüşüm merkezindeki çalışma, kedilerin fare ya da sıçan popülasyonlarını doğrudan baskıladığına dair bir ispat olmadığı neticesine varmıştır. Diğer avcılar gibi, kedilerin de bir enerji bütçesi vardır, av alternatifleri potansiyel risk ve enerji tüketmelerine karşı tartılır. Barbar kediler için dahi, sıçanlar büyük avlardır ve kediler daha ufak kemirgenleri avlamayı seçim edebilir. Sıçanlar da kendilerini korunarak kediler için başka bir mani oluşturabilir. Bu gidişat dikkate alındığında kedilerin neden daha büyük ve kendilerini korunmak için keskin dişleri olan şehir sıçanları yerine kuşları ve fare gibi daha ufak kemirgenleri avlamayı seçtikleri anlaşılabilir. Gerçeğinde, iyi beslenen kediler sıçanlarla Kediler, Fareleri Kontrol Etmeye Yardımcı Olur mu?beraber huzur içinde yaşayabilir, bu da kedileri sıçanları avlamak için kentsel etraflara vazgeçmek anlamına kazanç ve ancak kediler açsa işe yarayabilir.
Yukarıyada açıklanan çalışma aynı zamanda kedilerin sıçanlar üzerinde dolaylı bir tesiri olduğunu da ortaya çıkarmıştır. Kedilerin kokusu, sıçanların yiyecek ve su aramaya sarih bir biçimde çıkmasını yasaklamakta ve dolaylı olarak sıçanlar için galibiyetli faize uğrunu eksiltmektedir. Bu özellik kedilerin sıçanları hakimiyet ettiğinin düşünülmesine neden olur zira kediler çevredeyse, fareler sarihliğe çıkmaktan sakınacaktır. Daha yakın zamanlardaki bir araştırma özgür yaşayan gemi farelerinin kedi kokularını tanıdığını, ancak açıkgözlük veya beslenme tutumlarında avcı hayvanlara karşı bir tepki göstermediğini, farelerin kaynaklara ulaşımda tehlike aldığını öne sürdüğünü göstermiştir

Sıçanların Tavırları Değişmiştir

Geri mutasyon merkezindeki kedilerin varlığı, sıçan popülasyonunu küçültmek için çok az tesirli olmuştur. Bununla beraber, bir kedinin varlığını idrak eden sıçanların tavırları değişmiş, sarih alanda daha az zaman geçirmişler ve korunaklı yerlere geçerken daha fazla zaman tüketmişlerdir. Tahlilcilere göre rastgele bir av gibi, sıçanlar da predasyon tehlikelerini mübalağa etmekte, kedilerin varlığında, kendilerini daha az bariz hale getirmek ve yuvalarda daha fazla zaman geçirmek için tavırlarını değiştirmektedirler. Böylece insanlar daha az sıçan görmekte ve bunun kedilerin onları öldürmüş olmalarından kaynaklandığını zannetmektedir oysa gerçeğinde sıçanların tavırlarını değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Araştırmaya katılmamış olan bir ekoloji uzmanı kedilerin ve sıçanların doğrudan çatışmaya girmek yerine birbirlerini görmezden gelmeleri veya bundan sakınmaları daha olası olduğunu söylemektedir. Kentsel kemirgen popülasyonlarını rejisörün anahtarı barbar kediler değil, atık yönetimidir zira çöpler sıçanları cezbeder.

Mavi Tasmalı Kedi Projesi

Kediler, Fareleri Kontrol Etmeye Yardımcı Olur mu?Hububat stoklarının bol ölçüde kemirgeni cezbettiği Doğu Akdeniz’de yabani kedilerin erken tarım topluluklarına çekildiği söylenmektedir. Çiftçiler muhtemelen kedilerin kemiricileri tutma kabiliyetlerini takdir etmiş ve onları evcilleştirmeye başlamış olabilir. Muhtemelen Vikingler ve diğer denizciler de kemirgenleri hakimiyet etmeye takviyeci olmak için kedileri gemilerine davet etmişlerdir. Gnamımızda kediler hala kemirgen tutucular olarak değerlendirilmektedir. Bazı şehirlerde barbar kedileri bütün de bunu yapmaya ikna edecek programlar dahi mevcuttur. Misalin Washington D.C.’deki “Mavi Tasmalı Kediler” projesi kapsamında yabani kediler tutulur, onlara baytarlık hizmeti verilir, sonra şehrin sokaklarına vazgeçilir. Program, evcil hayvan olmaya uygun olmayan ve sarih havada olmayı seçim eden kediler ile konut sahiplerini ve dükkanları eşleştirir, böylece onları bir böcek hakimiyet şekli olarak kullanışlı hale getirir. Bu programda “çalışan kediler” ambarlar, yem mağazaları, bürolar ve fabrikalar gibi şirketlerle de eşleştirilmektedir. Çalışan kedilere genellikle bir bölgeden hasarlıları ortadan kaldırarak, zorunlu bir hizmet sunmak karşılığında onun özümseyenler tarafından kapalı sığınak, besin, su ve tıbbi bakım sağlanır. Bu muhteşem gibi görünen eşleşmeler kedilerin kemirgenleri tutmakta iyi olduğu fikrine direnmektedir. Görünüşe göre, bu bir reellikten daha fazla bir tahmin olabilir, zira araştırmalar kedilerin sıçanlar gibi kemirgenleri tutmakta çok iyi olmayabileceğini göstermektedir.

Kedileri Özgür vazgeçmek Yaban Yaşamı için Tehlikeli Olabilir

Çalışmanın öne çıkan neticeleri, yaban yaşamı için hasarlı olabileceğinden, sıçanları öldürmek için kedileri özgür vazgeçme uygulamasının ters tesir yaratabileceğini göstermektedir. Barbar kedileri kentsel etraflara sokmak, istenmeyen yan tesirlere yol açabilir. Kedi dışkısı, hamile bir anneden fetusa iletildiğinde ciddi beyin zararı veya hatta vefata neden olabilecek toksoplazmoz olarak öğrenilen bir hastalığı yayar. Caddelerde yaşayan kediler de viral enfeksiyonlar, araba çarpması, başka insanlar veya diğer hayvanlar tarafından yaralanma gibi tehlikeler altındadır, ancak cadde kedileri diğer hayvan popülasyonlarını da tesirler. Kediler ayrıca namlı kuş katilleridir. Amerika Birleşik Devletleri‘deki özgür gezen kedilerin senede 3,7 milyar kuş ve 20,7 milyar memeliyi öldürdüğü hipotez edilmektedir. Bu vefatların çoğuna evcil hayvanlardan ziyade sahipsiz kediler neden olur ve kedilerin muhtemelen Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’de kuşlar ve memeliler için antropojenik [insan kaynaklı] vefatın en büyük kaynağı olduğu hipotez edilmektedir.

Barbar Kediler Enerjikleri Etkileyebilir

Barbar kediler avlarının devingenlerini etkileyebilir, ancak kedilerin yerli yaban yaşamını şehir sıçanlarına göre etkilediğini gösteren çok daha eforlu bilgiler vardır. Şehir sıçanları asırlardır kedilerle beraber var olmuştur. Bu sıçanlar kentsel ekosistemlere iyi adapte olmuşlardır; en yiğit kediler hariç herkes için büyük bir av öğesini temsil ederler ve kendilerini Kediler, Fareleri Kontrol Etmeye Yardımcı Olur mu?korunabilirler. Kedileri şehir sıçan rakamlarını hakimiyet altında yakalayan vasıtalar olarak göstermeden evvel daha kesin ispat zorunludur. Aynı zamanda kediler gibi zeki, meraklı ve şahane evcil hayvanlar olabilen sıçanların “hakimiyet altına alınmayı” hak edip edilmedikleri münazaraya sarihtir. Sıçanlardan sonra farelere bakıldığında, hikâye değişik olabilir, ancak kediler bu ufak avları avlamakta çok galibiyetliler. Bir çalışma, 35 dönümlük bir çalışma alanını gezen 6 kedinin sekiz aylık bir yarıyılda 4.200’den fazla fareyi öldürüldüğünü, bu da, kedi ve fare savaşında kedilerin hala Kral olduğunu göstermektedir.

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri