Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kimya ve Kimyanın Günlük Yaşamtaki Kullanımı

  • 24 Nisan 2021
  • Kimya ve Kimyanın Günlük Yaşamtaki Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 277 kez görüntülendi.

Kimya, maddelerin bileşimi, yapısı, özellikleri, tepkinleri ve tavırları ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu sebeple, kimya merkezi bilim olarak adlandırılır. Yevmiye yaşamın özüdür ve harcanan besinlerde, solunan havada, içilen suda, her şey kimyevi operasyonların bir neticeyidir. Kimya, bir haylisinin garip olmasına karşın, günlük hayatın her alanında yoğun olarak yer almaktadır. İnsanların varlığı buna bağlıdır. Etrafta ve […]

Kimya, maddelerin bileşimi, yapısı, özellikleri, tepkinleri ve tavırları ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Bu sebeple, kimya merkezi bilim olarak adlandırılır. Yevmiye yaşamın özüdür ve harcanan besinlerde, solunan havada, içilen suda, her şey kimyevi operasyonların bir neticeyidir. Kimya, bir haylisinin garip olmasına karşın, günlük hayatın her alanında yoğun olarak yer almaktadır. İnsanların varlığı buna bağlıdır. Etrafta ve minik olan, günlük hayatta hayati kimyanın nasıl olduğunu kavramayı sağlayan rakamsız misal vardır. İnsan bedeni takribî 9.000 mermi kalemine grafit olan gerçekten mermi sağlayacak bedenin de karbon olduğu misali verilebilir. Reelinde, sevgi ve nefret gibi duygular da kimya tarafından yönlendirilmektedir. Çevredeki hemen her yerde olan kimyanın daha iyi anlaşılması için, iki kısımdan günlük misaller vardır. Bu misallerden birincisi, bedendeki kimya misalleri ve ikincisi, bedenin dışında bulunan veya çevredeki kimyevi misalleridir.

Bedendeki Kimya

Kimya, yaşamda kalma da hayati bir rol oynar ve kimyevi olmadan yaşam hayal dahi edilemez. Bedenin esas işlevlerine katılırlar, duyguları hakimiyet ederler, metabolik süreçleri sorgularlar ve hastalıkları uzak meblağlar. Solunan oksijen, gereksinim dinlenen esas gıdalar, bedenin genetik yapısı, Deoksirübo Nükleik Asit ve RNA hepsi farklı elementlerden ve bileşiklerden oluşur. Kimya kapsayan birkaç misale bakıldığında ve varlığın parçalamaz bir parçasıdır.

İnsan Bedeninin Yapısı

Beden kütlenin vahşice % 96’sı yalnızca 4 elementten oluşur. Bu dört element Oksijen, Karbon, Hidrojen ve Azottur. % 4’ü ise, sodyum, potasyum, kalsiyum, çinko kapsayan takribî 60 elementten oluşur ve liste böyle devam eder. Daha büyük ölçülerde lüzumlu olan elementlere makro yiyecek denir ve dakika ölçülerinde, genellikle milyon veya daha az kısımda lüzumlu olanlara mikro yiyecek denir. Kimyevi olarak, insan bedeni su ve organik bileşiklerden oluşur, bu bileşikler karbonhidratlar, proteinler, lipitler ve nükleik asitlerdir. Bedendeki kimya misallerinden kimileri alttaki gibidir:

Metabolizma

İnsan bedeninde asıllaşan organik süreçler, çok rakamda kimyevi tepkin kapsayan, metabolizma olarak adlandırılır. Farklı uzuvlar tarafından salgılanan enzimler, bu tepkinlerin süratini süratlendiren biyokatalizörler gibi davranırken, hormonlar yaradılışlarını, zamanlarını ve süratlerini kumpaslar. Mutluluk, meselesiz işleyen ve bayağı sıhhate bu metabolik süreçlere bağlıdır. Bu hayat süreçlerinin koordineli ve eşzamanlı yaradılışları kumpaslı bir biçimde formda, sıhhatli ve canlı olmanın sebebidir.

Solunum

Kimya ve Kimyanın Günlük Hayattaki KullanımıSolunum, bir organizma ve etrafı arasındaki gaz alışverişidir. Solunum, glukoz veya şeker ile oksijen arasında bir enerji vazgeçen bir tepkin olan kimyevi bir harekâttır. Havadan oksijenin solunmasının akciğerlerin şişmesine neden olduğu, daha sonra da havanın karbon dioksitin etrafa atılmasıyla alana geldiği süreçtir.
Solunum sırasında tepkin reelleşir:
Cı- 6 , H 12 O 6 + 6 çıkış 2 ➜ 6CO 2 + 6H 2O + Enerji

Syatıl Bileşimi

Su, dünyadaki hayatın iksiridir. Hidrojen yüksek derecede yanıcı bir gazdır ve Oksijen yanması muhtemel olmayan bir gazdır, su olan en tesirli yangın söndürücüyü oluşturmak için birbirleriyle kovalent bir bağ oluşturur. Syatıl kimyevi yöntemi H2O. Her gün bir kimyevi içilir. Su bedende alana gelen tüm metabolik harekâtlar için ehemmiyetlidir. Leonardo da Vinci’nin dediği gibi Su, tüm tabiatın itici eforudur.

Açlık Hissi

Aç sezildiğinde, Ghrelin hormonu açlığı tetikleyen mide tarafından salgılanır. Sihrime hormonunun salınımını uyarır. İnsülin salınımında ve kardiyovasküler uzuvların korunmasında rol oynar. Böylece, mide bir dahaki sefere bir şeyler yenmesi ister, zira öğünler sıçranır, daha fazla Ghrelin üretilir ve bu sayede besin hevesini arttırır.

Sindirim

Gastrik asit, hidroklorik asit HC1 ve mideyi kaplayan parietal hücreler tarafından salgılanan büyük ölçülerde potasyum klorür KCl ve sodyum klorürden NaCl oluşur. Bu mide asidi, pepsinojenin midedeki proteinlerin denatüre edilmesinden mesul olan pepsine dönüşmesine dayanakçı olur. Ayrıca şahsı hasta etmeden evvel besindeki mikro organizmaları da öldürür. HCI, harcanan besinlerde bulunan asidi nötrleştirir ve böylece şahsı sıhhatli yakalamak için bedenin asitli veya alkalin seviyelerine gözetir.

Gözyaşı ve Ağlama

Bazen ağlamak natürel bir reflekstir. Araştırmalar duygusal gözyaşlarının huyu ve daha prolaktin’i etkileyen bir unsur olan daha fazla mangan kapsadığını göstermiştir. Prolaktin, süt yapımını tertip eden bir hormondur. Bu manganez ve prolaktin ortadan kaldırılmasının, bedende oluşan gerilimi eksilttiği, enerjilendirilmiş ve gençleşmiş sezildiğini düşünülmektedir. Bu surattan, bir dahaki sefere şahıs kendini düşük modda sezerse ve duygularını yaymaya lüzumu olduğunda gözyaşına mani olunmamalıdır, zira daha iyi sezmeye dayanakçı olur.

Aşk Kimyası

Kimya ve Kimyanın Günlük Hayattaki KullanımıÂşık olunur ya da birine ilgi duyulur ve Feniletilamin PEA ya da aşk kimyevilerin salgılanması ve çiftleşmeyi teşvik eden hormonlar olan testosteron ve östrojen salgılanması sebebiyle aidiyet hissi dinlenir. Âşık olunduğunda, beyin kesintisiz olarak dopamin, norepinefrin ve feromonlar salgılar ve bu vaziyet, beyindeki zevk merkezini uyandırarak kalp atış sürati, uykusuzluk, yoğun bir coşku hissi, sevinç ve odaklanmış alaka gibi yan tesirlere yol açar.

Kahve ve Uyku

Kahve, içindeki kafein varlığından dolayı şahsı kurnaz meblağ. Bu kafein bedende dopamin seviyesini yükseltir ve beyinde ki zevk alanlarını teşvik eder ve şahsın kendini iyi sezmesini sağlar. Bedendeki adrenalin salgılanmasını çoğaldırır ve beyindeki şahsı kurnaz yakalayan faalliği süratlendirir.

Beden Kokusu

Terleme, vücudun kendini soğuttuğu bir usuldür. Beden kokusu esasta ergenliğin başlangıcında etkin hale gelen koltuk altı, kulak, göğüs, genital ve saç köklerinde bulunan Apokrin bezlerinden kaynaklanır. Bu salgıların saldığı ter, içindeki yağ asitleri ve proteinlerin varlığından dolayı renk olarak hafif sarı renktedir. Ciltte büyüyen bakteriler, Apokrin bezlerinin salgılarını bozar ve kokulu kokular yaratır. Bunlar bedendeki kimya misallerinden kimileridir. Çevredeki günlük hayatta bazı kimya misalleri ise alttaki gibidir:

Etraftaki Kimya

Kimyevi tepkinler çevredeki maddeleri tesirler, kimyevilerin ve kimyanın daha iyi bir hayat sürmeye dayanakçı olduğu çok rakamda vaziyet vardır. Gıdaların pişirilmesi, giyilen elbiseler, mahsuller için kullanılan gübreler, konutları inşa etmek için kullanılan çimento, elektrik üreten enerji santralleri ve değişik pek çok operasyon kimyaya bağlıdır. Bu natürel bilime olan insan bağımlılığı çoğalıyor ve bunu kavramak için işte etraftaki kimyanın ehemmiyetini vurgulayan misallerden bir kaç tanesi alttaki gibidir:

Fotosentez

Fotosentez enerji dönüşümünü kapsar, nebatların, alglerin ve bazı bakterilerin kendi gıdalarını ürettikleri kimyevi bir harekâttır. Yapraklarda mevcut klorofil tarafından hapsolmuş güneş ışığı varlığında karbondioksit ve su kullanarak glikozun birleşimidir. Alana gelen tepkin tasvir edilmektedir:
6 CO 2 + 6H 2 O + Işık Enerjisi ➜ Cı 6 H 12 O 6 + 6 O 2
Fotosentez, solunumun ters operasyonudur. Her ikisi de birbirine bağımlıdır. Aralıksız oksijen kaynağı alınır ve nebatlar gereksinim dinledikleri karbondioksiti alır. Bu sebeple fotosentez günlük hayat da ehemmiyetli bir rol oynamaktadır.

Et Rengi

Kırmızı ve beyaz olarak iki cins et vardır. Kırmızı et, adale hücrelerinde oksijen depolayan miyoglobin ismi verilen yüksek pigmentli bir protein içerir. Hücrelerdeki miyoglobin daha fazla, kırmızı olan ettir. Bununla beraber, et ısıtıldığında, proteinler bölünür ve küçülür. Etin iç kısmı 170 °F’ye eriştiğinde, deri rengi bir bileşik hemikrom seviyeleri yükselir, miyoglobin iyi işlenmiş ete kahverengi ve gri rengini veren metmiyoglobin olur. Beyaz et, ham olduğunda yarı transparan bir sırçası niteliğe sahip glikojen içerir. Pişirildiğinde, proteinler yine birleşir veya pıhtılaşır, et mat ve beyazımsı hale kazanç.

Kahverengine Dönen Elma

Elmalar, tirozinaz olarak da öğrenilen polifenol oksidaz PPO isimli bir enzimi içerir. Bir elmayı kesmek, hücrelerini atmosferik oksijene maruz vazgeçer ve elmalardaki fenolik bileşikleri okside eder. Buna kesilmiş elmayı kahverengiye dönüştüren enzimatik esmerleşme denir. Elmaya ek olarak, enzimatik esmerleşme muz, armut, avokado ve hatta patateslerde de misal olarak verilebilir.

Gözyaşı ve Soğan

Kimya ve Kimyanın Günlük Hayattaki KullanımıBir soğan kesildiğinde, bir soğanda katmanları oluşturan hücreler kırılır, böylece kesim sırasında hür vazgeçilen prensco olarak öğrenilen kükürt kapsayan bir bileşikle tepkine giren bir enzim Alliinase salgılanır. Bu tepkin, 1-propenil sülfürik asit yaradılışıyla sonuçlanır. 1-propenil sülfürik asit, LF-sentaz enzimi ayrıca Lachrymatoryfactor birleşimleyici enzim anlamına kazanç. Enzimi ile uçucu bir kükürt bileşiği olan Propanethial S-okside dönüştürülür. Lachrymatory etmeni ağlama etmeni olarak öğrenilen bu gaz, gözlerde yanma hissine neden olan ve gözyaşı bezinin gözyaşı salgıladığını gösteren sülfürik asit oluşturmak üzere gözlerdeki suyla tepkine girer.

Kir Çıkarıcılar

Sabun, bir alkali ve bir yağ asidi arasındaki tepkinden oluşur. Bu, bir hidrofilik su hoşlanan ve bir lipofilik yağ hoşlanan uçlu bir molekül üretir. Lipofilik uçlar yağa, grese veya lekeye yapışır. Bunlar sabunun içine çekilir ve pak bir yüzey vazgeçerek pak bir su akışıyla yıkanır ve bu yalnızca asıllaşan fiziksel bir tepkindir. Sabun ve kir çıkarıcılar, yağ ve suyun karışmasına izin veren emülsiyonlaştırıcılar olarak işlev görür, böylece bedendeki ve elbiselerdeki yağlı karışımlar ve güç kirler, sabun, kir sökücüler ve suyun uygulanmasından sonra giderilebilir.

Meyvelerin Olgunlaşması

Kolay bir hidrokarbon gazı etilen, meyvenin özelliklerini değiştirmek için tepkinleri katalize eden olgunlaşma enzimlerinin salgılanmasını uyaran lüzumlu genlere geçer. Etilen, hidrolaz, amilaz, kinaz ve pektinaz ismi verilen değişik bazı kimyevilerin tesirini kanalize eder. Bu enzimler nişastayı şekere dönüştürür, hücre duvarlarını daha yumuşak yapmak için değiştirir, asitleri nötralize eder ve meyvelerin aroma yaymasına neden olur.

Fermantasyon

Fermantasyon, anaerobik şartlar altında karışık maddelerin daha kolaylarına dönüştürülmesidir. Fermantasyondan elde edilen spesifik mahsul fermantasyonun reelleştiği maddeye tesir eden mikro organizmaların tipi tarafından teşvik edilir. Fermantasyon mahsulleri içkiler veya asitler ve karbondioksit salınımıdır. Misalin, meyve suyundan üretilen şarap maya ile fermantasyonun bir neticeyidir, bira ise hububatların maya fermantasyonunun bir neticeyidir. Antibiyotikler, küfler ve bazı bakteriler tarafından fermantasyon yoluyla elde edilir. Yoğurt, peynir ve sirke bakteriyel fermantasyon mahsulleridir ve mayalı ekmek maya fermantasyonuyla elde edilir.

Güneş Gözeticiler

Güneş gözeticiler organik ve inorganik bileşiklerin bir kombinasyonudur. Titanyum dioksit veya çinko oksit gibi inorganik kimyeviler, UV dalgalarını yansıtan veya saçan fiziksel bir bariyer oluşturur. Oktil metoksisinamat OMC veya oksibenzon gibi organik bileşenler UV ışınlarını emer ve enerjilerini ısı olarak hür vazgeçer. Bu, cildi güneş yanıklarından ve kanser gibi hasarlı tesirlerden korur.

Ojeler ve Asetonlar

Tırnak boyası üç çeşit bileşenden oluşur, organik çözücüler ve kurutma faktörleri, koyulaştırıcılar ve sertleştirici etkenler ve renklendirici etkenler. Sökücü reelinde tırnak boyasında aseton veya etil asetat olabilen bir bileşen olarak kullanılan organik bir çözücüdür. Başka Bir Deyişle sökücü uyguladığında, yalnızca orijinal vaziyetine geri getirilir. Solvent molekülleri, polimer zincirlerinin arasına girer ve bunları ayırır, böylece bir pamuk topuyla silinmesini basitleştirir.

Statik Elektrik

Kimya ve Kimyanın Günlük Hayattaki KullanımıTüm malzemeler, maddenin atomlarındaki elektrik yüklerinden oluşur. Kâinattaki birbirlerini dengelemeye çalışan denk ölçüde elektron olumsuz yükler ve protonlar pozitif yükler vardır. İki malzeme arasında ki sürtünme, bu yüklerin yine bölmesine neden olur ve bir atomdan gelen elektronlar değişiğine transfer edilir. Aşinayı gibi, eş metaller birbirlerini iterler ve metallerin aksine birbirlerine sürüklerler. İyi bir elektrik geçirgeni olan bir şeye değildiğinde, birikmiş olan aşırıdan elektronların transferi reelleşir ve bu şahsa sabit şok verir. Misalin, genellikle kış aylarında, otomobilden inildiğinde veya kapı topuzuna ya da dosya dolabına değildiğinde elektrik alınır.
Bedenin kendisi, bir ya da değişik kimyevi tepkinin her an reelleştiği çok büyük bir kimyevi fabrikadır. Pek çok insan uzun tepkinler ve kitaplar da gördüğü güç kimyevi adlar sebebiyle kimyayı tehdit etmektedir. Bununla beraber, günlük yaşamda karşılaşılan bu bilimi kavramak için pratik bir yaklaşım özümsemek, daha da fazla takdir etmeye dayanakçı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri