Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kırmızı ve Sarı Renkli Besin Boyalarının Hasarlı Tesirleri

  • 17 Nisan 2021
  • Kırmızı ve Sarı Renkli Besin Boyalarının Hasarlı Tesirleri için yorumlar kapalı
  • 239 kez görüntülendi.

İstatistiklere göre günümüzde insanlar yiyeceklerle beraber daha önceki zamanlardan daha fazla besin boyası yemektedir. Bu istatistikler 1955’li senelerden beri besin boyalarının kahvaltılık hububatlardan dondurmaya kadar çoğu yiyeceğin daha renkli hale getirildiği düşünüldüğünde donakaltıcı değildir. Suni besin boyaları besin yaftalarında renk ismi ve onu takip eden bir sayı ile Citrus Red 2, Red 3, Blue 1, Green […]

İstatistiklere göre günümüzde insanlar yiyeceklerle beraber daha önceki zamanlardan daha fazla besin Kırmızı ve Sarı Renkli Gıda Boyalarının Zararlı Etkileriboyası yemektedir. Bu istatistikler 1955’li senelerden beri besin boyalarının kahvaltılık hububatlardan dondurmaya kadar çoğu yiyeceğin daha renkli hale getirildiği düşünüldüğünde donakaltıcı değildir. Suni besin boyaları besin yaftalarında renk ismi ve onu takip eden bir sayı ile Citrus Red 2, Red 3, Blue 1, Green 3, Red 40, Yellow 5 gibi belirtilmektedir. Pancar, gibi besinlerden yapılan seçenek natürel renklendiriciler mevcut olsa da suni olanlardan daha pahalı olması sebebiyle besin üreticilerinin çoğu tarafından ucuz olan, özellikle çocuklar için riskli sıhhat neticeleri doğurabilecek suni besin boyalar seçim edilmektedir. Bu sebeple bazı harcayıcı gözlem grupları tarafından FDA’nın bunları menetmesi arz edilmektedir.

Besin Boyalarının İnsanlar Üzerindeki Tesirleri

Kimyevi yollarla suni olarak üretilen besin boyalarının bir kısmının insanlar üzerinde çok rakamda negatif tesirleri bulunmaktadır. Besin boyalarının neden riskli olabileceği maddeler halinde altta açıklanmıştır.
Petrolden yapılmıştır: Başlangıçta kömür katranından yapılan besin boyaları artık arıtılmış edilmemiş bir yakıt kaynağından başka bir deyişle petrolden elde edilmektedir. Bir Hayli popüler spor meşrubatı, gazlı meşrubatlar, toz karışımlar ve enerji meşrubatları petrol türevli besin renklendiricileri kapsamaktadır.
Genetik yapıyı etkileyebilir: Besin boyaları fazla harcanırsa insanların Deoksirübo Nükleik Asit’sında bazı meseleler ortaya çıkabilir. Bir üniversitede yapılan bezelyelerle alakalı bir çalışmada “Sunset Yellow “ve “Tartrazin” isimli renk veren katkı maddelerinin muhakkak bir ölçüden fazla alınması vaziyetinde Deoksirübo Nükleik Asit’ların hasar görebildiği bulunmuştur.
Kanser tehlikesini artırabilir: Red 40, Yellow 5 ve Yellow 6 isimli boyalar kanserle iletişimli oldukları gösterilen benzidin ve 4-aminobifenil dahil bazı bileşikler kapsamaktadır. Dünyadaki ülkelerin çoğu bu bileşikleri kapsayan suni katkı maddelerinin kullanımını menetmiş olsa da, Amerikan firmaları bir hayli yaygın işlenmiş besin mahsulünde özgürce kullanmaktadır. Misalin, işlenmiş makarna ve peynirde genellikle besinin parlak sarı tonunu ortaya çıkarmak için Yellow 6 kullanılır.
DEHB tehlikesine tesirde bulunur: Çok rakamda çalışma, çocuklarda suni besin boyaları ve dikkat yetersizliği ve hiperaktivite bozukluğu DEHB arasında ehemmiyetli bir irtibat kurmuştur. Okunanları anlama, bilgileri usta yakalama veya bilme yetenekleri de besin boyaları sebebiyle gecikebilir. Avustralya’da besin boyalarının tesirlerini 200 çocuk üzerinde araştıran bir araştırmada, ebeveynler boyalar çocuklarının perhizinden çıkarıldıktan sonra % 75’inin tavır ve dikkatinde bir iyileşme fark ettiğini ortaya çıkarmıştır. Değişik araştırmalar bu belirtiyi doğrulamış ve bu mahsuller için tehlikesiz alım seviyelerini tanımlamak için gelecekte başka çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Östrojeni artırabilir: Gün batımı sarısı Yellow 6 ve tartrazin Yellow 5 ‘in insan bedenindeki östrojen gibi davrandığı gösterilmiştir. Bu makûstur zira kaynağından bağımsız olarak yüksek östrojen seviyeleri meme kanserine katkıda bulunabilir ve değişik istenmeyen tesirlerin yanı gizeme erkek cinsel güdüsünü eksiltebilir.
Alerjik tepkine neden olabilir: Besin alerjilerine sıklıkla buğday, süt, soya ve yer fıstığı gibi besinler neden olsa da besin boyaları, MSG ve sülfitler gibi besin katkı maddeleri de alerjik olabilirler. Süpermarketlerde satılan yiyeceklerdeki tüm bileşenlerin insanların çoğunluğu için tehlikesiz olmasını sağlamak emeliyle Amerika Birleşik Devletleri Besin ve İlaç Dairesi FDA tarafından büyük itina gösterilse de bazı katkı maddelerine duyarlı olan bir hayli insan vardır. Besin boyası alerjileri enderdir, alerjisi olan şahısların yalnızca % 4’namda bulunur fakat yeniden de büyük bir evham kaynağı olabilirler.

Hangi Boyalar Alerjiye Neden Olabilir?

Bazı insanlarda özellikle karmin, Yellow 5 ve Annatto isimli üç boya harcandıktan sonra alerjik Kırmızı ve Sarı Renkli Gıda Boyalarının Zararlı Etkileritepkinlerin alana geldiği bulunmuştur:
Karmin: Natural red 4 olarak da öğrenilen karmin, gerçeğinde kurutulmuş böceklerin kabuklarından elde edilir. Eksantrik görünse de 16. asırdan beri besinlerde kullanılmaktadır. Bu boya tipik olarak kırmızı, pembe veya mor tonlarda renk verir. Mesela salam, sosis, sucuk gibi kahvaltı sofralarında sık bulunan şarküteri mahsullerinde, çocukların çok hoşlandığı meyveli yoğurtlarda ve çilekli sütlerde, şekerlemelerde karmin kırmızısı fazla kullanılmaktadır. Karmin alerjisinin hem ufak hem de anafilaksi dahil büyük, ehemmiyetli tepkinlerle sonuçlanabileceği bildirilmiştir.
Yellow 5: Tartrazin olarak da öğrenilen Yellow 5, alerjiye neden olan iki sarı besin boyasından biridir. Alerji eşi tepkinlere, kurdeşene ve şişkinlik gibi semptomlara, hafif ila şiddetli fazla duyarlılık tepkinlerine neden olabilir. Bu boya genellikle şekerlemeler, konserve sebzeler, peynir, dondurma, ketçap ve sosisli sandviçlerde bulunur.
Annatto: Alerjilerle ilişkili değişik sarı besin boyası annatto’dur. Achiote ağacının tohumlarından elde edilir ve yiyeceklere sarı-turuncu bir renk vermekten mesuldür. Birkaç anafilaktik tepkin hadisesinin raporları bu boya ile ilişkilendirilmiştir. Annatto, hububatlar, peynirler, atıştırmalık gıdalar ve meşrubatlarda bulunabilir.
Besin boyasıyla ilişkili tepkinler hafif ya da şiddetli olabilir. En yaygın semptomlar arasında baş sızısı, kaşıntılı cilt, surat şişmesi ve ürtiker kurdeşen gibi tepkinler bulunur. Değişik besin alerjilerinde olduğu gibi solunum güçlüğü, baş dönmesi, bayılma, düşük tansiyon ve soluk almada güçlük gibi şiddetli tepkinler de görülebilir. Anaflaksi vaziyetinde ilk tepkin bulgusunda acil tıbbi destek alınmalıdır. Besin boyası alerjileri yalnızca besinlerden kaynaklanmaz zira suni boyalar besinler dışında ilaçlara, sabun ve losyonlar gibi bir hayli şahsi bakım mahsullerinin yanı gizeme göz farı, allık ve oje gibi kozmetik mahsullere renk verici olarak kullanılmaktadır. Aynı şey başka paklik malzemeleri, şampuanlar, boya kalemleri ve eşi konut mahsulleri için de geçerlidir. Yaftaların nasıl okunacağını ve hangi mahsullere dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmek besin boyası alerjisi olanlar için çok ehemmiyetlidir.

Değişik Besin Boyaları ve Hasarlı Tesirleri

Kırmızı ve Sarı Renkli Gıda Boyalarının Zararlı EtkileriAraştırmalar besin boyalarını çocuklarda alerjiden başka hiperaktivite, bilme bozukluğu, asaplılık ve saldırganlık gibi problemlerle ilişkilendirmiştir. Ön ispatlar, bir hayli çocuğun besin boyalarına karşı hafif bir duyarlılığa sahip olduğunu ve daha ufak bir yüzdenin çok hassas olduğunu göstermektedir. Besin boyaları zati hiperaktif olan çocuklarda bu tutumları daha da tetiklemektedir. Çocukluk çağı obezitesi bunlardan çok daha büyük bir millet sıhhati meseleyidir zira boyalı gıdalar genellikle fazla kalori ve yağ kapsamaktadır. İşte çocuklarda ve erişkinlerde sıhhat meselelerine neden olabilen değişik bazı besin boyaları:
Yellow No.6 Günbatımı Sarısı: Sarı renk veren bu sentetik boya pastalarda, unlu mamullerde, bir hayli meşrubatta ve dondurmalarda, hazır çorbalarda, sosislerde, konserve balıkta, bazı şurupların ve ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Norveç’te yasaklı olan bu renklendiricinin rinit, burun tıkanıklığı, kurdeşen, alerji, böbrek uru, hiperaktivite, kromozom zararları, hazımsızlık, karın sızısı, iştahsızlık, bulantı ve kusma gibi yan tesirleri bulunmaktadır.
Citrus Red No. 2: Portakal kabuklarına parlak turuncu bir renk kazandırmak için kullanılan bir boyadır. Kromozomal zararı indükler ve fazla yüksek dozlarda uygulandığında hayvanlarda kanserojendir; boyalı portakal yiyen insanların maruz kaldığı düşük seviyelerin tesiri meçhuldür ve muhtemelen minimaldir. Farelerde mesane ve değişik urların yaradılışına neden olabilmektedir, bu nedenle Beynelmilel Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından muhtemelen insanlar için kanserojen olarak etiketlenmiştir.
Red No.3 Eritrosin: Yiyeceklere pembe renk kazandırır. Çocuklarda hiperaktivitenin kuşkulu tetikleyicisidir. Hayvanlarda tiroid kanserine neden olur. 1970’lerde başlatılan gayretlerin neticeyi olarak 1990 senesinde FDA tarafından kısmi bir yasak koyulmuştur. Yaygın olarak unlu mamullerde, şekerlemelerde, sosis, kiraz şekerlemelerinde bulunur.
Red 40 Alura Kırmızı: En çok kullanılan besin boyalarından biri olduğu kadar en münakaşalı olanlardan biridir. Boyanın çocuklarda alerji, migren, hiperaktivite ve zekasal bozukluklarla iletişimli olduğu düşünülmektedir. Bazı insanlarda alerji eşi tepkinlere neden olur. Yaygın olarak meşrubatlarda, şekerlemelerde, kahvaltılık hububat gevreklerinde ve kozmetik mahsullerde bulunur.

Besin Boyası Alerjilerinin Teşhisi

Besin alerjileri genellikle kan testleri ile teşhis edilirken, bir besin boyası alerjisinin teşhisi için Kırmızı ve Sarı Renkli Gıda Boyalarının Zararlı Etkilerihiçbir test yoktur. Bu sebeple, beslenmeye dahil edilen yiyeceklerin günlüğünün yakalanması ve neticede ortaya çıkabilecek tepkinler anekdot alınmalıdır. Bu usul daha sonra yaşanabilecek bir meseleye hangi besin katkı maddesinin neden olabileceğinin tanımlanmasına destekçi olacaktır. Bireyler meselelerinin ne olduğunu kendisi teşhis etmeye çalışmamalı, bulgular ve önerilebilecek testlerle alakalı bir uzmana danışılmalıdır. Ne yazık ki, besin boyası ya da katkı maddeleri ile alakalı alerjilerden rastgele birini rehabilitasyon faktörün tek yolu meseleli bileşenleri kapsayan besinlerden sakınmaktır. Yalnızca yiyeceklerdeki ve ilaçlardaki değil, şahsi, konut ve kozmetik mahsullerdeki yaftalar da dikkatle okunmalı, meselelere yol neden olabilecek suni boyalar kapsıyorsa kullanımı vazgeçilmelidir.

Seçenekler Vardır

Harcanan hazır yiyeceklerin çoğu renklendirici bulundurmaktadır. Suni besin boyalarından ve muhtemel hasarlarından tamamen sakınmanın tek yolu işlenmemiş besinler harcamaktır. Şayet dar bir zamanda lüzumlu olarak işlenmiş bir besin maddesi satın almak zorunda kalınırsa, organik olduğundan emin olunmalıdır. Organik mahsullerde suni renklendirici, gözetici, tatlandırıcı veya lezzet artırıcı kullanılması yasaktır. Organik sertifikalı gıdalar seçim edilmeli ancak “organik bileşenlerle yapılmıştır” yaftasını taşıyan yiyeceklerin dahi sentetik boyalar Kırmızı ve Sarı Renkli Gıda Boyalarının Zararlı Etkilerikapsayabileceği unutulmamalıdır. Organik işlenmiş besinler, seyyaredeki gıda bedeli azami besinler olmasa da değişik alternatiflere göre çok daha iyi bir seçenektir.
Suni boyalara seçenek olarak havuç, ıspanak, pancar, balkabağı, kırmızı orman meyveleri çilek, böğürtlen gibi, kırmızı lâhana, zerdeçal tozu, safran tozu, kırmızıbiber gibi natürel boyalar kullanılabilir. Natürel boyalar suni boyalar kadar konsantre renge sahip değildir. Bu sebeple fazla kullanımları gıdaların tadını etkileyebilir. Natürel boyaların ısıya daha duyarlı olmaları sebebiyle renkleri değişebilir. Yaftalarda yer alabilen karotenler, capsanthin kırmızıbiber özü gibi renklendiriciler natüreldir. Ayrıca yaftalarda bulunan “suni renk”, “suni renk ilave edilmiştir”, “renklendirilmiştir” veya “renk verici ilave edilmiştir” terimleri sentetik boyaların isimlerine göre listelenmesi gerektiğinden, tabiattan elde edilen pigmentlerin kullanıldığını göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri