Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kolesterol Seviyeleri Nasıl Düşürülür?

  • 26 Nisan 2021
  • Kolesterol Seviyeleri Nasıl Düşürülür? için yorumlar kapalı
  • 326 kez görüntülendi.

Yüksek kolestrolü olan bazı bireyler de beden kitle indeksi ideal olabilirken, fazla kilolu olmayabilir ve netlikle hiçbir yüksek kolesterol bulgusu göstermeyebilir. Ta ki kolestrol olduğu test olana, bir inme veya kalp hastalığına tutulana kadar fark edilmeyebilir. Bu surattan, karmaşıklıklarla başa çıkmak zorunda kalmadan evvel, kolesterol seviyelerini düşürmeye takviyeci olacak bazı natürel konut ilaçları kullanılabilir. Kolesterol […]

Yüksek kolestrolü olan bazı bireyler de beden kitle indeksi ideal olabilirken, fazla kilolu olmayabilir ve netlikle hiçbir yüksek kolesterol bulgusu göstermeyebilir. Ta ki kolestrol olduğu test olana, bir inme veya kalp hastalığına tutulana kadar fark edilmeyebilir. Bu surattan, karmaşıklıklarla başa çıkmak zorunda kalmadan evvel, kolesterol seviyelerini düşürmeye takviyeci olacak bazı natürel konut ilaçları kullanılabilir.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, kanda bulunan bir cins yağdır lipit. Hücrelerin sıradan çalışması için kolesterol gereksinimi vardır ve beden bunu üretir. Bununla beraber, harcanan yağlı yiyeceklerden ekstra kolesterol de alınabilmektedir. Şahsın bedeninde gereken ölçüde kolesterol varsa, arterlerde birikmeye başlar ve bu gidişat ateroskleroz olarak öğrenilmektedir. Ayrıca bu kan pıhtısı, kalp krizi, felç gibi, kalp ve kan akışı meselelerine yol açmaktadır. Yüksek kolesterolden mustarip olma gidişatı tıbbi olarak hiperkolesterolemi olarak adlandırılmaktadır. Esas olarak iki cins kolesterol vardır ve bunlar alttaki gibidr:
Düşük yoğunluklu lipoproteinler LDL: LDL, kalp hastalığı ve felç tehlikesini artıran makûs kolesteroldür.
Yüksek yoğunluklu lipoproteinler HDL: HDL, kalp hastalığı ve felç geçirme tehlikesini eksilten iyi kolesteroldür.
Ayrıca yüksek seviyede makûs kolesterol seviyesine yol açabilecek ve iyi kolesterol seviyesine düşürebilecek etmenler bulunmaktadır.

Yüksek Kolesterol Nedir?

Kolesterol seviyesini etkileyen yaygın etmenler vardır. Bu etmenler alttaki gibidir:
Doymuş ve trans yağ bakımından zengin gıdalar: Bu gıdaları kumpaslı olarak harcamak, LDL veya makûs kolesterol seviyelerini artırmaktadır.
Fazla kilo: Fazla kilo, iyi kolesterol seviyesini düşürürken makûs kolesterol seviyesini çoğaldırmaktadır.
Hareketsizlik: Egzersiz yapmama ve hareketsiz olma LDL ve HDL seviyelerini yükseltmektedir.
Yaş: Kolesterol LDL seviyeleri genellikle 20 sene sonra çoğalmaya başlamaktadır
Aile hikayesi: Aile de yüksek kolesterol seviyesine sahip olanlar bu vaziyete daha yatkındır.

Yüksek Kolesterol Bulguları

Kolesterol Seviyeleri Nasıl Düşürülür?Çoğu zaman, şahıs kendini test edene kadar yüksek kolesterol seviyesine sahip olduğunu farkında olmayabilir. Bazı gidişatlar da, fertler yüksek kolesterol seviyelerini ancak felç veya kalp krizi geçirdikten sonra bilirler. Bununla beraber, bu cins gidişatlar yalnızca yüksek kolesterol seviyeleri plak yaradılışına yol açtığında alana gelmektedir.
Kolesterol Seviyeleri
Kolesterolün çok yüksek olup olmadığını kavramanın tek yolu kan testidir. Tanımlanan kolesterol seviyeleri vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Yüksek kolesterol-240 mg/dl’nin üstünde
• Borderline yüksek Kolesterol-200-239 mg/dl
• Sıradan kolesterol-200 mg/dl’nin altında
Günümüzde çoğu fert yüksek kolesterol seviyesinden mustariptir, bu sebeple kalp krizi ve felç tehlikeyi yüksektir. Şahıs kolesterol seviyesini ne kadar erken düşürürse, sıhhati için o kadar iyidir. Makûs kolesterol seviyesini düşürmeye takviyeci olabilecek natürel usuller vardır. Bu natürel usuller alttaki gibidir:
• Uçucu Yağlar
• Vitaminler
• Balık Yağı
• Hindistan Cevizi Yağı
• Sarımsak
• Yeşil Çay
• Yoğurt
• Chia Tohumları
• Greyfurt Suyu
• Portakal Suyu
• Nar Suyu
• Limon Suyu
• Elma Suyu Sirkesi
• Keten Tohumları
• Kereviz Suyu
Limon esansiyel yağ: Bir kadeh suya iki damla limon esansiyel yağı ilave edilerek iyice karıştırılmalıdır ve bu çözelti içilmelidir. Bu çözelti günde iki defa içilmesi gerekilmektedir. Limon esansiyel yağı esas olarak analjezik ve antienflamatuar tesirleri için kullanılmaktadır. Kolesterol seviyesini düşürmeye ve aralıksız kan akışı için kan damarlarını genişletmeye takviyeci olmaktadır.
Fesleğen esansiyel yağı: Bir kadeh suya iki damla fesleğen yağı ilave edilerek iyice karıştırılmalıdır ve bu çözelti içilmelidir. Bu çözelti günde iki defa içilmesi gerekilmektedir. Fesleğen esansiyel yağı, içinde öjenol denilen bileşik varlığından dolayı kolesterol düşürücü tesirleriyle öğrenilmektedir.
Vitaminler: B3, E ve C vitaminlerinin serum kolesterol seviyesini düşürdüğü öğrenilmektedir. C vitamini dayanağının LDL seviyelerini düşürdüğü bulunmuştur. Ayrıca B3 ve E Vitaminleri, ateroskleroz gibi yüksek kolesterol bulguları ile savaşırken, arterlerdeki kolesterol birikimini eksiltmektedir. Bu vitaminler güzergahından zengin gıdalar arasında narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, tavuk, mantar, ton balığı, badem ve tatlı patates bulunmaktadır.
Balık yağı: 1000 mg balık yağı dayanağı alınmalıdır. Ayrıca sardalye, somon, uskumru ve ton balığı gibi balıkları da harcanabilir ve günlük olarak harcanması gerekilmektedir. Balık yağı, zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Bu yağ asitlerinin kumpaslı alımı, kolesterol seviyesini düşürmenin en iyi ve en basit yollarından biridir. Ayrıca kalp hastalığı tehlikesini eksiltmeye takviyeci olmaktadır.
Hindistan cevizi yağı: Yemeklere ve salatalara hindistancevizi yağı ilave edilmelidir. Ayrıca pişirme yağına hindistancevizi yağı ile değiştirebilir. Seçenek olarak, her sabah bir çorba kaşığı hindistancevizi yağı harcanabilir ve günlük olarak harcanmalıdır. Hindistan cevizi yağı kandaki iyi kolesterol seviyesini çoğaldırdığı öğrenilmektedir. Bu da makûs kolesterol seviyesini düşürmeye takviyeci olur ve ayrıca kiloyu hakimiyet altında yakalamaya takviyeci olarak bireyi kalp hastalıklarından gözetmektedir.
Sarımsak: Salatalara ve yemeklere kıyılmış sarımsak ilave edilmelidir. Ayrıca atanmış sarımsak dişleri de çiğnenebilir ve günlük olarak harcanmalıdır. Sarımsak, yalnızca ezildiğinde özgür vazgeçilen alisin ismi verilen bir bileşik kapsar. Bu bileşiğin natürel olarak kolesterolü düşürdüğü öğrenilmektedir.
Yeşil çay: Bir kadeh suya bir çay kaşığı yeşil çay ilave edilmelidir ve kaynatılmalıdır. 5 dakika kaynadıktan sonra süzülmelidir. Çay azıcık soğuduğunda, üzerine azıcık bal ilave edilebilir ve bu karışım sıcakken içilmelidir. Yeşil çayın eforlu antioksidan potansiyeli, içindeki makûs kolesterol LDL seviyelerini düşürmeye takviyeci olan epigallocatechin gallat EGCG ‘nin varlığından kaynaklanmaktadır.
Yoğurt: Bir kâse probiyotik yoğurt en iyi neticeyi almak için günlük harcanmalıdır. Probiyotik yoğurt, bağırsak sıhhatini iyileştiren ve kolesterol seviyesini natürel olarak düşürmede ehemmiyetli bir rol oynayan iyi bakteri kapsamaktadır.
Chia tohumları: Meyve suyuna ya da bir meşrubata chia tohumu ilave edip harcanmalıdır ve kolesterol seviyesini eksiltmek için günlük harcanmalıdır. Chia tohumları, kolesterol seviyesini ve kardiyovasküler hastalık tehlikesini eksiltmeye takviyeci olan zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır.
Greyfurt suyu: Bir kadeh taze bunalmış greyfurt suyu günde 1-2 defa, tercihen her yemekten sonra harcanmalıdır. Greyfurt zengin bir protein kaynağıdır ve afallatıcı faydaları olan muhtelif öbür yiyecek maddeleridir. Bedene C vitamini, lif, magnezyum ve potasyum gibi mineraller sağlar. Greyfurtların eforlu antioksidan potansiyeli, müthiş yiyecek bileşimi ile beraber, kolesterol seviyesini düşürmek için sıhhatli bir meşrubattır.
Portakal suyu: Bir kadeh taze bunalmış portakal suyu günde 2 ila 3 defa harcanmalıdır. Kumpaslı ve uzun süreli portakal suyu tüketiminin, kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve Sağlık ve Hastalıkta Yağlarda yayınlanan bir çalışmaya göre kardiyovasküler hastalık büyüme tehlikesini eksilttiği bulunmuştur.
Nar suyu: Bir kadeh taze hazırlanmış nar suyu günde 1-2 defa harcanmalıdır. Nar yeşil çay ve kırmızı şaraba mukayeseyle yüksek oranda antioksidan kapsamaktadır. Bu antioksidanlar makûs kolesterol sırayla, defne kardiyovasküler hastalık meblağ LDL, düşürülmesinde takviyeci olmaktadır.
Limon suyu: Bir kadeh ılık suya yarım limon suyu ilave edilmelidir, iyice karıştırılarak üzerine azıcık bal ilave edilerek hemen harcanmalıdır. Ayrıca günde bir defa, tercihen her sabah aç karnına bir kadeh içilmelidir. Limon suyu zengin bir C vitamini ve antioksidan kaynağıdır. Bu, makûs kolesterol LDL seviyelerini düşürmek ve kilo kaybını çoğaldırmak için tesirli bir çözümdür.
Elma sirkesi: Bir kadeh ılık suya bir tatlı kaşığı elma sirkesi ilave edilerek iyice karıştırılmalıdır. Bu karışıma azıcık bal ilave ederek en iyi neticeleri elde etmek için günde bir defa veya her seçenek günde bir içilmelidir. Elma sirkesi ACV asetik asit ve pektin kapsamaktadır. Asetik asit, yüksek kolesterolle ilişkili istenmeyen beden ağırlığını kaybetmeye takviyeci olurken, makûs kolesterol LDL kendisini ACV’nin pektine lifine bağlar ve bedenden elimine edilmektedir.
Keten tohumu: Bir kadeh ılık suya veya süte bir çorba kaşığı toz keten tohumu ilave ederek iyice karıştırılmalıdır. Lezzeti çoğaldırmak için karışıma azıcık bal ilave edilebilir ve hemen harcanmalıdır. Bu karışım günde bir defa harcanmalıdır. Keten tohumu, kan kolesterolünü düşürmeye takviyeci olan ve karaciğer hastalıkları büyüme tehlikesini eksilten secoisolariciresinol diglucoside SDG isimli bir lignan kapsamaktadır.
Kereviz suyu: İki kereviz sapı yarım kadeh suyla karıştırılmalıdır. Daha sonra süzülmüş kereviz suyuna azıcık bal ilave edilebilir. Bu sudan bir kadeh harcanır, kalanı ise soğutulmalıdır ve günde 1-2 defa bir kadeh harcanmalıdır. Kereviz zengin bir antioksidan kaynağıdır ve kumpaslı tüketimi LDL makûs kolesterol seviyesini düşürmektedir.

Kolesterolü Düşürmek İçin Besinler

Kolesterol Seviyeleri Nasıl Düşürülür?Kolesterol seviyelerini düşürmeye takviyeci olabilecek besinler vardır ve bu besinlerden kimileri alttaki gibidir:
• Yulaf
• Arpa ve öbür kepekli hububatlar
• Fasulyeler
• Avokado
• Badem, antepfıstığı, ceviz, yerfıstığı ve fındık gibi kuruyemişler.
Ayrıca sıhhatli bir perhizin yanı gizeme, bu ipuçlarını takip etmek kolesterol seviyesini idaremeye takviyeci olmaktadır.

Temkine İpuçları

• Trans yağları perhizden çıkarılmalıdır. Genellikle çerezlerde, krakerlerde vb. gıdalarda bulunurlar.
• Günlük egzersiz yapılmalıdır
• Sigara vazgeçilmelidir
• Fazla kilo olup olmadığını kavramak için kilo hakimiyet edilmelidir
• içki içmekten sakınılmalıdır
Şahsın yüksek kolesterolü varsa, kurabiye, kraker ve öbür kızarmış besinler gibi trans yağları harcamaktan sakınmalıdır, ayrıca daha az ghee, tereyağı, yağlı et ve süt mahsulleri harcamalıdır. Buğday ve kepekli hububatlardan yapılan makarna öbür cinslere göre oranla daha sıhhatlidir. Öbür makarna cinsleri kanda ki makûs kolesterol LDL seviyesini artırmaktadır. Ayrıca şahıs lüzumlu temkinleri alır, perhizinde ve hayat stilinde farklılık yaparsa, kolesterol seviyelerinde üç hafta gibi bir vakitte bir iyileşme fark etmeye başlayabilir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri