Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Konteyner Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

  • 18 Mart 2021
  • Konteyner Nedir? Çeşitleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 335 kez görüntülendi.

Demiryolu lojistik taşımacılığı ve yük taşımacılığı olarak adlandırılan alanlarında, taşınan ögelerin güvenle taşınmasını sağlanan sisteme, konteyner denilir. Konteyner nedir mevzusunda, büyük hacimli ambalaj sistemleri olduğundan bahsedebiliriz. Taşınacak eşya ya da mülklerin, zarara uğramadan emin biçimde taşınmalarını sağlayan ve vagon yerine yerleştiren taşıma sistemleridir. Basit, rahat ve ekonomik biçimde taşınmasını sağlayan konteyner, beynelmilel taşımacılık sistemlerinde özellikle […]

Demiryolu lojistik taşımacılığı ve yük taşımacılığı olarak adlandırılan alanlarında, taşınan ögelerin güvenle taşınmasını sağlanan sisteme, konteyner denilir. Konteyner nedir mevzusunda, büyük hacimli ambalaj sistemleri olduğundan bahsedebiliriz.

Taşınacak eşya ya da mülklerin, zarara uğramadan emin biçimde taşınmalarını sağlayan ve vagon yerine yerleştiren taşıma sistemleridir. Basit, rahat ve ekonomik biçimde taşınmasını sağlayan konteyner, beynelmilel taşımacılık sistemlerinde özellikle kullanılmaktadır. Tamsal ve sistematik biçimde taşınmanın sağlanması, süratli ve rahat biçimde organize edilmesi için kullanılan metal ambalajlama sistemleridir.

Lojistik hizmetleri dahilinde kullanılan konteyner çeşitleri, demiryolu taşımacılığı, deniz yolu ve karayolu taşımacılıklarında kullanılır. Konteyner hacimleri metreküp türünden tanımlanır. Demiryolu yük taşımacılığında kullanılan konteynerler genellikle 45’ HC boyutlarındadır.

Demiryolu Taşımacılığında Konteyner

Tekli veya grup vagon taşımacılıklarında, blok tren taşımacılıklarında kullanılabilen konteyner vagonlar, abuhava koşullarından etkilenmeden basit taşımacılık avantajı sağlar. Transit yol izninde avantaj sağlayan konteyner taşımacılığı, taşınacak yüklerin kalite ve boyutlarına göre tanımlanan konteyner çeşitleriyle yapılır.

Hem yurtiçi hem beynelmilel lojistik taşımacılık alanında avantaj sağlayan demiryolu taşımacılığı, konterynerlar ile emin biçimde transfer edilebiliyor. Demiryolu yük taşımacılığında sarih veya kapalı formda kullanılabilen vagon sistemleri, değişik modüllerde kullanılan konteyner çeşitleriyle, Avrupa ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğubirleşmiş Milletler ülkeleri, Orta Asya ve orta Doğu ülkelerine basit ve emin taşımacılık imkânı sağlıyor.

Yük Taşımacılığı ve Konteyner Çeşitleri

TCDD Taşımacılık yurtiçi ve yurtdışı yük taşımacılığı hizmetlerinde, değişik konteyner çeşitleriyle konforlu nakliyat sağlıyor. Dünya standartlarında lojistik faaliyetler ile blok tren, grup vagon, özel vagon veya anahat lojistik transferler ile hizmet veriliyor. Demiryolu yük taşımacılığında kullanılan konteyner cinsleri ise şu biçimdedir,

Standart Konteyner

Taşımacılık alanında en yaygın olarak kullanılan konteyner cinsleridir. Genel ve çok emelli kullanım avantajı sağlayan standart konteynerler, bütün kapalı formatta yapım edilir. Dört tarafı oturumlu ve ön kısımda kapaklı olarak dizayn edilen konteyner, her türlü eşya ve mülkün taşınmasına imkân sunar. Genel taşımacılık mahsulü olarak pratik biçimde planlanmış ve iç hazneye sığabilen tüm kalitede eşyaların taşınması için kullanılır. Üstelik raylı sistemde yüklenmesi, indirilmesi ve transfer edilmesi oldukça basittir.

Üstü Açılabilir Konteyner

Hard Top Container olarak nitelendirilen konteyner modeli, üst kısmı sarih formda dizayn edilmiştir. Fonksiyonel kullanımlar için planlanan konteyner, uzun veya ağır eşyaların, yüklerin üst kısımdan rahatça yüklenmesi ve transfer edilmesi için planlanmıştır. Konteynerın kapı kısmından yüklenmesi güç olan büyük boyutlu gereçlerin kullanımında ve taşınmasında basitlik sağlar. Tasarımda, üst tavan çelik ve opsiyonel olarak açılabilir biçimde yapım edilir. Lüzumlu gidişatlarda üstü sarih kullanılır ve sonrasında üst tavan kapatılarak, standart konteyner şeklinde kullanılabilir.

Üstü Sarih Konteyner

Open Top Container olarak yapım edilen konteyner çeşidi, 5 oturumlu planlanır. Dört yan kapalı ve tabanı bulunan modelde, üst kısım tamamen sarih formattadır. Yüksek ve uzun yüklerin rahatlıkla taşınabilmesi için geliştirilen konteyner çeşididir. Taşınan mahsullerin kalitesine göre branda ile üst kısım kapatılarak kullanılabilir.

Sarih Konteyner

Yalnızca taban formunda planlanan konteyner modellerinde, yan oturumlar başka bir deyişle konteyner duvarları kullanılmamıştır. Üst tavan kısmı olmayan mahsuller, kapsamlı eşyaların taşınması için kullanılır. Hem yükseklik ve uzunluk bakımından hem genişlik ve kapladığı alan bakımından büyük hacimli eşyalar, sarih konteynerler ile taşınabilir. Flattrack olarak adlandırılan bu modeller ile, ağır taşıtlar, iş aygıtları, askeri taşıtlar, beton bloklar gibi ağır ve yüksek materyaller taşınabilir.

Platform Sistemi

Platform konteyner modelleri, ağır tonaja sahip yüklerin taşınmasında kullanılır. Denizyolu taşımacılığında doğrudan yüklenme imkânı olmayan araç, makine veya yüklerin taşınması içindir. Yükseklik ve ağırlık bakımından ağır mahsuller, sağlam platform özelliği kullanılarak, rahat taşıma avantajı sağlar. Tekneler, büyük taşıtlar gibi yan ve üst kısımlarda geniş olan yüklerin taşınabilmesi için dizayn edilen konteyner çeşitleridir. Demiryolu veya tren- feri taşımacılıklarında kullanılan konteyner sistemlerinden biridir.

Soğutmalı Konteyner

Refrigerated konteyner olarak nitelendirilen ve soğutucu sistemde dizayn edilen modeller, frost konteyner veya vagon olarak belirlenebilir. Meyve ve sebzelerden, deniz mamullerine, taze çiçeklerden dondurulmuş gıdalara dek pek çok mahsulün taşınması için kullanılır.

Soğutma sistemleriyle geliştirilen bu TCDD Taşımacılık konteyner çeşitleri, belli ısıda ve konforda taşınması gereken besin ve eş mahsullerin nakliyesi için kullanılır. Konteynerin dış kısmında bulunan enerji iletişim mekanizması ve derecesi ile taşınan mahsullerin konforlu biçimde nakliye edilmesi sağlanır.

Tank Konteyner

Tanker ya da tank olarak öğrenilen ve tüm taşımacılık sistemlerinden kullanılan silindir konteynerler, akışkan ya da gaz kalitesindeki yüklerin tehlikesiz biçimde taşınması için planlanmıştır. Taşınan maddenin sarsılmadan taşınması için silindir düzlem, dikdörtgen konstrüksüyon içine yerleştirilir. Taşınan mahsulün türüne göre ve tanımlanan mevzuatlara göre kullanılması gereken konteyner çeşitleridir. Tanklar %85’den az %95’deri çok doldurulmamak kaydıyla kullanılır.

Dökme Konteynerler

Tarım mahsullerinin ve özellikle hububatların taşınması için kullanılan konteyner modelleridir. Akışkan ya da gaz olmayan dökme yükler için basit ve rahat taşımacılık sağlayan konteyner modelleridir.

Türkiye’de Konteyner Taşımacılığı

TCDD Taşımacılık demiryolu sistemlerinin gelişmişliği ve beynelmilel faaliyetler ile pek çok ülkeye lojistik hizmetler sağlanıyor. Altı değişik hudut irtibatından; Avrupa ülkeleri, Orta Doğu ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğubirleşmiş Milletler ve Orta Asya ülkelerine konteyner taşımacılığı hizmetleri sunuluyor.

Demiryolu taşımacılığında en çok kullanılan konteyner çeşitleri, TCDD Taşımacılık bünyesinde bütün kapasite sistemlerde ekonomik ve tehlikesiz taşımacılık sağlıyor. En çok kullanılan konteynerlerden biri tank çeşitleridir. İstanbul Sanayi Odası standartlarında geliştirilen ve 20 ayak ile çelik çerçeveye statiklenen tank konteynerler, Avrupa ülkeleri yük taşımacılığında sıklıkla kullanılır. Özellikler kimyevi taşımalar için kullanılan modellerdir.

IBC olarak öğrenilen intermediate bulk container modelleri, akışkan kimyeviler için kullanılıyor. İki değişik cinste planlanan konteyner çeşitleri, plastik ya da çelik hammaddeden yapım edilmektedir. Palet miktarlarına uygun ebatları ile 1 ton üzerinde taşıma kapasitesi sağlar. Ayrıca stoklama modülünde kullanım avantajı ile alan tasarrufuna katkı sağlar.

Avrupa ülkeleri transferlerinde yaygın olarak kullanılan ve Avrupa standartlarına uygun kalitede dizayn edilen demiryolu konteyneri, 45 HC olarak öğrenilir. 26 tona kadar taşıma kapasitesi sağlayan konteyner, çok emelli taşımacılık için kullanılır.

Demiryolu Yük Taşımacılığında Tren Sistemi

Konteyner vagon veya blok tren cinslerinde yapılan lojistik taşımalar, madde ve mahsullerin cinslerine göre tanımlanır. Her konteynerin cinsine göre oluşturulan vagon sistemlerinin yanı gizeme özel taşımacılık hizmetleri ve değişik tren cinslerine göre taşıma opsiyonları sunulur.

Lojistik alanda kullanılan tren çeşitleri şu biçimdedir;

Blok Tren: Full Train veya Block Train olarak nitelendirilen, demiryolu taşımacılığında until trail olarak adlandırılan sistem, rastgele bir vagonun beklenmesine gerek olmadan seyahatin başlanmasını sağlar.

Transfer edilecek vagonların dolması halinde, başlangıç noktasından hareketi sağlanan blok trenler, 600 ton ile 950 ton arasında taşıma sağlar. Blok trenlerde dizi uzunluğu 520 metreye kadar yapılabilir. Ancak Almanya ve Avusturya hatlarında olan trenlerin 1200 ila 1300 brüt tona kadar kapasite sağlayabilirler.

Konvansiyonel Vagon: Demiryolu taşımacılık sistemlerinde kullanılan ve fakat konteyner kullanılmadan transfer sağlayan vagon cinsleridir. Dökme yükler veya paletli yüklerin rahatlıkla taşınması için kullanılan ve taşınan yüklerin kalitesine göre değişik formlarda kullanılabilen vagonlardır.

Sarih vagon, kapalı vagon veya özel vagon cinsleriyle taşımacılık sağlanır. Özel vagonlarda; akışkan yükler, taşıtlar veya sektörel maddeler taşınabilir.

Münferit Vagon: Muhtelif trenlerde bir ya da birkaç vagonla yapılan taşımacılık cinsidir. Blok tren oluşturmayacak kapsamdaki yüklerin taşınması için uygulanan vagon sistemidir.

TCDD Taşımacılık münferit vagonlarda 200 ton üzeri taşımalar için ekonomik maliyet alternatifleri sunar. Ancak münferit vagonların özel hatlarda arz edilmesi halinde, 100 tona kadar %100 ekstra maliyet tarifesi uygulanır. 200 tona kadar olan münferit yükler içinse bayağı yük taşımacılık fiyatlarının %50 oranında maliyet değişikliği ile hizmet verilir.

Sarnıçlı Vagon: Tank vagon olarak adlandırılan ve akışkan taşınmasına uygun olan vagon cinsleridir. Ancak tank konteyner kullanılmadan dolaysız olarak sarnıç vagon kullanılarak taşıma sağlanır.

TCDD Taşımacılık bünyesinde 500 vagon kapasiteli sarnıç vagon bulunuyor. Beynelmilel kimyasal madde taşımaya uygun, akışkan ve gaz taşımasına uygun kalitelerde vagon cinsleriyle geniş kapsamlı taşımacılık faaliyetleri sunuluyor.

Dingilli Vagon: Havaleli yüklerin taşımacılığında kullanılan dingilli vagonlar, 28 tona kadar taşıma kapasitesi sağlar. Taşınacak yüklerin türüne göre üst kısımları sarih veya kapalı modelleri bulunmaktadır.

Axle vagon olarak belirlenen vagonlar, 13- 15 m arasında değişen ebatlarda planlanır. Çift dingilli olarak yapım edilen vagonların, iki yanında çiftli tekerlekler bulunur.

TCDD Taşımacılık tarafından beynelmilel olarak reelleştirilmekte olan seyahatler ile beraber yük taşımacılık operasyonları da asıllaştırılmaktadır. Bakü Tiflis Kars hattı konteyner çeşitleri ile ülkeler arası taşımacılık harekâtlarını basitleştiriyor.

Konteyner Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri