Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Koronavirüs COVID-19 ile Gayret Sarımsak Takviyeci Olabilir mi?

  • 15 Nisan 2021
  • Koronavirüs COVID-19 ile Gayret Sarımsak Takviyeci Olabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 373 kez görüntülendi.

Koronavirüs dağılmaya devam ettikçe, sarımsak her zamankinden daha fazla popülerlik kazanıyor gibi görünmektedir. Piyasada sarımsak arzları çoğalmakta, birliktesi maliyetler yükselmekte ve sarımsak stokları tükenmektedir. Bu yazıda sarımsağın koronavirüs ile gayret bir rolü olup olmadığı ve bağışıklık kuvvetlendirme tesirleri üzerine bilgiler bulunmaktadır. Fakat bu yazı bilgilendirme emelli olduğu ve koronavirüs salgını hali hazırda devam eden bir salgın […]

Koronavirüs dağılmaya devam ettikçe, sarımsak her zamankinden daha fazla popülerlik kazanıyor gibi görünmektedir. Piyasada sarımsak arzları çoğalmakta, birliktesi maliyetler yükselmekte ve sarımsak stokları tükenmektedir. Bu yazıda sarımsağın koronavirüs ile gayret bir rolü olup olmadığı ve bağışıklık kuvvetlendirme tesirleri üzerine bilgiler bulunmaktadır. Fakat bu yazı bilgilendirme emelli olduğu ve koronavirüs salgını hali hazırda devam eden bir salgın olduğu için yeni bilgilerle birliktesi bazı bilgiler değişebileceği unutulmamalıdır.

Sarımsak ve COVID-19 Salgını

Koronavirüs COVID-19 ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?Sarımsak yemek sıhhatlidir. Bu özellikle etkin bileşiklerde ve besin maddelerinde daha yüksek olan ham sarımsak için geçerlidir. Bununla beraber, sarımsak yeni koronavirüsü önleyebileceğine veya rehabilitasyon edebileceğine dair bir ispat yoktur. Dünya Sıhhat Teşkilatı Dünya Sıhhat Teşkilatı sarımsağın bazı antimikrobiyal özelliklere sahip olabilen sıhhatli bir yiyecek olduğunu, ancak sarımsak yemenin insanları yeni koronavirüsten gözettiğine dair bir ispat yoktur. Yeni koronavirüse karşı alabilecek en iyi ihtiyatların konutta kalmak, ellerinizi sık sık yıkamak ve suratınıza değmekten sakınmak olduğu unutulmamalıdır.
Sosyal medya yer alan bazı iddialara karşın, sarımsak yeni koronavirüse karşı hiç test edilmemiştir. Bu sebeple, yalnızca bu yazıda eş koronavirüsler üzerinde muhtelif sarımsak preparatlarını inceleyen çalışmaları gözden geçirilerek, ayrıca sarımsağın yaygın soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan virüsler üzerinde bir tesiri olup olmadığına da yer verilmiştir.
Son olarak, hudutlu çalışmalar sarımsağın bağışıklık cevabını kuvvetlendirebileceğini, cerahati eksiltebileceğini ve kalp hastalığı ve diyabetin hayat stili farklılıklarıyla beraber önlenmesine takviyeci olabileceğini düşündürmektedir. Sonuçta, sarımsak üzerinde sağlam bir ölçüde minik ölçekli, düşük nitelikli araştırma vardır. Ancak uygun muayenehane çalışmalar yoktur ve sarımsağın bir hayli verimi ispatlanmamıştır. Genel tesirlerine sabrederek, COVID-19 salgınının ortasında sarımsağın bereketli olup olmadığı ve genel sıhhate bereketleri dair bilgiler bulunmaktadır.
Sarımsak, bağışıklık tepkisini kuvvetlendirebilecek ve potansiyel olarak bazı virüslerle savaşmaya takviyeci olabilecek sıhhatli bir yiyecektir, ancak koronavirüsü rehabilitasyon edebileceğine veya önleyebileceğine dair bir ispat yoktur.

Sarımsağın Koronavirüse Karşı Faalliği

Berişici bronşit virüsü, kuşları enfekte eden bir koronavirüstür. Sarımsak özütü, bir deneyde tavuk ceninlerindeki replikasyonunu eksiltmiştir. Ancak bu çalışma bize fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Test edilen suş yeni koronavirüsten değişiktir. Tavuklardaki belirtileri insanlara çevirmek de imkânsızdır.
Diğer Virüslerde Testler
Test tüplerinde, sarımsak ekstraktı virüslere karşı etkindir, bu virüslerden kimileri şunlardır:
• Uçuk herpes simpleks virüsü tip 1
• Genital herpes herpes simpleks virüsü tip 2
• Solunum yolu enfeksiyonları parainfluenza virüsü tip 3
• Soğuk algınlığı insan rinovirüs tip 2,
• Grip grip B
Koronavirüslere eş biçimde, listelenen virüslerin çoğu hücreleri enfekte edebilir ve yayılabilir zira çeperleri ve viral zarf ismi verilen yapışık çubuk eşi yapıları vardır. Analistler, sarımsağın çeperlerini ve zarflarını bozarak virüslerle savaşmaya takviyeci olabileceğini zannediyorlar. Şayet öyleyse, sarımsak yalnızca virüs hücrelere sızmadan evvel çalışabilir, ancak bu henüz doğrulanmamıştır.
Sitomegalovirüs başka bir yaygın virüstür ve çoğu insan buna sahip olduklarını öğrenmez. Genellikle bağışıklık sisteminiz zayıfladığında semptomlara neden olur. Sitomegalovirüs ile enfekte olan farelerde, sarımsak allitridin bir bileşeni virüs kan seviyelerini ve karaciğer zararını eksiltmiştir. Bilim adamları, sarımsağın bağışıklık sistemini viral enfeksiyonları daha süratli arınmaya takviyeci olan Th1- baskın bir vaziyete geçirebileceğini düşünüyor, ancak bu doğrulanmamıştır.
Bu deneylere sabrederek neticelere varmamak ehemmiyetlidir. Yukarıyada bahsedilen tüm virüsler 2019 koronavirüsünden değişiktir. Sarımsak, hücreler ve hayvanlardaki bazı virüslere karşı etkindi, ancak yeni koronavirüs üzerindeki tesiri hiç test edilmemiştir.

Mikroplarla Gayret Potansiyeli

Koronavirüs COVID-19 ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?Sarımsak, bakteri, maya, mantar, asalak ve virüslere karşı geniş antimikrobiyal etkinliğe sahip olabilir. Sarımsaktaki kükürt kapsayan ve alisin gibi bileşikler mikroplarda Ribo Nükleik Asit, DNA ve protein imalini yasaklamaktadır, fakat muayenehane bilgiler henüz noksandır.

Nezleye Karşı

120 karakter bir çalışmada yaşlı sarımsak özütü soğuk algınlığı ve grip şiddetini eksiltti. Enflamatuar proteinleri sitokinler düşürürken bağışıklık sistemini artırarak bağışıklık hücrelerinin T hücreleri ve NK hücreleri rakamını arttırmıştır.146 sıhhatli gönüllü üzerinde yapılan bir başka muayenehane çalışma, her gün allisin kapsayan bir sarımsak desteği almanın soğuk algınlığını önlemeye ve zamanını eksiltmeye takviyeci olduğunu bulmuştur. Bununla beraber, son tahlil, iyi nitelikte başka rastgele bir çalışma bulamadı. Genel olarak, sarımsağın soğuk algınlığı ve grip ile gayret edebileceğini veya savaşabileceğini iddia etmek için yeterli ispat yoktur.
Grip, grip virüslerinden kaynaklanır. Soğuk algınlığına, diğer koronavirüs çeşitleri de dahil olmak üzere çok rakamda değişik virüs neden olabilir. Bu virüsler 2019 koronavirüsü ile aynı değildir. Sarımsakın soğuk algınlığı ve griple gayret edebileceği veya savaşabileceği mevzusunda yeterli ispat yoktur.

Akciğer Enfeksiyonları

Sekonder bakteriyel akciğer enfeksiyonları, solunum eforluğu sürükleyen sağlık kurumunda uyuyan COVID-19 hastaları için bir tehdittir. Bununla beraber, sarımsakların bakteriyel akciğer enfeksiyonlarını önleyebileceğine dair bir ispat yoktur. Sarımsak yalnızca minik insan çalışmalarında, hayvanlarda ve test tüplerinde test edilmiştir. Daha fazla araştırmaya lüzum vardır. 52 sıhhatli gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada, selüloz kapsayan burun spreyi Nasaleze Travel kapsayan sarımsak tozu ekstresi, havadaki enfeksiyonları tek başına spreyden daha iyi önlemiştir.
Farelerde ve test tüplerinde sarımsak özütü, antibiyotik mukavemetine neden olan biyofilmleri bloke etti; ayrıca akciğerlerden bakteriyel enfeksiyonun arınılmasına takviyeci oldu. Diğer test tüpü deneylerinde, sarımsak üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek birkaç bakteri inhibe etmiştir. Sıçanlarda sarımsak özütü, selenyum ve antioksidan vitaminler A, C ve E sıçanlarda akciğer zararını önledi. Analistler, akciğer zararına neden olmak için lisinopril kalp hastalığı ilacı kullandılar. Bu ilaç anjiyotensin dönüştürücü enzim ACE inhibitörüdür – COVID-19 karmaşıklıkları ve vefatlarında rol oynayan bir ilaç sınıfıdır.
Bununla beraber, sarımsak ekstraktının bakteriyel akciğer enfeksiyonu olan 26 şahıs üzerinde yapılan muayenehane bir çalışmada çok az tesiri olmuştur veya hiç tesiri yoktur. Sarımsak, sağlık kurumunda uyuyan COVID-19 hastalarında potansiyel bir mesele olan bakteriyel akciğer enfeksiyonları üzerinde karmaşık tesirlere sahiptir. Çok daha fazla araştırmaya lüzum vardır.

Bağışıklık Tepkisini Artırabilir

Son bilgiler, bağışıklık sistemi zayıflamış bireylerin yeni koronavirüsü tutma tehlikesinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca ondan can verme veya ciddi sıhhat karmaşıklıkları hayata ihtimali daha yüksektir. Hayvan ve hücre bazlı çalışmalarda, yaşlı sarımsak özütü glutatyonu artırarak beyaz kan hücrelerini lenfositler, makrofajlar, monositler ve nötrofiller uyardı . Beyaz kan hücreleri, enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan bağışıklık hücreleridir, glutatyon ise bağışıklık hücrelerini hür radikallerden gözeten bir antioksidandır. Bu, sarımsağın bağışıklık tepkisini kuvvetlendirmeye takviyeci olabileceğini, ancak muayenehane bilgi bulunmadığını göstermektedir.

Alerjileri ve Enflamasyonu Eksiltebilir

Enflamasyon, COVID-19 enfeksiyonunun sonraki düzeylerinde akciğer ve kalp zararına neden olabilir. Bilim adamları bu gibi vaziyetlerde yaygın enflamatuar yaralanmayı belirlemek için “sitokin kasırgası” terimini kullanmaktadır. Sarımsak anti-inflamatuar olabilir, ancak sitokin kasırgaları ve COVID-19 neticeleri üzerindeki tesiri öğrenilmemektedir. Sarımsaktan etkin bileşikler, dang virüsü ile enfekte olmuş hücrelerde hür radikallerin ve enflamatuar bileşiklerin TNF- a, IL-8 imalini eksiltmiştir. Alerjik astımı olan farelerde sarımsak özütü, hava yolu inflamasyonunu ve bazı inflamatuar sitokinleri eksiltmiştir. Daha fazla araştırmaya lüzum vardır.
Astım ve diğer alerjik hastalıklar da iltihaplanmaya neden olur ve akciğer hastalıkları tehlikesinde çoğalışa neden olur. Kronik akciğer veya hava yolu hastalığı olan COVID-19 hastalarının % 6’sından aşırısı can verirken, sıhhatli insanların % 1’inden azı can vermiştir. Sarımsak, cerahati eksilttiği ve hayvanlarda ve hücrelerde bağışıklığı çoğaldırdığı görülmektedir, ancak COVID-19 hastalarında cerahatle ilişkili karmaşıklıklar üzerindeki tesirleri öğrenilmemektedir.

Etkin Bileşikler ve Besinler Sağlar

Koronavirüs COVID-19 ile Mücadele Sarımsak Yardımcı Olabilir mi?Sarımsak, bedenin antioksidan glutatyon yapmak için kullanabileceği yüksek konsantrasyonda kükürt kapsayan bileşiklere sahiptir. Sarımsaktaki ana etkin bileşenler, allisin kapsayan tiyosülfinatlardır. Sarımsak ayrıca alttaki yiyecekleri kapsar:
• Yüksek saponinler, fosfor, potasyum, kükürt ve çinko seviyeleri
• Orta seviye selenyum ve A ve C vitaminleri
• Düşük seviyelerde kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B-kompleks vitaminleri

Sarımsak, Hastalık Temkine ve Koronavirus

Sarımsak, sıhhatli bir hayat stili ve perhizle beraber, bazı kronik hastalıkların önlenmesine takviyeci olabilir ve genel sıhhat vaziyetine katkıda bulunabilir. Kronik hastalıklar özellikle kalp hastalığı, akciğer hastalıkları ve diyabet – COVID-19 karmaşıklıkları ve vefat için büyük tehlike etkenleridir. İşte sarımsak, COVID-19 pandemisi arasında özellikle ehemmiyetli olan bedendeki sistemleri nasıl etkilediğine genel bir bakış:
Kalp sıhhati
COVID-19 sağlık kurumunda uyuyan hastalarda ciddi kalp zararına neden olabilir. Aynı zamanda, yüksek tansiyon veya kalp hastalığı olması insanları karmaşıklıklara ve virüsün vefatına yatkın hale getirir. Yaş ve akciğer hastalığı dışında, yüksek tansiyon virüsün karmaşıklıklarının en büyük tehlike etkenlerinden biridir. Sarımsak kalp sıhhatini destekleyebilir. Sınırlı ispatlar, kolesterolü düşürebileceğini, kan tazyikini düşürebileceğini, sertleşmiş kan damarlarını rahatlatabileceğini ve kalp hastalığı olan hastalarda fazla trombosit agregasyonunu önleyebileceğini düşündürmektedir.
Bilim adamları, sarımsakın kalsiyum kanal blokerleri olarak adlandırılan ilaçlara eş biçimde kan tazyikini düşürebileceğini düşünmektedir. Teorik olarak, bu, anjiyotensin reseptörlerini bloke eden ve koronavirüsün hücrelere ACE-2 girmek için kullandığı reseptörleri çoğaldıran bileşiklere göre bir avantaj olabilir. Yeniden de anjiyotensin ve koronavirüs arasındaki irtibat hali hazırda tartışmalıdır.
Kan şekeri ve diyabet
Diyabetli bireylerin COVID-19’dan can verme ihtimali daha yüksektir. Diyabet hastalarında vefat oranının şu anda her yaştan sıhhatli insanın% 0,9’una mukayeseyle takribî% 7,3 olduğu varsayım edilmektedir. Sarımsak, tip 2 diyabetten evvel veya genellikle eşlik eden insülin mukavemetini eksiltebilir. Sarımsak ayrıca diyabetli hastalarda kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürebilir. Hem kalp hastalığı hem de diyabet COVID-19 karmaşıklıkları ve vefat tehlikesini artırır. Sarımsak kalp sıhhatini destekleyebilir ve kan şekerini hakimiyet altında yakalamaya takviyeci olabilir, ancak daha fazla araştırmaya lüzum vardır.

Dozaj

Sarımsağın tesirli dozu tanımlanmamıştır. Erişkinlerde yapılan çalışmalar alttaki dozları kullanmıştır:
• 4 gram 1-2 karanfil ham sarımsak
• 300 mg kurutulmuş sarımsak tozu % 1,3 alisin veya% 0,6 allisin için standartlaştırılmıştır günde 2 ila 3 kere
• Günde takribî 7 gram yaşlı sarımsak özü

Allisin Hakkında Balaka

Sarımsağın en etkin bileşiği allisin’dir, ancak ajoen de incelenmektedir. Ham sarımsak ezildiğinde veya doğrandığında alisin salınır. Allisin, süratle bozunabilen tereddüt bir bileşiktir, bu sebeple sarımsağı kullanmadan hemen evvel kesildiğinden emin olmak gerekir ve pişmiş sarımsak ham sarımsaktan daha az tesirlidir. Yüksek proteinli yemeklerle sarımsak yemekten veya sarımsak destekleri almaktan sakınılmalıdır. Bu, salınabilen ve emilebilen allisin ölçüsünü eksiltir.
İncelemeler, dayanaklardaki allisin içeriğinin oldukça değişken olduğunu göstermektedir. Stabilize allisin kapsayan dayanaklar, bozulmaya karşı mukavemetli olan daha yüksek ölçülerde allisin sağladığını iddia eder, ancak iddiaları çoğunlukla doğrulanmamıştır.

Sarımsak Desteği Çeşitleri

Sarımsak destekleri beş gruba dağılabilir:
Sarımsak tozu: Çoğu çalışmada kullanılır; standardize edilmişse alisin ve allisin kapsayabilir
Sarımsak yağı maserat: Süratli ayrışan allisin kapsar
Sarımsak yağı: Allisin kapsamaz
Yaşlı siyah sarımsak: Allisin diğer antioksidan bileşiklere S-alil sistein dahil ayrışır; muhtemelen daha düşük anti-inflamatuar, anti-alerji ve bağışıklık tesirleri vardır.

Tedbirler ve Yan Tesirler

Sarımsak yemek tehlikesiz olmasına karşın, makûs soluk ve beden kokusuna neden olabilir. Özellikle aç karnına çok fazla ham sarımsak harcamak mide, gaz ve bağırsak bakterilerinde farklılıklara neden olabilir. Pişirme sırasında sarımsak kullanımı bazı insanlarda alerjik cilt döküntülerine, yanıklara ve kabarcıklara neden olabilir. Anti-pıhtılaşma becerileri sebebiyle, yüksek sarımsak dozları aspirin ve warfarin gibi kan sulandırıcılarla etkileşime girebilir.
Sarımsak, laboratuvardaki virüslerle savaşmak için incelenmiş sıhhatli bir yiyecektir, ancak insan bilgileri noksandır. Sarımsak hiçbir zaman yeni koronavirüse karşı test edilmemiştir ve bereketli olabileceğini iddia eden hiçbir ispat yoktur. İnsanlar genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi geldiklerini sezdiklerinde sarımsak haline kazançlar, ancak bu uygulamayı da destekleyen sağlam bir ispat yoktur.
Sınırlı çalışmalar sarımsağın bağışıklık, kardiyovasküler ve metabolik sıhhati destekleyebileceğini göstermektedir. Kronik hastalıklar ise COVID-19 karmaşıklık tehlikesini artırır. Böylece, sarımsak yemek genel sıhhati teşvik edebilir. Bu emelle, pişirme sarımsak etkin bileşiklerini bozduğu için ham sarımsak harcamak daha yararlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri