Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Koronavirüs ile Çabada Ekinezya Dayanakçı Olabilir mi?

  • 22 Mart 2021
  • Koronavirüs ile Çabada Ekinezya Dayanakçı Olabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 312 kez görüntülendi.

Ekinezya, bağışıklığı artıran en popüler nebatlar arasındadır. Sağlam deliller, bedenin bağışıklık korunmasını kuvvetlendirerek soğuk algınlığını önlemeye dayanakçı olabileceğini göstermektedir. Peki, yeni koronavirüs üzerindeki potansiyel tesirleri nelerdir? Bu yazıda ekinazyanın koronavirüs ile gayret tesirli olup olmadığı güzergahında bilgiler bulunmaktadır. Anekdot: Bu yazı bilgilendirme emelli olup mevcut koronavirüs salgını devam eden bir gidişat olduğu için yeni bilgiler […]

Ekinezya, bağışıklığı artıran en popüler nebatlar arasındadır. Sağlam deliller, bedenin bağışıklık korunmasını kuvvetlendirerek soğuk algınlığını önlemeye dayanakçı olabileceğini göstermektedir. Peki, yeni koronavirüs üzerindeki potansiyel tesirleri nelerdir? Bu yazıda ekinazyanın koronavirüs ile gayret tesirli olup olmadığı güzergahında bilgiler bulunmaktadır. Anekdot: Bu yazı bilgilendirme emelli olup mevcut koronavirüs salgını devam eden bir gidişat olduğu için yeni bilgiler ortaya çıktıkça bazı detaylar değişebileceği öğrenilmelidir.

Ekinezya’nın COVID-19 Salgınında Bir Rolü Var mı?

Koronavirüs ile Mücadelede Ekinezya Yardımcı Olabilir mi?Ekinezya, hem Kuzey Amerika’da hem de Avrupa’da en yaygın kullanılan nebatsal bağışıklık kuvvetlendiriciler arasındadır. İnsanlar ananesel olarak bakteriyel enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı ile gayrete dayanakçı olmak için farklı ekinezya cinslerinden özütler kullanmaktadırlar. Ekinezya, soğuk algınlığına neden olan virüslere karşı bağışıklık geliştirmeye dayanakçı oluyorsa, COVID-19’a neden olan virüs için de benzerini yapmalıdır biçiminde düşünülmektedir. Oysa 2019 koronavirüsü son derece yenidir ve özellikle bununla alakalı sağlam çalışmalardan hala yoktur. Henüz rehabilitasyon edilmesi veya önlemesi için hiçbir tesirli veya FDA tarafından onaylanmış bir mahsul bulunmamaktadır.
Bu sebeple, ekinezanın SALLA-CoV-2 veya 2019-nCoV olarak da öğrenilen yeni koronavirüsü doğrudan önleyebileceğini veya rehabilitasyon edebileceğini iddia eden deliller mevcut değildir. Hakikatinde, ekinezya ve SALLA-CoV-2 hakkında şimdiye kadar hiçbir çalışma yayınlanmamıştır. Bu sebeple, yalnızca SALLA-CoV ve MERS-CoV gibi değişik koronavirüsler dahil olmak üzere genetik olarak eş mikroorganizmalar üzerinde muhtelif ekinezya preparatlarını test eden çalışmalara bakılabilir.
Bağışıklık tesirlerine katlanarak, ekinezya, SALLA CoV-2 için iyi bir genel destekleyici ve önleyici ihtiyat olabilir. Öyleyse, ekinezya önlemede daha büyük bir rol oynama ihtimali daha yüksektir, ancak hala söylemek için çok erkendir. Unutulmamalıdır ki SALLA CoV-2’ye karşı alınabilinecek en iyi önleyici önlemler standart önerilen bakımdır. Bunlar sosyal mesafe, el hijyenine dikkat etme, surata değmekten sakınmadır. Yeni koronavirüsü rehabilitasyon etmek veya önlemek için henüz hiçbir bileşik ispatlanmamıştır ve ekinezya da bir imtiyaz değildir.

Elde Edilen Son Bulgular

Koronavirüs ile Mücadelede Ekinezya Yardımcı Olabilir mi?Ekinezya’nın bağışıklık ve muhtelif virüsler üzerindeki tesirlerine detaylı olarak bakmadan evvel, bekleyen bir ön rapor güya ön baskı yayınlanmıştır ve bu değerlendirilirken özel dikkat gerektirir. Temel olarak, bu çalışmanın yazarları ekinezanın yeni ortaya çıkan SALLA-CoV-2 dahil tüm koronavirüslerin önlenmesinde tesirli olabileceğini iddia etmişlerdir. Ön raporda bir araya gelen bilgiler bir tuz tanesi ile alınmalıdır. Bulguları yaşıt değerlendirmesine tabi oluncaya kadar neticesiz, doğrulanmamış ve tıbbi olarak bilinmezliğini gözetmektedir.
İsviçreli bilim adamlarından oluşan bir takım tarafından idarenen bu çalışma, Echinaforce® ismi verilen standart bir ekinezya preparatının hücrelerdeki muhtelif koronavirüslere HCoV-229E, MERS-CoV ve SALLA-CoV karşı etkilerini incelemişlerdir. Echinaforce, insan koronavirüsü veya HCoV-229E ismi verilen bir virüs suşunu geri döndürülemez biçimde inaktive etmiştir. Bu cins tipik olarak daha hafif, soğuk eşi semptomlarla ilişkilidir. Echinaforce’un mevcut salgının arttaki SALLA-CoV-2 virüsünün hücreleri üzerinde aynı tesirlere sahip olacağını iddia edilemez. Aynı çalışmada, bilim adamları ayrıca HCoV-229E’ye maruz kalmadan evvel çoğu hücre tipine Echinaforce dökmüş, ancak enfeksiyonu önlemeyi muvaffak olamamışlardır. Tek imtiyaz, natürel bir enfeksiyonu taklit eden bir laboratuvar senaryosu olan HCoV-229E damlacıklarının neden olduğu enfeksiyona karşı korunan solunum hücreleridir. Ancak bu bilgi daha fazla araştırmadan sonra bu ciddi zarara neden olmak için akciğer hücrelerine girmesi gereken yeni koronavirüs için kıymet taşıyabilir.
Son olarak, çalışmada yüksek doz enfeksiyon sonrası rehabilitasyonda, aynı virüs üzerindeki dağılmayı yalnızca azıcık eksiltmiştir. Bu, virüs bedene girdikten sonra Ekinezya’nın potansiyel olarak mütevazı bir rol oynadığını gösterir. Ekinezya, son hücre esaslı çalışmalarda koronavirüs enfeksiyonlarını temkine potansiyeli göstermiş, ancak yeni COVID-19’a neden olan suşa karşı henüz test edilmemiştir.

Ekinezya ve SALLA-CoV-2 Önlemede Bereketli mıdır?

Ekinazya ve soğuk algınlığından korunma
Ekinezya belki de soğuk algınlığı için ananesel bir ilaç olarak öğrenilir. Soğuk algınlığına, değişik koronavirüs tipleri de dahil olmak üzere bir hayli farklı virüs neden olabilir. Ancak bunlar 2019 koronavirüs ile aynı değildir. Ekinezya ve soğuk algınlığı bilgileri ilk başta paradokslu gibi görünmektedir. Misalin, bir meta-tahlil ekinezya mahsullerinin rehabilitasyonda tesirsiz olduğu, ancak soğuk algınlığının önlenmesine dayanakçı olabileceği neticesine varılmıştır. Karmaşık belirtilere karşın, çoğu ispat ekinezya tarafındadır.
Standart ekinezya özleri muhtemelen soğuk algınlığı semptomlarını gevşetmektedir. Bu, hadiselerin % 10-40’ını oluşturan rinovirüsün neden olduğu soğuk algınlığı gidişatıdır. 282 hastayla yapılan bir başka çalışmada ekinezya soğuk algınlığının ilk bulgusunda alınması gerektiğine işaret edilmektedir. Çoğu çalışmaya göre, ekinezya özleri muhtemelen soğuk algınlığını önlemeye, vakitlerini bir veya iki gün kısaltmaya ve sızı kesici kullanımını eksiltmeye dayanakçı olmaktadır. Bilim adamları, ekinezya özlerinin hava yollarındaki cerahat ve mukusu eksilterek soğuk algınlığı semptomlarını eksiltebileceğine inanmaktadır. Hava yolu enflamasyonu -özellikle akciğerlerde minik keseleri çizen hücreler- COVID-19’da görülür, ancak COVID-19 hastalarında ekinezya hiç test edilmemiştir. Ekinezya’nın COVID-19 iyileşmesini önleyeceğini veya süratlendireceğini söylenemez zira yalnızca soğuk algınlığında hava yollarının iltihaplanmasının eksiltilmesine dayanakçı olur.
Ekinazyanın bağışıklık ve enflamatuar tesirleri
Ekinezya’nın genel bağışıklık işlevini desteklediğine ve inflamasyonu eksilttiğine inanılmaktadır. Farelerde ve sıçanlarda ekinezya özütü, bağışıklık korunmasında yer alan iki tip beyaz kan hücresi olan lenfositleri ve monositleri arttırmıştır. Yapılan son çalışmalar, yeni koronavirüs ile enfekte olan bireylerin düşük lenfositlere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Düşük lenfosit rakamı da makûs COVID-19 neticeleri ile ilişkilendirilmiştir. Ekinezya bağışıklığı arttırıyor gibi görünmektedir ancak SALLA-CoV-2 ile enfekte bireylerde bağışıklık sıhhati üzerindeki tesirleri öğrenilmemektedir.

İnterferon ve Ekinezya

6 erişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, ekinezya özütü inflamasyonu eksiltmiş ve 3 gün sonra interferon molekülleri IFN-alfa üretimini çoğaldırmıştır. Genel olarak, interferonlar viral enfeksiyonlarla savaşmaya dayanakçı olmaktadır ancak bazı virüsler bağışıklık sisteminden de yararlanarak fazla interferon üretmeye zorlayabilir.

Düşük İnterferonların Koronavirüsün Hücrelere Girmesindeki Tesiri Nedir?

Yapılan son çalışmalar, virüs ile konağın bağışıklığı arasındaki etkileşimin SALLA-CoV-2 enfeksiyonunun neticesini tanımladığını vurgulamaktadır. İnterferonların bağışıklık üzerinde büyük bir tesiri vardır. Yeterli interferonun olmaması bağışıklık korunmasını eksiltebilir, bu da virüsün bedeni istila etmesini basitleştirir. Bedene ilk girmeye çalışırken, koronavirüsler interferon salınımını gevşetmeye çalışır. Bu ilk enfeksiyon noktasında ekinezya gibi interferon kuvvetlendirici bileşikler bereketli olabilir.

Ekinezya ve Sitokin

Koronavirüs ile Mücadelede Ekinezya Yardımcı Olabilir mi?Koronavirüsler bedene girdiğinde, bağışıklık sistemini enflamatuar molekülleri kitlesel üretmeye zorlarlar. Sitokinler hakimiyeti kaybeder ve dokulara hasar vermeye başlar, bu da sitokin kasırgası olarak adlandırılır. Başka Bir Deyişle bu enfeksiyonu ciddi hale getiren dönüm noktasıdır. Çok fazla interferon tip I IFN 2019 suşuna SALLA-CoV ve MERS-CoV eş koronavirüs hastalarında akciğer karmaşıklıklarına neden olmaktadır. Bu sebeple, ekinezya gibi interferon kuvvetlendiriciler zati virüs bulaşmış bireylerde faydadan daha fazla hasar verebilir. Ekinezya interferonları artırabilir. Teorik olarak, bu enfeksiyonu önlemek için bereketli olabilir, ancak COVID-19’un sonraki evrelerinde potansiyel olarak hasarlı olabilir.

Ekinezya Coronavirüsü Doğrudan Etkileyebilir mi?

Antiviral tesirleri
Ekinezya, çeperleri olan virüslere karşı antiviral etkinliğe sahiptir. Bu virüsler arasında şunlar sayılabilir:
• Rinovirüs
• Herpes simpleks
• Grip A ve B
• Koronavırusu
• Solunum sinsityal virüsü
Bilim adamları, ekinezya virüslerinin yaymak için kullandığı reseptörleri bozabileceğine inanmaktadır; bu reseptörler virüslerin çeperlerinde bulunur. Test tüplerinde ekinezya, hücreler içindeki virüslere karşı hücreler dışındaki virüslere göre daha az tesirlidir. Dolayısıyla, bir virüs zati bir hücrenin içine saklıca girmeyi muvaffak olduysa, ekinezya bu hücreye erişmek için eforsuz olabilir. Virüs parçacıkları hücrelerin dışındaki akışkanlara dökülürse, ekinezya onları tutabilir. Köpek hücrelerinde, ekinezya özütü de influenza virüslerinin hücrelere bağlanmasını ve hücrelere girmesini yasaklamıştır. Bu ayrıca ekinezanın virüslerle ilk temas sırasında en büyük rolü oynayabileceğini vurgulamaktadır. Bununla beraber, bu, ekinezya, bir hücre kültüründe bir virüse karşı etkinlik göstermiş olsa dahi, emin bir virüsü tutmayı önleyebileceği anlamına gelmemektedir. Ekinezya virüslerin hücrelere girmesini yasaklayabilir; muhtemelen hücrelere girdiklerinde virüslere erişemezler. Ekinezya’nın SALLA-CoV-2 üzerindeki antiviral tesirleri test edilmemiştir.
Ekinazyanın ACE2’ye tesirleri
Ekinezya virüslerin hücrelere girmesini yasaklama potansiyeli gösteriyorsa, mevcut koronavirüs pandemisinde yer alan ACE2 reseptörünü etkileyebilir mi? Geri sarmak için SALLA-CoV-2 virüsü, virüs için bir giriş noktası misyonu gören ACE2 reseptörüne bağlanarak insan hücrelerine girebilir. Bu reseptör klasikte bedenin akışkanlarını ve kan tazyikini dengelemede ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Bununla beraber, ekinezanın ACE2 reseptörünü bloke edebileceğini iddia etmek için ispat bulunmamaktadır. Bazı hücre çalışmaları bunun cılız bir yasaklayıcı olabileceğini, kimileri ise rastgele bir tesir bulamadığını göstermektedir. ACE2 üzerindeki tesiri hiçbir zaman hayvanlarda veya insanlarda doğrulanmamıştır.
ACE2 reseptörleri bedenin hava yollarında bulunabilir, bu da onları muhtelif virüs cinsleri için bir amaç haline getirir. Son araştırmalar SALLA-CoV-2’nin akciğerleri ACE2 yoluyla enfekte ederek ciddi solunumsal karmaşıklıklara neden olduğunu göstermektedir. Ekinezya muhtemelen ACE2’yi etkilemediğinden, korunmada daha ehemmiyetli bir rol oynayabilir. Düzgün bağışıklık korunmasını sağlayarak, ekinezya şiddetli COVID-19: yaşlılarda cılız natürel bağışıklık için en büyük tehlike etmenlerinden birini eksiltmeye dayanakçı olabilir. Fakat bu henüz test edilmemiştir. Ekinezya muhtemelen yeni koronavirüsün bedene girmek için kullandığı ACE2 reseptörünü etkilemez.

Ekinazya ve Grip

473 birey üzerinde yapılan bir muayenehane çalışmada, ekinezya ile sıcak bir meşrubat, erken grip semptomlarını iyileştirmede antiviral bir ilaç oseltamivir kadar tesirli olmuştur. Muayenehane araştırmalar ayrıca ekinezya almanın kronik bronşit veya astım gibi solunum problemleri olan bireylerde influenza aşılarına cevabı iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu gruplar COVID-19 karmaşıklıklarına karşı özellikle korunmasız görünmektedir. Ekinezya ve siyah tohumdan elde edilen bir ekstre, kuş gribine karşı aşılanan stresli tavuklarda bağışıklık tepkisini de arttırmıştır. Fakat daha fazla araştırmaya lüzum vardır. Ekinezya özütü erken grip semptomlarını eksiltebilir, ancak koronavirüs solunum semptomları üzerindeki tesiri öğrenilmemektedir.

Ekinazya ve Yineleyen Solunum Enfeksiyonu

Bir meta-tahlil ekinezanın yineleyen solunum yolu enfeksiyonları ve karmaşıklık tehlikesini eksilttiğini bulmuştur. Hava yollarındaki viral enfeksiyonlar, pnömoni, bronşit ve sinüs ve kulak enfeksiyonlarına neden olabilecek ikincil bakteriyel enfeksiyon ihtimalini artırmaktadır. Laboratuarda, ekinezya özütü, sitokin kasırgalarını eksiltirken bakterilerin Haemophilus influenzae ve Staphylococcus aureus hücrelere daha az yapışmasını sağlamıştır. Bu solunumsal karmaşıklıkları eksiltme potansiyeline işaret etmektedir. Bununla beraber, ekinezanın COVID-2019 olan bireylerde solunum karmaşıklıklarını eksiltip eksiltemeyeceğini henüz öğrenilmemektedir.

Dozaj

Yapılan çalışmalarda, alttaki dozajlarda ekinazya özütü soğuk algınlığının önlenmesi için Koronavirüs ile Mücadelede Ekinezya Yardımcı Olabilir mi?kullanılmıştır:
• Temkine için 4 ay süresince günde üç defa 0.9 mL günde 2400 mg ekinezya
• Soğuk algınlığının ilk bulgusunda günde beş defa günde 4000 mg ekinezya 0.9 mL’ye çoğalışla
• Ekinezya tozlarının kapsüller dahil ağızdan alınan tipik dozu günde üç defa 300mg-500mg’dir.
Tentürler, mukavemete bağlı olarak genellikle günde 10 mL’ye kadar kullanılır. Optimal dozlar bilinmeyen kalır ve muhtelif ekstraktlar arasında standartlaşma yetersizliği büyük bir meseledir.

Temkinler ve Yan Tesirler

Mevcut yardımların çoğu çoklu ekinezya cinslerinden oluşur. Bu yardımların bileşimi, hangi cinslerin kullanıldığına ve nebatın hangi kısımlarının dâhil edildiğine kök, çiçek, özler bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple, farklı kaynaklardan satın alınan ekinezya dayanakları beden için farklı sıhhat neticelerine sahip olabilir. Muayenehane çalışmalardan elde edilen bilgilere göre, ekinezya tüketiminin yan tesirleri enderdir. Sık görülen advers tepkinler arasında bulantı ve mide sızıları gibi kızarıklık ve hafif mide problemleri bulunmaktadır.
Özellikle aynı ailenin değişik nebatlarına papatya gibi alerjisi olan bireylerde alerjik tepkinler görülebilir. Ekinezya’nın bağışıklık işlevi üzerindeki tesirleri sebebiyle, otoimmün veya verem, multipl skleroz veya AIDS gibi sistemik hastalıkları olan şahıslar ekinezya kullanmamalıdır. Bu, immünosüpresan alan hastalar için de geçerlidir. Ekinezya, gebelik ve emzirme yarıyılında bir hekime danışmadan önerilmemektedir.
Ekinezya, soğuk algınlığının müddetini önlemek ve kısaltmak için bereketli bir nebatsal ilaç olabilir. Bununla beraber, mevcut SALLA-CoV-2 pandemisi arasında kullanımını destekleyecek sağlam bir ispat yoktur. Ekinezya bir bağışıklık kuvvetlendiricidir: enfeksiyonla savaşan farklı beyaz kan hücrelerini çoğaldırıyor gibi görünmektedir. Bu nebat ayrıca interferonlar gibi potansiyel olarak enflamatuar habercileri artırabilir. Teorik olarak, bu temkine ve viral bir enfeksiyonun ilk evreleri için bereketli olabilir. Öte yandan, SALLA-CoV-2 virüsünün neden olduğu hastalık olan gelişmiş COVID-19’u olan şahıslar için hasarlı olabilir.
İlk yapılan çalışmalar ekinezya’nın SALLA-CoV-2’nin önlenmesinde rol oynama potansiyeline sahip olduğunu, ancak çok daha fazla araştırmaya lüzum olduğunu göstermektedir. Uygun muayenehane bilgilerin yetersizliği sebebiyle, mevcut koronavirüs salgını sırasında ekinezya kullanılmasını önerilmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri