Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Koronavirüs ile Gayrette Çinko Takviyeci Olabilir mi?

  • 01 Nisan 2021
  • Koronavirüs ile Gayrette Çinko Takviyeci Olabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 371 kez görüntülendi.

Çinkonun bağışıklık korunmasını desteklediği herkes tarafını öğrenilir. Peki; küresel bir mesele olan COVID-19 salgınıyla gayret takviyeci olabilir mi? Yapılan ilk çalışmalar çinkonun virüslerin artma maharetini yasaklayabileceğini ve potansiyel olarak onları uykuda vazgeçebileceğini düşündürmektedir. Çinkonun COVID-19 Pandemisinde Potansiyel Rolü COVID-19 salgını dünyayı altüst etmiş gidişattadır. Bireyler bir hayli önleyici önlem arasında, ek bağışıklık takviyeyi için çinkoyı seçim […]

Çinkonun bağışıklık korunmasını desteklediği herkes tarafını öğrenilir. Peki; küresel bir mesele olan COVID-19 salgınıyla gayret takviyeci olabilir mi? Yapılan ilk çalışmalar çinkonun virüslerin artma maharetini yasaklayabileceğini ve potansiyel olarak onları uykuda vazgeçebileceğini düşündürmektedir.

Çinkonun COVID-19 Pandemisinde Potansiyel Rolü

COVID-19 salgını dünyayı altüst etmiş gidişattadır. Bireyler bir hayli önleyici önlem arasında, ek bağışıklık takviyeyi için çinkoyı seçim etmektedirler. Çinko pastilleri özellikle popüler gibi görünmekte, eczaneler ve sıhhat mağazalarındaki stoklar süratle tükenmektedir.

Koronavirüsü Tedbire ve Destekleyici Bakım için Çinko Verimli mıdır?

Koronavirüs ile Mücadelede Çinko Yardımcı Olabilir mi?Çinkonun yeni koronavirüsü doğrudan önleyebileceğine veya rehabilitasyon edebileceğine dair bir delil yoktur. 2019 koronavirüsü son derece yenidir ve hala özellikle bununla alakalı sağlam çalışmalardan yoksundur. Henüz rehabilitasyon etmek veya önlemek için hiçbir tesirli veya FDA onaylı mahsul bulunmamaktadır. Ancak bu genel destekleyici ve önleyici önlemlerin ehemmiyetini ortadan kaldırmamalıdır.
Çinko, kızamık ve SALLA CoV için genel destekleyici bir rehabilitasyon olarak kabul edilir. Ancak yeni koronavirüs ile enfekte hastalar için de benzerini yapabileceğine dair bir delil yoktur. Karmaşıklığı önlemek için, Şiddetli Akut Solunum Belirtiyi koronavirüsü SALLA CoV ilk olarak 2003 yılına belirlenmiştir. Şu anda uğraşılan salgın ise, bilim adamlarının SALLA-CoV-2 veya 2019 olarak adlandırdığı değişiklerine çok benzeyen, ancak farklı bir virüsün salgınıdır.
Unutulmamalıdır ki; 2019-nCoV’a karşı alabilecek en iyi önleyici önlemler sosyal mesafeyi koruma, el hijyenine dikkat etme, surata değmekten sakınma ve standart şahsi bakımdır. Yeni koronavirüsü tesirli bir biçimde rehabilitasyon eden veya önleyen hiçbir bileşik çinko dahil henüz keşfedilmemiştir.

Bağışıklık Sistemi Neden Çinkoya Lüzum Dinler?

Çinko, bağışıklık hücrelerinin büyümesine ve sıhhatli kalmasına takviyeci olan bir perhiz yapıt mineraldir. Makûs bağışıklık işlevinden kaynaklanabilecek bir dizi enfeksiyonu ve problemi önlemek için ehemmiyetlidir. İnsanlar tipik olarak çinko yardımları alırlar zira eforlu bağışıklık korunmasını sürdürmek isterler, zira bazı bireyler perhizlerinden bu mineralden yeterince almazlar.
Bununla beraber, çoğu insan çinko beceriksizliği tehlikeyi altında değildir. Şayet şahıs balanslı besleniyorsa ve ciddi bir bağırsak meseleyi yoksa muhtemelen dayanaklara lüzumu olmaz. Çinko yetersizliğine duyarlı gruplar arasında orak hücre kansızlığı, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, karaciğer hastalığı ve bağırsakta çinko emilimini eksilten değişik kronik hastalıklar bulunur. Çinko beceriksizliği, yaygın bir bağışıklık kaybına neden olur. Cılız bağışıklık sistemi olan bireylerde bulaşıcı hastalık tehlikeyi çoğalır ve koronavirüs de bir ödün değildir. Çoğu insan gıdalardan yeterince çinko alır ve yardım yapmasına gerek yoktur.

Bağışıklık ve Enfeksiyonlar İçin

Çinko, bir hayli bağışıklık hücresinin sıradan gelişimi ve işlevi için zorunludur. Bağışıklık sisteminde oynadığı kritik rol sebebiyle, hafif bir beceriksizlik dahi bağışıklık işlevini bozabilir ve bakteriyel, viral ve paraziter enfeksiyon tehlikesini artırabilir. İmmün yetmezlikle ilişkili muayenehane gidişatlarda misalin, orak hücre hastalığı, insan immün yetmezlik virüsü HIV enfeksiyonu ve yaşlılarda, çinko yardımı natürel öldürücü hücre etkinliğini, lenfosit yapımını ve enfeksiyonlara karşı mukavemeti geri yükleyebilir.
Koronavirüs ile Mücadelede Çinko Yardımcı Olabilir mi?Düşük kan çinko seviyesi olan HIV hastalarında yapılan çalışmalar, kronik desteğin düşük fırsatçı enfeksiyonlar ve eksilmiş immünolojik galibiyetsizlik tehlikeyi ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla beraber, fazla çinko hastalık semptomlarını makûslaştırabileceğinden yardım dikkatle yapılmalıdır.
Noksan beslenen bebeklerde ve büyümekte olan ülkelerdeki çinko uygulaması ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve sıtmanın vaktini, şiddetini ve insidansını eksiltmiştir. Şigelloz, cüzzam, verem, leishmaniasis, hepatit C ve soğuk algınlığı gibi insanlarda değişik bulaşıcı hastalıklar için de eş faydalı tesirler bildirilmiştir. Öte yandan, fazla seviyeler bağışıklığı baskılayabilir. Sıhhatlı genç erkeklerde yapılan bir araştırma, yüksek dozlarda çinkonun lenfositlerin aktivasyonu ve nötrofillerin fagositozu gibi muhtelif bağışıklık işlevlerini eksilttiğini ortaya koymuştur. Çinko yardımı bağışıklık sistemini ve savaş enfeksiyonlarını artırabilir, ancak aktifliği çinko beceriksizliği olan noksan beslenen şahıslarla hudutlu olabilir.

Soğuk Algınlığından İyileşmeyi Süratlendirir

Bağışıklık çoğaldırıcı özellikleri sebebiyle çinko, soğuk algınlığı için en popüler yardımlar arasındadır. Ancak, soğuk algınlığının önlenmesi için çinko kullanımı mevzubahisi olduğunda araştırma daha az ikna edicidir. Semptomların yaşandığı ilk 24 saat içinde alınan çinko en az 75 mg/gün iyileşmeyi süratlendirebilir ve soğuk algınlığı semptomlarını eksiltebilir. Büyük bir bilimsel analize göre, muhtemelen soğuk algınlığını önlemeye takviyeci olmamaktadır.
Gerçekten de, çoğu muayenehane çalışma ve analiz, erişkinlerde semptomların müddetinde ehemmiyetli bir eksilme olduğunu göstermektedir. Doz başına 9-24 mg elementer çinko kapsayan çinko glukonat veya çinko asetat yardımları, ilk 24 saat içinde başlatıldığında en iyi neticeleri göstermiştir. Soğuk algınlığına değişik koronavirüs cinsleri de dahil olmak üzere bir hayli farklı virüs neden olabileceğini unutmayın. Bunlar 2019 koronavirüsü ile aynı değildir. Çinkonun COVID-19’dan iyileşmeyi süratlendireceği söylenemez zira yalnızca soğuk algınlığına takviyeci olur.

Çinko Hücrelerde Ribo Nükleik Asit Virüslerini Maniler

Koronavirüs ile Mücadelede Çinko Yardımcı Olabilir mi?Yeni koronavirüs, büyük bir Ribo Nükleik Asit virüsü ailesine aittir. Laboratuvar deneylerinde, Ribo Nükleik Asit virüslerinin hücrelerinde çoğalan çinko seviyeleri virüslerin artmasını durdurmuştur. Virüsler yaşamda kalmak için azıcık çinkoya lüzum dinlerler, ancak oranla düşük iç çinko seviyelerine gözetirler. Reelinde, yüksek çinko seviyeleri virüsler için büyük bir kırmızı alarmdır ve onları intihar etmeye yönlendirebilir.
Değişik hücre tabanlı çalışmalara göre, iyonik çinko SALLA-CoV’nin artması gereken iki hayati proteini de bloke edebilir papain eşi proteaz-2 ve 3CL proteaz. Teorik olarak çinkonun SALLA-CoV-2’de aynı proteinleri amaçlaması olası olsa da, bu henüz test edilmemiştir. Koronavirüs fare hepatit virüsü MHV ile enfekte olan farelerd , yüksek dozlarda çinko da virüsün ehemmiyetli proteinler üretmesini yasaklamıştır. Bununla beraber, bu virüs 2019 koronavirüsünden değişiktir. Çinkonun yeni koronavirüsü doğrudan bloke edip edemeyeceğini söylemek olası değildir. Değişik Ribo Nükleik Asit virüsleri üzerindeki tesiri, hücre bazlı ve hayvan çalışmalarından elde edilen bilgilerle hudutludur.

Kızamıktaki Solunum Bulguları Üzerine Tesirleri

Kızamık, ateş, solunum problemleri, döküntü ve muhtelif karmaşıklıklarla beraber oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Yeni koronavirüs bulaşıcı değildir ancak bazı hastalarda ateş ve eş solunumsal karmaşıklıklara neden olabilir. Çinko bazen kızamık için destekleyici bir rehabilitasyon olarak kullanılır. Araştırmaya göre, çinko yardımları kızamıkla ilişkili sıhhat meselelerini ve çinko beceriksizliği olan çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu vefatları eksiltmektedir. Çinko beceriksizliği olan COVID-2019’da çinkonun solunum karmaşıklıklarını eksiltip eksiltemeyeceğini henüz tanımlanmamıştır.

Çinko Bedene Koronavirüs Bulaşmasını Önler mi? ACE2?

Virüsler, genel olarak, bedenin kendi hücrelerini istila ederek ve içindeki bileşenleri arttırmaya ve yaymaya takviyeci olmak için kullanırlar. Özellikle SALLA-CoV-2 virüsünün, virüs için bir giriş noktası misyonu gören ACE2 reseptörüne bağlanarak insan hücrelerine girdiği görülmektedir. Şu anda çinkonun ACE2 reseptörünü bloke edebileceğini iddia etmek için delil yoktur. Hücre çalışmaları, cılız bir bloke edici tesire sahip olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu hayvanlarda veya insanlarda doğrulanmamıştır.
Sıradan olarak, ACE2 reseptörü bedenin akışkanlarını ve kan tazyikini dengelemede ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. ACE2 reseptörleri bedenin hava yollarında bulunabilir, bu da onları muhtelif virüs cinsleri için bir amaç haline getirir. Son araştırmalar SALLA-CoV-2’nin akciğerleri ACE2 yoluyla enfekte ederek ciddi solunumsal karmaşıklıklara neden olduğunu göstermektedir.
Değişik yazarlar, yeni koronavirüsün hastaları ilk enfekte ettiğinde artma yolunun griple eş olabileceğini grip, soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır önerdiler. Ancak boğaz bezleri yapan hem semptomatik hem de semptomsuz hastalar koronavirüs için yapılan testte pozitif netice alınmıştır. Bu sebeple, yeni koronavirüs muhtemelen akciğerlere erişmek için ağızdan ve boğazdan geçmek zorundadır, ancak bu ilk bariyerlerden geçerken büyük hasar vermez. Araştırmalar SALLA-CoV-2’nin yeni doğrultularını saatlik olarak ortaya koymaktadır, bu sebeple yeni bilgiler farklı bir fotoğraf çizebilir.
Çinko muhtemelen ACE2’yi yasaklamadığından, önlemede daha ehemmiyetli bir rol oynayabilir. Bağışıklık sıhhatini destekleyerek, çinko şiddetli COVID-19 için en büyük tehlike etkenlerinden birini eksiltmeye takviyeci olabilir: yaşlılarda doğuştan gelen bağışıklığı eksiltmek. Yeniden de bu henüz ispatlanmamış bir varsayımdır. Çinko muhtemelen yeni koronavirüsün bedene girmek için kullandığı ACE2 reseptörünü etkilemez.

Çinko Pastilleri Tesirli midir?

Yeni koronavirüsün ciddi hasara neden olmak için akciğerlere derinlemesine girmesi gerektiği, çinko pastillerinin muhtemelen en iyi alternatif olmadığı anlamına kazanç. Çinko pastilleri ağız ve boğaz mukusuna yüksek ölçüde çinko alacaktır. Soğuk algınlığında bu iyi bir alternatiftir zira üst solunum yolunda kalma meylindedir. Bu senaryoda çinko iyileşmeyi süratlendirir.
Soğuk algınlığına neden olan virüsler genellikle ağız ve boğazı hizalayan hücreleri mukoza katmanına girmek için kullanır ve boğaz sızısı ve yutma eforluğu gibi semptomlara neden olur. Fakat COVID-19’da farklı mekanizmalar bulunmaktadır. Bu sebeple, perhiz yoluyla sıradan çinko seviyelerini gözetmek, SALLA-CoV-2’nin önlenmesi için daha tesirli olabilir. Bu, çinkoyu gıdalardan istiridye ve sığır eti gibi almak veya günlük çinko lüzumlarını yalnızca perhizle karşılanmadığı gidişatlarda ağızdan yardım almak anlamına kazanç.
Çinko pastilleri, boğazda kalmaya meyilli bir soğuk algınlığında almak için bereketlidir. Yeni koronavirüsün akciğerlere girerek ciddi karmaşıklıklara neden olduğu görülmektedir, bu sebeple pastillerin tesirli olması mümkün değildir.

Alerji ve Astım Üzerine Tesirleri

Alerji ve astım, solunum sistemi üzerindeki tesirlerinin bir neticeyi olarak COVID-19 hastaları için bazı karmaşıklıklar oluşturmaktan mesul olabilir. Bir çalışma, çinko dayanağının astımlı 284 çocukta semptomları ör. Öksürük, hırıltılı solunum ve soluk darlığı iyileştirdiğini göstermiştir. Düşük kan çinko seviyeleri bazı çocuklarda daha şiddetli astım semptomlarına bağlı olabilir. Çinko ayrıca alerjik inflamasyon ve astımın fare modellerinde hava yolu inflamasyonunu ve fazla duyarlılığı eksiltebilmiştir. Çim polenine cevap olarak çinko, alerjik kobaylardan izole edilen periferik kan mononükleer hücrelerinde PBMC’ler tertip edici T hücrelerini çoğaldırmış ve proliferasyonu eksiltmiştir. Çinkoyu astım ve alerjiler için tehlikesiz ve tesirli bir yardım olarak duyuru etmeden evvel daha fazla araştırmaya lüzum vardır.

Dozaj

15-30mg, bağışıklık sistemini desteklemek için pikolinat formunda çinko için iyi bir dozajdır.
Çinkonun yeni koronavirüsü önleyebileceğini veya rehabilitasyon edebileceğini iddia eden hiçbir delil yoktur. Çinko bağışıklık sıhhati için ehemmiyetlidir, ancak çoğu insan bu mineralin yeterli bir ölçüsünü balanslı bir perhizden alabilir. Bağırsak bozuklukları veya değişik kronik sıhhat meseleleri olanlar da dahil olmak üzere beceriksizlik tehlikeyi altında olan şahısların bedende yeterli çinko seviyelerini gözetmek için yardım alması gerekebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri