Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Koronavirüs ile Gayrette Demir ve Ferritin Dayanakçı Olabilir mi?

  • 25 Mart 2021
  • Koronavirüs ile Gayrette Demir ve Ferritin Dayanakçı Olabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 294 kez görüntülendi.

Balanslı demir seviyeleri beyin ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Fazla olarak, demir cerahati makûslaştırır ve bazı viral enfeksiyonları daha ölümcül hale getirir. Yeni bilgiler COVID-19’un demir göstergeçlerini değiştirerek asap zararına ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlara neden olabileceğini göstermektedir. Bu, pandemi sırasında demir alımı ne anlama gelmektedir merak mevzusudur. Bu yazıda demir ve ferritinin Covid-19 önlemede tesirli olup […]

Balanslı demir seviyeleri beyin ve bağışıklık sistemini desteklemektedir. Fazla olarak, demir cerahati makûslaştırır ve bazı viral enfeksiyonları daha ölümcül hale getirir. Yeni bilgiler COVID-19’un demir göstergeçlerini değiştirerek asap zararına ve sekonder bakteriyel enfeksiyonlara neden olabileceğini göstermektedir. Bu, pandemi sırasında demir alımı ne anlama gelmektedir merak mevzusudur. Bu yazıda demir ve ferritinin Covid-19 önlemede tesirli olup olmadığına bilgiler bulunmaktadır.
Bu yazı bilgilendirme emellidir ve koronavirüs salgını devam eden bir salgın olduğu için bazı bilgilerin değişmesi mümkündür. Değişecek bilgiler ışığında da demir ve ferritinin koronavirüs gayretindeki detayları değişebilir. Şimdilik en iyi temkin el devireme, sosyal mesafeyi koruma ve surata değmekten sakınmadır.

COVID-19 İçindeki Demirin Ehemmiyeti

Koronavirüs ile Mücadelede Demir ve Ferritin Yardımcı Olabilir mi?Demir Fe ehemmiyetli bir elementtir. Bedenin şu sebeplerden dolayı demire gereksinimi vardır:
• Tesirli bir bağışıklık tepkisi oluşturur
• Enfeksiyonlara karşı mukavemet sağlar
• Kırmızı kan hücreleri ve enerji üretir
• Kandaki ve adalelerdeki oksijenin taşınmasında tesirlidir
• Antioksidan enzimlerin katalazlar dâhil bir parçası olarak hücreleri hür radikal zararına karşı koruma sağlar
Bu eforlu roller sebebiyle, düşük demir seviyelerinin hasarlı sıhhat tesirleri olabilir. Öte yandan, fazla demir seviyeleri dokulara ve Deoksirübo Nükleik Asit’ya hasar veren reaktif oksijen cinslerini tetikleyebilir. Bu sebeple demir seviyelerini balansta yakalamak ehemmiyetlidir. Bedenin içindeki demirin takribî% 60’ı hemoglobine ,% 10’u miyoglobine dâhil edilirken, geri kalan% 20-30’u demir transferrin ve ferritin gibi özel proteinlere bağlanır. Bu proteinler hür demirin bedende oksidatif zarara neden olmasını önlemektedir.
Bunu göz önünde bulundurarak, mevcut pandemide demir balansının ehemmiyetini değinen bir COVID-19 olayına tahliline birliktece bir bakalım. Balanslı demir seviyeleri bağışıklık korunmasını ve genel sıhhati destekler. Hem düşük hem de yüksek demir seviyeleri hasarlıdır.

Asap ve Demir Seviyelerini Etkileyen Bir COVID-19 Olgusu

Altta özetlenen dava, misal alınması gereken bir ön rapordan ön baskı olarak adlandırılmaktadır alınmıştır. Matbaalardan elde edilen belirtiler, hakem değerlendirmesine tabi oluncaya kadar neticesiz, doğrulanmamış ve tıbbi olarak bilinmezliğini gözetmektedir. Çin’in yeni koronavirüsün geldiği Hubei eyaletindeki bilim adamları, enflamatuar asap problemleri ve düşük demir seviyeleri olan enfekte bir hastalandığını bildirmişlerdir. Hasta, 66 yaşında, omurilik cerahati enfeksiyöz sonrası akut miyelit sebebiyle kısmi felç büyüyen COVID-19 hastası bir erkektir. Yeni koronavirüs için pozitif ve değişik mikroplar için olumsuz test neticeyi vermiştir.
Bu hadise asap zararına neden olan öğrenilen ilk koronavirüs olayıdır. Hastanın laboratuvar göstergeçlerinin çoğu sıradandır, ancak demir oranı düşüktür 1,8 umol/L. İnflamatuar göstergeçleri, ferritin, CRP ve IL-6 – da yüksektir. Ferritin, iltihaplanma ve enfeksiyonla beraber yükselen demir depolayan bir proteindir. Tanı ve rehabilitasyondan sonra semptomları düzeldi ve demir seviyeleri banale döndü. İki koronavirüs swab testi olumsuz çıkmış ve taburcu edilmiştir. Peki bu belirtilerin açıklaması nedir?

Demir ve Enflamasyon Arasındaki Bağlantı

Koronavirüs enfeksiyonu düşük kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin ile erken düzeylerde ilişkilendirilmiştir. Daha sonra COVID-19, asaplara hasar verebilecek, ferritini artıracak ve demiri eksiltebilecek yaygın inflamasyon ve sitokin kasırgalarına neden olabilir. Değişik göstergeçler bir yana, düşük demir tek başına yeterince evham verici olabilir. Bir çalışmada, düşük demir, pnömonili uyuyan hastalarda değişik tehlike etkenlerinden bağımsız olarak can verme tehlikesini artırmıştır. Düşük demir seviyeleri asap zararını da makûslaştırabilir. Beynin muntazam çalışması için demire gereksinimi vardır. Ayrıca asap hücrelerinin, bağlantı kuramayacakları gözetici miyelin kılıfları üretmek için demire gereksinimi vardır.
Bu sebeple, koronavirüsün bazı hastalarda daha fazla karmaşıklık tehlikesini artırarak demir kan seviyelerini düşürmesi olasıdır. Bu, desteğin yararlı olduğu anlamına gelmez. Demir balansının COVID-19’daki rolü daha fazla araştırmayı hak etmektedir. Korona virüs, muhtemelen düşük demir ve yüksek ferritin seviyeleri ile ciddi inflamasyona neden olabilir. Daha fazla araştırmaya lüzum vardır.

Sağlık Kurumu Süper Böcekleri ve Ferritin

Koronavirüs ile Mücadelede Demir ve Ferritin Yardımcı Olabilir mi?Başka bir ön baskı, 20 COVID-19 hastasında ikincil bakteriyel enfeksiyonlar ile yüksek seviyelerde ferritin, CRP ve prokalsitonin arasında bir iletişim bulmuştur. Bu inflamatuar göstergeçlerin yüksek seviyeleri de çok ciddi hastalık ve daha makûs neticelerle ilişkilendirilmiştir. Antibiyotiğe mukavemetli süper böcekler genellikle yüzeylere yapışmak için biyofilmler oluştururlar ve bu süreçte demir kullanabilirler. Test tüplerinde demir şelatlayıcı deferoksamin biyo filmleri ortadan kaldırmıştır.

Demir Virüsleri Nasıl Tesirler?

6 binden fazla çocuk ve anneleri üzerinde yapılan bir çalışmada, gebelik sırasında demir noksanlığı, yavrularda akciğer işlevi eksilmiştir. Benzer biçimde, kansızlık neredeyse 500 çocuğun 2 çalışmasında çoğalmış solunum yolu enfeksiyonu ile ilişkilidir. Demirle kuvvetlendirilmiş yöntemler 260 bebek üzerinde yapılan bir çalışmada solunum yolu enfeksiyonu insidansını ve burun, öksürük ve hırıltılı solunum semptomlarını eksiltmiştir.
4 k’dan fazla hamile bayan ve yeni doğmuş çocukları üzerinde yapılan bir çalışmada, tek başına demir ile yardım veya folik asit her ikisine de verilmiştir ile kombine edilerek üst solunum yolu enfeksiyonları eksilmiştir. Demir, hücre esaslı bir çalışmada bağışıklık sisteminin sitomegalovirüse karşı aktivasyonunu çoğaldırmıştır. COVID-19 kuru öksürük, balgam ve akciğer zararına neden olabilir. 22 bayan üzerinde yapılan bir çalışmada, 22 bayan üzerinde yapılan bir sınamada kronik öksürük olan bayanlarda demir noksanlığı daha yaygındı. Demir sülfat desteği semptomları iyileştirmiştir.
Demir ve A vitamini destekleri, 600’den fazla mektep evveli çocuk üzerinde yapılan çalışmalarda solunum yolu enfeksiyonu insidansını ve burun akıntısı, öksürük ve ateş semptomlarını eksiltmiştir.
Bununla beraber, çinko ve demir dayanağının binlerce bebek üzerinde yapılan çalışmalarda karmaşık tesirleri olmuştur. Demiri antienflamatuar omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ile birleştirmek en iyi neticeleri vermiştir. Genel olarak, demir noksanlığı enfeksiyona duyarlılığı çoğaldırır. Yeterli demir almak özellikle gebelik ve erken çocukluk yarıyılında ehemmiyetlidir.

Surat Maskesinde Demir Kullanımı

Demir oksitli nano partiküller, yağ zarflarına ve enzimlerine hasar vererek influenza virüslerinin artmasını ve enfektivitesini eksiltmiştir. Surat maskelerine ilave etmeleri, gribe neden olan birkaç influenza virüsünün yükünü eksiltmiştir H1N1, H5N1 ve H7N9 Yeni koronavirüs ayrıca konakçı hücrelere yapışmasına ve istila etmesine dayanakçı olan yağlı bir zarfa sahiptir. Zarfları bozan bileşikler, koronavirüsün hücrelere girmesini yasaklayarak işe yarayabilir. Bununla beraber, demir nano parçacıkları henüz yeni virüse karşı test edilmemiştir.

Çok Fazla Demir Enfeksiyonunu Kötüleştirebilir

Demir seviyelerinin yeterli olması bireyi enfeksiyondan gözetebilir fakat fasla olması bereketten çok hasar verebilir. Hepatit C dâhil olmak üzere bir hayli virüs, bir demir giriş proteinini transferrin reseptörü tanıyarak hücrelere girer. Bedenin içine girdikten sonra virüslerin ve bakterilerin artması için demire lüzum vardır. Yüksek kan demir seviyeleri 2500’den fazla düşük kazançlı bayan üzerinde yapılan bir çalışmada kalıcı insan papilloma virüsü HPV enfeksiyonu tehlikesini artırmıştır. 36 birey üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, istikrarlı kistik fibroz hastalarının yüksek balgam demirine sahip olma ve kalıcı enfeksiyonlardan mustarip olma ihtimali daha yüksektir.
Değişen demir seviyeleri, özellikle fazla demir yükü, HIV, hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarında makûs prognoz ile de ilişkilidir. Binden fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada, HIV enfeksiyonu demir balansını değiştirerek vereme yatkınlığı çoğaldırdı. Demir kandan bağışıklık hücrelerine doğru hareket ederek zarara neden olmuş gibiydi. Buna karşılık, HIV hastalarında iltihaplanma, yüksek ferritin ve kansızlık vardı. Aynı laboratuvar göstergeçleri COVID-19 hastalarında değiştiğinden, bir biçimde örtüşen mekanizmalar iş başında olabilir. Düşük kan demiri, HIV hastalarında olduğu gibi bedendeki yine dağılımından kaynaklandığında, yardım genellikle önerilmemektedir.
Demir destekleri ve yüksek perhiz demir alımı, hastalığın ilerlemesini süratlendirebilir ve pnömonisi olanlar da dahil olmak üzere HIV’li bazı insanlarda can verme bahtını artırabilir. Ancak, neticeler karmaşıktır. Kabideler, düşük doz demir takviyesinin hasarlı olmayabileceğini göstermektedir. Fazla demir yükünün 2019 koronavirüsü ve karmaşıklıkları üzerindeki tesirleri test edilmemiştir. Fazla ölçüde demir, bazı viral enfeksiyonları Hep B, Hep C ve HIV olan insanlarda neticeleri makûslaştırabilir. Aynı şeyin koronavirüs için de geçerli olup olmadığı henüz öğrenilmemektedir.

Hafif Demir Yetersizliğinin Hiç Bereketi Olur mu?

283 çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada orta derecede demir yetersizliğinin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunması önerilmiştir. Benzer biçimde, demir noksanlığı neredeyse 2700 Kenya ve Ugandalı çocuk üzerinde yapılan bir çalışmada sıtmadan gözetmiştir. Yeniden de bu çalışma düşük nitelikteydi ve bazı kısıtlılıkları vardır. Bilim adamları bir değiş tokuşun iş başında olabileceğini söyledi: hafif beceriksizlik mikropları demirden yoksun vazgeçmekte, ancak bağışıklık gözetmesinden ödün vererek enfeksiyon tehlikesini artırmaktadır. Öte yandan, hafif demir yetersizliğinin dahi bir hayli negatif tesiri vardır. Bir hekim tarafından öneri edilmedikçe, günlük demir alımının eksiltilmesi öneri deilmez. Hafif demir yetersizliğine müteveccih sağlam bir delil yoktur.

Genetik

300’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada, ferritin ve hem oksijenazın yapılmasına dayanakçı olan genlerdeki genetik varyantlar akut solunum kasveti belirtiyi ARDS ile ilişkili bulunmuştur. COVID-19 ayrıca yaşamı tehdit eden ARDS’ye neden olabilir.

Koronavirüs ile Mücadelede Demir ve Ferritin Yardımcı Olabilir mi?
Yiyecek Kaynakları

Demir açısından zengin besinler arasında şunlar bulunur:
• Karaciğer, kalp, böbrek ve kan gibi uzuv etleri dahil olmak üzere et ve kümes hayvanları
• Ksaçmalı deniz mahsulleri ve sardalye gibi balıklar
Demir bakımından yüksek olan ancak demir emilimini önleyen maddelerde de yüksek olabilen nebat bazlı besinler şunları kapsar:
• Nohut, fasulye, bezelye ve mercimek dâhil bakliyat
• Susam ve kabak çekirdeği dâhil olmak üzere tohumlar
• Brokoli ve lahana dâhil olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler
Yemeye büyük ölçülerde C vitamini eşlik ediyorsa, sebze bazlı öğünlerden emilim altı kat çoğalabilir.

Dozaj

Erişkinler günde en az 8 mg demir gerektirir. Çocuk doğurma yaşındaki bayanlar 19 – 50 yaş günde takribî 18 mg almalıdır. Bebekler ve 1 ila 3 yaş arası çocuklar sırasıyla 11 ve 7 mg/gün gerektirirken, 4 – 8 ve 9 – 13 yaşlarındaki çocuklar için en az 10 ve 8 mg/gün gerekir. Perhizden emilen demir ölçüyü, minik çocuklar, hamile bayanlar ve yoğun egzersiz yapan şahıslar gibi bazı popülasyonlarda fertsel ihtiyaçları karşılamak için yeterli olmayabilir.
Yardım dozaj
Perhizinizdeki emilebilir demir ölçüsünü çoğaldırmanız muhtemel değilse, hekiminiz demir noksanlığı kansızlığını önlemek için yardımlar önerebilir. Bu genellikle 6-24 aylık çocuklarda ve hamile bayanlarda görülür. Zati demir noksanlığı kansızlığınız varsa hekiminiz demir reçete edebilir. Demir yetersizliğinin düzenlenmesinin birkaç ay sürebileceğini unutulmamalıdır. Demir noksanlığı kansızlığını rehabilitasyon etmek için, hamileler ve ergenler de dâhil olmak üzere ergenler ve erişkinlerde günde en az 3 ay süresince demir kapsayan sülfattan 60-120 mg elementer demir destekteki reel demir ölçüyü önerilir. Demir sülfat, demir glukonat, demir fumarat ve hem demir biçiminde bir dizi demir desteği mevcuttur. Çinko noksanlığı demir noksanlığı kansızlığı ile ilişkilidir ve makûslaşır. Hem demir hem de çinko destekleri alırsanız, besinlerle beraber alın. Bu iki yiyeceği boş mideyle bir araya getirmek iyi bir fikir değildir, zira demir çinko emilimini yasaklayabilir.

Tedbirler ve Yan Tesirler

Oral demir, insanların % 60’ında bağırsak tahrişi, kabızlık, ishal, bulantı ve mide ekşimesi gibi yan tesirlere neden olabilmektedir. Yan tesirleri en aza indirmek ve tolere edilebilirliği çoğaldırmak için, yemekler demir emilimini üçte iki oranında eksiltmesine karşın yemekler arasında daha düşük dozlar önerilmektedir.
Ön bilgiler, koronavirüsün bedendeki demir balansını değiştirebileceğini düşündürmektedir. Düşük kan demiri ve yüksek ferritin seviyeleri daha makûs COVID-10 neticeleri ile ilişkilendirilmiştir, ancak bu henüz doğrulanmamıştır. Demir, yalnızca doğru ölçülerde lüzum olan ehemmiyetli bir perhiz gıdayıdır. Çok fazla demir cerahati makûslaştırabilir, bu da COVID-19’u daha ciddi hale getirebilir. Öte yandan, demir noksanlığı enfeksiyona yatkınlığı artırabilir. Sıhhatlı bir perhizin parçası olarak hem sebzelerden hem de etten yeterli ölçüde demir aldığından emin olunmalı ve bir hekim tarafından öneri edilmedikçe yardım alınmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri