Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kortizol Hormonu Kilo Alımını Tesirler mi?

  • 30 Mart 2021
  • Kortizol Hormonu Kilo Alımını Tesirler mi? için yorumlar kapalı
  • 407 kez görüntülendi.

Devamlı stres altında yaşarken beslenmede sıhhatli alışkanlıkların sürdürülmesi güçtür. Duygusal bir gereksinimi karşılamak için yemek yemek ya da yalnızca sıhhatli bir şey hazırlamak için zaman olmadığı için fast food’a yönelmek ve stresli bir hayat stili çok sıhhatli değildir. Yoğun ve devam eden stres gidişatında kilo alımı, en azından kısmen bedenin hormonal hakimiyet ve denge sisteminden […]

Devamlı stres altında yaşarken beslenmede sıhhatli alışkanlıkların sürdürülmesi güçtür. Duygusal bir gereksinimi karşılamak için yemek yemek ya da yalnızca sıhhatli bir şey hazırlamak için zaman olmadığı için fast food’a yönelmek ve stresli bir hayat stili çok sıhhatli değildir. Yoğun ve devam eden stres gidişatında kilo alımı, en azından kısmen bedenin hormonal hakimiyet ve denge sisteminden kaynaklanabilir. Kortizol, bedende üretilen, kimyevi haberci olarak hizmet eden hormonlardan biridir. Bedenin stres tepkisindeki rolü sebebiyle genellikle stres hormonu olarak adlandırılsa da kortizolün bir dizi başka ehemmiyetli vazifeyi vardır. Bu yazıda, kortizolün insan bedenindeki seviyesini eksiltmenin bazı yolları dahil, kilo alımıyla ilişkisi ayrıntılandırılmaktadır.

Kortizol Nedir, Bedeni Nasıl Tesirler?

Kortizol, bedende bir hayli tesire sahip, glukokortikoidler ismiyle öğrenilen bir gruba ait ehemmiyetli, steroid yapılı hormondur. Böbreklerin üzerindeki adrenal böbreküstü bezlerde üretilmektedir. Bedenin strese verdiği tepkiye dayanakçı etmekten başka kan şekerini artırmak, irini eksiltmek, Kortizol Hormonu Kilo Alımını Etkiler mi?bağışıklığı baskılamak, metabolizmaya dayanakçı olmak gibi rolleri de vardır. Kan dolaşımındaki kortizol seviyeleri günün saatine bağlı olarak değişir. Klasikte kortizol seviyeleri sabahın erken saatlerinde azami seviyededir, % 50-60 kadarı uyandıktan sonraki 30 ya da 40 dakika içinde salınır, daha sonra seviyeleri gün süresince düşer, gece yarısı ortamında en düşük seviyededir. Üretilmesi ve salgılanması, hipofiz bezi ve beyinde bulunan hipotalamus ile tertip edilir. Stresin çoğaldığı vaziyetlerde adrenal bezler kortizolden başka adrenalin hormonu salgılar. Banal de olsa kortizolün aralıksız yüksek olması negatif tesirler doğurabilir.

Kortizol Çoğalışı İştahı Artırabilir

Kortizol, kan tazyikinin korunması ve bedene enerji sağlanması açısından ehemmiyetlidir, süratli enerji için yağ ve karbonhidrat metabolizmasını uyarır, insülin salınımını ve kan şekeri seviyelerinin korunmasını uyarır. Neticede iştahta çoğalış görülebilir, fazla yağlı, tatlı, tuzlu gıdalar için istek uyanabilir. Kortizol yüksekliğinde bedende üretilen testosteron ölçüyü eksilir ve bu da adale kütlesinde eksilmeye, bedenin daha az kalori yakmasına neden olur. Kortizol “stres hormonu” olarak adlandırılmıştır, zira fazla kortizol fiziksel veya psikolojik stres zamanlarında salgılanır ve stres kortizol salgılanmasının banal döngüsünü değiştirebilir. Kortizol salgılanmasındaki bu bozulma yalnızca kilo alımını teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda bedende kilo alınan yeri de etkileyebilir. Bazı çalışmalar, stres ve yüksek kortizol seviyelerinin kalçalardan çok karın bölgesinde yağ birikmesine neden olma meylinde olduğunu göstermiştir. Bu yağ birikimi “toksik yağ” olarak adlandırılır zira abdominal karın yağ birikimi felç ve kalp krizi dahil kardiyovasküler kalp ve damar hastalıkların gelişimi ile eforlu bir biçimde ilişkilidir.

Kortizol Hormonu Kilo Alımını Etkiler mi?Anormal Kortizol Seviyelerinin Nedeni Nedir?

Beden ağırlığını etkileyen etmenden ehemmiyetli biri hormon regülasyonudur. Kortizol ve bazı öteki hormonlar genel olarak bedenin hormonal sistemince dar bir aralıkta yakalanır fakat düşük ya da yüksek olabilecekleri emin vaziyetler de vardır. Yüksek seviyeleri fazla yemeyi teşvik edebilir. Strese verilen cevap neticesinde kortizol seviyesindeki minik yükselmeler basmakalıptır, negatif tesirlere yol açmaz. Anormal kortizol seviyelerinin tek nedeni stres değildir. Bazen kandaki kortizol seviyesindeki yükseklik kronikleşebilir. Bir dizi hastalık ve gidişat, kan dolaşımında anormal kortizol seviyelerine neden olabilir. Bu sıklıkla stres etkenleri ile Cushing belirtiyi denilen bir vaziyetten kaynaklanır. Kortizol seviyelerinde çoğalış olduğunda altta belirtilen bazı negatif tesirler görülebilir:
-Kilo almak
-Tansiyon yüksekliği
-İnsülin mukavemeti
-Bitkinlik
-Asaplılık
-Ruh halinde dalgalanmalar
-Ciltte incelme
-Yüzde kızarma
-Konsantrasyon eforluğu
Sıhhatli 59 bayan ile yapılmış olan bir araştırmada, kortizol yüksekliği ile iştahın çoğalması arasında potansiyel olarak beden ağırlığını artırabilecek bir ilişki bulunmuştur. İlaveten bayanlardan ve erkeklerden oluşan 172 şahsiyet grupta yapılan öteki bir çalışmada kortizol yüksekliğiyle karın yağlarında aşırılık arasında irtibat olduğu görülmüştür. Bu, seviyenin yüksek olması gidişatında kortizolün bireylerde fazla yemek yemeye neden olabileceğini düşündürmüştür. Bu neticelere karşın kortizol ve stres seviyesindeki metamorfozların doğrudan ilişkili olduğunu söylemek için daha çok bilgi gerekir.

Kilo Alımı Bir Hayli Etmene Bağlıdır

Kilo alımı veya kaybı, dinlenme sırasındaki metabolizma sürati, besin alımı, egzersiz ölçüyü ve hatta harcanan besin cinsleri, besinlerin harcanma saatleri gibi bir dizi etmene bağlıdır. Genetik etkenler de muhtemelen metabolizmayı tesirler ve bazı insanların öbürlerinden daha süratli kilo alma veya verme meylini açıklayabilir. Belli bir ferdin stres seviyelerinin yüksek kortizol seviyelerine ve kilo alımına yol açıp açmayacağı basitçe varsayım edilemez. Strese cevap olarak salgılanan kortizol ölçüyü fertler arasında değişebilir, bazı insanlar stresli vakalara doğuştan daha “reaktif” davranırlar. Yüksek kortizol sekresyonu ile strese tepki verme meylinde olan bayanlarla alakalı çalışmalar, bu bayanların stres altındayken daha az kortizol salgılayan bayanlardan daha fazla yemek yeme meylinde olduğunu göstermiştir. Değişik bir çalışmada, fazla yağlarını karın veya göbek bölgesinde depolayan bayanlarda kortizol seviyesinin daha yüksek olduğu ve yağları öncelikle kalçalarında depolayan bayanlardan daha fazla hayat stresi bildirdikleri neticeyi alınmıştır.

Seviye Düşüklüğü Kilo Kaybına Neden OlabilirKortizol Hormonu Kilo Alımını Etkiler mi?

Kortizolün yüksek seviyeleri kilo alınmasına neden olabilir ancak düşük seviyeleri de birtakım vaziyetler mevzubahisi olduğunda bütün tersi, kilo kaybedilmesine yol olabilir. Yeterli kortizol üretilmemesine neden olan Addison hastalığı buna verilebilecek bir misaldir. Düşük kortizol seviyelerinin en keskin işaretleri şunlardır:
-İştahta ve kiloda eksilme
-Bitkinlik
-Kan şekerinde düşme
-Baş dönmesi
-Tuz yeme isteği
-Midede bulantı, karın sızısı veya kusma
-Kemik ve adale sızısı
Kortizol yüksekliği daha sık görülse de kortizol düşüklüğünün tesirlerinin öğrenilmesi ve fark edilmesi de ehemmiyetlidir.

Kortizol Yüksekliği Sebebiyle Kilo Alınması Nasıl Önlenebilir?

Perhiz sanayisi kortizolü düşürdüğünü ve kilo kaybını artırdığını iddia eden perhiz yardımlarını teşvik ederek bu çalışmalardan elde edilen belirtilerden faydalanmaya çalışmaktadır. Saygın, hakemli tıbbi mecmualarda yayınlanan hiçbir bağımsız çalışma bu yardımların kortizolü eksiltmede veya kilo vermede rastgele bir kıymete sahip olduğunu göstermemiştir. İnsanların yüksek olan kortizol seviyelerini idaremesi ve kilo almayı önlemesi veya çaba etmesi için tesirli bazı usuller vardır.

Etkin kalmak
Kilo alımıyla çaba faktörün esas yollarından bir tanesi kumpaslı egzersiz yapmaktır. Kumpaslı yapılan egzersiz, stresi eksiltir ve stres etkenlerine karşı gösterilen mukavemeti artırır. Duygusal nedenlerle fazla yiyecek aldığını yediği ifade eden 3,425 adet katılımcıyla yapılan bir çalışma, fiziksel etkinliklerin seviyesi ile beden kitle indeksi arasında ilişki olduğunu bulmuştur. Bundan başka egzersiz yapılması stresin idarenmesine dayanakçı olabilen, mutluluğu desteklediği öğrenilen bir kimyevi olan endorfin salgılanmasını uyarır. Kumpaslı yapılan egzersizler, kalori yakılmasına, kilo kaybına ya da kilonun idaresine dayanakçı olabilir.

Dikkatli beslenmek
Stresten dolayı ağırlık çoğalışını rejisörün yollarından biri de sezgisel ve dikkatli beslenme uygulamasıdır. Dikkatli beslenme, farkındalık kavramını besinlere uygulayarak şahısların tokluk, açlık, yiyeceklerin tadı gibi bazı ipuçları ile yeme ya da beslenme tecrübesinde bütün farkındalık kazanılmasını sağlar. Geniş çaplı bir çalışma, sezgisel beslenme uygulamasının beden ağırlığının daha az olmasıyla ilişkili olduğunu bulmuştur. Dikkatli bir biçimde beslenmeye başlamanın en kolay yolu, yemek sırasında dikkat dağıtan unsurların ortadan kaldırılması, tokluk-açlık sinyallerinin bütün olarak farkında olunmasıdır.

Bir terapistle veya diyetisyen ile konuşmak
Kortizol yüksekliğiyle iletişimli olabilecek kilo alma vaziyetiyle başa çıkmanın başka bir usulü bir diyetisyenle ya da psikologla konuşmaktır. Terapistler, stresi genel anlamda eksiltmeye müteveccih taktikler geliştirilmesini takviyeler, bu yolla duygusal sebepli yemenin idarenmesine Kortizol Hormonu Kilo Alımını Etkiler mi?destek eder. Diyetisyenler ise yiyeceklerle alakalı kararların daha sıhhatli olabilmesi için bireylere eğitim sağlayabilir. Beslenme alışkanlıklarını ve ruhsal sıhhati iyileştirmeye dair iki güzergahlı yaklaşımla kilo alınması önlenebilir veya çaba basitleşebilir.

Daha fazla yatmak
Uyku etkeni genellikle gözden kaçsa da kortizol seviyesini ve kilo alımını etkileyebilir. Uyku kumpasındaki bozukluklar kortizol hormonu seviyelerindeki sıhhatsiz çoğalışa neden olabilir. Bu çoğalış zamanla metabolizmayı negatif tesirler, iştahla ve açlıkla alakalı bazı hormonların çoğalışına neden olarak beden ağırlığının çoğalması neticesini doğurabilir.
Uyku süresi için genel nasihat, gece başına 7 ya da 9 saattir ancak bu yaş ve başka etmenlere bağlı olarak farklılık gösterir.

Meditasyon yapmak
Kandaki kortizol seviyesini hakimiyet altında yakalamak için meditasyon, yoga ve öteki rahatlama teknikleri gibi uygulamalar da kullanılabilir. Meditasyonun emeli, düşünceleri odaklamak ve yönlendirmek için aklı eğitmektir. Hangi meditasyon usulü seçilirse seçilsin, meditasyon yapılması şahısların kortizol seviyesinde düşüşle ilişkilendirilmiştir. Meditasyon ayrıca uyku niteliğini artırmaya dayanakçı olabilir.

Netice olarak kortizol, bedende kan şekerini hakimiyet etmek, inflamasyonu iltihaplanmayı eksiltmek ve metabolizmayı tertip etmek gibi esas Kortizol Hormonu Kilo Alımını Etkiler mi?işlevleri hakikatleştiren kritik ehemmiyette bir hormondur. Stresten dolayı kortizoldeki minik yükselmeler banal olsa da seviyeler kronik bir biçimde yüksek izlediğinde kilo almak gibi birtakım negatif neticeler görülebilir. Egzersiz, hareketliliği artırmak, meditasyon veya bir diyetisyenin kılavuzluğunu istemek gibi bazı tesirli usullerle kilo alınması önlenebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri