Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Kulak Memesinde Görülen Şişlik ve Enfeksiyonların Sebepleri Nelerdir?

  • 21 Eylül 2021
  • Kulak Memesinde Görülen Şişlik ve Enfeksiyonların Sebepleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 1.633 kez görüntülendi.

Kulak memesinde oluşan bir şişlik, genel olarak kulak memesindeki rastgele bir tepkinden veya zarardan kaynaklanmaktadır. Bakteriler ve değişik mikroplar kulak memesine bir kesik veya delik yoluyla girebilir ve bir enfeksiyon neden olabilirler. Değişik gidişatlarda, beden ayrıca kulakta kullanılan bir mahsule veya maddeye karşı alerjik tepkine girebilir. Şahıslar genellikle şişmiş kulak memelerini konut ilaçları ve reçetesiz […]

Kulak memesinde oluşan bir şişlik, genel olarak kulak memesindeki rastgele bir tepkinden veya zarardan kaynaklanmaktadır. Bakteriler ve değişik mikroplar kulak memesine bir kesik veya delik yoluyla girebilir ve bir enfeksiyon neden olabilirler. Değişik gidişatlarda, beden ayrıca kulakta kullanılan bir mahsule veya maddeye karşı alerjik tepkine girebilir. Şahıslar genellikle şişmiş kulak memelerini konut ilaçları ve reçetesiz satılan ilaçlar ile rehabilitasyon edebilirler, ancak bazı sebeplerin acil tıbbi bakıma lüzumu olabilir. Altta kulak memesinde görülen şişme sebepleri ve rehabilitasyon şartları ile alakalı açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır:

Sebepleri

Kulak memesinde şişlik sebepleri, alttakileri dahil olduğu bir dizi sağlık şartının neticesinde ortaya çıkabilir:
Piercing taktırmak: Kulağa yapılan bir delme operasyonu şişmiş bir kulak memesine neden olabilir. Piercingler kulak memelerinde şişliğin yaygın sebeplerinden biridir. Kulağı delme operasyonu sarih bir yaradır ve şişme, bedenin rastgele bir zarara verdiği natürel tepkinin bir parçasıdır. Kulaklarını deldiren çoğu şahıs bazen bir hafta ya da daha uzun süren acı ve şişlik sezebilir. Kulaklarında tıkaç kullanan şahıslar, kulaktan her tıkacı çıkardığında eş şişlik bulguları fark edebilir. Enfekte olmuş kulak piercingleri, şahıs senelerce piercing takmış olsa dahi kulak memesinin şişmesine neden olabilir. Semptomları 2 haftadan uzun sürerse veya şiddetli ise şahıslar hekime görünmelidir.
Kulak Memesinde Görülen Şişlik ve Enfeksiyonların Nedenleri Nelerdir?Alerjik tepkin veya kontakt dermatit: Şişmiş kulak memesinin sebeplerinden kontakt dermatit, çoğunlukla görülen bir gidişattır. Bu, genellikle tenin bazı mücevher cinslerine alerjik tepkininden kaynaklanmaktadır. Hipoalerjenik olmayan metaller, nikel küpeler gibi metallerden oluşan aksesuarlar kulak memelerinin birinin ya da her ikisinin de şişmesine neden olabilir. Tahriş edici malzeme kapsayan mücevherlerden sakınmak, semptomların önlenmesine ve kulakların iyileşmesine destekçi olabilir. Kulaklardaki cilt ayrıca losyon, parfüm veya başka bir kozmetik mahsulle tepkine girebilir. Bu tepkinler cildi kırmızı, irinli, kaşıntılı yapabilir ve ayrıca pul pul dökülmeye ve kurumaya neden olabilir. Şahıs semptomlarına neden olan mahsulleri takip ederse, dermatolog tepkine neden olan bileşeni tanımlamaya destekçi olabilir.
Yaralanma: Kulakta oluşacak ufak bir yaralanma veya travma, kulak memesini tahriş etmek ve tutuşturmak için yeterli olabilir. Yaygın yaralanma sebepleri arasında şunlar vardır:
• Kulaktaki küpenin çok sert biçimde çekilmesi
• Çok ağır küpeler kullanılması
• Piercing için çok büyük küpeler kullanılması
• Kulak memesinin kesilmesi ve sıyrıklar oluşması
• Spor sırasında kulağa bir top gelmesi veya başka bir nesneyle vurulması
Yaralı bir kulak memesi şişebilir, ağrılı olabilir veya değmeye duyarlı olabilir.
Böcek ısırığı: Gece kulak memesinde fark edilen bir şişlik böcek ısırığı veya böcek sokması olabilir. Bazı gidişatlarda, şişliğin bütün ortasında görünür bir böcek ısırığı veya nokta olabilir. Böcek ısırığı, kaşıntı, ağrı ve kızarıklık gibi değişik semptomlara neden olabilir. Hidrokortizonlu kremler ve oral antihistaminikler böcek ısırığı şikayetlerini gevşetmeye destekçi olabilir. Semptomlar daha da makûsa giderse veya boyun, surat veya boğazda dağılırsa, şahıs alerjik tepkine girebileceğinden acil tıbbi dayanak almalıdır.
Selülit: Selülit, tenin bakteriyel bir enfeksiyon cinsidir. Ağrılı olabilir cildin kızarmasına ve şişmesine neden olabilir. Selülitten etkilenen bir kulak memesi sıcak ve değme açısından duyarlı olabilir. Selülit kan dolaşımına veya değişik dokulara dağılabilir, bu sebeple tıbbi müdahale gerektirir.
Çıban oluşması: Bir çıban, iltihap veya değişik akışkanlarla dolu cilt üzerinde veya altında bir şişliktir. Genellikle, bakteriyel bir enfeksiyon buna neden olabilir. Bir çıban bulguları değişebilir, ancak bunlar arasında ateş, bulantı ve bölgeden drenaj akması vardır. Rehabilitasyon edilmezse çıban makûslaşabilir.
Apse: Apse cilt yüzeyinin altında, iltihapla dolup taşan bir kıl folikülü çevresindeki bir enfeksiyondur. Apse çıktığında ağrılıdır ve şişmeye neden olabilir. Değişik bulguları şu biçimdedir:
• Ağrı
• Ateş
• Bitkinlik
• İltihap sızması veya boşalması
Kist: Kulak memesi şişliğine yağ kisti de neden olabilmektedir. Kistler, tende semizit maddeyle doldurulmuş keselerdir. Kistler rahatsız edici olabilir ve genellikle tamamen iyileşmesi için tıbbi drenaj gerektirir. Kulak Memesinde Görülen Şişlik ve Enfeksiyonların Nedenleri Nelerdir?
Zehirli nebatlar: Zehirli meşe, zehirli sarmaşık, veya sumak gibi zehirli nebatlarla yapılan bir temas da kulak memesinin şişmesine neden olabilir. Zehirli nebatlar, alttakiler de dahil olmak üzere, etkilenen bölgede değişik semptomlara neden olabilir:
• Ciltte döküntü
• Sancı sezilmesi
• Kaşıntı
• Kabarcıklar
Karnabahar kulak: Karnabahar kulağı veya kulak kepçesi, kulak yapısına yapılan travma sonrası ortaya çıkar. Yaralanma genellikle kafa vuruşlarına kumpaslı olarak giren boksörler ve karma kavga et sanatçılarıyla ilişkilidir. Bu cins yaralanmalar kanın dış kulakta birikmesine neden olur. Kulak yaralanmadan sonra boşalmazsa, deforme olabilir ve kaba, topaklı bir görünüm alabilir. Alan ayrıca ağrılı ve çürük olabilir ve enfekte olabilir.
Yüzücü kulağı: Genellikle yüzücü kulağı olarak öğrenilen Otitis externa, kulak kanalında bir enfeksiyondur. Kulak memesine doğru dağılabilir ve şişmeye neden olabilir. İlave olarak şu bulgular görülür:
• Cerahat
• Ağrı
• Kızarıklık
• Alınganlık
• Yalnızca kulak içinde görülen kaşıntı
Mastoidit: Mastoid kemik iç kulağın süngerimsi kemiğidir. Mastoidit mastoid kemiğinde görülen bir enfeksiyondur ve bu enfeksiyon da kulak memesinin şişmesine neden olabilir. Değişik bulgular şunlardır:
• Ateş veya titreme
• Baş ağrısı
• Miskinlik
• Ağrı ve tahriş
• Asaplılık veya ruh hali farklılıkları
• Kulağın arttaki kızarıklık
• Dinleme kabiliyetini yitirmek
Bazı gidişatlarda, akıntı enfekte olmuş kulaktan boşalabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Rehabilitasyon ve Konut İlaçları

Kulak Memesinde Görülen Şişlik ve Enfeksiyonların Nedenleri Nelerdir?Kulak memesi şişme rehabilitasyonu, bu şişmenin altta uyuyan nedenlerine göre farklılık göstermektedir. Eğer kulak memesinin şişmesi alerjik tepkinlerden kaynaklanıyorsa şahıs bu alerjen maddelerden olabildiğince uzak durması gerekmektedir. Bu nikel takı olabilir. Semptomları şiddetlenirse hekime görünmelidirler. Enfeksiyonlar veya bakterilerin neden olduğu değişik mevzular genellikle antibiyotik rehabilitasyonu gerektirir. Mastoiditis veya karnabahar kulağı acil tıbbi rehabilitasyon gerektirir. Hekim veya dermatolog karmaşıklık tehlikesini eksiltmek için uygun bir teşhis ve rehabilitasyon yapmalıdır. Ayrıca konutta uygulanacak bazı ilaçlar eğer tıbbi bir müdahale gerektirmiyorsa kulak memesi şişlinlik sebeplerini eksiltilmesinde tesirli olabilirler. Şişmiş bir kulak memesi için konut ilaçları şunlardır:
Sıcak veya soğuk kompresler: Soğuk bir kompres ağrıyı gevşetmeye destekçi olabilir ve sıcak bir kompres, şişliği eksiltmek için alandaki dolaşımı artırabilir.
Reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlar: İbuprofen Advil, asetaminofen Tylenol ve naproksen Aleve gibi ağrı ve iltihaplanma ilaçları ağrı ve şişliği eksiltebilir.
Antihistamin: Oral veya topikal antihistaminikler, böcek ısırıkları ve alerjik tepkin semptomlarını eksiltmeye destekçi olabilir. Kalamin losyonu döküntüler üzerinde de yatıştırıcı bir tesire sahip olabilir.
Sıkılaştırıcılar: Cadı ela gibi sıkılaştırıcılar dokuları daraltmaya ve kulak memesinde şişliği eksiltmeye destekçi olabilir.
Yulaf ezmesi banyoları: Bir yulaf ezmesi banyosunda alerjik tepkinler, ağrı veya kaşıntıyı yatıştırılabilir. Bir şahıs kulağını ufak bir ılık su kabını yakalayabilir ve yulaf ezmesini iyice öğüte öğrenir veya durulamadan evvel karışımı doğrudan kulağa uygulayabilir.
Çay ağacı yağı: Bu esansiyel yağ yaranın iyileşme sürecini süratlendirebilir ve bakterileri yok edebilir.

Ne Zaman Hekime Başvuru Edilmelidir?

Genellikle kulak memesinde yaşanan şişlikte bazı konut ilaçları tesirli ve süratli olabilmektedir. Konut ilaçları şişmeyi veya değişik semptomları eksiltmezse, şahıs uygun bir tanı için hekime görünmelidir. Şişlik veya değişik semptomlar makûslaşırsa veya kulak memesinden iltihap akıyorsa tıbbi rehabilitasyon gerekebilir. Karmaşıklıkları önlemek için enfeksiyonlar muhtemel olan en kısa vakitte rehabilitasyon edilmelidir. Bir şahıs, kulaklarda vızıltı ve solunum güçlüğü gibi acıdan kaynaklanan ciddi bir alerjik tepkin bulgusuna ek olarak kulak memesinde şişlik yaşarsa, acil tıbbi dayanak almalıdır.

İhtiyata

Şişmiş bir kulak memesinin önlenmesine destekçi olmak için, bir şahıs parfümlü mahsuller veya bazı metal aksesuarları kullanmaktan başka bir deyişle öğrenilen alerjenlerden sakınmalıdır. Kulağı kumpaslı olarak arınmak, fazla yağ ve lekeden uzak yakalamak da bazı sebeplerden sakınmaya destekçi olabilir. Ancak şahıslar, parmaklar da dahil olmak üzere kulak kanalına rastgele bir nesne sokmaktan sakınmalıdır. Ayrıca, bazı temel şartlar rehabilitasyon edilmezse vazgeçildiğinde duyma kaybına neden olabileceğinden kulak memesine hasar gelmemesi için de hayati ehemmiyete sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri