Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Laboratuvar Etrafında Isı Stresi

  • 31 Mart 2021
  • Laboratuvar Etrafında Isı Stresi için yorumlar kapalı
  • 682 kez görüntülendi.

Isı stresi, fazla sıcağa maruz kalmanın yol açabileceği bir hastalıktır. Beden sıcak bir civara tepki olarak sıhhatli bir sıcaklığı gözetemediğinde ortaya çıkar. Kesintisiz olarak yüksek sıcaklıklara veya başka cinsli sıcak bir civara maruz kalan emekçiler, patronları tarafından bu hastalığı tanımak ve önleyici temkinler almak için eksik teçhizatlı olabileceği için ısı stresi geliştirme tehlikeyi altında olabilirler. […]

Isı stresi, fazla sıcağa maruz kalmanın yol açabileceği bir hastalıktır. Beden sıcak bir civara tepki olarak sıhhatli bir sıcaklığı gözetemediğinde ortaya çıkar. Kesintisiz olarak yüksek sıcaklıklara veya başka cinsli sıcak bir civara maruz kalan emekçiler, patronları tarafından bu hastalığı tanımak ve önleyici temkinler almak için eksik teçhizatlı olabileceği için ısı stresi geliştirme tehlikeyi altında olabilirler. Sıcak şartlar emekçiler için kesin bir tehdit oluşturmaktadır. Yüksek sıcaklıklar, yaralanmalara, hastalıklara ve vefata yol açtıklarından, dükkanında riskli ve hatta ölümcül olabilir.

Laboratuvarda Isı Stresi Nasıl Ele Alınır?

Laboratuvar Ortamında Isı StresiIsı stresi çoğu laboratuvarda, laboratuvarın bazı alanlarında ve sahada yaygın bir mesele olmasa da, ısı inme reel bir tehlikedir. Isı stresi, laboratuvarların genellikle çok dikkat ettiği bir mevzu değildir zira çoğunlukla, laboratuvar personeli konforlu ve klimalı alanlarda çalışır. Ancak bu kuruluşlarda ısı stresinin emekçiler için evham yaratabileceği potansiyel harekâtlar vardır, bunlar arasında hayvan araştırmalarına katılan laboratuvarlar için kafes devireme alanları, otoklav odaları, minik bir alanda çok rakamda fırın veya reaktör bulunan laboratuvarlar ve eş alanlar bulunmaktadır. Bu yazıda ısı stresinin esasları, işaretleri, bulguları ve ihtiyata biçimleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Isı Stresi Tehlikeleri

Uzun vakit fazla sıcağa maruz kalan veya sıcak etraflarda çalışan emekçiler ısı stresi tehlikeyi altındadır. Isı stresi tehlikeyi daha fazla olanlar arasında yaşlı çalışanlar 65 yaş ve üstü, fazla kilolu çalışanlar ve kalp hastalığı olanlar, yüksek tansiyon hastaları veya fazla sıcaktan etkilenen ilaçları kullanan şahıslar gibi altta uyuyan sıhhat vaziyetleri olanlar bkişilerdir.
Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezleri CDC ve OSHA tarafından ısı ile ilişkili 25 hastalığın yakın tarihli bir tahlili 14 vefat göstermiştir. Ölümcül olayların altısı ısı endeksi 91 ° F’den az olduğunda, öbür dörtü ısı endeksi 85 ° F ile 90 ° F arasında olduğunda alana gelmiştir. Bu çalışma OSHA’nın ısı stresi taraması için teklifini 91 ° F’den 85 ° F’ye düşürmesine neden olmuştur.

Isı Stresi Düzeyleri

Dehidrasyon, ısı stresinin ilk sebebidir. Isı stresi bulguları, şiddetin eksilmesi, mide bulantısı, şuur kaybı ve hatta hemen ele alınmadığı takdirde vefata kadar değişir. İki saatlik ılımlı çalışma etkinliğinde, emekçiler 1.5 litreye kadar akışkan kaybedebilir ve ısı stresinin ilk safhalarını tecrübelemeye başlayabilir. Ekleme, nem, çalışma yoğunluğu veya gözetici elbiseler ve ısı stresi sebebiyle tehlike gelişmektedir. Terleme yoluyla kaybedilen akışkanların değiştirilmesi, uygun ısı stresi hakimiyeti için bir lüzumluluktur. Isı stresinden kaynaklanan iş hastalıkları ve yaralanmalar genellikle üç ana kategoriye böler. Ciddiyet sırasına göre bunlardır:

Isı Krampları

Bu, en yaygın ve en az külfetli olan ısı stresinin ilk düzeyidir. Sıkı çalışma yaparken fazla terleme, bedenin tuz ve su seviyelerini harcar, bu da genellikle kolların, bacakların veya karın adalelerinde kramplara neden olur. Göz arkasını edilirse, ısı stresi oldukça süratli bir biçimde sonraki seviyelere ilerleyecektir. Kramplar büyürse, emekçiler faaliyetlerini durdurmalı ve serin bir yerde, su veya spor meşrubatında en süratli emilim için civar sıcaklığında dinlenmeli ve kramplar tamamen eksilene kadar güçlü vazifelerden sakınmalıdır.

Isı Yorgunluğu

Isı stresinin ikinci evresi ısı tükenmesidir ve fazla su ve tuz kaybından kaynaklanır. Semptomlar ağır terleme, halsizlik veya bitkinlik, bulantı, rutubetli veya nemli cilt, kızarık deri ve yüksek beden sıcaklığını kapsar. Süratli, sığ solunum, adale krampları ve karmaşıklık da büyüyebilir. Isı tükenmesine karşı koymak için, emekçiyi serin, gölgeli, klimalı bir alana çıkarın. Bol ölçüde su veya iyi bir spor meşrubatı olduğundan emin olunmalıdır. Ek olarak, gerekirse beden sıcaklığını düşürmek için soğuk bir duş veya banyo yapabilir.

Sıcak Çarpması

Isı çarpması, ilk iki safha göz arkasını edilirse süratle erişilen ısı stresinin en ciddi düzeyidir. Fazla su ve tuz kaybından sonra, bedenin terleme mekanizması kapanır, bu da bedeni sıcaklığı tertip edemez ve soğutamaz. İç çekirdek sıcaklığı, sıcak, kuru cilt, titreme, karmaşıklık, konuşma bozukluğu, sanrılar ve yoğun baş sızısı ile süratli bir biçimde 106 ° F veya daha yükseğe yükselir. Bir emekçi bu düzeye erişirse, şipşak acil gidişat servislerine başvuru edilmelidir. Durmaz ve tersine çevrilmezse vefat ihtimali bulunur. Emekçi serin bir alana çıkarılmalı, giysileri suyla nemlendirilmeli ve destek gelene kadar püskürtmeye, duş almaya ve havalandırmaya devam edilmelidir.

Isı Stresi İdaremeliği

OSHA’nın mesleksel etraflar için standart bir ısı stresi ihtiyata standardı yoktur. Genel Mesleksel Güvenlik ve Sıhhat Kanunu gerektirir istihdam yerleri kabul edilmiş risklerden uzak olma neden veya mümkün sebebi vefat veya ciddi fiziksel hasar ile her bir çalışan döşenme patron. Isı stresi rehberleri Amerikan Hükümet Endüstriyel Hijyenistler Konferansı ACGIH tarafından yayınlanmıştır. Bu eşik hudut bedelleri veya TLV’ler, sıcaklık ve iş streslerine dayalı iş dinlenme rejimleri oluşturur. Çalışma/dinlenme rejimlerinin sıkı bir biçimde uygulanmasına dikkat edilmesi önerilir. Misalin, 88 ° F Islak Ampul Küre Sıcaklık Endeksi WBGT alanındaki ılımlı çalışma, mevcut ACGIH TLV’ler altında yüzde 25, yüzde 75 dinlenme rejimini tetiklemektedir. Her mümkün ısı stresi gidişatı, hakikatçi hakimiyetlerin geliştirilmesinden evvel detaylı bir değerlendirmeye ihtiyaç dinlemektedir.
Sıcak çalışma alanlarının tüm sıcaklık ve nem şartlarını ölçerek başlanmalıdır. Ölçüm genellikle derin beden ısısı ve ısıya karşı öbür fizyolojik tepkiler ile en çok ilişkili olan etrafsal etmenler tarafına reelleştirilir. Şu anda, WBGT tipik olarak bu etrafsal etkenleri değerlendirmek için kullanılan tekniktir. Kalibre edilmiş bir ısı stresi bilgi kaydolucusu kullanarak bir ısı stresi anketi reelleştirilmelidir. WBGT okumaları, çalışma alanlarının civar sıcaklığından daha sıcak olduğu nispi dereceyi tanımlamada yararlıdır.
OSHA’nın çalışanlarını gözetmek için Isı Endeksini Kullanması web sayfası, civar ısı endeksi 91 ° F’den yüksek olduğunda çoğalan tehlike olduğunu gösterir. Bununla beraber, bu 85 ° F’ye düşürülmelidir. Gözetici elbise kullanımı ile beraber yoğun çalışma, ek bir tesir yaratır ve tehlikeyi artırabilir. İdareyiciler, insan dayanıklılığı ve gidişatlara eşsiz fertsel tepkiler mevzusunda sınırlamalar olduğunu kavramalıdır.
Sahaya has bir ısı stresi siyasetinin geliştirilmesinde Isı Endeksi ve WBGT kullanılması öneri edilir. Bu ölçümler, iyi karar vermek için çalışma mücadelesi seviyeyi ile birleştirilmelidir. NIOSH-CDC web sitesi size kılavuzluk etmek ve emekçileri eğitmek için bir Isı Güvenliği Taşıtı Uygulaması, yayınlar, posterler, bilgi formları ve podcast’lere sahiptir.

Isı Stresi Mevzusunda Kimler Tehlike Altındadır?

Laboratuvar Ortamında Isı StresiBelli çalışma etrafları emekçileri özellikle ısı stresi tehlikeyi altına sokabilir. Bu etraflar sarih havada veya kapalı, ısıtmalı bir alandadır ve şunları içerir:
• Sarih havada havuzlar; peyzaj; bakım
• Fırınlar
• Yangın söndürme ve öbür acil gidişat müdahaleleri
• Çiftlikler
• İnşaat siteleri
• Dış cephe boyama yerleri
• Fabrikalar
• Petrol ve gaz kuyusu harekâtları
• Riskli atık sahaları
• Kimyevi veya tuğla yakma kuruluşları gibi nebatlar

Fertsel etmenler ayrıca emekçileri sıcaktan hastalık tehlikeyi altına sokabilir. Bunlar:
• 65 yaş ve üstü emekçiler
• Yüksek tansiyon veya kalp hastalığı ve altta uyuyan öbür sıhhat vaziyetleri olanlar
• Fazla sıcaktan potansiyel olarak etkilenen ilaçlar kullanan emekçiler
• Fazla kilolu olanlar
• İlaç kullanımı
• Kardiyovasküler fitnes
• Ter bezlerine müdahale edebilecek beden süresince mevcut yanıklar
• Daha evvel sıcak etraflarda çalışmayan emekçiler
• Düşük ölçüde akışkan alımı
Laboratuvar Ortamında Isı StresiÇalışma etrafında ampul küre sıcaklığının tanımlanması gibi ısı stresi tehlikesini tanımlamanın teknik usulleri vardır. Bu temkin radyant ısı kaynaklarını, hava hareketini ve sıcaklığın üstündeki nemi göz önünde bulundurur. Ayrıca göz önünde bulundurulması gereken mesleksel maruz kalma hudutları OEL’ler vardır. Bazı operasyonel ve etrafsal değişkenler alttaki gibi bir tesire sahip olabilir ve bu tesirler şu biçimdedir:
• Çalışma sahasının sıcaklığı
• Etrafın bağıl nemi
• Isı stresi mevzusunda eğitim ve farkındalık yetersizliği
• İş yükü/zorunlu adale eforu ölçüyü
• Su geçirmez kıyafetler gibi bedenin tesirli bir biçimde terlemesini önleyen şahsi gözetici teçhizat PPE
Isı Stresinin Bulguları
Patronların, çalışanların güvende olmasını sağlamak için şahsi gözlemlerin yanı gizeme teknik temkinleri kullanmaları şiddetle öneri edilir. Bazı ısı stresi göstergeleri gözlemlenebilir ve gidişatı değerlendirmek ve süratli bir biçimde harekete geçmek için mesleksel idrak kullanmak ehemmiyetlidir. Isı stresi ihtiyata eğitiminin ehemmiyetli bir doğrultuyu, alttakileri kapsayan ısı stresi bulgularını tanımaktır:
• Bitkinlik
• Ani ve şiddetli baş sızısı veya bulantı
• Vakalarda çoğalış
• Kurnazlık yetersizliği
• Baş dönmesi veya bayılma
• Yumuşak, soğuk veya soluk cilt
• Adalelerde kramp veya sızı
• Cılız veya süratli nabız
• Asiri terleme
Ayrıca ısı stresinin değişik şiddetleri de vardır. Misalin, hastalık ısı döküntülerine, ısı kramplarına, ısı tükenmesine veya sıcak çarpmasına yol açabilir. En ciddi olaylardan biri ölümcül olabilen ısı inmesidir, zira bu vaziyette beden sıcaklığını tamamen ayarlayamaz. Sıcak çarpması sırasında, bir emekçinin beden ısısı 103ºF veya daha yüksek olacaktır ve bunların kafası karışabilir veya şuurunu kaybedebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri