Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Marka Öğrenilirliği Nedir?

  • 15 Nisan 2021
  • Marka Öğrenilirliği Nedir? için yorumlar kapalı
  • 396 kez görüntülendi.

Marka öğrenilirliği, bir mahsulün harcayıcısının o mahsulün ismini tanıma derecesini tanımlayan bir pazarlama terimidir. Marka öğrenilirliğinin oluşturulması, yeni bir mahsulün tanıtılması ya da veya daha önceki bir markanın canlandırılması açısından çok ehemmiyetli bir adımdır. Genel olarak bakıldığında bir markanın öğrenilirliği, mahsulü rakiplerinden ayıran kaliteleri kapsamaktadır. Marka öğrenilirliği, harcayıcıların muhakkak bir mahsul veya hizmete bilindik olmalarını ifade […]

Marka öğrenilirliği, bir mahsulün harcayıcısının o mahsulün ismini tanıma derecesini tanımlayan bir pazarlama terimidir. Marka öğrenilirliğinin oluşturulması, yeni bir mahsulün tanıtılması ya da veya daha önceki bir markanın canlandırılması açısından çok ehemmiyetli bir adımdır. Genel olarak bakıldığında bir markanın öğrenilirliği, mahsulü rakiplerinden ayıran kaliteleri kapsamaktadır.
Marka öğrenilirliği, harcayıcıların muhakkak bir mahsul veya hizmete bilindik olmalarını ifade eder. Bir marka öğrenilirliği çalışması, ulusu yeni veya revize edilmiş bir mahsulle tanıştırmayı ve onu rakiplerinden ayırt etmeyi kastetmektedir. Ve günümüzde sosyal medya, marka öğrenilirliği pazarlamasında ehemmiyetli bir taşıt haline gelmiştir.

Sosyal Medyada Marka Öğrenilirliği Nasıl Sağlanır?

Marka Bilinirliği Nedir?Yüksek marka öğrenilirliğini sürdüren mahsul ve hizmetlerin daha fazla satış sağlaması muhtemel bir vaziyettir. Değişik mahsullerle karşılaşan harcayıcıların, markalı bir mahsulü satın alma ihtimalleri, öğrenmedikleri bir mahsule göre çok daha fazladır. Mesela içecek sanayisi düşünüldüğünde, içecekler ambalajlarından çıkarıldığında bir hayli içecek birbirinden ayırt edilemez. Sektördeki devler Coca-Cola ve Pepsi, markalarını harcayıcıların erişebilecekleri marka haline getirmek için marka öğrenilirliklerine güvenmektedirler.

Marka Öğrenilirliğinin Ehemmiyeti

Yapılan istatistiksel çalışmalara göre 2019 seneyi itibariyle, internet kullanıcıları Facebook’ta günde takribî 43 dakika, Snapchat’ta 28 dakika ve Instagram‘da 27 dakika geçirdiği tespit edilmiştir. İşletmeler günümüzde bu platformlarda marka öğrenilirliğini artırabilecekleri biçimde çok fazla çalışma yapmaktadırlar ve istatistiklere bakıldığında bunun olması gayet natüreldir. Bu gidişat, harcayıcıların kendilerinin beğendikleri, kullandıkları mahsuller ve hizmetler hakkında müzakereler oluşturdukları ve dolayısıyla yeni tanıtım şekillerinin büyümesine neden olmuştur. Facebook ve Instagram’daki gayeli reklamlar, özellikle Milenyum ve Gen Z kitleleri arasında kullanılan marka öğrenilirliği stratejilerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturmaktadır.
Kaçınılmaz olarak, harcayıcılar da negatif tecrübelerini paylaşmakta ve pazarlamacılar bu hakikati göz önüne alarak pazarlama çalışmalarını sürdürmektedirler. Günümüzde artık eforlu bir marka oluşturmak için, bBir işletmenin negatif tenkitlere cevap vermesi ve alıcının meselesine asıl zamanlı bir çözüm sunması çok ehemmiyetli hale gelmiştir. Zira harcayıcılar sosyal medya yayınlarını ve aktüellemelerini görüntüleyip bunlarla etkileşime girdikçe marka öğrenilirliği çoğalmaktadır. Ve marka şuurunun daha fazla üretken olması için harcayıcılar, işletmenin web sitesine sosyal medya platformundan meselesiz bir biçimde bağlanabilmeleri de ehemmiyetli bir etmendir.
Marka Bilinirliği Nedir?Marka öğrenilirliği bir hayli sebepten dolayı ehemmiyetlidir ve marka öğrenilirliği ölçülmesi firmalara bazı mevzularda destekçi olur. Bu mevzular sıralamak gerekirse:
• Yeni pazarları ve fırsatları ortaya çıkarmak
• Rekabetçi performansı tanımlamak
• Harcayıcılarda güven oluşturmak
• Harcayıcıları duygusal olarak markaya bağlamak
• Akdikeninin satın alma yolculuğunda marka konumlarının anlaşılmasını sağlamak
• Mahsullere ve hizmetlere değişikleştirilmiş değer vermek
Marka Öğrenilirliği Nasıl Oluşturulur ve Artırılır?
Basılı medya bir zamanlar olduğu gibi revaçta olmasa da, hala gazete ve mecmua okuyan harcayıcılar bulunmaktadır. Bir gazetenin uygun görülen yerlerinde veya özel yayınlar gibi stratejik olarak yerleştirilen reklamlarda, izleyicinin dikkati çekilebilir ve marka öğrenilirliği yaratabilir. Misalin, yeni bir işletme forex FX ile ticaret yapmayı kastediyorsa, yatırımcılar arasında marka öğrenilirliği yaratması için küresel olarak para ünitelerine ve ticarete odaklanan bir mecmuada reklam vermeyi seçim edebilir.
Mağaza içi gibi fiziksel yerlerde reklam yapmak da marka öğrenilirliği oluşturmak için kullanılan tekniklerin arasında yer almaktadır. Satın alma güdüsü, satın alınacak mahsullerin mağaza içi dağıtım ve reklamcılık için çok uygundur. Mesela yeni bir şekerleme çubuğu pazarlayan bir firma, marka öğrenilirliği oluşturmak için mahsulü satış noktası POS konumunda pazarlamasını yapabilir. Bunun yanında aktifliklerde sponsor olmak, marka öğrenilirliği sağlamanın değişik bir tesirli yoludur. Bunun yanında takviye aktiflikleri, spor aktiflikleri ve bağış toplama işletmeleri, bir işletmenin isminin ve logosunun bariz bir biçimde görünmesini sağlayabilir. Ve bu, markayı iyi maksat ve topluluk hissi ile ilişkilendirirken markanın öğrenilirliği artırır ve imajını geliştirir.
Çok rakamda mahsul alternatifi ile değişik bir ileti ve bir işletmenin markasını rakiplerinden ayırabilecek bir kitleye sahip olmak çok ehemmiyetlidir. Bu bir firma için galibiyet ve galibiyetsizlik arasındaki fark anlamına gelebilir. Bir markanın öğrenilirliğini artırmak için tüm pazarlama kampanyaları oluşturulabilir. Marka öğrenilirliğini yaymak, bir işletmenin ilk birkaç senesinde, kendileri için bir ad yapmaya çalıştıklarında başka bir deyişle markalaşmaya çalıştıklarında özellikle ehemmiyetlidir.
Harcayıcılar bir işletmenin sunduğu mahsulün farkında olduğunda, bu mahsulü alabilecekleri başka yerleri incelemek yerine, o mahsule lüzum dinlemeleri halinde doğrudan firmaya gideceklerdir. Zira eforlu markalaşmaya sahip firmalar, pazar tarafından kabul edilmiş olarak görülür. Bu sebeple, yeni bir mahsul satın almak isteyen harcayıcılar tarafından daha fazla güvenilmektedir.

Marka Öğrenilirliği Nasıl Ölçülür?

Marka Bilinirliği Nedir?Marka öğrenilirliği ölçmek ilk etapta güç bir gidişat gibi görünebilir. Marka iletisini belirlemekten sonra marka iletisini yaymaya, iletinin galibiyetini izlemeye kadar her adım kendi güçlükleri ile kazanç. İletiyi belirlemek ve yaymak ehemmiyetli olmakla beraber, marka öğrenilirliğini ölçebilmek için en güçlü kısım ve organizasyonları marka öğrenilirliği galibiyetinden uzaklaştıran kısım olarak üçüncü kısmın daha güç olduğunu söylenebilir. Zira hepsi olmasa da çoğu marka için netice, kazançtır. Yapılan çalışmalar ve mücadeleler takip edilemiyorsa, neticede katkıda bulundukları ispatlanamazsa devam eden kampanyalar için lüzumlu bütçeyi elde etme kaderi düşük olur. Ve kısaca belirtmek gerekirse gelecekteki kampanyalara optimize etmek için rastgele bir tahlil oluşmaz. Bu surattan marka öğrenilirliğini ölçmek gerekir ve bunun için bazı taktikler uygulanabilir.
İşte marka öğrenilirliğini ölçmek için kullanılabilecek bazı taktikler:
• Trafik: Site trafiğini ölçmek; marka kampanyasının web sitesine gelen trafik üzerindeki genel tesirini ölçmek anlamına kazanç. Buna doğrudan trafik ve yeni ağ trafiği muhakkak bir yarıyılda siteye gelen yeni birey rakamı dâhildir.
• Markalı arama hacmi: Bir markanın web sitesi aranırken, URL’yi doğrudan yazmak yerine, sadece çevrimiçi aranılan firma arayanların rakamı az değildir. Organik markalı arama terimlerinden kaç bireyin web sitesine geldiğini izlemek, kaç bireyin markadan veya mahsulden haberdar olduğunu ölçmenin tesirli bir yoludur.
• Bilgileri izlemek: Mansiyonlar markadan, mahsulden veya hizmetlerden haberlerde, sosyal medyada ve sektör yayınlarında bahseder. Bir adım daha ileri götürmek istenirse, insanların söylediklerinin pozitif, negatif veya tarafsız olup olmadığını görmek için bu lafların duyarlılığı izlenebilir. Bunların hepsi çok karışık gibi görünse de; tüm bu bilgileri toplamaya ve izlemeye destekçi olan vasıtalar vardır. Mesela kolay seviyede başlamak için Google Alert dahi destekçi olabilir.
• Toplam kazanç/muhtemel satış çoğalışı: Bu ölçüm tekniği, kuruluşun galibiyeti tanımlamak için kullandığı tüm üst seviye metrikleri kapsar. Ve genelde pazarlamacıların bunlardan birini veya daha aşırısını muhtelif stratejilerle etkilemesi istenir.
• Sosyal medya katılımı: İnsanların marka hakkında ne ve ne sıklıkta konuştuklarını izlemenin bir adım ötesinde, alkışlar, yorumlar, paylaşımlar, retweetler, video görüntüleme ve daha aşırısı gibi etkileşimler ile sosyal medyadaki metrikleri takip edilebilir.
• Video metrikleri: Video, bir hayli marka öğrenilirliği kampanyasının büyük bir parçasıdır. Metrikler, videonun ne kadarının görüntülendiğini, ne sıklıkta paylaşıldığını, yorumları ve tıklama dönüşümlerini kapsayabilir.
• Bütün mutasyon hunisi ilişkilendirmesi: Marka öğrenilirliği mücadeleleri, satış mutasyon hunisinin en üstünde yer alır. Alıcın tüm satın alma yolculuğunu ve yol süresince attığı adımları izlemek, anında mutasyon sağlamıyor olsa dahi, galibiyete neyin katkıda bulunduğuna dair iyi bir fikir verir.
Özetlemek gerekirse; marka öğrenilirliği oluşturmak, göz korkutucu bir süreç gibi görünse de bir marka için çok ehemmiyetlidir. Zira harcayıcıların, o markanın mahsullerini andırmasına destekçi olur. Bloglar, infografikler ve içerikler marka öğrenilirliğini sağlamanın tesirli bir yolu olurken, mahallî reklamcılık, sosyal medya ve influencer ortaklıkları, bu içeriğin dağıtımına başlamak için müracaat etilecek taktikler arasındadır. Bunun yanında, marka öğrenilirliğinin tek bir seferde ve tek bir strateji ile bitirilebilecek bir çalışma olmadığını öğrenmek gerekir. Marka öğrenilirliği sağlarken en fazla hangi taktiğin tesirli olduğunu görmek için kesintisiz yeni taktikler sınamalı ve marka için en ideali seçilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri