Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mars INSIGHT Projesi Nedir?

  • 27 Mart 2021
  • Mars INSIGHT Projesi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 40 kez görüntülendi.
Mars INSIGHT Projesi Nedir?

Mars’taki evvelki görevler, yüzeyde neler olduğuna dair önyargılıydı. Geniş kum tepecikleri, yükselen volkanlar ve ışıldayan mavi gün batımları gibi harika mönüler göz önüne alındığında bu hiç de donakaltıcı değil. Mars’ın dış cephesini o kadar iyi biliyoruz ki, Mars yüzeyinde daha iyi bir haritaya sahibiz. Yeniden de bu gezegenin en derin tabakaları hakkında oranla az şey […]

Mars INSIGHT Projesi Nedir?

Mars’taki evvelki görevler, yüzeyde neler olduğuna dair önyargılıydı. Geniş kum tepecikleri, yükselen volkanlar ve ışıldayan mavi gün batımları gibi harika mönüler göz önüne alındığında bu hiç de donakaltıcı değil. Mars’ın dış cephesini o kadar iyi biliyoruz ki, Mars yüzeyinde daha iyi bir haritaya sahibiz. Yeniden de bu gezegenin en derin tabakaları hakkında oranla az şey öğrenilmektedir. Insight projesi NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda 25 sene evvel başlayan bir projedir ve 26 Kasım 2018’de Mars’ın yüzeyine iniş yapacaktır. Mayıs ayında fırlatılan INSIGHT Mars’a ayak bastığında 91 milyon millik yolculuğunun sonuna gelmiş olacak. Insight, iniş yaptığında kullanacağı ilk taşıtlar, kolay radyo sinyallerini alabilen radyo teleskoplarıdır. Lander, Mars atmosferine inerken NASA’da bulunan tahlilcilere radyo sinyalleri yollayacak. Sinyal için iki yer dinlenecek: Milli Bilim Vakfı’nın olan, Batı Virginia’daki Green Bank Gözlemevi’nde ve bir tanesi Almanya‘nın Effelsberg şehrinde bulunan Radio Astronomy’nin Max Planck Enstitüsü’nde. Bu radyo sinyalleri, arazi sahibinin ne bulduğuna dair bilgi veremez, ancak bir dalga frekansının, bir ses frekansının hareketinden etkilendiği Doppler efekti sayesinde, iniş süratinin ne olduğu gibi temel bilgileri çalışmak için kullanılabilir. gözlemciye göre iyi bir kaynaktır. Insight burada, en az bir Mars senesini neredeyse iki Dünya seneyi ünlü dümdüz toprakların derinliklerini araştırarak geçirecek.

InSight’ın emeli, Mars’ın iç yüzeyinin ne kadar sıhhatli olduğunu kavramaktır. Sismik etkinliği “Mars zelzeleleri” olarak da öğrenilir dikkatle izleyerek ‘Mars’ın nabzını” alacak ve gezegenin yüzeyinin altındaki ısı akışını takip ederek sıcaklığını kaydedecektir. Bu, Dünya ve Mars gibi kayalık gezegenlerin ilk etapta nasıl oluştuğunu kavramamıza destekçi olacaktır. Yeryüzünde, bu ipuçlarının çoğu, milyarlarca senelik tektonik plakalarımızın tesiriyle silinmiştir. Mars ilk etapta buraya nasıl geldiğimiz hakkında gizemler taşıyabilir ve InSight projesi onları bulmayı umuyor. Mars, karasal gezegen yaradılışı ve evrimi hakkında bilgi alabileceğimiz muhteşem bir yerdir.

Mars’a Değiş

Insigth’ın ineceği arazinin kendisi, NASA’nın Mayıs 2008’deki Martian kuzey kutbuna yakın değdiğini gösteren Phoenix probuna dayanıyor. Evvelki tasarımları yakından takip eden misyon bilim adamları, maliyetleri düşürdüler. InSight, Mars atmosferine saatte 10.000 kmden fazla bir zamanda yanaştığı için, zanaatın duyarlı donanımı Mars’ın ince atmosferiyle oluşan sürtünmeden kaynaklanan ısıdan gözetecek bir dış kabuğa sahiptir. Bir paraşüt daha sonra Mars atmosferinin alt yarısı süresince InSight’ı alta indirecek, daha sonra roketler yüzeye 100 metre uzandığında Insight’ı kızıl gezegene usulca yatıracaktır. Phoenix inişi pürüzsüz bir biçimde ilerlerken, bu sefer hıçkırıksız bir sürüşün garantisi yok – Mars’ta rastgele bir şeye iniş oldukça güç bir iştir. Bir evvelki Mars misyonlarının üçte biri zafersiz olmuşltur. Bilim insanları yeniden de, iyi denenmiş sistemlerinin, Elysium Planitia olarak öğrenilen düz bir ovada, 130 kilometre genişliğindeki tanımlanmış bölgeye iniş yapabilme uğrunun 99’una sahip olduğundan muhakkaklar. İnişten on altı dakika sonra, Mars tozları çöktüğünde, InSight’ın güneş oturumları kendini şarj etmek için harekete geçecek. Sonra ki görev artık çok ciddi bir hal almaya başlayacaktır.Mars INSIGHT Projesi Nedir?

Elysium Planitia ovası, düzlüğü sebebiyle seçildi. İlk evvel buraya inişte bilim insanları bu bölgede mühendislik kısıtlamaları getirmişti. İniş pisti, Mars ‘deniz seviyesi’ üzerinde iki kmden daha az olmalıydı, böylece prob, yavaşlatmak için yeterli bir atmosferde ilerleyebilirdi. Aynı biçimde largo kayalar ve öbür potansiyel manilerden arınmış geniş ve sarih bir alan istiyorlardı. Aynı zamanda, Mars ekvatoruna da yakın olmak zorundaydı, böylece probun en az bir Mars senesini 687 Dünya günü – misyonun öngörülen minimum süresi için – yeterli kalması için düzgün güneş ışığında yaralanabilecektir. Genişleyen Mars manzaralarının sansasyonel fotoğraflarını beklememize karşı, InSight’ın misyon bilimcileri gezegenin yüzeyinin altında ne olduğunu değil, onun üzerinde ne olduğu hakkındaki meraklarını saklamıyorlar. Burası düz ve sıkıcı bir alandır.

Testler

Gemideki en ehemmiyetli vasıtalardan biri, Mars’ın derinliklerinden gelen titremeleri ölçmek için bir sismometredir SEIS olarak öğrenilir. InSight’ın sismometresi, zemin ile doğrudan temas halinde olacak ve onu hem rüzgardan hem de fazla derecede sallanan Mars sıcaklıklarından gözetmek için bir termal kalkanla kaplanacak. Bir hidrojen atomunun, genişliğinden daha ufak ebatlardaki titreşimleri alabilmesi, çok hassastır. Bu, Mars arazisindeki göktaşı tesirlerinin anlatı yumruğunu da tespit etmek için aşırısıyla yeterlidir.
SEIS, duyarlı taşıtlarını alanın zorlu civarlarında test etmek için Mars yolculuğunda zati ateşlenmişti, ancak ilk bütün sismik bilgiler, sonda dokunduktan birkaç ay sonra 2019’un başlarında Dünya’ya geri dönmeye başlayacaktır. Bilim insanları, bulunan her ne olursa olsun, orada ne olup bittiği hakkında çok az şey aşinayı için çok tuhaf ve coşkulu olacak bir temenni olacağı mevzusunda hemfikir.
Dünya üzerindeki zelzelelerle alakalı eş ölçümlerin yapılmasından bu yana 130 sene geçti ve gezegenimizin sırları hakkındaki bilgilerimiz o zamandan beri değişiyor. Titreşimlerin Dünya’nın içinde yansıttığı ve kırıldığı yoldan, iç yapısı hakkında bilgiler edindik. Gezegenimizin içinde hiç seyahat etmeden, bir iç dış çekirdekli olduğunu, içte manto kabuğunun altında duran katı bir demir iç çekirdeğe sahip olduğunu öğreniyoruz. InSight, Mars hakkında aynı seviyede bilgi birikimine sahip olabilir ve bunu yaparak Mars’ın en büyük suallerinden birine ışık yakalanabilir: Mars’ın manyetik alanına ne oldu?

Mars INSIGHT Projesi Nedir?Saha Çalışmaları

Dünyanın manyetik alanı, gezegen dönerken akışkan dış çekirdekteki malzemenin hareketi ile üretilir. Mars’ın bir zamanlar küresel bir manyetik alana da sahip olduğuna dair ciddi deliller var, ama şimdi geriye kalanlar, burada bölmüş olan mahallîleşmiş manyetizmanın yamuk parçalarıdır. Mars daha ufak bir gezegen olduğu için, onu akışkan yakalamak ismine çekirdeğin üzerine yeterince sıvılaşmayı sağlayacak kırılma olmayabilir. Burası katılaşırsa, artık hareket etmez, bu surattan manyetik alan kapanmış olur. Manyetik alanlar gezegenleri Güneş’deri gelen yüklü parçacıklardan oluşan bir akım olan güneş esintisinden korur. Mars’ın manyetik alanı olmadığında, güneş yeli gezegenin atmosferinde çöker.
InSight’ın, çekirdeğin rastgele birinin hala akışkan olup olmadığını tanımlamak için Mars’taki titreşim yolunu kullanabileceği umulmaktadır. Çekirdek ile Mars’ın manyetik alanı arasındaki iletişimi kavramak, astronotları kumpaslı olarak Mars’a yollamak ve onları Güneş’in ve Samanyolu’ndaki yıldızların geri kalanının oluşturduğu sert ışınımdan gözetmek için çok ehemmiyetli olabilir. InSight ayrıca, çekirdekten yükselen ısı ile akışkan olarak yakalanan, su altı yüzey rezervuarlarını da ortaya çıkarabilir. Mars’ın daha önceki suyunun akışkan halde yaşayabildiği tek yer olabilir.

Sıcak Mevzu

Şayet SEIS bir hekim steteskopunun eşdeğeri ise, gezegenin attığı kalbi dinlemek, Isı Akışı ve Fiziksel Özelliklerini bu prob ile HP3 olarak öğrenilir Mars’ın dilinin altına bir termometre koymuş gibi olacağız. Tüm tertibat sadece üç kg ağırlığındadır ve düşük nitelikli bir YouTube videosunun yanı gizeme misyonun süresi süresince 40 megabayttan fazla bilgi yollar. Köstebek gibi, Marslı toprağa beş metre derinliğe kadar girecek – rastgele bir Mars probundan çok daha derine inecektir. Bu, gece ve gündüz veya Mars’ın sallanan mevsimlerinden kaynaklanan her türlü yüzey sıcaklık metamorfozlarından uzaklaşmaya yetecek kadar derindir. Her 50 santimetrede prob, bir nabız atışına izin verecek ve Mars’ın alt yüzeyinde nabzın nasıl ufaladığını ölçecektir.

HP3 ayrıca radyoaktif bozunumun ürettiği ısı ispatı için de geçerlidir. Uranyum, toryum ve potasyum gibi elementler, uzun zaman dilimlerinde kendiliğinden hafif elementlere ayrılarak yol süresince enerji sarihe çıkarırlar. Bilim insnaları Mars ve Dünya’nın “bir araya gelen ve eriyen gezegen yapı taşlarından” eş bir biçimde oluştuğunu düşünüyor. Şayet iki gezegen aynı malzemeden oluşmuşsa, bu malzemeler radyoaktif bozunmaya maruz kaldıklarında eş bir ısı imzası beklemeliyiz. Bilim insanları InSight, “Mars’tan çıkan ısının bu fotoğraf ile meblağlı olup olmadığını söyleyecektir.” görüşündeler.
Bu, gezegenin reflekslerinin tıbbi eşdeğerini ölçen Rotasyon ve İç Yapı Deneyi’nden RISE ayrılır. Mars Güneş’i yörüngede geçirdiği için, aksı üzerinde Dünya’ya çok eş bir biçimde sallanıyor. Bu sallantılar bütün olarak Mars’ın merkezinde neler olduğuna bağlıdır. Bir ham yumurtanın sert kaynatılmış olana mukayeseyle nasıl döndüğünü karşılaştırarak kendiniz için bunu test edebilirsiniz. Kısmen akışkan bir Mars çekirdeği, katı bir çekirdekten daha değişik bir yalpalamaya yol açacaktır. Dolayısıyla, RISE’den alınan ölçümler, Mars’ın manyetik alanının neden kapatıldığının gizemine ışık yakalamak için SEIS’deri gelenleri tamamlayacak. Taşıt, InSight’ın görevini her gün uzaydan, Dünya’dan bir sinyal yollayarak ve RISE tarafından eve geri yansıtma yaparak izleyecektir. Mars’ın pozisyonundaki ve süratindeki farklılıklar, bir ambulans sireninin perdesinin sizi geçerken değiştiği gibi, sinyalin frekansında bariz kaymalar vazgeçecektir.
Her şey tasarlanırsa ve bu deneylerin tümü hedeflendiği gibi çalışırsa, Güneş Sistemindeki en çok incelenen gezegenin en keşfedilmemiş kısmı hakkında son derece ehemmiyetli bilgiler alınacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri