Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Mars’a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor?

  • 19 Nisan 2021
  • Mars’a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor? için yorumlar kapalı
  • 63 kez görüntülendi.
Mars’a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor?

Mars’ta yaşamak, insanlık için bırakılmaz bir destek ve yedekleme tasarıyıdır. Mars’taki yaşam, yeryüzündeki herkes için hayat kurtarıcı imkânlar anlamına geliyor. Meteor çarpmalarından su kaynaklarının tükenmesine, küresel ısınmadan fazla abuhava farklılıklarına ve muhtelif canlı cinslerinin yok olmasına kadar bir hayli trajediler yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Cinsimizin sürmesi için, bir “uzayda-yaşayan”a dönüşmek zorundayız. Teknolojiyi yalnızca insanları Mars’a taşımak […]

Mars'a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor?Mars’ta yaşamak, insanlık için bırakılmaz bir destek ve yedekleme tasarıyıdır. Mars’taki yaşam, yeryüzündeki herkes için hayat kurtarıcı imkânlar anlamına geliyor. Meteor çarpmalarından su kaynaklarının tükenmesine, küresel ısınmadan fazla abuhava farklılıklarına ve muhtelif canlı cinslerinin yok olmasına kadar bir hayli trajediler yaşandı, yaşanmaya devam ediyor. Cinsimizin sürmesi için, bir “uzayda-yaşayan”a dönüşmek zorundayız. Teknolojiyi yalnızca insanları Mars’a taşımak emeliyle değil, Mars’ı başka bir yaşanabilir gezegene dönüştürmek için de kullanacağız. Mars’ın şartlarını yeryüzüne benzetmek terraform takribî 300 sene sürecek. Ama, önümüzdeki yirmi sene içinde, Mars’ta özel olarak planlanmış meskenlerde yaşamaya başlayabileceğiz.

Bir Hayli araştırma laboratuvarı, 1980’lerde ve 1990’larda, insanlı uzay misyonları için potansiyel bir ürün olarak düşünülen patatesin nasıl yetiştirileceği üzerinde çalıştı. Henüz hiç kimse Mars’ta patates yetiştirmiyor olsa da, bilim insanları şimdiden uzay şartlarında gıda yetiştirebilmek için gayret tüketiyorlar. NASA, Mars’a yolculuğu 2030’lu senelerde reelleştirmeyi tasarladığını söylüyor. Özel uzay işletmeyi SpaceX ise, ilk tayfalı uzay taşıtını 2024’e kadar Mars’a yollayabilir.

Ama insanları Mars’a taşımak, Ay’a götürmekten çok daha büyük eforluklar kapsıyor. Bunu muvaffak olabilmek için, öncelikle çok fazla problemin çözülmesi gerekiyor. Mars’a erişmek yetmiyor. Büyük stoklar halinde yanlarında götüremeyecekleri için, hem uzun sürecek yolculuk sırasında, hem de Mars’a ayak bastıktan sonra, astronotların yaşamaları için zorunlu gıda ve suyun nasıl sağlanacağını bulmak en ehemmiyetli meselelerden biri. Analistler, ayrıca, tayfanın bu emelle aniden lüzum dinleyebileceği tüm taşıt gereçleri ve malzemeleri de en ufak ayrıntısına kadar tasarlamak zorundalar.

Uzay Bahçeleri

Dünya’dan 381 km uzaklıktaki Beynelmilel Uzay İstasyonu’nda ISS, astronotlar aylarca kalarak, Mars ya da ötesine uzanacak misyonlar için bereketli olabilecek deneyleri ve tahlilleri yapmaktalar. Şimdilik, uzay istasyonunda harcanan ne varsa Dünya’dan götürülüyor. Yeşil yapraklı sebzeler hariç. Yeşillikler, ISS’de yetiştirilen ilk besinler. NASA’nın uzayda sebze yetiştirilmesine umursamasının muhtelif sebepleri var. Cape Canaveral’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde sürdürülen Veggie Projesi’nin başkanı, nebat bilimcisi Gioia Massa’ya göre, astronotlar için taze gıda üretilmesinin yanı gizeme, nebatlar hava ve su geri dönüşümü ile yaşam takviyeyi sağlayabilirler. Ayrıca, nebat yetiştirmenin psikolojik faydaları da var.

Patates, kapsadığı zengin protein, vitaminler ve karbonhidratlar şekerler ve nişastalar gibi diğer bazı maddeler sebebiyle çok bedelli bir yiyecek. Ancak, patates yetiştirmenin bazı negatif istikametleri var. Patateslerin yenilmeden evvel pişirilmeleri gerekiyor ve patates nebatının gelişmek için çok fazla yere lüzumu var. Bu sebeple analistler daha kolay yetişen ve pişirilmesi gerekmeyen bir nebat olan marula yöneldiler. 2014 senesinde, uzay istasyonundaki astronotlara tabir yerindeyse bir “bahçe” gönderdiler. Kil ve gübre ile hazırlanmış “yastıklar” içindeki marul tohumları, azıcık su ve yapay ışıkla süratle gelişerek kocaman marullara dönüştü. Bu ilk misaller Dünya’ya getirilip araştırıldıktan ve tehlikesiz oldukları anlaşıldıktan sonra, uzayda marul imali başlamış oldu.

Mars'a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor?Astronotlar, yetiştirdikleri marulları hamburgerlerinde garnitür olarak kullandılar. Ayrıca ıstakozlu salata yaptılar. Uzaydaki bahçecilik yeryüzündekinden oldukça değişik özellikler gösterdi. Yer çekimi olmadan nebatlar hangi doğrultuya büyüyeceklerini öğrenmiyorlardı. Ama zamanla geçim sağladılar. Sürgünlerini ışığa doğru ve köklerini de ters güzergahta geliştirmeyi muvaffak oldular. Fanlarla etraflarındaki hava dağıtılarak, oksijenin nebatların etrafında bir araya gelmesi önlendi ve fotosentez yapabilmeleri için yeterli karbondioksite sahip olmalarına çalışıldı. Bilim insanları nebatlara yeterli su temin etmekte de mesele yaşadılar. Tohum, kil ve gübre kapsayan tekstil nebat yastıkları, bir hazneden su emecek biçimde planlanmıştı. Ama sulamayı yeterince süratli reelleştiremediler ve astronotlar nebatları elle sulamak zorunda kaldılar. Bu sebeple, Massa ve takımı sulama sistemini yine planlamaktalar.

Astronotlar, ayrıca Çin lahanası ve zinya çiçeği yetiştirdiler. Astronot Scott Kelly’nin zinya çiçekleri çok hoş olmalarının yanı gizeme, bilim insanlarının nebatların uzayda çiçek açıp açmayacağını kavramalarına takviyeci oldu. Bu bilgi, çiçeklenmenin bazı nebatların üremeleri ve meyve vermeleri açısından ön şart olduğundan çok ehemmiyetliydi. Üretilmesi tasarlanan sıradaki nebatlar arasında, astronotların tozlaşmayı bir fırçayla sağlayacakları, ufak yeşil yaprakları yüksek oranlarda mineraller kapsayan mizuna ve domates bulunmakta.

Nükleer Motorlar

Dünya’dan Beynelmilel Uzay İstasyonu’na erişmek bir günden az sürüyor. Mars’a yapılacak bir yolculuk ise takribî bir sene sürecek ve büyük ölçüde yakıt gerektiriyor. Uzaya roket fırlatmak için kullanılan kimyevi motorlar, bir uzay taşıtını başka bir gezegene yollamak için yeterli değiller. Mars’la aramızda hiçbir ara istasyon bulunmadığı için, Marshall Uzay Uçuş Merkezi’ndeki nükleer mühendislerden Bill Emrich’e göre, gereken tüm yakıtı taşımak imkânsız. Bu sebeple çok değişik yapıda ve yolculuk zamanını kısaltacak sürate erişen motorların kullanılması gerekiyor.

Dolayısıyla, hazırlık çalışmaları nükleer efor kullanımı üzerinde yoğunlaştı. Nükleer motorun çalışması, hidrojen gibi çok hafif bir gazın, bir reaktörde fazla yüksek sıcaklıklara kadar ısıtılması ilkesine dayanıyor. Bu süper ısıtılmış gaz, uzay taşıtını öne doğru itmek için bir nozülden geriye püskürtülür. Memeden püskürtülen gaz ne kadar yüksek sıcaklıktaysa ve ne kadar hafif bir gaz kullanılmışsa faydalılık o kadar çoğalmaktadır. Nükleer motorlar yalnızca faydalı değiller, aynı zamanda çok daha yüksek süratlere erişiyorlar. İnsansız uzay vasıtasında, iyon itimi kullanılmıştı. Eş bir sistemle Mars’a yolculuk bir sene sürebilir. Oysa, bir nükleer termal motor bu yolculuğu sadece dört veya beş aya indirebilecek.

Mars’a bu kadar tez erişmek için, büyük bir uzay taşıtının, takribî 230 gram uranyum yakıtına lüzumu olacaktır. Uranyum radyoaktiftir, ama uranyum yakıtı riskli değildir. Ancak reaktör çalışmaya başladığında, uranyum fisyon yoluyla diğer elementlere ayrılır. Bu fisyon ürünleri ise çok radyoaktiftir. Etrafta rastgele bir hasar oluşmasına alan vermemek emeliyle, kalkış için ananesel roket motoru ve yakıtı kullanılacak, önümüzdeki on sene içinde geliştirilmesi tasarlanan nükleer motor taşıt uzaya çıktıktan sonra çalıştırılarak, radyoaktif atıklar uzay boşluğuna vazgeçilmiş olacak.

Mars'a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor?Üç Ebatlı Yazıcılar

Mars’a giden astronotlar, ihtiyaç dinleyecekleri bazı şeyleri de kendileri yapmak zorunda kalacaklar. Bazı maddeleri Kızıl Gezegen‘den toplayabilecekler ama bu hammaddeleri işleyerek kullanılabilir hale getirmenin bir yolunu bulmaya çalışacaklar. NASA’nın tahlilcilerinden Niki Werkheiser’in dediği gibi, “Dünya’dan bağımsız olmak zorundalar”. Bu noktada devreye üç ebatlı baskı teknolojisi giriyor. Astronotlar bir düğmeye basarak lüzum dinledikleri taşıtları yapabilecekler.

Üç ebatlı yazıcılar, sıcak yapıştırıcı silahları gibi çalışmaktadırlar. Bilgisayarda hazırlanan bir tasarım, yazıcı tepsisine çıkartılan polimer tabakalarıyla ve her tabaka sertleştikten sonra yeni tabakalar ilave edilerek, üç ebatlı nesne ortaya çıkana kadar harekât devam ettirilip hakikate dönüştürülür. Bu hepsi-bir-arada imal teknolojisiyle çok karışık tasarımlar yapılabilmekte, içindeki dişliler ve parçalar hareket ettirilebilmektedir.

ISS’de kullanılmakta olan üç ebatlı baskı teknolojisinin, zamandan ve paradan tasarruf edilmesinin ötesinde, ehemmiyetli başka verimleri de var. Roketlerle uzaya sevk edilen vasıtalar, fırlatma tesirlerine dayanmaları emeliyle dayanak edilerek, çok kuvvetlendirilmiş malzemelerle yapılmakta ve ağırlaşmaktadır. Zorunlu muhtelif bilimsel aletlerin uzayda üretilmeleri gidişatında, uzay taşıtları daha hafif hale getirilebilirler. Ayrıca, Ay’a veya Mars’a yolculuk gibi, sonradan yedek parça ve malzeme takviyeyi ulaştırılamayacak görevler için üç ebatlı yazıcılar büyük ehemmiyet taşımaktalar.

Mars'a Yolculuk Projesi Hangi Teknolojileri Geliştiriyor?Yazıcılar uzayda Dünya’dakinden azıcık değişik çalışıyor. Misalin, baskı sırasında tabakaları soğutmak için nesnenin çevresindeki havayı dağıtmak emeliyle fanlar kullanılıyor. Ama bazı avantajları da var. Dünya’daki yerçekimi, üç ebatlı baskıda bazı kasvetlere neden olabiliyor. Sıcak plastik elastik olduğundan, bazen bir nesnenin soğurken dik durması için muhtelif yerlerinden desteklenmesi gerekiyor. Yazıcının rastgele bir güzergahta imal yapabildiği uzayda ise böyle bir mesele yok.

Werkheiser’in takımı, uzay istasyonunda kullanılan ilk 3-D yazıcıyı 2014 yılını yollamıştı. Uzay istasyonundaki kuru hava, astronotların cildinin aralıksız kaşınmasına neden olduğundan, sırt kaşıma çubukları üretmişlerdi. Analistler, şimdi de, plastik atıkları geri dönüştürerek baskı yapacak bir yazıcıyı kullanıma hazırlıyorlar. Gelecekte ise, her türlü elektronik makineleri de üç ebatlı baskıyla üreten bir fabrika-laboratuvar kurulması tasarlanmakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri