Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Maskeli Bunalım Nedir, Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyonu Nelerdir?

  • 31 Mart 2021
  • Maskeli Bunalım Nedir, Bulguları, Sebepleri ve Rehabilitasyonu Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 322 kez görüntülendi.

Bunalımı olan bazı şahıslar bulguları etrafındaki öteki şahıslardan saklamaya çalışmaktadır veya bunalımda olduğunu dahi fark etmemektedir. Yeis veya umutsuzluk gibi tipik bunalım bulgularını tanımak basit olsa da, daha az keskin olabilecek bulgular bulunmaktadır. Bu yazı da, muhtemel maskeli saklı bunalım ve bulguları yer almaktadır. Ve bu bulgulardan kimilerinin öteki tıbbi meseleleri de gösterebileceğini belirtmek ehemmiyetlidir. […]

Bunalımı olan bazı şahıslar bulguları etrafındaki öteki şahıslardan saklamaya çalışmaktadır veya bunalımda olduğunu dahi fark etmemektedir. Yeis veya umutsuzluk gibi tipik bunalım bulgularını tanımak basit olsa da, daha az keskin olabilecek bulgular bulunmaktadır. Bu yazı da, muhtemel maskeli saklı bunalım ve bulguları yer almaktadır. Ve bu bulgulardan kimilerinin öteki tıbbi meseleleri de gösterebileceğini belirtmek ehemmiyetlidir. Ayrıca, sıhhat profesyonellerinin bunalımın ortak sebepleri olduğuna inandıkları, şahsın kendilerinin veya başkalarının bunalımı olduğunu düşünmesi gidişatında ne yapması gerektiğini ve bunalımı olan şahıslar için bazı yardım kaynakları da yer almaktadır.

İştah ve Kilo Farklılıkları

Saklı bunalım bulguları iştah ve kilo farklılıklarını kapsamaktadır. Olduğundan çok fazla veya çok az yemek, bunalımın varlığını göstermektedir. Bazı şahıslar rahatlık için yemeğe dönerken, ötekileri düşük ruh hali sebebiyle iştahlarını kaybetmektedirler veya daha az yemektedirler. Besin alımındaki bu farklılıklar, şahsın kilo almaya veya kilo vermeye başlamasına neden olmaktadır. Çok fazla kilo farklılıkları, şahsın benlik hürmetini etkileyebileceğinden bunalımı şiddetlendirmektedir. Bu farklılıklar fizyolojik etmenlere de neden olmaktadır. Misalin, kilo alımında fazla yağlanma ve bedende çoğalan iltihaplanma arasında bir iletişim bulunmaktadır. Bu da, depresif semptomların gelişiminde veya şiddetinde rol oynamaktadır.

Uyku Alışkanlıklarındaki Farklılıklar

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?Ruh hali ve uyku arasında eforlu bir iletişim bulunmaktadır. Uyku noksanlığı bunalıma katkıda bulunmaktadır ve bu sebeple bunalım yatmayı daha da güçleştirmektedir. Milli Uyku Vakfına göre, bireylerin uykusuzluk gidişatının 10 katına sahip olmayanlara göre daha fazla bunalım olma ihtimali daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Çok fazla yatmak da şahsın bunalım geçirebileceğinin bir işareti olmaktadır.

İçki veya Uyuşturucu Kullanımı

Duygu vaziyet bozuklukları olan bazı şahıslar yeis, yalnızlık veya umutsuzluk duygularıyla başa çıkmak için içki veya uyuşturucu kullanmaktadırlar. Amerika Anksiyete ve Bunalım Derneği ADAA, Amerika Birleşik Devletleri’nde, anksiyete veya bunalım gibi bir duygu vaziyet bozukluğu olan 5 şahıstan takribî 1’inde içki veya madde kullanım bozukluğu olduğunu bildirmektedir. Tersine, içki veya madde kullanım bozukluğu olanların aynı rakamda bir ruh hali bozukluğu da bulunmaktadır.

Bitkinlik

Fazla bitkin sezmek çok yaygın bir bunalım bulgusudur. Bazı araştırmalar, bunalımı olan bireylerin % 90’ından aşırısının bitkinlik yaşadığını göstermektedir. Herkes zaman zaman bitkin hissetse de, şiddetli veya aralıksız bitkinliği olan şahıslar özellikle öteki semptomlar da eşlik ediyorsa maskeli bunalıma sahip olabilmektedirler.

Mutluymuş Gibi Görünmek

Bazen şahıslar saklı bunalımdan tebessümen bunalım olarak bahsetmektedirler. Zira semptomlarını saklayan şahıslar başkalarının yanındayken mutlu bir surata bürünmektedirler. Bununla beraber, bu zorlanmış mutluluğu sürdürmek güç olmaktadır, bu surattan maske kayabilir ve bir şahıs yeis, umutsuzluk veya yalnızlık bulguları gösterebilir.

Öteki Şahıslardan Daha Az İyimser Olmak

Araştırmalar, bunalımı olan bireylerin daha karamsar meyillere sahip olabileceğini düşündürmektedir. Bunalımı olan bireylerin depresif reelcilik isimli bir özellik gösterebildikleri bir kuram bulunmaktadır, bu da hadiseler ve bu hadiseler üzerinde sahip oldukları hakimiyetler açısından bunalımı olmayan şahıslara göre daha doğru olabilecekleri anlamına gelmektedir. Bunalımı olan şahıslar da daha karamsar olmaktadırlar. Yapılan çalışmalara göre majör depresif bozukluğu olan bireylerin gelecekleri açısından genellikle daha negatif görüşlere sahip olduklarını göstermektedir. Değişiklerinden daha reelci veya karamsar olmak, özellikle şahsın başka muhtemel bunalım bulguları varsa, bunalımın bir işareti olmaktadır.

Konsantrasyon Kaybı

Şahıs bir konuşma sırasında, yola çıktığında veya dalgın olduğunda, yaygın bir bunalım bulgusu olan hafıza ve konsantrasyon ile alakalı meseleler olduğunu göstermektedir. 2014 senesinde yapılan bir çalışma da, konsantrasyon ve odak ile alakalı bu güçlüklerin, çalışma yaşamı ve daha güçlü şahsi ilişkiler kurarak bunalımın sosyal tesirlerini daha da makûslaştırabileceğini düşünmektedir.

Hobilere Karşı Düşüncesizlik

Ruh Sıhhati Milli Enstitüsü bunalım sahte semptomlarından biri olarak listeye hobi ve etkinliklere alaka ve zevk kaybına ilave etmiştir. Bir şahsın zevk aldığı etkinliklere düşüncesizlik, öteki insanların beğendikleri bunalım olduğunda fark ettikleri ilk işaretlerden biri olabilir.

Fiziksel Sızılar ve Sıhhat Bozuklukları

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?dDepresyon akılsal bir sıhhat vaziyetidir, ancak fiziksel neticeleri de olmaktadır. Kilo farklılıkları ve bitkinliğe ek olarak, saklanması gereken saklı bunalımın başka fiziksel bulguları da bulunmaktadır. Bu bulgular alttaki gibidir:
• Sırt sızısı
• Kronik sızı şartları
• Sindirim problemleri
• Baş sızısı
Ayrıca araştırmalar majör bunalımı olanların hayata şartı olmayanlardan daha muhtemel olduğunu göstermektedir. Bu gidişatlar alttaki gibidir:
• Artrit
• Otoimmün gidişatlar
• Kanser
• Kalp hastalığı
• 2 tip diyabet

Asabi ya da Asaplı Olmak

Bir Hayli şahıs hiddet ve asaplılık ile bunalımı ilişkilendirmemektedir, ancak bu ruh hali farklılıkları gidişattaki şahıslar arasında olağandışı değildir. Drama görünmek yerine, maskeli bunalımı olan bazı şahıslar asaplılık ve sarih veya bastırılmış hiddet göstermektedirler.

Düşük Cinsel Güdü

Bayan Ruh Hali Bozuklukları Merkezi Müdürü Dr.Jennifer Payne’e göre, bazı sıhhat uzmanları, seks yaşamındaki farklılıkları majör bunalım hücumlarının teşhisi için ehemmiyetli bir gösterge olarak görmektedir. Maskeli bunalımı olan şahsın bunalımının olduğunda alaka eksilmesinin muhtelif sebepleri bulunmaktadır. Bu nedenler alttaki gibidir:
• Seks gibi sevinçli faalliklere alaka kaybı
• Bitkinlik ve düşük enerji seviyeleri
• Kendine güvensizlik
Bunalımın Yaygın Sebepleri
Bilim adamları henüz bunalımın kesin nedenini öğrenmemektedirler. Bununla beraber, bir hayli uzman, bunalımın başlangıcında muhtelif etkenlerin rol oynadığını düşünmektedir. Bu muhtelif etkenler alttaki gibidir:
Genetik: Bunalım aile fertlerinde de görülebilmektedir. Bu gidişatla yakın bir akrabaya sahip olmak, şahsın bunalım geliştirme tehlikesini artırmaktadır.
Biyolojik ve kimyevi değişiklikler: Beyinde ki fiziksel farklılıklar veya kimyevi balanssızlıklar bunalımın büyümesine katkıda bulunmaktadır.
Hormonlar: Bedendeki hormonal farklılıklar veya balanssızlıklar bunalıma neden olabilmektedir veya tetikleyebilmektedir. Misalin, bir hayli bayan doğumdan sonra doğum sonrası bunalım geçirmektedir.
Travma veya stres: Yüksek stres, travmatik hadiseler veya büyük hayat farklılıkları yarıyılları bazı şahıslar da bunalım hadisesini tetiklemektedir.
Karakter özellikleri: Misalin benlik hürmeti düşük veya karamsar olmak bunalım tehlikesini artırmaktadır.
Öteki hastalıklar: Başka akılsal veya fiziksel sıhhat gidişatına sahip olmak veya bazı ilaçları almak bunalım tehlikesini artırabilmektedir.

Maskeli Bunalıma Sahip Olduğunu Düşünen Şahıs Ne Yapmalı?

Başkalarıyla zaman geçirmek bunalım rehabilitasyonuna takviyeci olmaktadır. Maskeli bunalımı olabileceğine inanan şahıslar hekimleriyle veya bir us sıhhati uzmanıyla konuşmalıdır. Bu profesyoneller tanı koymaya takviyeci olmaktadırlar ve rehabilitasyon kursu önerebilmektedirler. Maskeli bunalımı rehabilitasyon etmek için atılacak adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar alttaki gibidir:
• Stresi eksiltmek için meditasyon, derin soluk egzersizleri veya yoga gibi egzersizler
• Pozitif öz-onaylama ile benlik hürmetini artırmak
• Başkalarıyla sosyalleşmek bu bunalımla güç olabilmektedir
• Şahsın daha öncekinden zevk aldığı faaliyetlerde bulunmak veya ilgilendikleri yeni aktiflikleri tespit etmeye çalışmak
• Kumpaslı egzersiz yapmak
• Balanslı perhiz yemek
• Aileden veya dostlardan takviye istemek
• Takviye grubuna katılmak

Maskeli Bunalımı Olan Şahsa Yapılması Gerekenler

Maskeli bunalımı olan şahıslara yardım etmek bu bunalımını sıhhatli bir biçimde atlatmasını sağlamanın bazı yolları bulunmaktadır. Bu bireylerle semptomları hakkında konuşmaya çalışılmalıdır ve suçlayıcı olmadan takviye ve nasihatlerde bulunulmalıdır. Bu takviye ve nasihatler alttaki gibidir:
• Maskeli bunalımı olan bireyi rehabilitasyon görmeye teşvik etmek
• Buluşmalarına eşlik etmeyi öneri etmek
• Sevinçli etkinlikleri beraber tasarlamak
• Beraber egzersiz yapmak
• Maskeli bunalımı olan bireyi başkalarıyla sosyalleşmeye teşvik etmek
Bununla beraber bunalımı olan birisine bakan şahıslar, kendi akılsal refahlarını gözetmek için iyi bir öz bakım uygulamalıdır.

Bunalım İçin Yardım Almak

Maskeli Depresyon Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?Bunalım bulguları olan şahıslar, kendine yakın gördüğü birinden, hekim veya psikoterapist gibi bir sıhhat uzmanından yardım almayı düşünmelidir. Bunalımı olan herkes tipik yeis ve umutsuzluk bulguları göstermeyecektir. Bazen, bunalımı olan şahsın gösterebileceği bulgular bitkinlik, uykusuzluk veya kilo farklılıkları gibi fiziksel farklılıklardır. Maskeli bunalımın öteki bulguları arasında içki veya uyuşturucu kullanımı, asaplı veya hiddetli hareket etme, seks ve hobiler gibi zevkli faalliklere olan alakayı kaybetme yer almaktadır. Şahıslar beğenilen birinin bunalımı sakladığından evham dinliyorlarsa ve bunalımda olan bireylerle semptomları hakkında konuşmaya, suçlayıcı olmayan takviye ve nasihat sunmaya çalışmalıdırlar. Bunalımı olduğundan şüphelenen şahıslar bunu bir dostla veya us sıhhati uzmanınızla konuşmayı düşünmelidir. Ayrıca bunalımla uğraşanlara takviye sağlayan bir ekip organizasyonlar da bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri