Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Melatonin Hormonu ve Dayanaklarının Fantastik Verimleri

  • 29 Mart 2021
  • Melatonin Hormonu ve Dayanaklarının Fantastik Verimleri için yorumlar kapalı
  • 324 kez görüntülendi.

Cılız uyku enerjiyi harcayıp üretkenliği düşürebilir, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların tehlikesini artırabilir. Bir Hayli insan uyku kumpasını iyileştirmek için melatonin kullanır ancak bu kimyevi bileşikte görünenden daha aşırısı vardır. Melatonin hormunu beyindeki epifiz bezi tarafından üretilir ancak gözler, kemik iliği ve bağırsak gibi öteki alanlarda da bulunur. Göz sıhhatini desteklemeye, mide ülserlerini ve mide […]

Cılız uyku enerjiyi harcayıp üretkenliği düşürebilir, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıkların tehlikesini artırabilir. Bir Hayli insan uyku kumpasını iyileştirmek için melatonin kullanır ancak bu kimyevi bileşikte görünenden daha aşırısı vardır. Melatonin hormunu beyindeki epifiz bezi tarafından üretilir ancak gözler, kemik iliği ve bağırsak gibi öteki alanlarda da bulunur. Göz sıhhatini desteklemeye, mide ülserlerini ve mide ekşimesini rehabilitasyon etmeye, kulak çınlaması semptomlarını gevşetmeye ve hatta erkeklerde sihrime hormonu seviyelerini yükseltmeye takviyeci olur. Melatonin ayrıca muhtelif faydalar sağlayabilen eforlu bir antioksidandır.

Melatonin Yardımları

Melatonin, beynin orta kısmında bulunan epifiz bezi pineal beztarafından natürel olarak üretilen, bedenin uyku-açıkgözlük döngüsünü ve bedendeki muhtelif hormonları tertip etmeye takviyeci olan bir hormondur. Triptofan isimli bir amino asitten yapılır. Bu hormonun bedendeki seviyesi, bireyin kendisi için tanımladığı uyku ve açıkgözlük döngüsü ve her gün alınan ışık ölçüyü gibi bir hayli şeyden etkilenir. Bedenin iç saati alıngandır ancak vasati melatonin seviyelerindeki hafif dalgalanmaların dahi ölçülebilir tesirleri olur. İhtiyarladıkça bedenimiz natürel olarak bu hormondan daha az üretir hatta uykusuzluk, mevsimsel duygudurum bozukluğu, jet lag, bunalım ve küme baş sızıları gibi rakamsız sıhhat meselesine neden olabilir. Uyku hormonu olarak da adlandırılan bu hormonunun yardımları uykusuzluk ve jet lag ile gayret eden insanlar arasında popülerdir ve bir hayli ülkede reçetesiz alınabilir. Melatonin dayanaklarının bir tıbbi uzmanın himayesinde miktarlı olarak kullanılması şartıyla tehlikesiz olduğu kabul edilir. Bazı yan tesirleri vardır ancak bunlar genellikle minimaldir.

Melatonin Hormonun Çalışma Biçimi

Melatonin Hormonu ve Takviyelerinin İnanılmaz FaydalarıMelatonin bedenin sirkadiyen ritmi ile beraber çalışır. Kolay bir ifadeyle sirkadiyen ritim bedenin iç saatidir. Uyku, uyanma ve yemek zamanı geldiğinde bu iç saat haber verir. Melatonin beden ısısını, kan tazyikini ve hormon seviyesini de kumpaslar. Dışarısı karanlık olduğunda bedendeki melatonin seviyesi yükselmeye başlar ve bedene uyku zamanı geldiğini bildirir, bedendeki reseptörlere bağlanır ve hafiflemeye takviyeci olur. Işık melatonin yapımını baskılar ve bedenin uyanma zamanı olduğu bildirilmiş olur.
Melatonin bedeninizin uykuya hazırlanmasına takviyeci olduğundan, geceleri yeterince melatonin üretemeyen insanlar uykuya dalmak için gayret eder. Geceleri melatonin seviyelerinin düşük olmasına neden olabilecek bir hayli etken vardır. Stres, sigara içme, geceleri çok fazla ışığa maruz kalma mavi ışık dâhil, gündüz yeterince natürel ışık almama, vardiyalı çalışma ve ihtiyarlama melatonin yapımını tesirler. Bir melatonin desteği almak, düşük seviyelere karşı takviyeci olabilir ve iç saati basmakalıplaştırabilir.

Melatonin Hormonunun Verimleri

Daha iyi uyku sağlamasının yanı gizeme melatoninin alttakiler gibi bir hayli değişik yararı vardır:
*Bağışıklık sistemini kuvvetlendirme
*İnflamasyonu eksiltme
*Kalp sıhhatini iyileştirme
*Prostat ve meme kanseri gibi bazı kanserlere tutulma tehlikesini eksiltme
*Jet lag kasvetlerinden kurtarma
*Mesane bozukluklarını ihtiyata
*Stres hormonu seviyesini eksiltme
*Menopoz semptomlarından kurtulma
*Otizm ve ilişkili meselelerin rehabilitasyonunda tesirli olma
*Vardiyalı çalışma sebebiyle uyku bozukluklarını düzenleme
*Gecikmiş Uyku Fazı Sendromunu iyileştirme
*Dikkat beceriksizliği hiperaktivite bozukluğu DEHB, otizm, serebral palsi ve âmâlık ile ilişkili uykusuzlukla gayret
*Benzodiazepin ilaçlarını vazgeçtikten sonra uyku takviyeyi
*Sigarayı vazgeçmenin yan tesirlerini eksiltme
*İlaç kullanımına bağlı misalin beta blokerler uykusuzlukla gayret
Bunlardan başka melatoninin Alzheimer hastalığı, bunalım ve şizofreni gibi muhakkak gidişatlarla ilişkili uykusuzluklara takviyeci olduğu söylenmektedir.Melatonin Hormonu ve Takviyelerinin İnanılmaz Faydaları
Melatoninin kullanımını ve bereketlerini azıcık daha genişletelim:

Uykusuzluk İnsomnia

Uykusuzluk ya da başka bir uyku bozukluğundan muzdarip olanlar melatonin hormonunun kumpaslı kullanımıyla hormon seviyelerini tekerrür yükseltebilir ve dinlendirici bir gece uykusu sağlayabilir. Bir dizi çalışma melatonin desteği almak için en uygun zamanın uyumadan evvelki yarım saat ile iki saat arasında olduğunu göstermektedir. Melatoninin yaşlı erişkinler için daha faydalı olabileceğini düşündüren bazı deliller vardır zira bedenlerinde daha az melatonine sahip olabilirler. Çalışmaların çoğu minik ve süresi kısa olduğundan daha fazla araştırma lüzumludur.

Kalp Hastalığı

Melatonin beden üzerinde bir ekip antioksidan tesirlere sahiptir. Melatonin bu özelliği sebebiyle kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı eksiltmeye dayanakçıdır. Böylece kan damarlarının ve atardamarların tamlığı korunur, kan tazyiki hakimiyet altında yakalanır.

Bağışıklık Sistemi

Bir dizi çalışma melatonin hormonunun bağışıklık sistemini etkilediğini bulmuştur. Bedende uygun ölçüde melatonin olmadan bağışıklık sistemi eforu için zorunlu olan timüs muntazam bir biçimde çalışamaz. Antioksidan tesirleri bedenin korunma üzerindeki stresi rahatlatır.

Jet Lag

Jet lag, bedenin iç saati yeni saat dilimiyle eşitlenmediğinde oluşur. Zaman dilimleri arasında seyahat sirkadiyen ritmi bozar. Jet lag genellikle günlerce veya haftalarca kumpassız uykuya ve beklenmedik bitkinliğe neden olur. Neyse ki melatonin kullanımı uyku Melatonin Hormonu ve Takviyelerinin İnanılmaz Faydalarıkumpassızlıklarını, bitkinlikleri ve sirkadiyen ritimleri yine tertip ederek bedeni süratli bir biçimde harekete geçirir. En iyi neticeler melatonin dayanaklarının seyahat gününde başlatıldığında ve varış noktasında uyumadan evvel alındığında ortaya çıkıyor gibi görünmektedir.

Vardiyalı Çalışma

Vardiyalı çalışanlar basmakalıpta yatmaları gereken bir vakit süresince çalıştıkları için sirkadiyen ritm bozulur, dolayısıyla jet lag bulgularıyla karşılaşabilir. Bu çalışanlarda uyku programının melatoninle yine ayarlanabileceğini gösteren deliller azdır.

Antikanser Potansiyeli

Çalışmalar meme ve prostat kanserinin pineal bez ya da epifizin salgıladığı hormon olan melatonine olumsuz yankı gösterdiği ortaya çıkarmıştır. Bu kimyevi madde gerçeğinde bu kanserli hücreleri çevreleyen sıhhatli hücrelere hasar vermeden apoptoza programlanmış hücre vefatına maruz kalmaya güçler.

Menopoz

Bayanlarda hormon dalgalanmalar süratlendiği ve banal uyku kumpası bozulmaya başladığında melatonin hormonu almak yaşamın bu güç yarıyılını yönet etmeyi azıcık basitleştirir.
Mesane Disfonksiyonu
Bu hormonun idrar yolundaki spazmları yatıştırdığı öğrenilmektedir, bu da özellikle ihtiyarladıkça mesane bozukluklarını önler.

Âmâlıkla Alakalı Uyku Sorunları

Melatonin, âmâ insanlardaki uyku bozukluklarını iyileştirebilir.

Gecikmiş Uyku Fazı Sendromu

Gecikmiş uyku fazı belirtisinden şikayet edenlerle alakalı araştırmalar dört hafta süresince günlük melatonin alımının, uykuya dalmak için gereken vakti eksilterek uykuda iyileşme sağlayabileceğini göstermektedir, bununla beraber yardımları vazgeçtikten bir sene sonra, rehabilitasyon evveli uyku kumpasına geri dönüş kaydolunmuştur.

Gelişimsel Bozukluklarla İlişkili Uyku Sorunları

Otizm spektrum bozuklukları, serebral palsi veya sara gibi uyku eforluğu sürükleyen bozuklukları olan çocuklarda melatonin kullanımı ile alakalı bir dizi ön çalışma ve olgu sunumu yapılmıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar melatoninin uykuya dalma zamanını kısaltabileceğini ve uyku zamanını uzatabileceğini göstermektedir. Çocukların uzun müddetler süresince kumpaslı dayanak melatonin kullanmasının güvenliği ve getirebileceği yan tesirler öğrenilmemektedir.

Mevsimsel Bunalım

Melatonin Hormonu ve Takviyelerinin İnanılmaz FaydalarıMevsimsel bunalım yaygın olarak kış bunalımı veya mevsimsel duygulanım bozukluğu olarak öğrenilir. Bazı deliller mevsimsel bunalımın ışık ve uyku döngülerindeki farklılıklardan etkilendiğini göstermektedir. Buna karşılık melatonin muhtemelen uyku döngüsüne takviyeci olarak mevsimsel bunalım semptomlarını eksiltir. Gelecekteki çalışmalar melatoninin mevsimsel bunalımın rehabilitasyonunda faydalı olup olmadığını sarihliğe kavuşturmaya takviyeci olacaktır.

Otizm

Otizmi olan bir hayli birey uykusuzluktan muzdariptir ve melatonin, istenmeyen ilaç etkileşimlerine neden olmadan hormon seviyelerini dengeleme beceriyi sayesinde bu meseleyi tesirli bir biçimde rehabilitasyon eder.

Göz Sağlığı

Sıhhatlı melatonin seviyeleri göz sıhhatini dayanaklar. Yaşa bağlı maküler yozlaşma gibi göz hastalıkları tehlikesini eksiltmeye takviyeci olabilecek eforlu antioksidan verimleri vardır.

Mide Ülseri ve Mide Ekşimesi

Melatoninin antioksidan özellikleri mide ülserlerini rehabilitasyon etmeye ve mide ekşimesini gevşetmeye takviyeci olur.

Tinnitus Kulak Çınlaması

Melatonin alınarak kulak çınlaması bulguları eksiltilebilir. Bir çalışmada kulak çınlaması olan 61 erişkin 30 gün süresince uyumadan evvel 3 mg melatonin almış, kulak çınlaması tesirleri eksiltmeye ve uyku niteliği ehemmiyetli miktarda iyileşmeye başlamıştır.

Erkeklerde Sihrime Hormonu Seviyeleri

İnsan sihrime hormonu natürel olarak uyku sırasında hür vazgeçilir. Çalışmalar melatoninin sihrime hormonunu hür vazgeçen uzuv olan hipofiz bezini, sihrime hormonunu hür vazgeçen hormona daha duyarlı hale getirebileceğini göstermiştir. Sıhhatlı genç erkeklerde melatonin almak sihrime hormonu seviyelerini artırmaya takviyeci olabilir.

Güvenlik ve Yan Tesirler

Mevcut deliller melatonin dayanaklarının tehlikesiz olduğunu, toksik olmadığını ve bağımlılık yapmadığını göstermektedir. Muhtelif çalışmalar melatonin almanın bedenin kendi hormonunu yapma hünerini etkilemeyeceğini göstermiştir. Bazı insanlar baş dönmesi, baş sızısı ve mide bulantısı, kısa süreli ruh hali farklılıkları, dikkat ve balansta geçici bir eksilme gibi yan tesirler yaşayabilir. Herkes bu yan tesirlerin tamamı yaşamaz. Güvenlik ve yan tesirleriyle alakalı daha fazla bilgi alttadır:

Gebelik ve Emzirme

Araştırma beceriksizliği sebebiyle hormonların tesirlerinin hamile bayanlar veya emzirenler için tehlikesiz olup olmadığı net öğrenilmemektedir.

Bunalım

Bu bileşiğin kumpaslı kullanımı sonrasında sistemlerdeki tesirlerin giderilmesi ruh halini negatif etkileyebilir ve depresif bulgularla sonuçlanabilir. Bu hormonun kumpaslı kullanımının yavaş yavaş kesilmesi önerilir.

Şeker Hastalığı

Melatonin kan şekeri ve insülin seviyelerini de etkileyebilir. Melatonin kullanımının hormon seviyeleri ve metabolizma üzerindeki tesirleri sebebiyle diyabet hastaları için tehlikeyi artırabildiğine dair bazı raporlar vardır.

Vivid Canlı Düşler

Bazı kullanıcılar melatonin kullanırken oranla hasarsız ancak yeniden de beklenmedik ve potansiyel olarak tatsız olan, alışılmadık derecede canlı düşler gördüğünü bildirmiştir.

Sabah Mahmurluğu

Melatonin, insanların derin ve huzurlu bir uyku seviyesine erişmelerine takviyeci olur ancak sabahları güç uyanma, sabah mahmurluğu hayata ihtimali çoğalır.

Melatonin Dayanaklarıyla Alakalı Öteki İhtarlar

*İki aydan daha uzun zaman kullanılan melatonin hormonunun ne kadar tehlikesiz olabileceği ya da yan tesir yapıp yapmayacağı öğrenilmemektedir.Melatonin Hormonu ve Takviyelerinin İnanılmaz Faydaları
Bazı uzmanlar melatonin dayanaklarının 3 ila 5 miligramının çok yüksek olduğunu düşünmekte, 0,1 ila 0,5 miligram arasındaki ölçülerin daha mantıklı olduğunu belirtmektedir.
*Melatonin yardımları almanın gonadların eşeysel bezlerin gelişimi üzerinde negatif tesir yaratabileceği mevzusunda kaygılar bulunmaktadır. İşte bu surattan çocukların ve gençler dayanak melatonin almamalıdır. Yüksek doz melatonin ovulasyonyumurtlama üzerinde inhibe edici olabilmektedir.
Hamile ve emziren bayanlar, hamile kalmaya çalışan bayanlar melatonin kullanmaktan sakınmalıdır.
*Melatonin, öteki hormonların yapımını tesirler. Erkeklerde çoğalan meme büyüklüğü ve düşük sperm rakamı bildirilmiştir.
*Melatonin kullandıktan sonra beş saat süresince makine kullanılmamalıdır. Melatonin karında kramp, kusma, bulantı, kan tazyikinde düşme, ender de olsa sanrılara veya paranoyalara neden olabilmektedir.
*Melatonin bağışıklık işlevini etkileyebilir. Multipl skleroz, sedef hastalığı, Crohn hastalığı, romatoid artrit, lupus ve Tip 1 diyabet gibi otoimmün gidişatları olan insanları nasıl etkileyeceği öğrenilmemektedir. Uzuv nakli yapılanlar tarafından alınmamalıdır.
*Melatonin yardımları, bunalımı olan bireylerde semptomları daha da makûslaştırabilir, bu surattan yalnızca bir sıhhat kuruluşu ya da hekim himayesinde kullanmalıdır.
*Melatonin, nöbet bozukluğu olan bireylerde nöbet geçirme tehlikesini artırabilir. Karaciğerle alakalı hastalıkları olanların da melatonin kullanmaması gerekir.
*Melatonin kanama tehlikesini artırabilir, bu sebeple warfarin Coumadin kullananlar veya kan pıhtılaşmasını etkileyen öteki ilaçlar veya kanama bozukluğu olan bireyler tarafından kullanılmamalıdır. Melatonin altta belirtilen başka ilaçlar ve yardımlar ile etkileşime girebilir:
—Yüksek tansiyon ilaçları
—Siklosporin gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar
—Antidepresan ilaçları
—Kortikosteroidler artrit gibi irinli vaziyetler için kullanılır
—Diazepam ve sedasyona neden olan öteki ilaçlar gibi benzodiazepinler
—Kava kava nebatı kava biberi ve kediotu gibi uyku hali veya üşengeçliğe neden olan otlar
—Tıbbi ismi St. John’s wort olan sarı kantaron otu
Anekdot: Bir vaziyeti kendiliğindene rehabilitasyon etkenin ve tıbbi bakımdan sakınmanın veya geciktirmenin ciddi neticeleri olabileceği unutulmamalıdır. Bu yazıda yardımları kullanmayla veya bereketleriyle alakalı ipuçları bulunabilir ancak rastgele bir emel için melatonin kullanmayı düşünen varsa evvel sıhhat hizmeti veren kuruluşlara danışmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri