Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Menopoz Şikayetleri İçin Natürel Çözümler

  • 28 Mart 2021
  • Menopoz Şikayetleri İçin Natürel Çözümler için yorumlar kapalı
  • 382 kez görüntülendi.

Menopoz; bayanlarda hayat şartlarının başkalaşımı olarak öğrenilir ve çoğu kadının stresli olması ortak özelliklerinden biridir. Stres, sıcak basması gibi semtomlar her ne kadar ortak şikâyetler olsa da bireyden şahsa değişen değişik semtomlarda bulunmaktadır. Bu semptomlarla başa çıkabilmek için kullanılacak natürel çözümler hakkında ipuçları altta bulunmaktadır: Menepoz Tanımı Tanım olarak menopoz, 12 ay süresince regl periyodunun […]

Menopoz; bayanlarda hayat şartlarının başkalaşımı olarak öğrenilir ve çoğu kadının stresli olması ortak özelliklerinden biridir. Stres, sıcak basması gibi semtomlar her ne kadar ortak şikâyetler olsa da bireyden şahsa değişen değişik semtomlarda bulunmaktadır. Bu semptomlarla başa çıkabilmek için kullanılacak natürel çözümler hakkında ipuçları altta bulunmaktadır:

Menepoz Tanımı

Tanım olarak menopoz, 12 ay süresince regl periyodunun olmamasıdır ve vasati 51 yaşında görülür. Menopozal geçiş veya perimenopoz, son adet yarıyılından 4 sene evvel vasati olarak başlar ve 10 seneye kadar sürebilir. Çocuk doğurma seneleri sona erdiğinde, yumurtalıklar östrojen üretmeyi durdurur ve bunun neticesinde bir kadının hayat niteliğini negatif güzergahta etkileyebilecek muhtelif fizyolojik farklılıklar alana kazanç. Hemen hemen tüm bayanlar menopozdan evvel hormonal dalgalanmalar yaşarlar. Hormon seviyeleri eksildikçe, menopozun bir hayli bulgusu kendini göstermeye başlayabilir. Menopoz yan tesirlerinin semptomları ve ciddiyeti, her bayan için büyük miktarda değişir. Reelinde, yapılan bir çalışma da bayanların % 84’şana kadar semptomlarının hayatlarına müdahale ettiği tanımlanmıştır. Yüzde on iki, menopoz semptomlarının büyük oranda hayatına müdahale ettiğini veya eforsuzlaştırıcı olduğunu dile getirmiştir. Menopozun en sık görülen semptomları:
• Sıcak basması
• Ruh hali, bunalım veya evham
• Vajinal kuruluk veya atrofi
• Asaplılık
• Baş sızısı
• Uykusuzluk veya makûs uyku
Bunlar en yaygın menopoz yan tesirleridir, ancak gözlemlenen başka bulgularda mevcuttur. Öbür menopoz bulguları şunları kapsar:
• Kumpassız yarıyıllar: Perimenopoz başladığında, periyotlar gelip gidebilir ve zaman zaman ağırlaşabilir veya rahatlayabilir. Bu bazen menopoz yarıyılında birkaç sene devam edebilir.
• Gece terlemeleri
• Cinsel güdü kaybı
• Kuru cilt ve saç
• Eklem sızısı
• Beyin sisi veya hafıza ve konsantrasyon meseleyi
• Karın etrafında kabarıklık veya kilo çoğalışı veya kilo verememe
• Yüz saç sihrime
• Rahim, yumurtalıklar ve rahim ağzındaki farklılıklar
• Tuvalete daha sık gitmek
Menopoz ve birliktesi gelen hormonal farklılıklar natürel olsa da, bu farklılıkların bireyin yaşamını negatif güzergahta etkilemesi gerekmez. Bu şikayetleri gevşemesi ya da ortadan kaldırılması için bazı natürel çözümlerden destek alınabilir. Bu natürel çözümlerden kimileri ile alakalı bilgiler alttaki verilmiştir.

Menopoz Bulguları için Natürel Çözümler

Menopoz Şikayetleri İçin Doğal ÇözümlerSıhhatli bir menopoz için natürel olarak geçişi basitleştirmek için yapabileceğiniz bazı usuller:
Fitoöstrojenleri yüksek gıdalar harcamak: Fitoöstrojenler bireyin bedeninde östrojenin tesirlerini taklit eden natürel olarak oluşan nebat bileşikleridir. Neyse ki, bu besinler menopoz semptomlarının kimilerini rahatlatmaya takviyeci olabilir. Baklagiller, sebzeler, meyveler, bütün hububatlar, kuruyemişler ve tohumlar gibi daha fazla nebat gıdaları yemek, tolere edilirse, fito-östrojenler olarak öğrenilen hormon dengeleyici nebat kimyevileri kapsadığından hafifleme sağlayabilir. Öğütülmüş keten tohumu da fitoöstrojenler kapsar ve sıcak basmaları eksiltmek için yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Tam soya besinlerindeki izoflavonlar hormon seviyelerini dengelemeye takviyeci olabilir ve ayrıca sıcak basmaları eksiltmeye takviyeci olabilecek hafif östrojenik etkinliğe sahiptir.
Dayanaklar yerine soya peyniri, edamame, kavrulmuş soya fasulyesi veya tempeh gibi soya fasulyesinden yapılan natürel GDO olmayan alternatifleri seçilmelidir. Meme kanseri hikayesi varsa, fitoöstrojenlerin sizin için tehlikesiz olup olmadığını görmek için hekimle konuşulması gerekir.
Menopozu makûslaştıran gıdalardan sakınmak: Kafein, içki, yağlı etler ve şekerli veya baharatlı besinler sıcak basmaları, gece terlemelerini, ruh hali başkalaşımlarını ve öbür menopoz semptomlarını tetikleyebilir. Gıda intoleransları mevzusunda herkes eşsizdir ve değişik gıdalar bayanları değişik biçimde etkileyebilir. Bulguların neyin tetiklediğini öğrenmenin en iyi yollarından biri, Whole 30 gibi bir eliminasyon perhizine başlamaktır. Bazı besinlerin şahsi semptomları nasıl etkilediğinin kaydını yakalamak için bir besin günlüğü yakalanması nasihat edilir. Rastgele bir perhiz farklılığı mevzusunda size kılavuzluk etmek için hekimle yakın çalışmak en iyisidir.
Menopoz Şikayetleri İçin Doğal ÇözümlerMenopoz için otlar ve dayanaklar: Bedenin gereksinim dinlediği her şeyi yalnızca perhizden almak güçtür. Bu geçiş yarıyılında dahi hormonal balansa takviyeci olabilecek muhtelif otlar ve dayanaklar vardır. Altta, menopoz semptomlarını eksiltmeye takviyeci olduklarını gösteren muayenehane delillere sahip bazı dayanaklar bulunmaktadır.
• 5-HTP: Bedenin ruh hali, stres, sızı ve iştah hakimiyeti mevzusunda takviyeci olabilecek daha fazla serotonin üretmesine takviyeci olan bir bitiricidir. Düşük serotonin seviyeleri de sıcak basmaları tetikleyebilir, bu surattan serotonin seviyelerinin yükseltilmesi bir kadının sıcak basması tehlikesini eksiltmeye takviyeci olabilir.
• Karayılan otu Cumicifuga racemosa: Sıcak basması, evham, uykusuzluk, kalp çarpıntısı ve bunalım gibi bir hayli menopoz semptomunu gevşetmek için rakamsız çalışmada gösterilen en iyi çalışılmış ananesel nebatlardan biridir.
• Dong quai Angelica sinensis: Bayan hormonlarının natürel balansını destekleme ve sürdürme hüneri ile öğrenilir. Şayet ağır kanama yaşınıyorsa, menopoz için bu otun kullanılmaması gerekir. Östrojenik etkinliğe sahip değildir.
• E vitamini: Bazı menopozal bayanlarda sıcak basması semptomlarını rahatlatmaya takviyeci olabilir. Günlük 400 IU natürel E vitamini dozu karmaşık tokoferoller ve tocotrienoller olarak önerilir.
• Akşam çuha çiçeği yağı veya siyah frenk üzümü yağı: Hem prostaglandin birleşimini etkilemeye takviyeci olan hem de menopoz semptomlarını rahatlatmaya takviyeci olan esansiyel bir yağ asidi olan gama-linolenik asit GLA kaynağıdır.
Etrafsal zehirli maddelerden sakınmak: Natürel fitoöstrojen kaynakları menopoz semptomlarına takviyeci olabilirken, ksenoöstrojenler olarak öğrenilen sentetik östrojenler onları daha da makûslaştırabilir. Etrafsal zehirli maddeler ehemmiyetli bir kseno-östrojen kaynağıdır ve gıda tedarikimize pestisitler, herbisitler ve plastikler yoluyla girebilir. Ticari hayvancılıkta ve süt imalinde kullanılan hormonlar ayrıca etrafsal östrojenlere maruz kalmayı da çoğaldırır. Bu sentetik östrojenler hormon bozucuları olabilir ve hormonal balanssızlıkları makûslaştırabilir. Organik ve GDO’lu olmadıkça muhtemel olduğu kadar harcanması bu tesirlerin eksiltilmesine takviyeci olabilir.
Yeterince su içmek: Menopoz yarıyılında bayanlar genellikle kuruluk ve kabarıklık yaşarlar. Bu büyük ihtimalle östrojen seviyelerinin eksilmesinden kaynaklanmaktadır. Günde 8-12 kadeh su içmek, kabarıklığı eksiltmenin yanı gizeme bu semptomlara takviyeci olabilir. Ek olarak, su, bütün ve geçici olarak çoğalan metabolizma sezilmesine takviyeci olarak kilo alımını önlemeye ve kilo kaybına takviyeci olabilir. Y eni bir çalışmaya göre, suyun 17 oz 500 ml yemekten 30 dakika evvel içilmesi daha tesirli neticeler vermektedir. Şayet yemek sırasında% 13 daha az kalori harcamak yol açabilir.
Egzersiz yapmak: Kilo alımı menopoz yarıyılında hormonlar, ihtiyarlama, hayat stili ve genetik gibi muhtelif sebeplerden dolayı sık görülür. Özellikle bel etrafında fazla beden yağı kazanmak, menopoz semptomlarını etkileyebilir, kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalık geliştirme tehlikeleri artırabilir. Perhiz kilo vermede ehemmiyetli bir rol oynar. Fakat etkin kalmanın menopoz semptomlarını eksiltmede büyük faydaları vardır. Yürüme, yoga ya da koşma maratonlar olsun, bireyin hayat stiline uygun egzersizler seçilmelidir. Egzersizin başlıca öğrenilen verimleri şu biçimdedir:
• Her yaşta etkin kalmak
• Stresi eksilt
• Enerji seviyelerini artırmak
• Klasikte menopoz sırasında oluşan adale kaybını önlemek
Uzmanlara göre egzersiz yaparken yalnızca skaladaki rakama değil, genel sıhhate odaklanmaktır. Sıhhatli bir hayat stilini sürdürmek, menopoz ve ötesinde salt hale en iyi biçimde bakılmasına ve sezilmesine takviyeci olabilir.

Sıcak Basmaları ile Nasıl Başa Çıkılır?

Hafif sıcak basması basmakalıp faaliyetlere müdahale etmeyen sıcak basması kasveti çekiliyorsa, genellikle ilaç almaya gerek yoktur. Sıcak basma rakamını eksiltmek için yapılabilecek birkaç pratik temkinler vardır:
• Oda sıcaklığının düşürülmesi
• Yelpaze kullanmak
• Hafif ince rahat gece pijamaları kullanmak
• Tetikleyicilerden sakınma baharatlı besinler ve stresli gidişatlar gibi
• Terlemeler için yatakta bir yatak pedi kullanmak
Çoğu bayan yukarıyada açıklanan kolay adımlarla iyi çalışır. Ötekileri altta açıklanan bitirici ve seçenek rehabilitasyonları sınayabilir. Öbür bazı yaklaşımlar ya tesirsizdir, yaygın olarak bulunmaz ya da ciddi semptomları olan bayanlar için yedekleme alternatifi olarak daha uygundur.
• Kilo kaybı
• Öğrenişsel tavırcı terapi CBT
• E vitamini
• Hipnoz
Menopoz Şikayetleri İçin Doğal ÇözümlerBazı klinisyenler, hafif sıcak basması olan bayanlara E vitamini önermektedir, zira düşük dozlarda iyi tolere edilir ve toksisite ile ilişkili değildir. Bir raporda, E vitamini ve plasebo, sırasıyla % 32 ve 29’luk sıcak basması frekanslarındaki düşüşlerle, muayenehane olarak ehemmiyetli olmayan aykırı bir farkla ilişkilendirilmiştir.
Yukarıda verilen natürel çözümler, reçeteli ilaçlar olmadan menopoz semptomlarını aşmaya takviyeci olan bir hayli natürel taktikten yalnızca birkaçıdır. Menopoz semptomlarının üstesinden gelmek güç olabilir, ancak doğru perhizi yemek ve kumpaslı egzersiz yapmak bunları rahatlatmaya ve hatta önlemeye takviyeci olabilir. Bu bulgularla başa çıkılması gereken bir şey değildir ve hafifleme sağlamaktadır. Yukarıda belirtilen hayat şartı farklılıklardan kimileriyle başlanarak ve birey için en iyi çözümü bulmak için hekimle beraber karar verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri