Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

MPV Kan Testi Nedir, Yüksek ve Düşük Seviyeleri Ne İfade Eder?

  • 26 Nisan 2021
  • MPV Kan Testi Nedir, Yüksek ve Düşük Seviyeleri Ne İfade Eder? için yorumlar kapalı
  • 350 kez görüntülendi.

Bedeninde sıradana göre daha basit morarma oluşan şahıslar, kanamayı durdurmaya destekçi olan trombositler veya disk biçimindeki hücre parçaları ile alakalı bir mesele yaşayabilirler. Vasati trombosit hacmi MPV testi trombosit ebadını ve etkinlikleri tanımlamaya destekçi olabilir. Daha yüksek veya daha düşük MPV, kanama bozukluklarının veya kemik iliği hastalığının bir işareti olabilir. Bu yazıda MPV kan testi […]

Bedeninde sıradana göre daha basit morarma oluşan şahıslar, kanamayı durdurmaya destekçi olan trombositler veya disk biçimindeki hücre parçaları ile alakalı bir mesele yaşayabilirler. Vasati trombosit hacmi MPV testi trombosit ebadını ve etkinlikleri tanımlamaya destekçi olabilir. Daha yüksek veya daha düşük MPV, kanama bozukluklarının veya kemik iliği hastalığının bir işareti olabilir. Bu yazıda MPV kan testi nedir yüksek ve düşük seviyeleri ne ifade eder, bunlarla alakalı bilgiler bulunmaktadır.

MPV Nedir?

Trombositler muntazam çalışmadığında, kanama ve morarma tehlikeyi çoğalabilir. Neler olduğunu bulmak için, şahsın kanındaki trombosit rakamını hakimiyet eden standart bir trombosit testine ek olarak, hekim vasati trombosit ebadını trombositler ölçen vasati bir trombosit hacmi MPV testi de isteyebilir. Bedende daha fazla trombosit üretiliyorsa, vasati ebatları da genellikle çoğalacaktır. Bu test, şahsın genel trombosit işlevi ve etkinliği hakkında fikir verebilir.
Trombositler, kemik iliğinde megakaryositler olarak adlandırılan çok büyük hücrelerin tomurcuklanmasından oluşan minik hücre parçalarıdır. Trombositler kan dolaşımına girdikten sonra takribî 8 ila 10 gün yaşarlar ve daha sonra yok edilirler. Tüm trombositlerin takribî üçte biri dalakta depolanmaktadır. Trombositlerin ana işlevi, şahıs yaralandığında fazla kanamayı önlemektir. Misalin, şahıs yanlışlıkla bir yerini kestiğinde, trombositler yaralanma bölgesini tıkamak için birbirine yapışır. Daha sonra, daha fazla kanamayı önlemek için hadise yerine başka pıhtılaşma etkenleri alınır.
Ancak trombositler yalnızca dolaşım sisteminin bir nevi yara bandı değildir. Son çalışmalar inflamasyona katkıda bulunduklarını, mikroplara karşı korunduklarını, yara iyileşmesine destekçi olmak için sihrime etkenlerini hür vazgeçtiklerini ve yeni kan damarları oluşturmaya destekçi olduklarını göstermektedir. Trombositler değişik biçim ve ebatlarda olabilir. Yeni üretilen trombositler genellikle daha büyükken, daha önceki trombositler daha miniktir. Ayrıca trombositler aktive edildiğinde, disk biçimindeki bir hücreden küresel biçimli bir hücreye dönüşürler.

MPV Kan Testi

MPV Kan Testi Nedir, Yüksek ve Düşük Seviyeleri Ne İfade Eder?Beden daha fazla üretirken trombositler geliştiğinden ve bunun tersi olduğundan, kemik iliğinde trombosit yapımı veya trombosit imhayı ile alakalı meseleleri hakimiyet etmek için bir MPV testi kullanılabilir. Bir MPV testi genellikle, kanın ve kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler dahil olmak üzere tek tek bileşenlerinin genel bileşimini değerlendiren bütün bir kan sayımı CBC testinin bir parçası olarak dahil edilir. Bununla beraber, bir MPV testi kendi başına bir şey teşhis etmek için kullanılamaz. Ancak uzman bir hekim testi şahsın tıbbi geçmişi ve öteki test neticeleriyle beraber açıklamaktadır.

MPV Bayağı Aralık

Bayağı MPV aralığı takribî 7-12 fL’dir fL = bir femtoliter, çok minik bir kan üniteyi. Kullanılan donanım, teknik ve kimyevilerdeki değişiklikler sebebiyle aralıklarda laboratuvardan laboratuara değişkenlik vardır.

Düşük MPV

Düşük MPV trombositlerin ortalamadan daha minik olduğu anlamına kazanç. Çoğunlukla, daha yaşlı olan trombositler daha minik olma meylindedir, bu sebeple düşük MPV, kemik iliğinin yeterince yeni trombosit üretmediği anlamına gelebilir. Bununla beraber, düşük bir MPV tek başına yeterince bilgilendirici değildir ve trombositle ilişkili vaziyetleri teşhis etmek için öteki testlerle beraber araştırılmalıdır.

Düşük MPV Sebepleri

Altta gösterilen nedenler genellikle düşük MPV ile ilişkilidir. Doğru teşhis için hekimin veya başka bir sıhhat uzmanının değerlendirmesi gerekir.

İnflamatuar Hastalıklar

Romatoid artrit, lupus, inflamatuar bağırsak hastalığı IBD ve ailesel Akdeniz ateşi gibi bazı enflamatuar hastalıklar düşük MPV ile ilişkilendirilmiştir. MPV genellikle antienflamatuar rehabilitasyon ile çoğalmaktadır.

Bozuk Kemik İliği İşlevi

Aplastik kansızlık gibi kemik iliği işlevini bozan bazı gidişatlar düşük MPV ile ilişkilidir. Yeni trombositler kemik iliği tarafından üretilmez, bu sebeple daha yaşlı, daha minik trombositler kan dolaşımındaki tüm trombositlerin daha büyük bir kısmını oluşturur.

Kemoterapötikler

Kemoterapi ilaçları gibi hücreleri öldüren veya dağılınmalarını eksilten ilaçlar trombosit imalini ve MPV’yi eksiltebilir.

Genetik Hastalıklar

Bazı ender genetik pıhtılaşma bozuklukları düşük MPV ile ilişkilendirilmiştir.

Artan MPV

Düşük bir MPV’ye genellikle altta uyuyan bir tıbbi gidişat neden olur. Seçenek olarak, kemoterapi sebebiyle düşük olabilir. Düşük MPV’ye neyin neden olduğunu bulmak ve altta uyuyan şartları rehabilitasyon etmek için hekimle beraber çalışın. MPV genellikle altta uyuyan gidişat giderildikten sonra sıradana dönmektedir.

Yüksek MPV

Yüksek MPV, trombositlerin ortalamadan daha büyük olduğu anlamına kazanç. Daha büyük trombositler daha reaktiftir. Bu bazen bedenin çok fazla trombosit ürettiğinin bir işaretidir. Bununla beraber, yüksek bir MPV tek başına yeterince bilgilendirici değildir ve trombositle ilişkili vaziyetleri teşhis etmek için öteki testlerle beraber araştırılmalıdır.

Yüksek MPV Sebepleri

Altta gösterilen nedenler genellikle yüksek MPV ile ilişkilidir. Doğru teşhis için uzman bir hekim veya başka bir sıhhat uzmanına başvuru etmek gerekir.

D Vitamini Beceriksizliği

434 bireyle yapılan bir araştırma, düşük D vitamini seviyelerinin yüksek MPV ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Obezite ve Öteki Metabolik Hastalıklar

MPV Kan Testi Nedir, Yüksek ve Düşük Seviyeleri Ne İfade Eder?100 obez ve 100 obez olmayan bireyle yapılan bir araştırma, obezitenin ehemmiyetli miktarda daha yüksek MPV ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. VKİ ne kadar yüksek olursa, obez grupta MPV o kadar yüksektir. Daha yüksek MPV ile ilişkili öteki metabolik bozukluklar arasında yüksek kolesterol, diyabet ve insülin mukavemeti bulunur.

Tiroid Bozuklukları

Hem az etkin hem de fazla etkin tiroid hipo- veya hipertiroidizm yüksek MPV ile ilişkilendirilmiştir.

İdiyopatik Trombositopenik Purpura

İdiyopatik trombositopenik purpura ITP, antikorların trombositlere saldırdığı bir otoimmün hastalıktır. Daha yüksek PMV ile ilişkilidir.

Kanser

Yavaş gelişen kan kanserleri miyeloproliferatif bozukluklar ve öteki muhtelif kanserler daha yüksek MPV ile ilişkilendirilmiştir. 18 çalışmanın ve ~ 3,5 bin şahsın meta-incelemesinde, malign uru olanlarda MPV sıhhatli insanlardan anlamlı olarak daha yüksekti ve rehabilitasyondan sonra eksilmiştir. Kronik miyeloid lösemi KML, kan hücrelerinin ender görülen bir kanser cinsidir. Bu hastalıkta trombosit yapımı anormaldir ve dev trombositlere neden olur. 58 KML hastasının bir çalışmasında, bayağı veya daha yüksek trombosit rakamı olan şahıslarda MPV daha yüksektir.

Genetik Hastalıklar

Bazı kalıtsal genetik bozukluklar MPV’yi artırabilir. Bu cins en yaygın hastalıklardan biri kalıtsal kırmızı kan hücresi bozukluğu olan talasemi’dir

Sigara İçmek

Birkaç surat bireyden oluşan birkaç çalışma, sigara içenlerin daha yüksek MPV’ye sahip olduğunu ve sigarayı vazgeçmenin eksilmesine destekçi olduğunu göstermektedir.

Yüksek İrtifa

Aniden eksilmiş kalp kan akışı akut koroner belirti olan 401 şahsın yaptığı bir çalışmada, yüksek irtifalarda yaşayan insanlarda vasati MPV daha yüksektir.

Yüksek MPV’nin Sıhhat Neticeleri

MPV Kan Testi Nedir, Yüksek ve Düşük Seviyeleri Ne İfade Eder?Muhakkak şartlar altında trombositler hasarlı olabilir ve lüzum dinlenmedikleri yerde kan pıhtılarının oluşmasına neden olabilir. Bazen kan damarlarının içinde pıhtılar oluşur ve kanın dokulara akışını kısıtlar. Bu pıhtıların bir kısmı da akciğerlere, kalbe ve beyine yerleştikleri, ciddi zarara ve hatta vefata neden olan kan dolaşımından geçebilir ve gezebilirler. Riskli kan pıhtısı yaradılışında bir etmen trombosit ebadıdır. Araştırmalar daha büyük trombositlerin daha etkin olduğunu ve daha fazla kan pıhtısı oluşturduğunu göstermektedir. Bir Hayli çalışma daha yüksek vasati trombosit hacmini MPV derin damarlardaki kalp krizi ve pıhtılarla ilişkilendirmiştir.
Norveç’te takribî 26 bin insan üzerinde yapılan büyük bir çalışma, başlangıçta daha yüksek MPV’ye > veya = 9,5 fL sahip olan bireylerin, 10 senelik takip süresince kan pıhtısı venöz tromboembolizm tehlikesinin, düşük MPV’ye MPV <8.5 fL sahiptir. Ek olarak, kalp krizi ve daha yüksek MPV arasında bir ilişkiyi gösteren iki meta-tahlil vardır. Bununla beraber, bu çalışmalar kalp hastalığı olan ve olmayan insanlar arasındaki trombosit büyüklüğünü karşılaştırmıştır. MPV ve kalp krizi arasındaki sebepsel bir iletişim mantıklı olsa da, daha yüksek bir başlangıç MPV’sinin gelecekteki daha yüksek kalp krizi tehlikesine bağlı olup olmadığına karar vermek için büyük ölçekli çalışmalara lüzum vardır.

MPV Seviyeleri Nasıl Düşürülür?

Altta listelenen taktikler hekim ile görüşülmeli fakat bu taktiklerin hiçbiri, hekimin önerdiği veya reçete ettiği rehabilitasyon veya ilaç yerine kullanılmamalıdır.

Temel Şartlar

Yüksek bir MPV genellikle altta uyuyan bir tıbbi gidişattan kaynaklanır. En ehemmiyetli şey, yüksek MPV’ye neyin neden olduğunu bulmak ve altta uyuyan şartları rehabilitasyon etmek için uzman bir hekime görünmekten geçmektedir.

Kilo Vermek

Diyabet ve obezite daha yüksek MPV ile ilişkilidir. Şahıs fazla kiloloysa kilo vermeye destekçi olabilecek bir perhiz ve egzersiz rejimi uygulamak da MPV seviyelerini eksiltmeye destekçi olabilir.

D Vitamini Seviyelerini Hakimiyet Etmek

D vitamini seviyeleri hakimiyet edilmelidir zira D vitamini beceriksizliği MPV’yi artırabilir. D vitamini seviyeleri düşükse şunlar destekçi olabilir:
• Güneşte sarih havada daha fazla zaman geçirmek
• Ton balığı, uskumru ve somon gibi daha yağlı balıklar harcamak
• Hekim hakimiyetinde D vitamini dayanakları almak

Sigarayı Vazgeçmek

Birkaç surat bireyden oluşan birkaç çalışma, sigara içenlerin daha yüksek MPV’ye sahip olduğunu ve sigarayı vazgeçmenin MPV eksilmesine destekçi olduğunu göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri