Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ofidiyofobi Yılan Korkusu Nedir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

  • 24 Nisan 2021
  • Ofidiyofobi Yılan Korkusu Nedir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir? için yorumlar kapalı
  • 725 kez görüntülendi.

Yılan fobisi, sürüngen fobisi olan herpetofobinin en yaygın görülen alt kategorilerinden biridir ve yılanlardan korkma anlamına gelmektedir. Bazı tahlilciler, sürüngenlerle ve özellikle yılanlarla alakalı korkuların, atalar tarafından yaşamda kalma mekanizması olarak geliştirilen evrimsel olabileceğine inanmaktadır. Bununla beraber bu kuram, yılan korkularının oranla neden yaygın olduğunu açıklanamaz iken, kaplanlar gibi yırtıcı hayvanların fobileri ender yaşanmaktadır. Bazı […]

Yılan fobisi, sürüngen fobisi olan herpetofobinin en yaygın görülen alt kategorilerinden biridir ve yılanlardan korkma anlamına gelmektedir. Bazı tahlilciler, sürüngenlerle ve özellikle yılanlarla alakalı korkuların, atalar tarafından yaşamda kalma mekanizması olarak geliştirilen evrimsel olabileceğine inanmaktadır. Bununla beraber bu kuram, yılan korkularının oranla neden yaygın olduğunu açıklanamaz iken, kaplanlar gibi yırtıcı hayvanların fobileri ender yaşanmaktadır. Bazı araştırmalar, yılanlara yakından dikkat etme meyli evrimsel olabilirken, reel fobinin doğuştan ziyade daha sonları bilindiğini göstermektedir. Genellikle yılanlar tehdit edici veya riskli olarak tasvir edildiğinden, yılan fobisi natürel tepkime olarak kabul edilmektedir. 2013 senesinde yapılan bir çalışmaya göre hatta beynin evrimsel olarak yılan eşi formlarından korkacak biçimde koşullandırıldığını keşfetmişlerdir.
Yılanlar netlikle insanlar için en cana yakın hayvanlar değillerdir fakat çoğu şahıs genel yılan fobisiyle başa çıkabilmektedir. Bununla beraber, ophidiofobik olanlar, bu ürpertici sürüngenlere karşı bayağı fobiden farklı olarak, yoğun ve aralıksız yılan fobisine sahiptirler. Yalnızca bir yılanı düşünmek veya yılan fotoğrafını görmek dahi Ofidiofobisi olan şahısta panik hamlesini tetikleyebilmektedir. Ofidiofobi, Yunanca yılan anlamına gelen ophis sözcüğünden gelmektedir. Bir karşılaşma veya yılanlarla karşılaşma temennisiyle kışkırtılan kalıcı ve fazla fobi ile ifade edilmektedir.

Ne Kadar Yaygındır?

Ofidiofobi, dünyada mevcut olan en yaygın ikinci korku cinsidir. Araştırmalar dünya popülasyonunun takribî yüzde 10’unun Ofidiofobiye sahip olduğunu göstermektedir. Yaş, cinsiyet veya değişik şahsi özelliklerinden bağımsız olarak herkesin başına gelebilmektedir. Bununla beraber, şahıs çocuklukta yılanları kapsayan vahim bir vaziyet yaşadıysa, ofidiofobi geliştirme ihtimali daha yüksektir. Oftaliofobisi olan çoğu şahıs, yılanların konutta beslenmesi popüler olmadığı için çok fazla rahatsızlık vermemektedir. Ancak, birisi orman ve yakınında yaşıyorsa, bu ciddi bir mesele olabilmektedir.

Bulguları

Yılan fobisi teşhis etmek güç olmaktadır, zira semptomlar şahıslar arasında büyük miktarda farklılık göstermektedir. şahıs da hafif ofiyodiofobi varsa, yalnızca büyük veya zehirli yılanlarla ya da korku daha şiddetli ise, daha minik yılanlarla karşılaşmaktan korkmaktadır. Korkusu olan şahıslar yılanların olduğu resimlere veya videolara dahi bakamamaktadırlar. Şahıs minik kertenkelelerden altı metrelik Komodo ejderhalarına kadar kertenkelelerden de korkuyorsa, bu herpetofobi olarak adlandırılmaktadır. şahıs da yılanlardan derin bir fobisi varsa, yanına geldiğinde, düşündüğünde veya yılan kapsayan etraflarla meşgul olduğunda bir ya da daha fazla semptom yaşayabilme ihtimali yüksektir. Bundan dolayı tepkinlerden bir veya daha aşırısına sahip olabilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Yılanla veya fotoğrafıyla karşılaşıldığında çığlık atma ve ağlama
• Hayvanat bahçesi gibi yılanların görülebileceği yerlerden tamamen kaçma
• Yılanlarla ilişkili rastgele bir şeyle karşılaşıldığında panik hücum hayata
• Yılan bulma fobisi sebebiyle göllerde yürüyüş, kamp veya yüzme gibi etkinliklerden tamamen kaçma
• Özellikle ellerde terleme, titreme, ağız kuruluğu, uzuvlarda anlaşma, soluk almada güçlük, baş dönmesi, bayılma, kalp atışının süratlenmesi, göğüs sızısı, karın tedirginliği ve adale gerginliği gibi fiziksel bulgular
• Yılanla reel karşılaşma temennisiyle üretilen yoğun ve kalıcı fobi, ayrıca bir yılan fikri veya fotoğrafı dahi fobiyi tetiklemektedir
Ayrıca bu bulgular, yılana fiziksel olarak yanaştıkça veya bir yılan fotoğrafıyla etkileşime girdiğinde daha da makûslaşmaktadır.

Sebepleri

Ofidiofobi saklı bir fobi olabilmektedir ve şahıs zamanla, doğrudan yılanlarla ilişkili olmayan şeylerden korkmaya başlayabilmektedir. Ayrıca değişik sürüngenlerden ikincil bir fobi de geliştirebilmektedir. Değişik belirli korkular gibi, yılan fobisi de muhtelif sebeplerden kaynaklanmaktadır. Gerçeğinde, her biri öbürünün üzerine tabakalı, saklı büyümemiş bir fobi alan ve endişe uyandıran bir şeye dönüştüren birden fazla etken olmaktadır. Ofidiyofobinin bazı sebepleri bulunmaktadır ve bu nedenler alttaki gibidir:
Negatif tecrübe yaşamak: Özellikle genç yaşta yılanlarla alakalı travmatik tecrübe yaşamak, bu uzun vadeli bir korkuya dönüştürmektedir. Bu ısırılma, yılanlar içinde sıkışıp kalma ya da naçar sezildiği korkutucu bir etrafta olmayı kapsamaktadır.
Bilinmiş tavırlar: Şahıs şayet bir ebeveynin ya da yılanların etrafında tepki gösteren bir akraba görerek geliştiyse, yılanların korkulması gereken bir neden olduğunu bilmiş olabilmektedir. Bu, ofidiofobi de dahil olmak üzere bir hayli spesifik korku için geçerli bir nedendir.
Negatif tecrübeler hakkında bilgi edinmek: Birinin yılanla korkutucu bir tecrübe belirlediğini dinlemek tetikleyici olabilmektedir. Fobi, gerçeğinde onu tecrübelemenin hatırasına rağmen acıya veya rahatsızlığa neden olan bir şeyin temennisinden kaynaklanmaktadır.

Teşhisi

Meçhul hayvanların etrafında gergin veya ihtiyatlı olmak bayağı bir tavır şeklidir. Ayrıca, yılanlarla alakalı bir dizi ortak efsane bulunmaktadır. Bu fobiler yaygındır ve yalnızca hayvanlar hakkında daha fazla şahsi bilgi edinerek buı fobiden kurtulmak olasıdır. Listelenen semptomlar ise bayağı asaplılıkla orantılı değildir ve reel bir korkuyu gösterebilmektedir. Bu tespiti yalnızca us sıhhati uzmanları yapmaktadır. Belirli korkular bazen herkes için alıngan olmaktadır, zira hepsi Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabında DSM–5 listelenmemiştir. Bu, us sıhhati profesyonellerinin farklı us sıhhati meselelerini veya bozukluklarını teşhis ederken kullandığı bir referans vasıtayıdır.
Bu vaziyette, şahıs da yılan fobisi belirli bir korku olarak teşhis edilmektedir, bu da hayvan, etraf veya vaziyet gibi belirli bir tetikleyiciye cevap olarak yoğun bir fobi veya evham anlamına gelmektedir. Teşhisi bilmenin ilk adımı, bulguları ve fobileri bir terapist ile konuşmaktır. Terapist bireyin geçmişi için net bir fotoğrafını elde etmelerine destekçi olmak için korkuyla alakalı farklı hatıralar veya tecrübelerden sualler sormaktadır. Daha sonra beraber, kendi şahsi tecrübesine en yakın olanı görmek için farklı muhtemel teşhisler ile konuşulmalıdır. Daha sonra, muhtemel rehabilitasyona beraber karar verilmelidir.

Hekime Ne Zaman Gidilmelidir?

Yılan görmek veya karşılaşmaktan korkan ve gergin olan herkes için bayağı bir vaziyettir. Bununla beraber, fobi ölçeğin üzerindeyse ve bayağı hayatı gözle görülür biçimde etkilediyse, hekime danışılması gerekmektedir. Yukarıyadaki bulgular altı aydan uzun bir müddettir devam ediyorsa ve günlük işlere müdahale ederse, uzman bir us sıhhati uzmanından rehabilitasyon alınması gerekmektedir.

Rehabilitasyon

Yılan korkusu için en yaygın rehabilitasyonlar öğrenişsel-tavırcı terapi tekniklerine direnmektedir. Şahıs fobisi hakkında konuşmaya teşvik edilmelidir. Ayrıca resimlerden başlayıp yavaş yavaş hakimiyetli bir etrafta minik bir yılanla canlı bir karşılaşma oluşturmak için yavaş yavaş yılanlara maruz kalabilir. Hipnoz bazen rahatlamaya destekçi olmak için kullanılmaktadır. Neyse ki, ofidiofobi galibiyetli bir rehabilitasyon için muhteşem bir kadere sahiptir. Bununla beraber, bu süreçte şahsa destekçi olabileceğini düşündüğü bir terapist seçmek ehemmiyetlidir. Farklı rehabilitasyonlar farklı şahıslar için işe yaramaktadır, bu sebeple bayağı bir rehabilitasyon sürecinin tesirsiz kalması vaziyetinde sıradan bir şey sınamaktan korkulmamalıdır. Ofidiofobi gibi spesifik bir korku için tek bir rehabilitasyon bulunmamaktadır. Ve yılan fobisi olan şahıslar birbirleriyle beraber birkaç farklı rehabilitasyon stilini keşfedebilirler. Her şey şahıs için uygun olan doğru kombinasyonu bulmakla alakalıdır. Farklı rehabilitasyonlar ve ilaçların bir kombinasyonu, ciddi hadiselerde semptomların hakimiyetine destekçi olmaktadır. Oftaliofobi, çoğunlukla bazı rehabilitasyon usulleri kullanılarak galibiyetli biçimde rehabilitasyon etmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
Maruz kalma rehabilitasyonu: Sistematik duyarsızlaştırma olarak da adlandırılan bu konuşma terapisi tehdit edici olmayan ve tehlikesiz bir etrafta korkulan şeye maruz kalmayı kapsamaktadır. Bu Ofidiofobi için, terapistle yılan fotoğraflarına bakmak ve cevap olarak ortaya çıkan duyguları ve fiziksel tepkinleri konuşmak anlamına gelmektedir. Bazı vaziyetlerde, bireyin orada olduğunu gibi sezdirdiği natürel ama dijital bir alanda bir yılanın çevresinde olmak için bir sanal gerçeklik sistemi kullanmayı sınanabilir, ancak hiçbir şey şahsa gerçekten hasar verememektedir. Hayvanat bahçesi gibi tehlikesiz ve tertip edilmiş bir etrafta reel yılanların çevresinde olmak rehabilitasyona destekçi olmaktadır.
Sistem duyarsızlaştırma: Bu, hakimiyet altındaki semptomlar olarak kullanılan tesirli rehabilitasyonlardan biridir. Terapist, tehlikesiz bir etrafta oyuncak, reel yılan veya yılan fotoğrafları ve görüntüleri ile yüzleşmesini sağlayarak şahıstaki fobi seviyesini araştırmaktadır. Terapi, fobili özneye kumpaslı maruziyetle fobiyi duyarsızlaştırma veya zayıflatma çevresinde dönmektedir. Bunun yanı gizeme, terapist ayrıca soluk egzersizleri, zekâsal görselleştirme egzersizi ve şahsa meditasyon gibi farklı gevşeme yollarını da öğretilmektedir. Bireyin fobili özneye maruz kaldığında bu rahatlama tekniklerini kullanması ve fobiyi hakimiyet altına alması gerekmektedir. Bazen terapist rahatlamaya destekçi olmak için hipnoz da kullanmaktadır.
Öğrenişsel tavırcı terapi: Bu cins konuşma terapisi ile düşüncedeki kalıpları veya meseleleri değiştirmek için terapistle kısa vadeli niyetler koymamayı kapsamaktadır. Genellikle öğrenişsel tavır terapisi meseleyle alakalı hisleri değiştirmeye destekçi olan uygulamalı problem çözmeyi kapsamaktadır. Bu vaziyette, şahıs terapistle artık korkulacak bir şey olmayacak biçimde yılanları yine çerçevelendirmenin yollarından konuşmalıdır. Bir herpetolog, yılan okuyan biri tarafından bir konferansa gidilebilir, böylece hayvanlar hakkında daha fazla bilgi edinmelidir.

Öğrenişsel Tavırcı Terapi CBT

CBT, ofiofobi rehabilitasyonunda kullanılan başka bir rehabilitasyondur. Terapist, fobiyi kapsayan negatif düşünceleri yılanlarla değiştirmeye ve bunları pozitif düşüncelere değiştirmeye odaklanmaktadır. Terapi, terapist ile bireyin fobi ve onunla alakalı her şey hakkında konuştuğu ve paylaştığı bire bir danışma seanslarından oluşmaktadır. Terapist yılanlar hakkında danışmanlık, farkındalık vermektedir ve yılanların tüm yanlış inançlarını ortadan kaldırarak korkutucu tutumu değiştirmeye çalışmaktadır.

İlaç

İlaç en iyi korkuyu rehabilitasyon ederken kumpaslı konuşma terapisi ile beraber kullanılmalıdır. Spesifik korkulara destekçi olmak için yaygın olarak kullanılan beta-blokerler ve yatıştırıcılar olmak üzere iki tip ilaç bulunmaktadır. Beta-blokerlerle, kalp atışını azıcık yavaş pompalamaktadır, bu sebeple bireyin panik veya fobi tepkisi varsa, bu, spiral yapmak yerine durgun ve rahat sezmeye destekçi olmaktadır. Durgunleştirici ilaçlar hafiflemeye destekçi olacak reçeteli ilaçlardır. Ancak, bağımlılığa yol açabilmektedir. Netice olarak bir hayli reçete, evham veya korku için onlardan sakınır, bunun yerine korkuyu danışmanlık ile çalışmaya teşvik etmektedir.
Ofidiofobi İçin Yardım Almak
• Takviye grubu bulmak
• Terapist veya danışmanla görüşmek
• Psikiyatrist veya psikolog ile görüşmek
• Emin bir dost veya aileden biriyle sarihçe konuşmak. Fobinin çevresindeki utanç ve mühürlenmeyi eksiltmek, daha az izole edici ve yoğun sezmeye destekçi olmaktadır.
Yılan fobisi, çok muhtelif şahıslar arasında yaygın bir korkudur, fakat fobileri yenmenin en iyi yolu adlandırmak ve fobilerle yüzleşmektir. Terapistle konuşarak, emin dostlardan ve aile azalarından takviye alarak, evhamları eksiltmenin ve ofidiyofobiden uzak bir yaşam yaşamanın bir yolunu bulmaya destekçi olmaktadır.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri