Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sıhhatla İletişimi Nasıldır?

  • 04 Nisan 2021
  • Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sıhhatla İletişimi Nasıldır? için yorumlar kapalı
  • 317 kez görüntülendi.

Oral mikrobiyom, insan ve hayvanların ağzında bulunan, ağırlıklı olarak bakterilerden oluşan bir mikroorganizma topluluğudur. Ağız boşluğunun özel etrafı, belli mikroorganizmaların gelişmesi için idealdir, bunun neticeyi olarak oral mikrobiyom, bağırsak ve cilt mikrobiyomlarından değişiktir. Ağız mikrobiyomun yaradılışında rol oynayan ehemmiyetli etkenler arasında yüksek su, yiyecek maddelerine basit ulaşım ve orta derecede sıcaklık bulunur. Bazı mikroplar yumuşak […]

Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sağlıkla Bağlantısı Nasıldır?Oral mikrobiyom, insan ve hayvanların ağzında bulunan, ağırlıklı olarak bakterilerden oluşan bir mikroorganizma topluluğudur. Ağız boşluğunun özel etrafı, belli mikroorganizmaların gelişmesi için idealdir, bunun neticeyi olarak oral mikrobiyom, bağırsak ve cilt mikrobiyomlarından değişiktir. Ağız mikrobiyomun yaradılışında rol oynayan ehemmiyetli etkenler arasında yüksek su, yiyecek maddelerine basit ulaşım ve orta derecede sıcaklık bulunur. Bazı mikroplar yumuşak ağız dokularına, kimileri de diş minesi gibi daha sert dokulara daha uygundur.
Oral mikrobiyom, insanlarda bağırsaklardan sonraki en büyük ikinci mikrobiyal topluluktur. Vasati bir insanın ağzında 300 ila 700 farklı mikrobiyal cinsin yaşadığına inanılmaktadır. Diş doktorluğu alanındaki analistler özellikle çürük, ağız kanseri ve periodontal hastalık gibi vaziyetlerde mikrobiyomun rolü ile ilgilenmektedir fakat oral mikroorganizmaların reel ehemmiyeti daha yeni keşfedilmiştir. Oral mikrobiyom, insan bedenindeki çok muhtelif sistemleri etkileyebilir, misalin sindirim, metabolizma, kan tazyikinin tertip edilmesi ve diş yapısının korunması gibi işlevlerde ehemmiyetli rol oynarlar.

Ağız Boşluğunda Bakteriler, Mayalar, Virüsler ve Mantarlar Bulunur

Ağız değişik ismiyle oral boşluk, bedenin geri kalanına açılan ehemmiyetli bir kapı olarak kabul edilir. Ağız boşluğunda yaşayan surat milyarlarca mikroorganizmanın çoğu kimileri iyi kimileri ise makûs bakterilerdir, değişikleri ise maya, virüs ve mantarlardır. Ağız boşluğunda yaşayan mikropların misalleri arasında Streptococcus ve Corynebacterium cinsleri bulunur. Mikroplar hem dişlerin hem dilin hem de diş etlerinin yüzeylerini kaplar ve her yerin kendine has bir mikrop bileşimi vardır. Misalin dil, yüzeylerinde muhtelif mikropların hayatını sürdürmesi sebebiyle diş etlerinde veya dişlerde olandan farklı bir topluluk kapsar. Diş plağında ve dilin yüzeyinde özellikle mikroplar yoğundur. Dünyadaki en yoğun mikrobiyal habitatlardan biri olarak kabul edilirler.

Mikrobiyota Balansı Bozulursa Muhtelif Sorunlar Başlar

Balanslı bir oral mikrobiyota, ağzı enfeksiyonlardan gözetir ve ağız sıhhatinin korunmasına katkıda bulunur. Oral mikrobiyota makûs ağız hijyeni, beslenme alışkanlıkları, sigara kullanımı, immün yetmezlik ve ihtiyarlama gibi etmenlerle basitlikle bozulabilir. Bozulmalar diş plaklarına, ağız kokusuna, diş çürüklerine, ağız ülserlerine, oral pamukcuğa oral kandidiyazis, gingivitis diş eti irini ve periodontitis diş eti hastalığı gibi periodontal hastalıklara neden olabilir. Ağız için doğru paklik cinsini uygulamak, sıhhatli beslenmek ve probiyotik harcamak ağızda yaşayan mikroorganizmalar topluluğuna iyi bakım yapmanın en iyi taktiklerden kimileridir.

Sıhhatla İlişkisi Nasıldır?Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sağlıkla Bağlantısı Nasıldır?

Mikrobiyomlar minik organizma toplulukları gerçeğinde tabiatın her yerinde bulunur ve insan sıhhatini tanımlamada ve muhtelif ekosistemleri sürdürmede ehemmiyetli bir rol oynarlar. İnsan Oral Mikrobiyom veritabanı insanların ağız boşluğunda bulunan çok rakamda bakteri cinsinin genomlarını fihristler. Ağız içinde, sindirimi basitleştirmek gibi genel sıhhate katkıda bulunan bazı bakteriler ve diş eti hastalığı, enfeksiyonlar ve hatta potansiyel olarak kanser gibi meselelere katkıda bulunabilecek değişikleri vardır. Oral mikrobiyomda yaşayan mikroorganizmaların sahip olduğu pozitif rollerden kimileri şunlardır:
-Klasik bir metabolizmayı destekleyen sindirim ve metabolik süreçleri yürütmek.
Misalin, bazı bakteriler nitrat metabolizmasına katılır ve bu da sıhhatli kan tazyikini desteklemeye takviyeci olur.
-Tükürük yoluyla yiyeceklerin dağılınması ve yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesi sürecini basitleştirmek
-İyonik minerallerin tükürükten ağız etrafında taşınması
-Dişlerin remineralizasyonunun desteklenmesi
-Diş etlerine ve yumuşak dokulara oksijen taşımak
-İnsanları hasarlı etrafsal organizmalardan gözeterek enfeksiyonlarla gayret etmek
-Oksidatif stres ve iltihaplanmanın önlenmesi
-Atık mahsullerin ağız yüzeyinden uzaklaştırılması

Sorun Bulguları ve Çözümleri

Ağız boşluğunu dolduran bazı bakteriler, virüsler ve mantarlar, kalp hastalığı ve faize meseleleri dahil olmak üzere bedenin muhtelif kısımlarını etkileyen beklenmeyen sıhhat meseleleriyle irtibatlıdır. Bunun sebebi, bazı bakterilerin ağızdan kan damarları ve bağırsak da dahil olmak üzere bedenin değişik kısımlarına geçebilmesidir. Ağız hastalıkları, tükürük ile beraber bakteri ve zehirli maddelerinin birikmesiyle oluşan bir biyofilm olan diş plağının gelişmesi ile başlar. Ağız hastalıkları ve diş plaklarının mevcut rehabilitasyonu, gargaralar kullanmayı, dişlerin profesyonel pakliğini ve daha ileri hadiselerde antibiyotik kullanımını veya operasyonu kapsamaktadır. Yeniden de giderek çoğalan antibiyotik mukavemeti ve antibiyotikle ilişkili ishal gibi istenmeyen yan tesirleri sebebi ile ananesel antimikrobiyal casusları kapsamayan yeni rehabilitasyonlara çoğalan bir gereksinim vardır. Bazı meta-tahliller ağız sıhhati ve diş eti irini rehabilitasyonunda probiyotiklerin kullanımının ehemmiyetli miktarda tesirli olduğunu bulmuştur.

Diş Çürüklerinin Mikrobiyomla İlişkisi

Bir Hayli insan diş çürümesine bazı hasarlı bakterilerin neden olduğunu düşünür ancak artık dişlerde çürük ve diş etlerinde iltihaplanma gibi meselelerin sebeplerinin gerçeğinde bakterilerin varlığından ziyade oral mikrobiyomdaki balanssızlıklarla ilişkili olduğu anlaşılmıştır. Başka bir deyişle, bazı patojenik bakteriler, genel olarak sıhhatli bir mikrobiyoma sahip olan biri için meselelere neden olmaz fakat patojenlerin tesirlerine karşı koymak için yeterli sıhhatli bakteriye sahip olmayan değişik bireylerde hastalığı tetikleyebilirler.

Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sağlıkla Bağlantısı Nasıldır?Oral Mikrobiyom ve Kanser Arasındaki İletişimin Sebebi Nedir?

Ağız kanserinin kısmen ağızdaki hasarlı bakterilerin tesirlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bazı araştırmalar Fusobacterium nükleatum olarak öğrenilen yaygın bir ağız bakterisinin de sütun kanserinin gelişiminde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Bu cins bakteriler yanaklara nüfuz edebilir ve çoğu gastrointestinal sistemde bulunan bağışıklık sistemini istila edebilir. Fusobacterium nükleatum gibi bakteriler enflamasyona ve özgür radikal zararına katkıda bulunarak kanserin gelişiminde rol oynayabilir.

Oral Mikrobiyom Nasıl Dengelenir?

Oral mikrobiyomda balansın sürdürülmesi, bakterilerin kimilerinin ve değişik mikropların “makûs davranmasını” ve hastalığa katkıda bulunmasını önlemeye takviyeci olabilir. Oral mikrobiyomum sıhhatinin iyileştirilmesine takviyeci olmak için atılabilecek adımlar şunlardır:

1-Uslu Ağız Hijyeni Uygulaması

Ağzın içini çok fazla arınmak gerçeğinde meselelere katkıda bulunabilirken, diş ipi kullanmayı, natürel diş macunu ile fırçalamayı ve bazen de kürdan kullanmayı kapsayan diş araları pakliğinin ağız etrafı içindeki balansı desteklemeye takviyeci olduğu düşünülmektedir. Kullanılan bazı diş macunları ve gargaralar gibi bazı sert mahsuller, ağızdaki faydalı bakterileri ortadan kaldırarak mikrobiyomun işlev bozukluğuna katkıda bulunur. Uzmanlar, sodyum lauril sülfat SLS, sodyum florür, triklosan, propil glikol, suni tatlandırıcılar sodyum sakarin, aspartam, ksilitol ve eritritol gibi, suni renklendiriciler, dietanolaminDEA gibi kuşkulu bileşenlerle yapılanlar da dahil olmak üzere, deterjan bazlı diş macunları ve içki kapsayan antiseptik gargaralar gibi mahsullerden sakınılmasını önermektedir.

2- Probiyotik Tüketimi

Probiyotik dayanaklar ve yiyecekler, bağırsakların sıhhatini destekledikleri gibi, ağzın arkadaş bakterilerle dolmasına takviyeci olabilir. Makûs bakterilerin diş minesine veya duyarlı dokulara erişmesini manilerken, dişlerin ve diş etlerinin sıhhatini destekleyen ve irini eksilten gözetici bir biyofilm oluşturarak çalışırlar. Ayrıca, diş minesinin remineralizasyonunu desteklemek için oyuk ya da çürüklerin gelişmesini durdurmak ve tükürük niteliğini iyileştirmek için ağız pH’ını değiştirmeye takviyeci olabilirler. Diş doktorları, oral mikrobiyom probiyotiklerinin pastil, süt veya çiğnenebilir formda doğrudan ağza verildiğinde en tesirli olduğuna inanmaktadır. Ağız sıhhati için en faydalı olduğu düşünülen ve en az iki ila üç ay süresince alınması önerilen oral mikrobiyom probiyotik cinsleri şunlardır:
-Lactobacillus salivarius
-L. reuteri
-Streptococcus salivarius K12 ve M18
-L. sakei
-L. brevis
-L. acidophilus
-L. rhamnosus
-L. reuteri
-L. casei
-Bifidobacillus
-S. thermophilus
Bağırsak probiyotikleri genellikle tablet / kapsül formunda alınırken, oral probiyotikler meşrubat, gargara, pastil ve çiğneme tableti olarak alınabilir. İdeal olarak, en az 3 milyar CFU’luk oral bir probiyotik dayanağı seçim edilmeli ve sabahları yemek yemeden evvel alınmalıdır.

3-Yiyecek Açısından Yoğun Bir Beslenme

Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sağlıkla Bağlantısı Nasıldır?Beslenme, mikroorganizmaları etraftan almanın en ehemmiyetli yoludur. Misalin sebzeler ve meyveler gibi nebatsal besinler yemek yalnızca yiyecek değil, aynı zamanda azıcık leke, su ve bakteri de sağlar. Bazı gıdalar faydalı bakterilerin büyümesine takviyeci olurken değişikleri patojenlerin ve hasarlı bakterilerin gelişmesini takviyeler. Beslenmede vurgulanması gereken gıdalar, alkalileştirici, anti inflamatuar ve yüksek antioksidan besinlerdir. Ağız sıhhatini desteklemek için alttaki gıdalar kumpaslı olarak harcanmalıdır:
-Yeşil yapraklı sebzeler
-Meyveler, narenciye ve değişik meyveler
-Brokoli, karalâhana, karnabahar gibi turpgillerden sebzeler ve ayrıca tüm taze sebzeler
-Organik olarak yetiştirilmiş et, kümes hayvanları ve yumurtalar
-Natürel olarak avlanmış balık
-Zeytinyağı, avokado, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi sıhhatli yağlar
-Algler ve su algları
-Yoğurt, kefir, kombucha, lahana turşusu ve dereotu turşusu gibi probiyotik, fermente yiyecekler
-Soğan, pırasa, karahindiba yeşillikleri, sarımsak, enginar, hindiba kökü, kuşkonmaz, elma ve keten tohumu gibi prebiyotik yiyecekler
-Bol su, nebat çayları ve yeşil / siyah çay ve fazlaya kaçmadan kahve
Özellikle şekerli meşrubatlardan ve yüksek oranda işlenmiş yiyeceklerden çok fazla şeker ve arıtılmış karbonhidrat harcamaktan sakınılmalıdır. Bazı bakteri cinsleri, yüksek şekerli bir beslenmeyle büyür ve daha sonra diş minesinin yıpranması ve diş çürüğü gibi diş ve diş etiyle alakalı hastalıklara katkıda bulunur.

4-Ağız Sağlığına Tamsal Yaklaşım

Egzersiz noksanlığı, kronik stres ve makûs ağız sıhhati arasında bir ilişki olduğu sarihçe görünmeyebilir ancak genel olarak sıhhatsiz bir hayat stilinin ve çok fazla stresin tükürükte bir eksilmeye yol açabileceği öğrenilmektedir. Tükürükteki farklılıklar, mikropların fosfor, kalsiyum gibi mineralleri tükürükten diş minesine ne kadar iyi taşıdığını tesirler ve ayrıca ağızda genel ekosistemi değiştiren daha asidik bir etraf yaratabilir. Stres ağız kuruluğu, iştahsızlık, TMJ belirtiyi Çene eklemi bozuklu, diş gıcırdatma, ağzı ve çeneyi etkileyen değişik meseleleri tetikleyebilir. Stresi idaremek ve yeterli egzersiz yapmak, irini hakimiyet altında yakalamak için ehemmiyetlidir. Yoga ve meditasyon gibi egzersizler ve değişik akıl-beden uygulamaları bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan stres kaynaklı, irinli savaş ya da kaç tepkisini eksiltmeye takviyeci olabilir. Egzersiz ayrıca, ağızda bulunan dişlerin, diş etlerinin ve dokuların iyi vaziyette kalmasına takviyeci olan lenfatik sistem yoluyla dolaşımı ve detoksifikasyonu artırmak için de bereketlidir.Oral Mikrobiyom Nedir, Nasıl Dengelenir, Genel Sağlıkla Bağlantısı Nasıldır?
Özetle, insan oral mikrobiyomu dişler, dil, damak, yanaklar, plak, boğaz ve diş etlerini kapsayan insan ağzında yaşayan minik mikroplar topluluğunu ifade eder. Uzmanlar, ağzın farklı kısımlarının farklı bakteriyel topluluklara sahip olduğuna ve bu toplulukların birbirleriyle etkileşime girme biçiminin genel sıhhat için çok ehemmiyetli olduğuna inanmaktadır. Oral balansın korunmasına takviyeci olmak için, ağızda yumuşak, natürel arınıcıların yanı gizeme diş ipi kullanılmalı, sıhhatli beslenilmeli, çok fazla şekerden uzak durulmalı, probiyotik alımı artırılmalı, egzersiz yapılmalı ve stres iyi idarenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri