Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Osteokalsin OST Testi Nedir?

  • 17 Nisan 2021
  • Osteokalsin OST Testi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 715 kez görüntülendi.

Osteokalsin, kemiklerin oluşmasına ve korunmasına takviyeci olan bir proteindir. Düşük seviyeler diyabet, obezite, kalp hastalığı ve karaciğer problemleri tehlikesini artırmaktadır. Osteokalsin testi kandaki osteokalsin ölçüsünü ölçer. Osteokalsin, kemiklerde üretilen protein hormondur. Kemiklere kalsiyum sağlar, kemiklerin yaradılışına ve iyileşmesine takviyeci olmaktadır. Ayrıca osteokalsin insülin üretimini çoğaldırır, kan şekeri seviyelerini dengeler, testosteron yapımını uyarır, adale eforunu ve […]

Osteokalsin, kemiklerin oluşmasına ve korunmasına takviyeci olan bir proteindir. Düşük seviyeler diyabet, obezite, kalp hastalığı ve karaciğer problemleri tehlikesini artırmaktadır. Osteokalsin testi kandaki osteokalsin ölçüsünü ölçer. Osteokalsin, kemiklerde üretilen protein hormondur. Kemiklere kalsiyum sağlar, kemiklerin yaradılışına ve iyileşmesine takviyeci olmaktadır. Ayrıca osteokalsin insülin üretimini çoğaldırır, kan şekeri seviyelerini dengeler, testosteron yapımını uyarır, adale eforunu ve beyin sıhhatini iyileştirmektedir. Testten en az 12 saat evvel biotin veya B7 vitamini kapsayan yardımlar alınmamalıdır. Aksi takdirde, testte rastgele bir biçimde hazırlanmaya gerek yoktur. Osteokalsin testi, bayağı serum seviyeleri ve natürel olarak osteokalsin seviyesinin nasıl çoğaldırılacağı hakkında daha fazla bilgilere bu yazıda bulunmaktadır.

Osteokalsin Testi Neden Uygulanır?

Osteokalsin kan seviyeleri kemik mutasyon oranını yansıtır. Bu sebeple, osteokalsin testi osteoporoz, primer ve sekonder hiperparatiroidizm, kemik metastazlı kanser ve Paget hastalığı gibi kemik sıhhatini etkileyen bozuklukları izlemek için faydalıdır. Hekim kemik yaradılışı terapisinin ne kadar iyi çalıştığını izlemek için osteokalsin testini uygulamaktadır. Ayrıca, yukarıyada belirtilen rahatsızlıklardan rastgele birini ve öbür kan işaretleyicileri ile teşhis etmek için de kullanılmaktadır. Hekimler osteokalsin testini kemik yaradılışı rehabilitasyonunu izlemek veya kemik bozukluklarını teşhis etmek için öbür testlerle beraber kullanırlar. Testten evvel en az 12 saat biyotin alınmamalıdır.

Osteokalsin Serum Seviyeleri

Osteokalsin OST Testi Nedir?Bayağı alan, serumdaki osteokalsin seviyeleri kanın akışkan kısmı genellikle ng/mL mililitre başına nanogram türünden rapor edilmektedir ve bayağı aralık 8-32 ng/mL’dir. 8 ng/mL’nin altındaki bedeller düşük ve 32 ng/mL’nin üzerindeki bedeller yüksek olarak kabul edilmektedir. Bayağı aralık laboratuvardan laboratuvara azıcık değişebilmektedir. Bazı laboratuvarlar menopoz evveli ve sonrası bayanlar için değişik alternatifler sunmaktadır.

Osteokalsin Nasıl Artırılır?

Bazı taktikler, düşük osteokalsin seviyelerini artırmaya ve kemikleri kuvvetlendirmeye takviyeci olmaktadır. Bu taktikler alttaki gibidir:
K vitamini: K vitamini, bedendeki osteokalsini aktive etmek için zorunludur. K vitamini noksanlığı kemiklerde osteokalsin proteini noksanlığı ile sonuçlanmaktadır. Bu vitaminin yetersizliği de düşük kemik mineral yoğunluğu ve çoğalmış kırık tehlikeyi ile ilişkilidir. 40 sıhhatli genç erkeğin plasebo hakimiyetli çalışmasın da, K vitamini desteklerinin yalnızca 4 hafta sonra osteokalsin seviyelerinin çoğaldırdığı bulunmuştur. Bu, bedenin insülin kullanımını insülin mukavemetini eksilterek ve sıhhatli glikoz seviyelerinin korunmasını geliştirmiştir. Bu neticeler K vitamini yardımının genç erkekler, yaşlı bayanlar ve erkekler tarafından kullanılmasını kapsayan öbür muayenehane çalışmalarla geçimlidir.
896 bireyden alınan kan misallerinin tahlili çoğu bireyin perhizlerinden K vitamini almadığını göstermiştir. Bununla beraber, bedenin yeterince osteokalsin üretmesini sağlamak için K vitamini yardımı olarak alınabilmektedir. Bunun için alınacak en iyi K vitamini cinsi K2 Osteokalsin OST Testi Nedir?vitaminidir özellikle de MK-7 tipidir. Ancak, bazı kan inceltici ilaçlar antikoagülanlar alan bireylerin dikkatli olması gerekmektedir. MK-7 formundaki K2 vitamini de alındığında bu ilaçlardan kimilerinin daha az tesirli olma tehlikeyi vardır ve bu surattan bu kombinasyon önerilmemektedir. Bununla beraber, K vitamini osteokalsini aktive eder ve kan seviyelerini yükseltir. Kişi kan inceltici kullanmıyorsa, özellikle MK-7 vitamin K2 yardımları önerilmektedir.
Egzersiz: Osteokalsin seviyeleri, fiziksel olarak daha etkin olan şahıslarda daha yüksektir. 54 ergen üzerinde yapılan bir çalışmada, daha fazla fiziksel etkinlik ile daha yüksek osteokalsin seviyeleri arasında bir irtibat olduğu bulunmuştur. Osteoporozu olan 29 kadının yaşları 71 ila 78 arasında değişmektedir 12 hafta süresince haftada 3 defa bir saatlik yapıkları egzersiz neticesinde, osteokalsin seviyeleri ve kemik mineral yoğunluğunun çoğaldığı gözlemlenmiştir. Orta yaşlı 11 erkeğe ait bir araştırma, neredeyse azami performans seviyelerinde 4 set 4 dakikalık bisiklet kullanımı neticesinde başka bir deyişle kısa süreli yüksek yoğunluklu bir egzersizin ardından birkaç saat süresince osteokalsin seviyelerinin çoğaldığını ve daha yüksek seviyelerde kaldıkları bulunmuştur. Bu, çoğalmış insülin duyarlılığı ile de ilişkilidir.
Daha az yoğun egzersiz zamanlarının osteokalsin seviyelerini çoğaldırabileceğine dair deliller de bulunmaktadır. Orta yaşlı 31 kobaydan oluşan bir çalışmada, haftada 3-4 gün bir saat süresince bisiklete binme sonrası osteokalsin seviyelerinde anlamlı bir çoğalış olduğu bulunmuştur. 39 obez fakat sıhhatli olan genç erkek çalışmasında, haftada dört seans ile 8 haftalık bir egzersiz programı izleyenler osteokalsin ve leptin seviyelerini çoğaldırdığı gözlemlenmiştir. Başka Bir Deyişle kumpaslı egzersiz osteokalsin seviyelerini yükseltir ve kemik sıhhatini desteklemektedir.
Perhiz/Kalori kısıtlaması: 107 yaşlı, cılız yetişkinleri kapsayan bir çalışmada, kalori kısıtlama perhizi ile osteokalsin kan seviyelerini yükselttiği bulunmuştur. 49 obez erkekte yapılan bir çalışmada osteokalsin kan seviyeleri kilo kaybından sonra çoğaldığı gözlemlenmiştir. Bununla beraber 71 postmenopozal kadının çalışmasında, kilo kaybı ile osteokalsin arasında bir ilişki bulunamamıştır. Son olarak, 178 obez şahısta, yüksek osteokalsin seviyeleri beden yağının eksilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Bununla beraber, osteokalsin seviyeleri kilo kaybettikten sonra reelde eksilmiştir. Başka Bir Deyişle kilo kaybı ve kalori kısıtlaması, fazla kilolu şahıslar için yararlı olan osteokalsin seviyelerini düşürebilmektedir.
D vitamini: D vitamini doğrudan osteokalsin yapımını uyarmaktadır. 51 ila 63 yaş arasındaki 76 obez fakat başka cinsli sıhhatli menopozal bayanların muayenehane çalışmasında, kalori kısıtlı perhizle beraber D vitamini yardımı, sadece perhizle karşılaştırıldığında osteokalsini ve gelişmiş insülin duyarlılığını çoğaldırdığı bulunmuştur. Bununla beraber D Vitamini bedende osteokalsin üretmeye takviyeci olur ve kemik eforunu çoğaldırmaktadır.
Çinko: Çinko yardımları ortalamadan daha kısa olan 22 çocukta osteokalsin seviyelerinin çoğaldığı gözlemlenmiştir. Bununla beraber, bu daha fazla sihrime boy ve kilo ile ilişkilendirilmemiştir.
Manganez: Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada Manganez desteklerinin osteokalsin seviyelerini, kemik mineral yoğunluğunu ve kemik yaradılışını çoğaldırdığı bulunmuştur. Başka Bir Deyişle hem çinko hem de mangan osteokalsini çoğaldırırken, mangan kemikleri de kuvvetlendirebilmektedir.
Zeytinyağı: Kemik kitlesi eksilmiş ancak osteoporoz tanısı olmayan postmenopozal bayanların 12 aylık muayenehane bir araştırması, zeytin ağacı özünün kan osteokalsin seviyelerini çoğaldırdığını ve omurgadaki kemik yoğunluğunun çoğalmasına yol açtığı bulunmuştur. Ayrıca sızma zeytinyağı ile zenginleştirilmiş Akdeniz perhizinin kesintisiz harcanması, kalp hastalığı tehlikeyi yüksek olan 42 yaşlı erkekte osteokalsin seviyelerinin çoğaldığı tespit edilmiştir.
Omega-3 yağ asitleri: Fareler üzerine yapılan bir çalışmada Omega-3 yağ asidi, çoğalmış osteokalsin seviyelerini desteklediği bulunmuştur. Bu kemikler için yararlı olmaktadır, ancak bu irtibat gösterilmemiştir ve bu sebeple daha fazla çalışmaya lüzum dinlenmektedir. Bununla Osteokalsin OST Testi Nedir?beraber Osteokalsin seviyelerini ve kemik yoğunluğunu artırmak için zeytinyağı ve omega-3 yağ asitleri alımı artırılmalıdır.
Ellagik asit: Ellagik asit, ceviz, fındık, nar, frambuaz, çilek ve kızılcık gibi bir hayli meyve ve sebzede bulunmaktadır. Hücre zararını önleyen antioksidan olarak işlev görmektedirler. Fareler üzerinde yapılan çalışmada Ellagik asit, diş çekimi sonrası osteokalsin seviyesini çoğaldırdığı bulunmuştur.
Süt devedikeni: Süt devedikeni tohumlarının ana bileşeni silimarindir. Silimarin kemik kırıklı farelerde osteokalsin, kemik iyileşmesi ve kemik yoğunluğunu çoğaldırdığı tespit edilmiştir.
Icariin: Icariin, Epimedium nebatının Horny Goat Weed bir flavonoidudur. 24 aylık bir DB-RKÇ, icariinin menopoz sonrası bayanlarda kemik kaybını önlemeye takviyeci olabileceğini düşündürmektedir. Icariin osteokalsin seviyelerini gözetmiş ve kemik dokusu kaybını önlemiştir. Ellagik asit, süt devedikeni ve icariin osteokalsini artırabilir ve kemik kaybını önleyebilmektedir.
İnsülin rehabilitasyonu/düşük glikoz: Tip 1 diyabet, özellikle glukoz seviyeleri makûs hakimiyet edildiğinde iskelette farklılıklara neden olabilmektedir. Muhtelif çalışmalar insülin rehabilitasyonunun osteokalsin seviyelerini çoğaldırdığını ve bu da tip 1 diyabetlerde kemik yapısının ve elastikliğin iyileşmesine yol açtığını göstermiştir.
Alendronat: Alendronat Fosamax, Binosto osteoporoz ve Paget hastalığını rehabilitasyon etmek için kullanılan bir ilaçtır. Alendronatın düşük dozlarda kullanımı çoğalmış osteokalsin ve gelişmiş kemik onarımı ile ilişkilidir.
Teriparatid: Teriparatid, osteoporozu rehabilitasyon etmek için kullanılan bir paratiroid hormondur. Romatoid artritli yaşlı bayanlarda yapılan bir çalışmada, teriparatid ile uzun süreli rehabilitasyon 48 hafta osteokalsin seviyelerini çoğaldırdığı tespit edilmiştir. Romatoid artritli bireylerin osteoporoz tehlikeyi daha yüksek olduğu için teriparatid ile ön rehabilitasyon faydalı olabilmektedir. Alendronat ve teriparatid osteokalsini artıran ilaçlardır. Ayrıca osteoporozu rehabilitasyon etmek için kullanılmaktadır.
Ibutamoren: Ibutamoren, sihrime hormonu seviyesini artıran bir maddedir. İbutamoren alan yaşlı yetişkinlerde osteokalsin seviyeleri çoğalmış, bu rehabilitasyonun yaşlılarda kemik sıhhatini iyileştirmede pozitif tesiri olduğu gösterilmiştir. Bununla beraber çalışmalar faalliğini ve güvenliğini onaylayana kadar ibutamoren’i tıbbi himaye altına almadan önlemeyi öneri edilmektedir.
Sigara: Sigara içmek osteokalsin üreten genlere müdahale ederek osteokalsin seviyelerini düşürmektedir. Bu kemik iyileşmesinde güçlüklere yol açabilmektedir, ağız ve çenedeki alveolar kemik kemik dokusunu zayıflatarak dişleri ve diş implantlarını rahatlatmaktadır. Ayrıca sigara içmek kronik sakız irini periodontitis ile ilişkili tükürükteki osteokalsin seviyelerini de eksiltmektedir. Sigara içmek osteokalsin seviyesini düşürür ve kemik iyileşmesini yavaşlatmaktadır.
Glukokortikoidlerden sakınmak: Glukokortikoidler irini önleyen steroid hormonlardır. Astım ve romatoid artrit rehabilitasyonunda sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla beraber, glukokortikoidler kemiklerde osteokalsini eksiltebilir ve bu da kumpaslı olarak glukokortikoid alan şahıslarda osteoporoz tehlikesini artırmaktadır. Romatoid artritli 208 hastada glukokortikoid dozajının eksiltilmesi osteokalsin seviyelerinde ve kemik metabolizmasında iyileşmelere neden olmuştur. Glukokortikoidler, uzun vadede osteokalsin seviyelerini eksiltebilen ve osteoporoz tehlikesini artırabilen steroid anti-enflamatuar ilaçlardır.
Demir noksanlığı: Demir noksanlığı ile düşük osteokalsin arasında bir irtibat vardır. Farelerde Osteokalsin OST Testi Nedir?demir noksanlığı osteokalsin, daha düşük kemik mineral yoğunluğu ve daha düşük kemik mukavemetini eksilttiği bulunmuştur. Kişinin osteokalsin seviyeleri düşükse, kabahatli olarak beceriksizlikten kurtulmak için demir seviyeleri hakimiyet ettirmelidir.
Genetik: BGLAP, Osteokalsin Genindeki iki SNP, şahsı yüksek veya düşük osteokalsin seviyelerine meyilli yapabilmektedir. Bu genler alttaki gibidir:
RS1800247: Bu genin T varyantı daha yüksek osteokalsin seviyeleri ile ilişkiliyken, C varyantı düşük osteokalsin seviyeleri ile iletişimlidir. 5.561 yaşlılarda, rs1800247’nin T varyantı, bayanlarda daha yüksek osteokalsin seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Erkeklerde, T varyantı olanlarda kemik kırığı tehlikeyi daha yüksektir. Ancak, 302 sporcu ile yapılan bir başka çalışmada, bu değişken ile kemik niteliği arasında ilişki kollanmamıştır. Bu genetik değişken, yalnızca yaşlı şahıslarla alakalı olabilmektedir. 5.647 bireyden oluşan bir başka çalışmada, C varyantı olanlarda daha düşük kan tazyiki tehlikeyi hipertansiyon bulunmaktadır. Bunun sebebi osteokalsinin insülin duyarlılığını ve enerji metabolizmasını iyileştirmesi olabilmektedir.
RS1543294: Bu değişken osteokalsin genine yakın bulunur ve yapımını etkileyebilmektedir. 998 bayanda, rs1543294 varyantı osteoporozla ilişkili kırık tehlikesinin yüksek olması ile ilişkili bulunmuştur. Osteokalsin genindeki genetik varyantlar BGLAP, özellikle yaşlılıkta düşük veya yüksek osteokalsin seviyelerine sahip olma tehlikesini artırmaktadır.
Osteokalsin serum seviyeleri kemik bozukluğunu ortaya çıkarabilmektedir. Hekimler osteokalsin testinin öbür kan işaretleyicileri ile beraber tanı koymalarını basitleştirmektedir. Ayrıca kemik geliştirici ilaçların ne kadar iyi çalıştığını izlemek için de kullanılmaktadır. Testten en az 12 saat evvel niasin kullanılmamalıdır. Serumdaki bayağı osteokalsin aralığı 8- 32 ng/mL’dir.
Kişinin seviyeleri düşükse veya kemikleri cılızsa, K2, omega-3 ve zeytinyağı alımını artırmayı düşünmelidir. K vitamini, bedendeki osteokalsini aktive etmek için zorunlu olduğu için özellikle ehemmiyetlidir. Ayrıca kumpaslı egzersiz yapmalı, yeterince D vitamini almalı, sigara içmeyi vazgeçmeli ve obezite meseleyi varsa kilo verilmelidir. Manganez, çinko ve süt devedikeni yardımları da takviyeci olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri