Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Patatesin Saklanma Şartları ve Seçme İpuçları

  • 22 Nisan 2021
  • Patatesin Saklanma Şartları ve Seçme İpuçları için yorumlar kapalı
  • 395 kez görüntülendi.

Patates, bir hayli kültürde esas gıda mahsullerinden biridir ve 10.000 seneden fazla bir müddettir harcanmaktadır. Potasyum açısından zengin olmasının yanı gizeme, şahane bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Bu lezzetli yumrular pek çok biçimde harcanabilmektedir, ancak tipik olarak fırınlanır, haşlanır, kavrulur veya kızartılır. Bunun yanında uygun depolama koşulları sayesinde, raf ömürlerini uzatabilmekte ve afaki israfı önlenebilmektedir. Bu […]

Patates, bir hayli kültürde esas gıda mahsullerinden biridir ve 10.000 seneden fazla bir müddettir harcanmaktadır. Potasyum açısından zengin olmasının yanı gizeme, şahane bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Bu lezzetli yumrular pek çok biçimde harcanabilmektedir, ancak tipik olarak fırınlanır, haşlanır, kavrulur veya kızartılır. Bunun yanında uygun depolama koşulları sayesinde, raf ömürlerini uzatabilmekte ve afaki israfı önlenebilmektedir. Bu yazıda patatesi gizlerken kullanılabilecek en iyi teknikler ve taze patates seçmek için kullanılabilecek ipuçları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Patates Raf Ömrünü Uzatmak İçin İpuçları

Dünya popülasyonu göz önüne alındığında en çok harcanan yiyecek maddelerinde biri olan patates; lezzeti, hemen hemen her abuhavada yetiştirebilir olması ve ekonomik olmasıyla çok harcayın bir sebzedir. Bu kadar çok harcayın bu yiyecek maddesi çoğu zaman çuvallar biçiminde alınırken, çürüme veya bozulmasını önlenme mevzusunda herkesin bilgisi olmayabilir. İşte patatesin saklanması mevzusunda bazı ipuçları:
Ham patatesler serin bir yerde saklanmalıdır. Patatesin Saklanma Koşulları ve Seçme İpuçlarıDepolama sıcaklığının, patateslerin ne kadar sabredeceği üzerinde ehemmiyetli bir tesiri vardır. 43–50 ° F 6–10 ° C arasında saklandığında, ham patatesler bozulmadan aylarca saklanmaktadır. Bu sıcaklık aralığı, soğutmadan azıcık daha sıcaktır ve serin mahzenlerde, bodrum katlarında, garajlarda veya hangarlarda saklanabilir. Patatesleri bu şartlarda gizlemek, bozulmanın ilk bulgularından biri olan filiz yaradılışını geciktirmeye dayanakçı olmaktadır. Yapılan bir çalışmada, patatesleri soğuk sıcaklıklarda depolamanın, oda sıcaklığında gizlemeye mukayeseyle raf ömürlerini dört katından daha fazla artırdığını bulunmuştur. Bununla beraber daha düşük sıcaklıklarda gizlemek, C vitamini içeriğini gözetmeye de dayanakçı olmaktadır. Araştırmalar, soğuk sıcaklıklarda saklanan patateslerin C vitamini içeriğinin % 90’ını dört ay süresince gözetirken, daha sıcak oda sıcaklıklarında saklananların bir ay sonra C vitamininin neredeyse % 20’sini kaybettiğini göstermektedir. Soğutmanın azıcık üzerindeki sıcaklıklarda gizlemek, raf ömrünü uzatmanın ve C vitamini içeriğini gözetmenin şahane bir yoludur.
Işıktan uzak yakalanmalıdır. Güneş ışığı veya flüoresan ışık, patates kabuklarının klorofil üretmesine ve istenmeyen bir yeşil renge dönüşmesini sağlamaktadır. Kabuğu yeşile çeviren klorofil hasarsız olsa da, güneşe maruz kalma solanin ismi verilen büyük ölçülerde toksik bir kimyevi üretmektedir. Bir Hayli şahıs, yüksek solanin seviyeleri sebebiyle yeşil patatesleri atmaktadır. Solanin acı bir tat yaratır ve buna duyarlı şahısların ağızlarında veya boğazlarında yanma hissine neden olmaktadır. Ayrıca solanin çok yüksek ölçülerde harcandığında insanlar için toksiktir ve mide bulantısı, kusma ve ishale neden olmaktadır, hatta bununla alakalı birkaç vefat olayı bildirilmiştir. Bununla beraber bir hayli ülkede, ticari patateslerdeki solanin ölçüsünü 200 mg/kilogram başına 91 mg’ın altında sınırlayan lüzumlu talimatları vardır, bu sebeple bu yaygın bir kaygı değildir. Solanine neredeyse yalnızca kabukta ve etin ilk 1/8 inçinde 3,2 mm bulunmaktadır. Kabuğu ve altındaki yeşil eti cetmek çoğunu çıkarabilmektedir.
Ham patatesler buzdolabında veya dondurucuda saklanmamalıdır. Düşük sıcaklıklar patates depolaması için ideal iken, soğutma ve dondurma değildir. Çok düşük sıcaklıklar soğuktan kaynaklanan tatlandırmaya neden olmaktadır. Bu, nişastanın bir kısmı indirgen şekerlere dönüştürüldüğünde reelleşmektedir. Eksiltilmiş şeker, kızartıldığında veya çok yüksek pişirme sıcaklıklarına maruz vazgeçildiğinde akrilamid olarak öğrenilen kanserojen maddeler oluşturabilir, bu sebeple seviyeleri düşük yakalamak en iyisidir. Kısacası pişmemiş patatesler de asla dondurucuda saklanmamalıdır. Dondurucu sıcaklıklara maruz kaldığında, patateslerin içindeki su genişler ve hücre duvarı yapılarını dağılan kristaller oluşturmaktadır. Bu, buzları çözüldüklerinde kullanılamaz hale getirmektedir. Ayrıca ham patatesler dondurucuda havaya maruz kaldıklarında kahverengiye dönmektedirler. Bunun sebebi, kararmaya neden olan enzimlerin, donma sıcaklıklarında dahi patateste hala faal olmasıdır. Pişirme harekâtı kararma enzimlerini devre dışı vazgeçtiği ve renklerinin bozulmasını önlediği için, tamamen veya kısmen pişirildikten sonra dondurulabilmektedir.Patatesin Saklanma Koşulları ve Seçme İpuçları
Sarih bir kâseye veya kağıt torbaya yerleştirilmelidir. Patateslerin nem birikmesini önlemek için hava akışına gereksinimi vardır, hava akışı sağlanmadığında da bozulmasına neden olmaktadır. Hür hava dolaşımına izin vermenin en iyi yolu, sarih bir kapta veya kağıt torba içinde gizlemektir. Patatesleri, fermuarlı plastik torba veya kapaklı sırça eşyalar gibi havalandırması olmayan kapalı bir kapta saklanmamalıdır. Hava sirkülasyonu olmadan, patateslerden salınan nem, kabın içinde bir araya gelecek ve küf ve bakterilerin gelişmesini teşvik etmektedir.
Gizlemeden evvel yıkanmamalıdır. Patatesler yeraltında yetiştirildiklerinden, genellikle kabuklarında leke bulunmaktadır. Depolamadan evvel lekeyi durulamak cazip gelse de, kuru yakalandıklarında daha uzun vakit katlanmaktadırlar. Bunun sebebi, yıkamanın mantar ve bakterilerin gelişmesini teşvik eden nem ilave etmesidir. Kullanmaya hazır olana kadar beklenmelidir, ardından kalan lekeleri arınmak için bir sebze fırçasıyla fırçalayarak durulanmalıdır. Ayrıca tuz veya sirke çözeltisiyle yıkamak, tek başına sudan daha fazla pestisit enkazının giderilmesine dayanakçı olmaktadır.
Öbür mahsullerden uzak yakalanmalıdır. Bir Hayli meyve ve sebze olgunlaştıkça etilen gazı salgılamaktadır, bu da meyvenin yumuşamasına ve şeker içeriğinin çoğalmasına dayanakçı olmaktadır. Öbür mahsuller patatese yakın bir yerde saklanırsa, olgunlaşan mahsuller ham patateslerin filizlenmesine ve daha tez yumuşamasına neden olmaktadır. Bu sebeple, patatesleri olgunlaşan meyve ve sebzelerin, özellikle de muz, elma, soğan ve domateslerin yakınında saklanmamalıdır, zira bunlar oranla büyük ölçülerde etilen üretmektedirler. Hiçbir çalışma patateslerin meyve veya sebzeleri olgunlaştırmaktan ne kadar uzakta yakalanması gerektiğine bakmamış olsa da, serin, karanlık, iyi havalandırılmış bir kilerin ters uçlarında gizlemek muhtemelen tesirli olmaktadır.
Gizlemeden evvel konutta yetiştirilen patatesler kürlenmelidir. Çoğu şahıs mahallî pazarlardan patates satın almaktadır, ancak kendi patatesini yetiştiren şahıslar patateslerine kürleme operasyonunu yapmalıdırlar. Kürleme, iki hafta süresince tipik olarak 65 ° F 18 ° C etrafında orta derecede yüksek sıcaklıklarda ve % 85-95 nem seviyelerinde depolamayı kapsamaktadır. Bu şartlar, kabuklarının kalınlaşmasına ve hasat sırasında alana gelebilecek minik yaraların iyileşmesine dayanakçı olarak depolama sırasında çürüme ihtimalini eksiltmektedir. Kürlenmiş patatesler, uzun süreli gizleme için iyi havalandırılan serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.
Ham patates dilimleri bir gün kadar suda saklanmalıdır. Ham patatesler ceddildikten ve dilimlendikten sonra havaya maruz kaldıklarında süratle renk değiştirirler. Bunun sebebi, oksijenle tepkine giren ve eti gri veya kahverengimsi bir renge çeviren polifenol oksidaz ismi verilen bir enzim kapsamalarıdır. Atanmış ve kesilmiş dilimleri bir veya iki inç suyla kaplayarak ve kullanana kadar soğutarak renk bozulmasını önlemek olasıdır. Su, patatesi havadan gözetmekte ve enzimatik esmerleşmeyi önlemektedir. Ancak 24 saatten fazla suda vazgeçilirse çok fazla su emer, buda ıslak ve tatsız hale getirmektedir. Ayrıca bu teknik yalnızca aynı gün pişirilecek patatesler için kullanılmalıdır. Daha uzun gizleme için, bir koliden tüm havanın çıkarıldığı ve sıkıca kapatıldığı bir teknik olan vakumlu ambalajlama yapılmalıdır. Vakumla ambalajlanmış patatesler buzdolabında bir haftaya kadar katlanmaktadır.
Pişmiş patatesler üç veya dört gün buzdolabında saklanmalıdır. Pişmiş patatesler buzdolabında birkaç gün katlanmaktadır. Bununla beraber, patates nişastaları biçim değiştirdiği ve soğudukça suyu hür vazgeçtiği için patatesler sulu veya yapışık hale gelmektedir. Yemek pişirme ve soğutma, insanların hazmedemediği ve ememediği bir karbonhidrat cinsi olan mukavemetli nişasta yaradılışını da artırmaktadır. Bu, glisemik indeksi takribî % 25 oranında düşürdüğü ve yemekten sonra kan şekerinde çok daha minik bir çoğalışa neden olduğu için kan şekeri meseleleri olanlar için iyi bir şey olabilmektedir. Mukavemetli nişasta, bağırsak bakterileri onu fermente ettiğinden ve kalın bağırsağın iç yüzeyini sıhhatli ve eforlu yakalamaya dayanakçı olan kısa zincirli yağ asitleri ürettiği sıhhatini de desteklemektedir. Pişirilmiş ve soğutulmuş patateslerin bazı sıhhat verimleri olsa da, bozulma ve gıda zehirlenmesini önlemek için üç veya dört gün içinde harcanması gerekmektedir.
Pişmiş patatesler bir seneye kadar dondurucuda saklanmalıdır. Pişmiş patates birkaç gün içinde yemeyi tasarlamıyorsa, en iyisi dondurucuda gizlemektir. Pişmiş patatesler, renk farklılığına neden olan enzimleri yok ettiğinden, kızarmadan dondurucuda saklanabilmektedir. Tüm dondurulmuş mahsuller gibi, kalan patatesler de dondurucuda havadan korunurlarsa en uzun vakit katlanmaktadırlar. Plastik bir torba veya gizleme kabı kullanılmalıdır ve kapatmadan evvel içindeki tüm hava boşaltılmalıdır. Araştırmalar, dondurulmuş, pişmiş patates mahsullerinin nitelikte ehemmiyetli bir farklılık olmaksızın bir seneye kadar direnebileceğini göstermektedir. Dondurucuda saklanan patatesler ısıtmadan ve servis yapmadan bir gece evvel buzdolabında çözülmesi için bekletilmelidir. Bu, bir mikrodalgada çözülmekten daha iyi bir doku ile sonuçlanmaktadır.

Patatesin Saklanma Koşulları ve Seçme İpuçlarıİyi Patates Seçmek İçin İpuçları

Patates, satın alındığında taze ve sıhhatli ise en uzun vakit katlanmaktadır. Tercih yaparken patatesin bazı özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır ve bunlar alttaki gibidir:
• Sağlam ve sert patatesler seçilmelidir, zira yumuşak patatesler çoktan bozulmaya başlamış anlamına gelmektedir.
• Kabukları pürüzsüz patatesler seçilmelidir, zira soğuk havalarda hasar görmüş patatesler, çukurlu kabuk ve kahverengi kirler geliştirmektedirler.
• Çürük veya yaralı patatesler alınmamalıdır. Bazen hasat veya nakliye sırasında patatesler hasar görebilmektedir. Daha tez bozulacaklarından dolayı gözle görülür yaralı olanları almaktan sakınılmalıdır.
• Filizlenmiş patatesler alınmamalıdır, zira filizler, bozulmanın ilk göstergelerinden biridir, bu sebeple daha evvel filizlenmiş olanları satın almaktan sakınılmalıdır.
Araştırmalar, canlı renklere sahip çeşitlerin ananesel beyaz patatesten çok daha fazla ölçüde antioksidan kapsadığını göstermektedir. Gizlemenin en iyi yollarını öğrenmek, patatesleri raf ömrünü uzatabilmektedir ve gıda israfını eksiltebilmektedir. Pişmemiş patatesleri buzdolabında değil, bol hava sirkülasyonu olan serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Kesilmiş ve atanmış dilimlerin üzerini su ile kaplayarak veya vakumla kapatarak kahverengileşmesini önlenmelidir. Pişmiş patatesler buzdolabında dört güne kadar veya hava geçirmez bir kapta dondurucuda bir seneye kadar saklanabilmektedir. Konutta yetiştirilen patateslerle alakalı olarak, uzun süreli depolamadan evvel onları daha yüksek sıcaklıklarda ve yüksek nemde kısaca sertleştirilmelidir. Depolama usulüne bakılmaksızın, patatesler satın alındığında taze ve sıhhatli olurlarsa daha uzun vakit katlanmaktadır, bu sebeple filizlenme bulgusu olmayan sert, pürüzsüz, kirsiz patatesler alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri