Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Plasenta Kapsülleme Nedir?

  • 27 Nisan 2021
  • Plasenta Kapsülleme Nedir? için yorumlar kapalı
  • 639 kez görüntülendi.

Birkaç cins dışında tüm memeliler doğum yaptıktan sonra plasentalarını harcarlar. Bazı uzmanlar bunun, bebek sahibi olduktan sonra plasenta harcamanın sağlayabileceği yiyeceksel verimlerden kaynaklandığını düşünmektedir. İnsanlarda plasenta tüketimine dair not kalitesindeki delillerin çoğunluğu pozitif olmakla beraber bu mevzuya olan bakış açısı, yasalar, örf, adetlere göre farklılık göstermektedir. Bir bireyin plasentasını harcamasının birkaç değişik yolu vardır ve […]

Birkaç cins dışında tüm memeliler doğum yaptıktan sonra plasentalarını harcarlar. Bazı uzmanlar bunun, bebek sahibi olduktan sonra plasenta harcamanın sağlayabileceği yiyeceksel verimlerden kaynaklandığını düşünmektedir. İnsanlarda plasenta tüketimine dair not kalitesindeki delillerin çoğunluğu pozitif olmakla beraber bu mevzuya olan bakış açısı, yasalar, örf, adetlere göre farklılık göstermektedir. Bir bireyin plasentasını harcamasının birkaç değişik yolu vardır ve plasentanın kapsüllenmesi tüketimi için en popüler usuldür. Bu yazıda plasenta kapsüllemenin ne olduğu ve kullanımının tehlikesiz olup olmadığı üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Plasenta Kapsülleme Nedir?

Plasentayı harcama ananeyi yüzyıllardır Çin tıbbında uygulanan, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise son on yıldır popülerlik kazanan bir ananedir. Plasenta geçici bir uzuvdur gebelik sırasında beden tarafından oluşturulur. Plasenta, büyümekte olan bir bebeğe gıda ve oksijen sağlar ve B6, B12 ve demir gibi vitamin ve minerallerle doludur. Plasenta ayrıca progesteron ve östrojen açısından zengin bir hormondur.
Plasenta Kapsülleme Nedir?Plasenta kapsülleme, plasentayı hap haline getirildikten sonra yutma uygulamasıdır. Bu uygulamada plasentaları evvel zencefil ve mür ile buğuda buğulaştırarak, onları besin sınıfı bir kurutucuda dehidre ederek, plasentayı bir toz haline getirir ve tozu yutulmak üzere bir hap halinde kapsülleyerek içine alır. Plasentalarını kapsüllemeyi seçenler için, kapsülleme süreci tipik olarak doğumdan hemen sonra reelleşir ve doğum sonrası ebeveyn plasentalarını birkaç gün içinde harcamaya başlar.
Plasenta kapsülleme süreci tipik olarak doğumdan sonraki 24 saat içinde başlatılır. Plasenta bir chux pedine veya başka bir gözetmeli yüzeye yerleştirilir ve akdikeni isterse plasentadan kapsülleme yapılır. Bu uygulamada göbek kordonu plasentadan amniyotik keseyle beraber çıkarılır. Daha sonra plasenta su altına alınır ve kibarca arınılır. Daha sonra plasenta set üstü ocak üzerinde bir buğulayıcıya yerleştirilir. Plasenta takribî 20 dakika zencefil ile buğuda pişirilir, ısınan bir nebat olduğu için ve mikrobik olduğu için zencefil seçilir. Plasenta buğuda pişirmeyi tamamladığında, buğulu pişiriciden çıkarılır ve dilimler halinde kesilir. Plasenta dilimleri daha sonra besin sınıfı bir kurutucuya yerleştirilir. Akdikeni isterse, göbek kordonu anısını yapmak için göbek kordonu kurutucuya da yerleştirilebilir. Plasenta kurutulduktan sonra, bir mutfak robotuna yerleştirilir ve bir toz haline getirilir. Toz daha sonra kapsüller halinde işlenir. Kapsüller bir sırça şişede saklanır ve harcanıncaya kadar buzdolabında bekletilir.
Özet olarak plasenta kapsüllenmesi, tüm bir plasentanın doğum sonrası alınabilecek haplara dönüştürüldüğü bir operasyondur. Plasenta yemenin birkaç değişik yolundan biridir, ancak en popüler olanıdır. Gerçeğinde, plasentalarını yiyen annelerin yüzde 70 ila 80’i kapsüllemeyi seçim etmektedirler.

Plasenta Kapsüllenmesi Tehlikesiz midir?

İlk başta plasenta kapsüllemesinin hakikat bir dezavantajı var gibi görünmeyebilir. Ancak plasenta hapları almak, kısmen kapsülleme süreci için rastgele bir standart olmadığı için bazı ehemmiyetli sıhhat tehlikeleri oluşturmaktadır. Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezlerine göre, yanlış kapsüllenmiş plasentalar bireyi ve bebeğini hasta etme potansiyeline sahip riskli bakterileri barındırmaktadır. Misalin bebek emziriliyorsa, annenin tuttuğu bir enfeksiyon bebeğe bulaşabilmektedir. Plasenta tüketimi, gebelik sırasında, haplar tehlikesiz bir biçimde hazırlansa dahi, plasentada biriken ağır metaller gibi etrafsal zehirli maddelere de maruz kalmaktadır.

Plasenta Kapsülleme Artıları

Plasenta kapsüllemesine ait çok az delile dayalı bilgi olsa da, not raporları, bir hayli bereketi olduğunu göstermektedir. Plasenta kapsüllemenin mümkün verimleri şunları kapsar: doğum sonrası duygu gidişat bozukluklarında eksilme, oksitosin imalinde çoğalış, stres hormonlarında eksilme, doğumdan sonra kanamayı takiben demir seviyelerinde iyileşme ve çoğalan süt tedariki biçimindedir. Minik bir çalışmada elde edilen bilgiler, hazırlık sürecini takiben hormonların plasentalarda bulunduğunu göstermiştir. Tahlilciler, hem progesteron hem de östradiol seviyelerinin, harcandığında fizyolojik tesirlere neden olabilecek kadar yüksek seviyelerde bulunduğunu bulmuşlardır. Amerikan Gebelik Derneği’ne göre, plasenta kapsüllemesinin oksitosin seviyelerini yardım ederek duygu gidişat dengelemesine dayanakçı olduğu gösterilmiştir.
Plasenta vitaminler ve B6 vitamini, B12 vitamini ve demir gibi minerallerle yüklüdür. Ayrıca doğum yaptıktan sonra östrojen ve progesteron gibi faize hormonları açısından da zengindir. Teorik olarak, bütün veya hap biçiminde plasentayı harcamak anne için gerçekten iyi gibi görünmektedir. Uygulamanın sponsorları, plasenta haplarının kansızlığı önlemeye, süt lüzumunu artırmaya, hormonları dengelemeye ve hatta doğum sonrası bunalım geçirme tehlikesini eksiltmeye dayanakçı olabileceğini söylemektedirler. Gerçekten de, plasentalarını yiyen bayanların minik bir araştırması, yüzde 40’ının ruh halinde iyileşme, yüzde 26’sının daha fazla enerji ve daha az bitkinlik bildirdiğini, yüzde 15’inin emzirmenin daha iyi olduğunu ve yüzde 7’sinin daha az vajinal kanama ve akıntı olduğunu bildirmişlerdir.
Mesele şu ki, bu iddiaları destekleyecek çok fazla bilim delil vardır. Araştırmanın gözden geçirilmesi, plasenta tüketiminin bereketleri üzerine yapılan çalışmaların çoğunun niteliksiz olduğu neticesine varmıştır. Bir randomize, çift âmâ, plasebo hakimiyetli çalışma ve bilimsel etraflarda altın standart olarak kabul edilmiştir. Ayrıca Plasenta hapları almanın bir kadının doğum sonrası demir seviyeleri üzerinde hiçbir tesiri olmadığı bulunmuştur. Plasenta kapsüllemesinin postpartum bunalımı önleyebileceği veya rehabilitasyon edebileceği fikrini destekleyen delil bulunmamaktadır.

Plasenta Kapsülleme Eksileri

Plasenta kapsüllemesiyle ilişkili rastgele bir tehlike olduğunu öne süren büyük bir randomize çalışma şu anda mevcut değildir. Çok ender vaziyetlerde bazı bayanlar, kapsüllenmiş plasentalarını harcadıktan sonra, kafein harcayanlar gibi kendini gergin sezdiklerini veya anksiyetede çoğalış yaşadıklarını bildirirler. Bazı raporlar, bayanların plasentalarını yedikten sonra süt talebindeki çoğalıştan ziyade, süt tedarikinde bir düşüş yaşamalarının olası olduğunu öne devam ettirler. Her fert, plasenta kapsüllemesinin kendileri için doğru olup olmadığına karar vermek için potansiyel tehlikeleri değerlendirmelidir. Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi CDC şu anda plasenta kapsüllenmesine karşı ihtarda bulunmaktadır, ancak bu nasihati desteklemek için belgelenmiş hudutlu tehlikeler vardır.

Tehlikeler veya Potansiyel Dezavantajları

Plasenta kapsüllenmesi, öğrenilmesi gereken bazı ciddi tehlikelerle beraber gelmektedir. Bu tehlikeler alttaki gibidir:
Enfeksiyonlar: Plasentalar basitçe kontamine edilebilen çiğ, kan dolu uzuvlardır. Sterilize değildirler ve plasenta kapsüllenmesi hasarlı patojenleri öldürmemektedir. Bu, bir kadının intrauterin enfeksiyonu varsa, plasenta haplarını harcadığında kendini bakteri veya virüse maruz vazgeçebileceği anlamına gelmektedir. Ve şayet emziriyorsa, bu enfeksiyon bebeğine bulaşabilmektedir. Gerçeğinde, yakın tarihli bir CDC raporu, anne ve bebeğinin plasenta haplarındaki B grubu strep’deri GBS hasta oldukları bir hadiseyi vurgulamıştır. Plasenta kapsülleme harekâtı sırasında kontamine olursa, misalin muntazam bir biçimde soğutulmamışsa, enfeksiyon tehlikeyi de olmaktadır.
Ağır metallere maruz kalmak: Mermi, arsenik ve cıva gibi ağır metaller gebelik sırasında plasentada birikmektedir ve plasenta haplarında görülmektedirler. Hapları harcamak bu metallerin düşük dozlarına maruz vazgeçebilmektedir, bu da hapları uzun vakit alındığında potansiyel olarak hasarlı olmaktadır.
Süt talebinde eksilme: Bazıları plasenta kapsüllerini kullananların, plasenta haplarının süt tedarikini artırabileceğini söylemektedirler. Ancak bunu destekleyecek hiçbir araştırma yoktur. Zira plasenta, süt üreten hormon prolaktin yapımını yasaklayan hamilelik hormonu progesteronunu kapsamaktadır.
Kan pıhtıları: Bayanlar doğumdan sonraki ilk haftalarda hasarlı kan pıhtıları geliştirme bahtı daha yüksektir. Plasenta hapları bu tehlikeyi çoğaldırmaktadır, zira plasenta kandaki pıhtılaşma etmenlerinin seviyelerini artıran östrojen hormonu kapsamaktadır.
Plasenta Kapsüllenmesi Plasenta Yemekle Aynı Şey midir?
Plasenta kapsüllenmesi plasentayı yemenin bir yoludur. Ayrıca ham, pişmiş, kavrulmuş, susuz ve hatta bir tentür haline getirilebilmektedir. Günümüzde, plasentayı yemek için bir usulün ötekilerinden daha verimli olduğuna dair bir delil yoktur.

Plasenta Kapsüllemesi Nasıl Yapılır?

Plasenta kapsülleme harekâtında, plasenta buğulanmakta, kurutulmakta, bir toz haline getirilmekte ve vitamin ebatlı kapsüllere kapatılmaktadır. Bazı anneler çevrimiçi yönergeleri bulmayı ve DIY kendin yap uygulamaları ile plasenta konutta kendileri harcayacak hale getirmeyi seçebilmektedirler.

Plasenta Kapsüllemesinin Maliyeti

Plasenta Kapsülleme Nedir?Plasenta kapsüllemesinde maliyetler büyük değişiklikler gösterir. Bir firma veya doula plasentalarınızı kapsüllemek için 125 $ ile 425 $ arasında rastgele bir yerde ödeme isteyebilir. Birey konutta kendisi yapmayı düşünüyorsa, yalnızca bazı esas teçhizatların maliyetini karşılamanız gerekir kurutucu, lastik eldiven, kapsül, kapsül aygıtı ve hapları gizlemek için bir kavanoz gibi.
Plasenta Kapsülleme Üzerine Bilinmesi Gerekenler
CDC, plasenta kapsüllenmesinden sakınılması gerektiğini bildirmektedir. Plasenta hapları harcamanın anne ve bebeği için ciddi sıhhat tehlikeleri oluşturma potansiyeli vardır. Ayrıca, bilim hiçbir ölçülebilir fayda olmadığını göstermektedir. Plasentasını kapsüllemeyi düşünenlerin evvel tehlikeleri ve verimleri hekiminizle tartmak ehemmiyetlidir. Ve bir sağlık kurumunda doğum yapılıyorsa plasentanın konuta götürülmesine veya işlenmesine izin verip vermeyeceğinden emin olmak gerekir. Plasenta kapsüllenmesi son yarıyıllarda popüler olabilir, ancak güya verimleri desteklemek için iyi bir delil yoktur ve plasenta hapları harcamak anne ve bebeği için hakikat tehlikeler oluşturabilir.
Plasenta, rahimdeki fetusu çevreleyen ve anne ile gıda, kan ve atık başkalaşımına izin veren uzuvdur. Çocuğun doğumundan sonra uterustan atılır. Genellikle plasental kapsülleme olarak yapılan plasentayı harcama ananeyi, en çok Çin tıbbında uygulanan asırlardır. On senelerdir Amerika Birleşik Devletleri’nde çekişmeye başlayan münakaşalı bir ananedir. Plasental kapsülleme üzerine yapılan az rakamda bilimsel çalışma, bu uygulamanın tesirlerini kesin olarak desteklememiş ve plasentayı yutmanın verimlerini tamamen ortadan kaldırmamıştır. Bununla beraber, hamile anneler tarafından plasental kapsülleme ile alakalı sahip olduğumuz bilgilerin çoğunun neredeyse tamamen sınayan bayanların notlarından geldiğine dikkat edilmelidir.
Plasental kapsülleme ananesini desteklemek ya da buna karşı çıkmak için çok az araştırma mevcuttur. Plasenta doğru bir biçimde saklanır ve yalnızca anne tarafından yutulursa, ananelerin bir dizi önerilen bereketi ve hudutlu tehlikeler vardır. Plasenta kapsüllemesinin birey kendisi için uygun olduğunu düşünüyorsa, bunun için uygun prosedür hakkında daha fazla bilgi almak için sıhhat uzmanınıza müracaat etmesi gerekir. Ve ülkedeki kanunların, örf ve adetlerin plasenta tüketimi ile alakalı ne söylediğini dinlemek ve öğrenmek ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri