Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Prolaktinoma Nedir? Bulguları ve Rehabilitasyon Usulleri

  • 25 Mart 2022
  • Prolaktinoma Nedir? Bulguları ve Rehabilitasyon Usulleri için yorumlar kapalı
  • 132 kez görüntülendi.

Prolaktinoma, hipofiz bezinin kanserli olmayan bir urudur. Bu ur, hipofiz bezinin prolaktin ismi verilen çok fazla hormon salmasına neden olur. Prolaktinomanın ana tesiri, muhakkak seks hormonlarının seviyelerinin eksilmesidir; Kadınlarda östrojen ve erkeklerde testosteron.Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Prolaktinomalar yaşamı tehdit etmese de görme eforluğu, kısırlık ve öbür meselelere neden olabilirler. Prolaktinoma, hipofiz bezinizi etkileyebilecek en yaygın hormon üreten ur cinsidir.
Hekimler genellikle prolaktini sıradan seviyesine döndürmek için prolaktinomaları ilaçlarla rehabilitasyon edebilir. Hipofiz urunu çıkarmak için cerrahi müdahale de bir alternatiftir.

Prolaktinoma Bulguları Nelerdir?

Bir prolaktinoma, gözle görülür rastgele bir bulgu veya semptoma neden olmayabilir. Bununla beraber, hiperprolaktinemi veya büyük bir urdan etraftaki dokuya baskı, bulgu veya semptomlara neden olabilir. Prolaktin hormonunun yüksek seviyesi faize sistemini bozabileceğinden başka bir deyişle hipogonadizme neden olabilir, prolaktinomaların bazı bulgu ve semptomları kadın veya erkeklerde değişik olabilir.
Kadınlarda prolaktinomalar alttakilere neden olabilir:
• Kumpassız veya kesintili adet görme
• Hamile olmadığınızda veya emzirmediğinizde memeden sütlü akıntı
• Vajinal kuruluk sebebiyle ilişki sırasında ağrı
• Bedende ve yüzde sivilce görünümü ve artan tüylenme
Erkeklerde prolaktinomalar alttakilere neden olabilir:
• Erektil disfonksiyon
• Bedende ve yüzde tüylenmenin eksilmesi
• Göğüste sihrime, ender
Her iki cinsiyette de prolaktinomalar alttakilere neden olabilir:
• Düşük kemik yoğunluğu
• Ur tazyikinin bir neticeyi olarak hipofiz bezi tarafından öbür hormonların salgılanmasının eksilmesi
• Cinsel etkinlik için istek kaybı
• Baş ağrısı
• Görme bozuklukları
• Kısırlık
Kadınlar genellikle, muhtemelen kumpassız veya adet görmeme sebebiyle urlar daha ufak olduğunda, erkeklerden daha erken bulgu ve semptomları fark eder. Erkeklerde, genellikle kadınlardan daha geç fark ederler, bu noktada urlar daha büyüktür ve baş ağrıdene veya görme meselelerine neden olma ihtimali daha yüksektir.

Prolaktinoma Sebepleri Nelerdir?

Prolaktinoma, hipofiz bezinden kaynaklanan bir ur cinsidir. Bu urların sebebi öğrenilmemektedir.
Hipofiz bezi, beynin tabanında bulunan ufak, fasulye biçiminde bir bezdir. Hipofiz bezinin ebadı ufak olmasına karşın, bedeninizin neredeyse her kısmını tesirler. Salgıladıkları hormonlar sihrime, metabolizma, kan tazyiki ve faize gibi ehemmiyetli işlevleri tertip etmeye dayanakçı olur.
Fazla prolaktin yapımının öbür mümkün sebepleri arasında ilaçlar, öbür hipofiz urları, hipotiroidizm, kalıcı göğüs tahrişi, gebelik ve emzirme yer alır.

Prolaktinoma Tehlike Etmenleri Nelerdir?

Prolaktinomalar kadınları erkeklerden daha fazla tesirler. Seyrek, çocuklarda bu bozukluk vardır.

Prolaktinoma Karmaşıklıkları Nelerdir?Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Prolaktinoma karmaşıklıkları şunları kapsayabilir:
• Kemiklerin incelmesi osteoporoz: Fazla prolaktin imali, östrojen ve testosteron hormonlarının yapımının eksilmesine neden olarak kemik yoğunluğunun eksilmesine ve osteoporoz tehlikesinin çoğalmasına neden olabilir.
• Gebelik karmaşıklıkları: Sıradan bir gebelik sırasında östrojen yapım sürati çoğalır. Hamileyseniz ve büyük bir prolaktinoma sahipseniz, yüksek östrojen seviyeleri, baş ağrısı ve görme farklılıkları gibi ilişkili bulgu ve semptomlarla beraber urun gelişmesine neden olabilir.
• Görme kaybı: Rehabilitasyon edilmezse, bir prolaktinoma, optik asaba baskı uygulayacak kadar gelişebilir. Bu, görüş kaybına neden olabilir.
• Öbür hipofiz hormonlarının seviyelerinde eksilme: Büyük bir prolaktinoma, sıradan hipofiz bezine baskı yaparak, tiroid hormonları ve kortizol strese tepki hormonu dahil olmak üzere hipofiz bezi tarafından hakimiyet edilen öbür hormonların düşük seviyelerine neden olur.
Prolaktinoma’nız varsa ve hamile kalmak istiyorsanız veya zati hamileyseniz hekiminizle konuşun. Rehabilitasyon ve takipte bazı ayarlamalar yapılması gerekebilir.

Prolaktinoma Nasıl Teşhis Edilir?

Prolaktinoma bulgu ve semptomlarınız varsa, hekiminiz şunları önerebilir:
• Kan testleri: Kan testleri fazla prolaktin yapımını ve hipofiz bezi tarafından hakimiyet edilen öbür hormonların sıradan seviyelerde olup olmadığını tespit edebilir. Doğurganlık çağındaki kadınlara gebelik testi yapılır.
• Beyin görüntülemesi: Hekiminiz, beyninizin MRI taramasından alınan bir görüntü aracılığıyla bir hipofiz urunu tespit edebilir.
• Görme testleri: Bunlar, bir hipofiz urunun görme bozukluğuna sahip olup olmadığını tanımlayabilir.
• Ek olarak, hekiminiz sizi endokrin bozukluklarının rehabilitasyonunda uzmanlaşmış bir hekime endokrinolog daha kapsamlı testler için sevk edebilir.

Prolaktinoma Rehabilitasyon Usulleri

Prolaktinoma için rehabilitasyon niyetleri şunları kapsar:
• Prolaktin yapımını sıradan seviyelere geri getirilmesi
• Hipofiz bezinin sıradan işlevine dönmesi
• Hipofiz urunun ebadını küçültmek
• Baş ağrısı veya görme meseleleri gibi ur tazyikinin rastgele bir bulgu veya semptomunun ortadan kaldırılması
• Yaşam niteliğini iyileştirmek
Prolaktinoma rehabilitasyonu iki ana rehabilitasyondan oluşur: ilaçlar ve cerrahi rehabilitasyon
İlaç rehabilitasyonu
Oral ilaçlar genellikle prolaktin yapımını eksiltmek ve semptomları gevşetmek için çalışır. İlaçlar ayrıca uru küçültebilir. Ancak ilaçla uzun süreli rehabilitasyon genellikle lüzumludur.
Hekimler, prolaktinomaları rehabilitasyon etmek için dopamin agonistleri olarak öğrenilen ilaçları kullanırlar. Bu ilaçlar, bayağıda prolaktin yapımını hakimiyet eden beyin kimyeviyi olan dopaminin tesirlerini taklit eder. Genellikle yalnızca reçeteyle satılan ilaçlar arasında bromokriptin ve kabergolin bulunur. Bu ilaçlar ayrıca prolaktin yapımını eksiltir ve prolaktinoma hastalarının çoğunda uru küçültebilir.
Yaygın yan tesirler
Bulantı, kusma, burun tıkanıklığı, baş ağrısı ve üşengeçlik bu ilaçların sık görülen yan tesirleridir. Bununla beraber, hekiminiz ilacı çok düşük dozda reçete etmeye başlar ve dozu kademeli olarak artırırsa, bu yan tesirler en aza indirilebilir.
Kabergolin kullanımına bağlı olarak seyrek kalp kapakçığı zararı hadiseleri olmuştur, ancak bu genellikle Parkinson hastalığı için çok daha yüksek dozlar alan şahıslarda alana gelmiştir. Bazı insanlar, bu ilaçları alırken zorlayıcı tutumlardan da şikayet edebilirler.
İlaç, uru ehemmiyetli miktarda eksilttiyse ve prolaktin seviyesi iki sene süresince sıradan kaldıysa, hekiminizin kılavuzluğunda ilacın dozunu kademeli olarak eksiltebilirsiniz. Bununla beraber, hastalığın nüksleri yaygındır. Hekiminizin onayı olmadan bu ilacı almayı vazgeçmeyiniz.
Gebelik sırasında ilaç almak
Bromokriptin, doğurganlıklarını daha önceki haline getirmek isteyen kadınların rehabilitasyonunda daha yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Bununla beraber, hamile kaldığınızda, hekiminizin bu ilacı almayı vazgeçmenizi nasihat etmesi olasıdır.
Her iki ilaç da erken hamilelikte tehlikesiz kabul edilse de, hamilelik süresince güvenlikleri öğrenilmemektedir. Ancak büyük bir prolaktinoma sahipseniz veya baş ağrısı veya görme farklılıkları gibi bulgu ve semptomlarınız varsa, hekiminiz prolaktinomadan kaynaklanan karmaşıklıkları önlemek için ilaca yine başlamanızı önerebilir.Prolaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Prolaktinoma rehabilitasyonu görüyorsanız ve bir aile kurmak istiyorsanız, hamile kalmadan evvel alternatifleriniz hakkında hekiminizle görüşmeniz en iyisidir.

Cerrahi Rehabilitasyon

İlaç rehabilitasyonu prolaktinomunuz için işe haylazsa veya ilacı tolere edemiyorsanız, uru çıkarmak için operasyon genellikle bir alternatif olabilir. Görmeyi hakimiyet eden asaplar üzerindeki baskıyı eksiltmek için operasyon gerekebilir.
Lüzumlu operasyonun cinsi büyük miktarda urun ebadına ve ne kadar dağıldığına bağlıdır:
• Kama ile cerrahi eksizyon: Ameliyata gereksinimi olan çoğu birey, urun burun boşluğundan çıkarıldığı bu prosedürü uygular. Bu operasyona transsfenoidal eksizyon denir. Operasyon sırasında beynin başka hiçbir bölgesine değilmediği için karmaşıklık oranı düşüktür ve bu operasyonda gözle görülür bir iz kalmaz.
• Beyin operasyonu: Ur büyükse veya yakındaki beyin dokusuna dağılmışsa, kraniyotomi olarak da öğrenilen bu operasyona lüzumunuz olabilir. Cerrah, uru kafatasının tepesinden çıkarır.
Operasyonun neticeyi, urun ebadına ve konumuna, operasyondan evvel bedeninizdeki prolaktin seviyelerine ve ayrıca cerrahın yeteneğine bağlıdır. Prolaktin seviyesi ne kadar yüksek olursa, operasyondan sonra prolaktin yapımının basmakalıpa dönme bahtı o kadar az olur.
Ufak hipofiz urları olan çoğu insanda cerrahi rehabilitasyon prolaktin seviyesini düzenler. Bununla beraber, çok rakamda hipofiz uru operasyondan sonraki beş sene içinde geri döner. Yalnızca kısmen çıkarılabilen daha büyük urları olan bireyler için, ilaç rehabilitasyonu genellikle operasyondan sonra sıradan prolaktin seviyelerine yol açar.

Işınım Rehabilitasyonu

Rehabilitasyona cevap vermeyen ve operasyon olmaya aday olmayan bireyler için ışınım rehabilitasyonu bir alternatif olabilir.

Hekim Buluşmanız İçin Hazırlık

Muhtemelen aile hekiminizi görerek başlayacaksınız. Daha sonra bezleri ve hormonları etkileyen bozukluklarda uzmanlaşmış bir hekime endokrinolog sevk edilebilirsiniz.
İşte buluşmanıza hazırlanmanıza dayanakçı olacak bazı bilgiler;
Ne yapabilirsiniz?
• Buluşma alma nedeninizle ilgisiz gibi görünenler de dahil olmak üzere bulgularınızı yazın.
• Kadınlar için adet geçmişinizi, adetinizin başlama yaşını, adet gecikmenizi, takribî tarihleri ve kullanılan doğum hakimiyet usulünün cinsini anekdot edin.
• Büyük stresler veya son yaşam farklılıkları dahil olmak üzere ehemmiyetli şahsi bilgileri yazın.
• Aldığınız tüm ilaçların, vitaminlerin ve dayanakların bir listesini yapın.
Hekiminize sorabileceğiniz sualler
Bir sual listesi hazırlamak, hekiminizle geçirdiğiniz zamandan en iyi biçimde faydalanmanıza dayanakçı olabilir. Prolaktinoma için sorulacak bazı ehemmiyetli sualler şunları kapsar:
• Bu semptomların en mümkün sebebi nedir?
• Öbür mümkün nedenler nelerdir?
• Hangi hakimiyetleri yapmam gerekiyor? Bu tetkikler özel hazırlıklar gerektiriyor mu?
• Hangi rehabilitasyonlar mevcuttur ve hangilerini önerirsiniz?
• Rehabilitasyon neticesinde ne gibi yan tesirler bekleyebilirim?
• Operasyon olsaydım, prolaktinomam tekerrürler mıydı?
• Başka tıbbi gidişatlarım var. Bu gidişatları beraber en iyi nasıl idareyebilirim?
• Çocuk sahibi olabilecek miyim?
• Bana reçete ettiğiniz ilaçla aynı cinste seçenek bir ilaç var mı?
• Alabileceğim kitapçıklar veya öbür basılı materyaller var mı? Bana hangi web sitelerini önerirsiniz?
Daha fazla sual sormaktan çekinmeyin.
Hekiminizin size sorabileceği suallerProlaktinoma Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri
Hekiminiz muhtemelen size alttakiler dahil bir dizi sual soracaktır:
• Bulgularınız ne zaman başladı?
• Bulgularınız kalıcı mı yoksa ara gizeme mi?
• Bulgularınızı iyileştiren bir şey var mı?
• Varsa, bulgularınızı daha da makûslaştıran nedir?
• Sizde veya bir aile azanızda hiç yüksek kalsiyum seviyeleri, böbrek taşı veya endokrin urları oldu mu?

Yazar: Ömer ULAŞ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri