Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Renkler de Konuşur! Renklerin Anlamları

  • 13 Nisan 2021
  • Renkler de Konuşur! Renklerin Anlamları için yorumlar kapalı
  • 487 kez görüntülendi.

Renkler tabiatta her zaman bulunan ve psikolojimiz üzerinde tesirli olan etmenlerdir. Renkler dikkat toplamak, şahısları durgunlaştırmak, etkilemek, hiddetlendirmek, sıkmak gibi değişik tesirlerde bulunmaktadır. İş görüşmesinde genelde kırmızı giyilmesinin seçim edilmesinin nedeni kırmızının insanlar üzerinde tesirli olduğunun öğrenilmesinden kaynaklanmaktadır. Yeşilin ise huzur verici ve hafifletici bir renk olduğu söylenmektedir. Artık her renkte inşa edildiği görülmekle birlikte, […]

Renkler tabiatta her zaman bulunan ve psikolojimiz üzerinde tesirli olan etmenlerdir. Renkler dikkat toplamak, şahısları durgunlaştırmak, etkilemek, hiddetlendirmek, sıkmak gibi değişik tesirlerde bulunmaktadır. İş görüşmesinde genelde kırmızı giyilmesinin seçim edilmesinin nedeni kırmızının insanlar üzerinde tesirli olduğunun öğrenilmesinden kaynaklanmaktadır. Yeşilin ise huzur verici ve hafifletici bir renk olduğu söylenmektedir. Artık her renkte inşa edildiği görülmekle birlikte, camilerde bu rengin ağırlıkta olduğunu görmemizin nedeni genellikle budur. Kahverenginin ise çoğu kafe ya da lokantada seçim edildiğini görürüz. Bunun sebebi ise insanların bulundukları mekânı acele terk etmesi ve yeni gelen şahıslar için masayı boşaltmasını istenmesidir. Bu tip renk dekorasyonları bireylere doğrudan söylenemeyecek şeylerin hissi anlamda belirtilmesi emeliyle kullanılmaktadır.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıSiyahın ve lacivertin ciddiyeti temsil ettiği, beyazın masumluğu ve pakliği, pembenin daha pasif bir ruh halini yansıttığı, morun ise hem esin verici hem de uysallaştırıcı bir özelliği bulunduğu, mavinin de dinginlik veren bir renk olduğu ifade edilmektedir. Gerek insanlar gerek mimari yapılar olsun üzerinde hoş bir renk gördüğümüz her şey, alakamızı sürüklemektedir. Bir şahıs beyaz renk giydiğinde çok soluk ya da silik görünebilmekle beraber seçim edeceği değişik renklerle çok değişik bir izlenim vazgeçebilmektedir. Mesela kırmızı, koyu pembe ya da koyu yeşil giymiş sarışın ya da kumral bir şahıs, giyimi de pak ve muntazam olduğu sürece topluluk içinde hemen fark edilebilmektedir. Renklerin şahıs üzerindeki tesirleri onların deri rengi, boyu, kilosu, saç rengi gibi etmenlere göre farklılık göstermektedir. Renklerin şahıs görünümü üzerinde değişik tesirleri bulunduğu gibi bir de karşısındaki şahsı değişik biçimlerde etkilemek için farklı renkler seçim edilmektedir. Renklerin psikoloji üzerindeki tesirini öğrenen konuşmacılar, hocalar ya da muhtelif biçimlerde kitlelere hitap eden şahıslar bu renkleri etkin olarak kullanmaktadır. Öncelikle bu renklerin anlamları hakkında bilgi vermek sonra da bu misalleri arttırmak muhtemeldir.

Hangi Renk Hangi Anlamı Barındırıyor?

Kırmızı: Herkes için bir hayli anlam ifade etmekle beraber kırmızı renk çoğunlukla heyecan, şehvet, hareketlilik anlamlarının çağrıştıran, acıktırıcı bir özelliği olduğu vurgulandığı için pek çok yemek işletmesinin logosunda kullandığı bir renktir. Dikkat ederseniz, alışveriş merkezlerinde yemek katları yan yana kırmızı tabelalarla doludur. Dikkat çekici özelliği ve insanlar üzerinde vazgeçtiği tesir sebebiyle alışveriş şirketleri kampanya yarıyıllarında da iç tasarımlarında kırmızıya ağırlık vermektedir. Bunların dışında aşkın rengi olarak deyim edilen kırmızı aynı zamanda eforun, hareketin, şehvetin rengidir. Samimiyeti çağrıştıran bir anlamı da bulanan kırmızı, insanları acele tesir altına alan ve süratli karar vermelerini sağlayan bir renk olarak vurgulanmaktadır. Kırmızı elbiseler insanlar üzerinde coşkun, hür bir hava yaratabildiği gibi mobilya dükkânları, konut eşyası satan dükkânlar dekorasyonlarında kırmızıyı ön tasarıya çıkarırlarsa bu eşyaların daha çok göze çarpacağı vurgulanan başka bir noktadır. Duygusal yoğunluğu çoğaldırdığı ifade edilen kırmızının otokontrolünü sağlamakta eforluk sürükleyen şahıslarca kullanılmaması nasihat edilmektedir. Bunlara ilaveten bireylere mutluluk verici bir tesir yaptığı ve başlanılan bir işi bitirme istikametinde isteklendirme sağlayan bir renk olduğu kırmızının özellikleri arasında sayılmaktadır. Kırmızının insanlar üzerinde kışkırtıcı bir özelliği bulunduğu belirtilirken bu rengin tesirinin öbür hiçbir renk için geçerli olmadığı da ayrıca ifade edilmektedir.

Genellikle iş görüşmelerinde kırmızı seçim edilse ve giyilmesi nasihat edilse de kırmızıya uzun süre bakıldığında gerginlik yaratan bir özellik gösterdiği bu sebeple bu cins ciddi görüşmelerde seçim edilmemesi gerektiği de vurgulanan görüşler arasında yer almaktadır.

Düşünce üzerinde ciddi tesirleri olan kırmızının yaraları iyileştirici, enerji verici gibi özellikleri dışında hormonların çoğalışını etkileyici, cinsel eforu çoğaldırıcı tesirleri olduğu söylenmektedir. Kırmızının tonları olan bordo ve gül kırmızısının çocuklar üzerinde sevgi uyandıran ve cümbüşe çağıran bir özelliği olduğu belirtilmektedir. Serinkanlı mekânlarda gerginlik yaratmamak için kırmızı kullanımı seçim edilmemektedir. Konutlarda, oturma odalarında kırmızı kullanımı, fertlerin yaratıcı ve üretici aklı üzerinde pozitif tesirler oluşturmakta, onları üretmeye teşvik etmektedir. Şahıslar üzerinde yoğun bir tesiri olduğu vurgulanan bu rengin, asabiliğe ve saldırganlığa yol açabileceği belirtilmektedir. Mutfak, çocuk odaları, dans stüdyoları gibi dinamizmin yüksek olduğu yerlerde daha çok seçim edildiği vurgulanmaktadır.

Bir sürü alanda yoğun tesiri olan kırmızının sıhhat üzerinde de tesiri bulunmaktadır. Kan dolaşımını çoğaldırıcı, kan hücrelerinin yaradılışını destekleyici katkısı olduğu öğrenilmektedir. Bu güzergahıyla kansızlık hastalarına iyi gelici özellik göstermektedir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların yanı gizeme felçlilerin rehabilitasyonuna pozitif katkı yaptığı kırmızının sıhhat alanında öğrenilen özellikleri arasındadır. Melankoli ve yeisin ortadan kalkmasına dayanakçıdır.

Kırmızıyı hoşlanan bireylerin etkin ve idareyici olmayı beğendiği, muvaffak olmanın ve gayret faktörün bu bireylerin hayatında ehemmiyetli bir yer yakaladığı da vurgulanmaktadır. Enerji ve eforu çağrıştırdığı kadar istek ve riski de çağrıştırdığı ifade edilmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıSiyah: Einstein‘ın isteklendirme kaynağı olduğu vurgulanan siyahın eforu ve isteği temsil ettiği, duygusallık, üzüntü gibi vaziyetlere yol açtığı söylenirken fonda kullanıldığında ise kötümserliği çoğaldırdığı vurgulanmaktadır. Bizim cemiyetimizde ve Batı topluluklarında kederi çağrıştıran bir havası olan siyahın Japonya‘da mutluluğu temsil ettiği öğrenilmektedir. Her ne kadar negatif ve kötümser bir ruh haline yollama yapsa da siyah romantik bir gece rengini de çağrıştırmaktadır. Bireylerin odaklanmasında en tesirli renk olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle yatarken odanın tamamen karanlık olması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmakta böylece beynin gece bütün anlamıyla dinlenerek daha zinde bir halde uyanmasının sağlanabileceği söylenmektedir. Aynı zamanda hırsı temsil eden siyah, iş görüşmelerinde seçim edilmesi halinde şahsın işi almak için oldukça hırslı ve istekli olduğu vurgusunu yaptığı ifade edilmektedir. Eforun ve hırsın sembolü olduğu için makam otomobillerinin hep siyah renkte olduğu belirtilen görüşler arasında yer almaktadır.

Siyahın pozitif duygular uyandırdığı kadar negatif duygular uyandırdığı da vurgulanan görüşler arasında bulunmaktadır. Kabahatin ve makûsluğun temsili olarak da düşünülen bu rengin öbür taraftan vefa, elindeki ile kanaat etmeyi bilirlik, dayanıklılık, bilgelik gibi anlamlar barındırdığı ayrıca daha eforlu görünmek için kullanıldığı belirtilmektedir. Bir Hayli şahıs daha cılız görünmek için de siyah rengi seçim etmektedir. Azimli, istediğini öğrenen, sebatkâr bireylerin rengi olan siyahın iş yaşamında galibiyetli olmayı hoşlanan şahıslarca seçim edildiği, ancak bu vaziyetlerini dengeleyemeyen bireylerin fazla hırsının kurbanı olabildiği rengin vurgulanan özellikleri arasındadır. Siyah seçim eden bireylerin, psikolojik açıdan daha fazla meseleyi olduğu tespit edildiği belirtilirken çocuklarda inatçılık ve kötümserlik gibi vaziyetleri çoğaldırdığı öğrenilmektedir. Hatta bunalıma kadar giden tesirler yapabildiği de uzmanların görüşleri arasında yerini almaktadır. Asaleti ve iftiharı temsil ettiği de ayrıca belirtilen ifadeler arasındadır.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıBeyaz: Beyaz, masumluğu, pakliği, içtenliği, saflığı simgeleyen bir renk olarak öğrenilir. Bu nedenle politikacılar tarafından da sıklıkla seçim edilmektedir. Hekimlerin, hemşirelerin, laboratuar çalışanlarının hatta son yarıyılda hocaların da giydiği önlüklerin rengi beyazdır. Serinlik hissi veren ve civarı aydınlatıcı tesir vazgeçen beyaz, yazın daha çok seçim edilen bir renktir. Beyazı seçim eden bireylerin uysal, uzlaşmacı ve yaratıcı düşünebilen şahıslar olduğu söylenmektedir. Ayrıca pakliği ve aydınlığı hoşlanan bireylerin de beyazı seçim ettiği vurgulanmaktadır.

Masumluğu ve pakliği temsil ettiği kadar sulhu ve yeniliği temsil eden bir renk olduğu da beyaz için söylenen özellikler arasında yer almaktadır. Asaletin ve zarafetin rengi olan beyazın soğuk bir civar yaratmak için de kimi zaman seçim edildiği vurgulanmaktadır. Beyaz renk için belirtilen öbür özellikler arasında sağlık kurumu ve ilaç işletmelerinin paklik ve güven duygusu yaratmak için seçim ettiği yer almaktadır. Karar ve süreklilik sağlayıcı bir renk olan beyaz, bürolarda kullanıldığında güven verici bir hava yaratmaktadır. Gözleri dinlendirici tesiri olan, dar mekânları geniş göstermek emeliyle kullanılan, hemen hemen tam mimarların gözde rengi olan beyaz, kullanıldığı tona göre odanın aldığı ışığı dengeleyici bir özellik göstermektedir. Genellikle pozitif duygular uyandıran ve elbiselerde seçim edildiği takdirde pakliğin ve içtenliğin göstergesi olan beyazın, Çinliler için uyandırdığı anlam ağıttır.

Beyaz renk merkezi kumpaslı çalışan bireylerin adaletli, samimi, yardımsever ve müsamahası yüksek şahıslar olduğu belirtilmektedir. Bu renk merkezi kumpaslı olmayan bireylerin ise insanlardan uzaklaştığı, kötümser olduğu kendine acıma gibi eylemler içine girdiği ifade edilen uzman görüşleri arasında yer almaktadır. Beyazın iyi geldiği hastalıklar bağırsak hastalıkları, şeker, akciğer hastalıkları olarak vurgulanmaktadır.

Beyazın insan psikolojisi üzerinde bir hayli tesiri bulunmaktadır, lakin bu rengi hoşlanan bireylerin serbestlikçi ve aykırı bir dünya arayışı içinde oldukları aynı zamanda okuma, düşünme ve açıklama gibi süreçlerde etkin rol aldıkları ifade edilmektedir. Ayrıca belirtilen ehemmiyetli ve enteresan bir nokta, uzman görüşleri arasında bu rengi beğenenlerin herkes ile uyuşabilecek kadar geniş görüşlü bir yapıda olduklarının yer almasıdır. Beyaz ağırlıklı bir konutta gelişen çocukların algılarının daha acele büyüdüğü, öbür çocuklara oranla daha titiz ve kumpaslı bir hayat alışkanlığı edindikleri öğrenilen ve vurgulanan uzman görüşleri arasında yer alan bir öbür ehemmiyetli noktadır. Hayata yeni bir güzergah vermede ve psikolojik olarak derlenmede de beyazın tesiri büyüktür.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıTuruncu: Turuncu, kırmızı gibi iddialı bir renk olmasının yanında ondan daha az dikkat çekici ve daha çok seçim nedeni olan bir renktir. Olgunluğu ve durağanlığı da temsil ettiği belirtilen görüşler arasındadır. Ahlak ve hürmet gibi sözcüklerin karşılık bulduğu turuncu rengi, kırmızı gibi iştah açıcı özelliktedir. Bu nedenle yemek odalarında ve yemek ekiplerinde sık seçim edilmektedir. Sosyal etkileşim bağını güçlendiren özellikte olan turuncunun ortak kullanım alanı olan salonlarda ve oturma odalarında seçim edilmesinin çok uygun olduğu vurgulanmaktadır. Sıcaklık, efor, dayanıklılık ve ateş turuncunun çağrıştırdığı kavramlardır.

Bulunduğu grubu rakamca çok gösterme özelliğine sahip olan turuncu, en çok dikkat toplayan renkler arasında yer almaktadır. Efor ve dayanıklılık kavramları da turuncu ile ilişkilendirilmektedir. Ayrıca ateş ve telaşı simgelemektedir. Turuncunun uzun süreli kullanımının asap sistemini negatif istikamette etkilediği ve bu tesiri kırmak için mavi ve yeşil renklerle birlikte kullanılmasının daha iyi olduğu belirtilmektedir. Negatif özellikleri arasında üstün gelme ve ezici bir eforu temsil etme yer almaktadır. Apaçık bir renk olan turuncunun yatak odası, ofis, çalışma odası gibi yerlerde kullanılmaması gerektiği vurgulanmakta, kullanımının uygun olduğu yerler arasında çocuk odası ve hol de yer almaktadır.

Turuncunun insan sıhhati üzerindeki tesirleri arasında dolaşım, asap, solunum sistemlerini harekete geçirici özelliğinin bulunması yer almaktadır. Diş sıhhati, tırnakların sıhhatli gelişimi ve saçların sıhhatli bir biçimde uzaması için turuncunun zorunlu bir renk olduğu vurgulanmaktadır. Karaciğer için yararlı tesir gösteren turuncunun, romatizma için de pozitif tesir gösterdiği öğrenilmektedir. Stres altında olanlar, acele hiddetlenenler için nasihat edilen bir renk değildir. Turuncuyu hoşlanan bireylerin genellikle acele heyecanlanan, sevinçli, heyecanlı, sosyal şahıslar olduğu belirtilmektedir. Ayrıca bu şahıslar, haklı olduklarını kanıtlama meylindeki bireylerdir. Turuncunun insan üzerindeki bir başka tesiri de bireylerin metabolizmasını süratlendirici, zekâsal faaliyetleri çoğaldırıcı tesir göstermesidir.

Bu rengi yeni doğum yapan annelerin giymesinin süt çoğaldırıcı özellik gösterdiği, adalelerin hareketlerinden kaynaklanan ani ve fazla kasılmaları önlediği belirtilen görüşler arasındadır. Fiziksel açıdan zevk alma duyularını ve sosyalliği harekete geçiren tesiri ile turuncu, raşitizm ve kemik erimesi olmasının önüne geçmektedir. Astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıkların bu rengin tesiri ile rehabilitasyon edilebildiği söylenmektedir. Ayrıca turuncunun iyi geldiği hastalıklar arasında hipertiroid, zekâsal bitkinlik, kireçlenme gibi hastalıkların yer aldığı belirtilmektedir. Bunların dışında iştahsızlığa da turuncu rengin iyi geldiği öğrenilmektedir. Sosyalliği ve iyi mizaçlı davranmayı çoğaldırıcı özellikte olan turuncunun, yaşamı daha mutlu idrak etmeyi sağladığı, insana hayat enerjisi verdiği belirtilen bir renktir.

Çocukların gelişim çağında utangaçlıklarını kırması için turuncu rengin kullanılması gerektiği vurgulanan görüşler arasında yer almaktadır. Sarih turuncu rengin çocuklar üzerinde espri duygusunu geliştirici bir tesiri bulunurken şeftali renginin asıl arkadaşlıklar edinmede verimi olduğu öğrenilmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıMavi: Mavi genel olarak soğukkanlılığın rengi iken geniş mekânlarda kullanıldığında sıkıntılı bir hava oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle sarih mavi ciddiyeti temsil eden bir renk olarak iş yerlerinde sıklıkla seçim edilmektedir. Sarih mavi bulunulan mekânın daha rahat görünmesine tesir etmektedir. Koyu mavi ise daha serin bir hava katmak için kullanılmaktadır. Mavi renk kırmızının aksi bir tesir yaparak iştah kapatıcı özellik göstermektedir. Çocuk odalarında mavi renk kullanımının çocukları uysallaştırıcı bir tesiri olduğu öğrenilmektedir.

Oğullar için oda renginin mavi seçim edilmesinin bu nedenle daha doğru olacağı vurgulanan görüşler arasında yer almaktadır.

Mavinin kan akışını yavaşlattığına inanıldığı için nazar boncuklarının mavi ağırlıklı tasarımlar içerdiği, Batıda intiharları eksiltmek için köprü ayaklarını maviye boyandığı öğrenilmektedir. Antiseptik özellik gösteren mavi, yaraları iyileştirici özelliğe sahiptir. Ayrıca soğuk algınlığı ya da grip gibi vaziyetlerde terlemeyi çoğaldırarak ateşi düşürüp sızıyı eksilttiği vurgulanmaktadır. Bireylere hayata isteği verme özelliği bulunan mavi renk, yanık, katarakt gibi hastalıkların rehabilitasyonunda pozitif katkı yapıcı özellik göstermektedir. Ateşli hastalıkları iyi gelen özelliğinin yanı gizeme mavinin baş sızısını rahatlatıcı, kalp çarpıntısını eksiltici, uykusuzluk giderici gibi tesirleri bulunmaktadır.

Mavinin temsil ettiği kavramlar arasında sezgi eforu ve karışık zekâsal maharetler yer almaktadır. Asapları yatıştırıcı tesiri ile mavinin, derin düşünme ve duygusal temizleme taşıtı olarak kullanılması da muhtemel olmaktadır. Zekâsal eforu gevşeterek içe dönüklüğü iyileştirici tesir gösteren mavi, manik depresif gidişatların düzelmesine pozitif katkı sağlamaktadır.

Çocuklar üzerinde mavinin uysallaştırıcı bir tesiri olduğu öğrenilmekte, duyguları serinkanlılaştırırken vücudu dinlendirdiği vurgulanmaktadır.

Çocukların sağlam sosyal ilişkiler kumasına pozitif katkı yapan mavi, onlar için emin bir civar oluşturulmasına taban hazırlamaktadır.

Çocukların serinkanlı bir ruh hali ve gelişkin bir zeka seviyesi oluşturması, insan ilişkilerinin daha serinkanlı ve fikir alışverişi kapsamında yürütülebilmesi açısından mavi rengin hâkim olduğu bir mekânda gelişmesi açısından pozitif katkılar sağlamaktadır.

Mavi rengin gökleri, denizleri ve geniş ufukları simgelediği öğrenilmektedir. Mektep eğitiminde çocukların daha serinkanlı olması için mavi rengin doğru bir seçim olduğu vurgulanmaktadır. Duvarları mavi olan mekteplerde talebelerin daha az afacanlık yaptığı söylenmektedir. Hudutsuz enerji veren bir renk olma özelliği taşıdığı da mavinin vurgulanan özellikleri arasında yerini almaktadır. Ruhsal açıdan gerginlikleri giderici bir özellik taşıyan mavinin, serinkanlılık veren bu rengi iş ve konut civarlarında seçim edilmesi nasihat edilmektedir. İlk izlenim üzerinde oldukça fazla tesiri bulunan mavinin pozitif düşünceler oluşması istikametinde katkı yaptığı öğrenilmektedir.

Genel anlamda hudutsuzluğun verdiği bir rahatlığı simgeleyen mavi aynı zamanda yalnızlığı, yeisi, bunalımı, bilgeliği simgelemektedir.

Tam bunların dışında vefa da mavini simgelediği kavramlar arasında yer almaktadır. Ayrıca belirtilmesi gereken bir öbür ehemmiyetli nokta iştah kapatıcı tesir yapan mavinin kilo almak isteyen şahıslarca fazla seçim edilmemesi gerektiğidir. Yemek işi ile ilgilenen bireylerin iş yerlerini maviye boyatmaları ise onları hasara uğratacak bir etmendir. Bunun yanı gizeme perhiz yapan bireylerin mavi tabaklarda yemek yemelerinin perhizlerini destekleyici özellik gösterdiği belirtilen uzman görüşleri arasındadır.

Oldukça fazla kavrama ve duyguya birden yollama yapan mavi sulh, şifa, mutluluk, sevgi, hoşluk, mesullük gibi kavramları da ifade etmektedir. Bunun tersti olarak ifade ettiği duygular ise fazla duygusallık, güvensizlik, hayalcilik olarak belirtilmektedir. Stres, baş sızısı ve boğaz sızısını rahatlatıcı özelliği bulanan mavinin, yüksek tansiyon ve ateşli hastalıklarda da pozitif tesirleri bulunmaktadır.

Mavi rengi seçim eden bireylerin, barışçıl ve uzlaşmaya yatkın şahıslar olduğu belirtilirken mavinin, kendine güvenen, inançlı bireylerin de seçim ettiği bir renk olduğu öğrenilmektedir. Mavi rengi hoşlanan bireylerin emin bir hava vermesi nedeni ile etrafındaki insanlarla ilişkileri her zaman pozitif istikamette olmaktadır. Çocukların minikken tutulduğu bir hayli hastalığın rehabilitasyonunda da pozitif katkıları bulunan mavi, miyop katarakt gibi göz hastalıklarında da iyileştirici tesir yapmaktadır. Aynı zamanda kumpaslı bireylerin rengi olarak da öğrenilmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıYeşil: Tabiatın ve baharın rengi olarak öğrenilen yeşil, duygusal olarak kalbi etkilemektedir. Güven veren bir renk olarak bankaların ayırmaçlarında kullanılan yeşil, yaratıcılık için itici efor olmanın dışında büyük restoranların mutfaklarında bu rengin ağırlıklı olarak seçim edildiği söylenmektedir. Hafifletici bir özellik gösteren yeşilin sağlık kurumularda kullanıldığı, insanların mide sızılarını eksiltici istikamette tesir ettiği belirtilmektedir.

Yeşil rengin ayrıca uyum, huzur, geçim ve kavrayış gibi kavramlarla ilişkili olduğu bu sebeple aşçıların, isteklendirmeyi çoğaldırıcı özelliği sebebiyle yeşili seçim ettiği öğrenilmektedir. Yeşil şahsa dinginlik veren bir renktir. Hayatı, gençliği, dinamikliği simgeleyen yeşil; asap sistemi üzerinde pozitif bir tesir yapmakta aynı zamanda gözler için en rahat renk olduğu söylenmektedir.

Renklerin şahıslar üzerinde çağrıştırdığı anlamlar, bireylerin algıda seçiciliklerine göre de değişmektedir. Amerikan kültüründe kullanılan para ünitesinin yeşil olmasından kaynaklı olarak çağrıştırdığı anlamlardan biri de paradır. Yeşil rengi hoşlanan bireylerin kendilerine değer katan, doğru bildiklerinin peşinden giden, otoritesi ile etrafındakiler etkilemeyi muvaffak olan şahıslar olduğu belirtilmektedir. Bazı vaziyetlerde bu bireylerin kendilerine verdikleri bedel ve etrafı etkileme marifetleri fazlaya kaçarak benmerkezciliğe, kendini sevmişliğe de varabilmektedir.

Bitkin insanların dinginliğe kavuşmasında tesirli olmasının yanında asapları yatıştırıcı, tansiyonu eksiltici tesiri bulunan bir renk olan yeşilin, civara pak hava ve rahatlık katıcı bir tesir vazgeçtiği ifade edilmektedir. Yeşil renk, adale, ten, doku yaradılışı ile alakalı pozitif ve iyileştirici istikamette katkı sağlamaktadır.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıMor: Morun intihara eğilimli şahıslarca hoşlanıldığı ve bilinçaltında fobi uyandırdığı belirtilse de mor, krallık ailelerinin ve sarayların bırakılmaz rengi olarak da öğrenilmektedir. Azametin göstergesi olan bu renk, lüksü temsil ettiği kadar esenlik ve ebedilik kavramlarını da çağrıştırdığı belirtilen bir renktir. Ağır psikolojik rahatsızlıklara sahip şahıslarda negatif tesirler yaptığı öğrenilmektedir. Anormal tavırları tetikleyici özellik gösteren bir renk olduğu söylenen özellikleri arasındadır.

Mor için ayrıca asaletin ve zarafetin rengi olduğu söylenirken romantizmi körüklediği, duygusallığın ve isteğin rengi olduğu da belirtilmektedir. Esin verici bir özelliği olduğu belirtilen morun sanatsal faaliyetlerle uğraşan şahıslarca seçim edilmesinin doğru olduğu ifade edilmektedir. Yaratıcılığın yanı gizeme müsamahanın ve düşünce gücünün bu renk ile ilişkilendirilebileceği söylenmektedir. Dini merasimler ve seremonilerde de kullanıldığı öğrenilen morun, sağlık kurumu ve bekleme odalarında sarih tonlarının kullanıldığı görülmektedir. Parlak renklerle birlikte seçim edilmesinin insanlar üzerinde makûs tesirleri olduğu vurgulanmaktadır. Morun yansıttığı negatif duygular ise unutkanlık ve sabırsızlık olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca morun yanlış biçimde kullanımının şahısları saldırgan bir hale getirdiği vurgulanan görüşler arasındadır.

Mor, şahıs sıhhati üzerinde hormon balansı açısından ehemmiyetli bir renktir. Menenjit, beyin sarsıntısı, epilepsi gibi hastalıklar için morun rehabilitasyon edici özellik gösterdiği belirtilmektedir. Kanı arınıcı tesir gösterdiği, akciğer, kalp, karaciğer ve böbrek sıhhati için bereketli olduğu söylenmektedir. Moru seçim eden bireylerin daha ağır başlı, durgun ve sanatsal etkinliklere alakası olan şahıslar olduğu belirtilmekte ve bu rengin, konuşma ve açılma isteğini ortaya çıkaran, konsantrasyonu çoğaldıran bir tesiri bulunduğu vurgulanmaktadır.

Pembe: Geçim, sevinç, sevimlilik ve şirinlik sözcüklerini çağrıştıran pembe, şahsı dinlendiren ve rahat sezdiren bir renktir. Çocuk rengi olduğu da söylenen pembe, aynı zamanda büyük lokantalarda bazı işverenlerin çalışanlarına giydirmeyi seçim ettiği bir renk olarak öğrenilir. Bunun sebebi, alıcıların orada çalışan bireylere güven dinlemesini sağlamaktır. Serinkanlıleştirici tesirinin yanında romantik ve narin bir renk olan pembenin cezaevindeki asaplı bireylerin pembe renkli oda dizaynı sayesinde daha serinkanlı bir yapıya bürünmelerini sağladığı görülmektedir. Ancak pembe rengin uysallaştırıcı özelliği bazen kısa sürebilmektedir.

Pembe rengi beğenenlerin çoğunlukla bayanlar olduğu ve bu rengi beğenenlerin mesullük sahibi şahıslar olmasının yanında korkak ve utangaç yapıda oldukları ifade edilmektedir. Pembe rengi hoşlanan şahıslar için aynı zamanda etrafındaki bireylere karşı sevgiyle yanaşan, geçimli, şefkatli ve sıcak gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Pembenin beyne giden kan ölçüsünü çoğaldırıcı tesiri olduğu vurgulanmaktadır. Baş sızısını iyileştirici tesir gösteren pembe, yüksek tansiyonu düşürmede asap bozukluklarını hakimiyet altına almada tesirlidir. Özellikle çok yoğun çalışan ve çok yorulan bireylerin pembe giymesinin, şahıslar üzerinde dinlendirici bir tesiri olduğu vurgulanmaktadır. Hafıza kaybında, kalp çarpıntısında, mide hastalıklarında iyileştirici tesiri çoğaldırıcı özellik gösterdiği ifade edilmektedir.

Gri: Genellikle sönük bir hava veren gri renk, hareketsizliği, yavaşlığı temsil etmesinin yanında ciddiyeti temsil ettiği belirtilen bir renktir. Diplomatik ve ağır bir renk özelliği taşıyan gri, ciddiyetin sağlanmak istendiği yerde seçim edilebilmektedir. Ancak iş görüşmelerinde seçim edilmesi, yavaşlığı simgeleyen bir renk olması sebebiyle çok uygun olmamaktadır. Aynı zamanda gözün en rahat idrak ettiği renk olan grinin, pespaye gönüllülük, denge unsuru taşıyan, uzlaşmacı bir havaya sahip olduğu öğrenilmektedir. Bunaltıcı bir tesir de yaratabildiği için fazla seçim edilmediği ayrıca belirtilen görüşler arasındadır. Griyi hoşlanan bireylerin genellikle yakalayıcı, kaideci, hareketsiz tarafları ağır basan şahıslar olduğu ifade edilirken, grinin kötümserlik ve içe kapanıklık gibi vaziyetleri tetiklediği de belirtilmektedir.

Lacivert: Ebedîliği, otoriteyi, bereketliliği çağrıştıran lacivert, bu özellikleri sebebiyle bir hayli işletmenin logosunda seçim edilen bir renktir. İnsanların üzerinde, emin ve galibiyetli izlenimi vazgeçmek için kullanılan renk olduğu belirtilmektedir. Sarihliği, netliği, gözle görülmeyeni ifade eden bir renk olma özelliği göstermektedir. Aynı zamanda otorite ve bereketliliği temsil eden lacivert, ehemmiyetli iş görüşmelerinde giyilmesi uygun olan bir renktir. Lacivert, düşünmeyi basitleştiren bir özelliktedir. Ayrıca bu rengin hafıza kuvvetlendirmeye katkı yaptığı, ruh ve asap hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Lacivertin göz, kulak ve burun hastalıklarına iyi gelen bir tesiri olduğu da belirtilmektedir.

Lacivert pijama giyen bireylerin düşlerini daha net anımsadığı, bu rengin tesirleri arasında ifade edilmektedir.

Renkler de Konuşur! Renklerin AnlamlarıSarı: Enerjik renkler kategorisinde yer alan sarı, sıcak bir renk olmasının yanında zeka, incelik, pratiklik kavramlarının öbür ismi olarak ifade edilmektedir. Hem geçiciliğin hem de dikkat toplayıcılığın simgeyi olduğu vurgulanan bu rengin, dikkat çekici özelliği sebebiyle dünyadaki taksilerin rengi sarı olarak seçim edilmektedir. Güzde ağırlıklı olarak tabiatta da bulunan bir renk olan sarının üzüntü ve özlemi çağrıştırdığı öğrenilen öbür özellikleri arasında yer almaktadır. Cemiyetsel hayatı ve beraber çalışmayı ifade eden özelliği bulunan bir renktir. Yeisli olan şahısları da serinlettiği ve kendilerini daha iyi sezmelerini sağladığı samani tonu, rengin özellikleri arasında yer almaktadır. Samani, sıcaklık hissi veren ve şahsı rahatsız etmeyen bir renk olarak vurgulanmaktadır.

Sarının duvar renginde seçim edilmesinin çocuklar için tedirginliğe erişkinler için asaplılığa yol açtığı belirtilmekte, bu rengi yoğun biçimde kullanmaktansa az ölçüde kullanmanın şahıslar üzerinde pozitif tesir yapabileceği vurgulanmaktadır. Sarı hoşlanan şahıslar devingen, dışa dönük, hür, bağımsız olmayı hoşlanan yapıdadır. Ayrıca tesirli görüşebilen, odak noktası olmaktan ve mesullük almaktan seven bireylerin sarıyı beğendiği vurgulanmaktadır.

Sarının koyu tonda kullanımının insanlar üzerinde gerginlik yaratabileceği mazereti ile dinlenme odaları için pek uygun olmadığı belirtilmektedir. Metabolizmayı süratlendiren sarı, doku ve kemik hastalıklarını iyileştirici tesir göstermekle birlikte bedendeki hasarlı casusların atılmasına ve kanın arınılmasına pozitif katkıları bulunan bir renktir. Beyin etkinliklerini canlandırıcı, göz asaplarını onarıcı, sindirim sistemini tertip edici tesirleri sarı rengin özellikleri arasında yer almaktadır.

Sarının çocuklar üzerinde odaklanmayı basitleştirici ve sayıların daha iyi anımsamalarını sağlayıcı tesirleri bulunmaktadır. İrtibatı akıcı hale getirmede tesirli olan bu renk, bilme sürecini basitleştirici tesir yapmaktadır. Esin verici olan sarının neşeyi temsil etmesinin yanında mutfaklarda seçim edilmek üzere doğru bir seçim olduğu ifade edilmektedir.

Kahverengi: İnsanları süratlendiren bir renk olan kahverenginin, bulunulan etraftan acele uzaklaşma tesiri verdiği öğrenilmektedir. Bu nedenle muhtelif yemek şirketleri iç mekân tasarımında bu rengi seçim etmektedir. Toprak rengi olan kahverengi, elbiselerde seyrek seçim edilmekte, kahverengi giyen bireylerin cemiyette daha az fark edildiği ifade edilmektedir.

Reellik, tasarı ve sistemin rengi olan kahverengi, natürel, rahat ve sarih bir atmosfer oluşturmanın taşıtı olmaktadır. Serinkanlıliği ve sadeliği hoşlanan bireylerin bu rengi seçim ettiği belirtilmektedir. Bu bireylerin duygusal istikametlerinin ağır bastığı belirtilmektedir. Yalnızlığı hoşlanmayanların da seçim ettiği öğrenilen bir renk olma özelliği göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri