Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Resveratrol Nedir, Yan Tesirleri ve Kaynakları Nelerdir?

  • 22 Nisan 2021
  • Resveratrol Nedir, Yan Tesirleri ve Kaynakları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 500 kez görüntülendi.

Resveratrol, her gün azıcık şarap içmenin gerçekten sıhhatli olabileceğini düşünen Fransız paradoksu sebebiyle herkesin dinlediği bir polifenoldür. Bununla beraber, biyo yararlanımı cılızdır ve desteklerin iddia edildiği gibi çalışma ihtimali düşüktür. Bu yazı da resveratrolun ne olduğu, resveratol kaynakları ve yan tesirleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Resveratrol Nedir? Resveratrol, 1990’larda bilimsel olarak dikkat toplayan ufak bir polifenoldür. […]

Resveratrol, her gün azıcık şarap içmenin gerçekten sıhhatli olabileceğini düşünen Fransız paradoksu sebebiyle herkesin dinlediği bir polifenoldür. Bununla beraber, biyo yararlanımı cılızdır ve desteklerin iddia edildiği gibi çalışma ihtimali düşüktür. Bu yazı da resveratrolun ne olduğu, resveratol kaynakları ve yan tesirleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Resveratrol Nedir?

Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Resveratrol, 1990’larda bilimsel olarak dikkat toplayan ufak bir polifenoldür. O zamandan beri, destek üreticileri ve haber kuruluşları tarafından çok sevilmektedir. Resveratrol, kırmızı şarapta Fransızların doymuş yağlarda yüksek bir perhizin yanında çok ılımlı olmayan ölçülerde harcamayı hoşlandığı için bu bileşik, bir şişedeki Fransız Paradoksu olarak adlandırılmıştır ve istatistiklere göre Fransızlar çok düşük kalp hastalığı oranlarına sahiptir.
Kırmızı şaraptaki resveratrolün paradoksu bütün olarak açıklaması pek muhtemel olmasada, bazı bilim adamları bunun katkıda bulunan bir etken olabileceğini söylemektedir. Üzüm zehirli maddelere ve asalaklara karşı korunmada resveratrol ürettiği için resveratrol üzüm teninde yüksektir. Ayrıca Japon Knotweed’den yapılan muhtelif meyveler, yer fıstığı, soya ve Itadori çayında bulunur.
Sınırlı çalışmalar antioksidan, antienflamatuar, ihtiyarlama karşıtı ve fitoöstrojen aktivitesini incelemiştir. Resveratrol, kronik hastalıkların iyileştirilmesi için bazı potansiyele sahiptir. Tahlilciler ayrıca hayvanlarda hayat müddetini etkileyebilecek kalori kısıtlamasının tesirlerini taklit etme hünerini incelemektedir. Muayenehane çalışmalar resveratrolün muhtemelen tehlikesiz olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, insanlarla uzun vadeli bir çalışma yapılmamıştır.
Resveratrol ayrıca büyük bir hataya sahiptir o da cılız biyo yararlanımdır. Resveratrol bağırsaktan kana öbür polifenollerden quercetin gibi azıcık daha iyi emilir. Ancak kan dolaşımında çok az hür resveratrol vazgeçerek süratli bir biçimde ayrılınır. Bilim adamları, bunun hayvanlardan ve hücrelerden elde edilen belirtilerin çoğunun insanlar için geçerli olmamasının bir sebebi olduğunu söylemektedir. Ayrıca, resveratrol yardımları FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmamıştır. Yardımlar genellikle sağlam muayenehane araştırmalardan yoksundur. İdaremelikler onlar için imal standartları tanımlar, ancak bunların tehlikesiz veya tesirli olduklarını garanti etmemektedir, bu surattan almadan evvel uzman bir hekimle görüşülmesi nasihat edilir. Resveratrol çoğunlukla üzüm teninde ve kırmızı şarapta bulunan bir polifenoldür. En büyük hatayı, potansiyel sıhhat verimlerini sınırlayan cılız biyo yararlanımdır.

Dozaj

Çoğu destek 50-500 mg Resveratrol kapsar. Kimileri genellikle 1.200 mg’a kadar daha yüksek dozlar kapsamaktadır. Muayenehane bilgiler hala hudutludur. Mevcut muayenehane çalışmalarda tipik resveratrol dozları kullanılmıştır, bu dozlar şu biçimdedir:
• Oral olarak alınan saf resveratrol dozu 150-500 mg/gün arasında değişmiştir. Bilim adamları, kilo kaybını incelemek ve aralıklı oruç yakalamanın uzun ömürlü tesirlerini taklit etmek için, en az 30 gün süresince 150 mg/gün resveratrol kullanmışlardır. Beyin dolaşımı ve seks hormonları üzerindeki potansiyel tesirler için daha yüksek dozlara lüzum dinlenmiştir.
• Gşöhrette 1-2 kadeh şarap 100- 300 ml içmek kalp hastalığı tehlikesini eksiltmiş ve kan damarı sıhhatini iyileştirmiştir. İçkisiz şarap, özellikle zati kalp hastalığı tehlikeyi altında olan şahıslarda daha yararlı olabilir.
Anekdot: Şarap, otoimmün ve histamin meseleleri olan insanlar için bir alternatif olmayabilir. Gşöhrette bir kadeh şarap içmenin sizin için tehlikesiz olup olmadığından emin olmayan bireyler uzman bir hekime başvuru etmelidir.
Muayenehane çalışmalar günlük 150-500 mg resveratrol kullandı; destek üreticileri daha yüksek günlük dozlar önerme meylindedir. Resveratrol, oral kullanım için ek olarak bir hayli formda mevcuttur:
• Kapsüller
• Sıvı dolgulu kapsüller/yumuşak jeller
• Sıvı yardımları Eniva ResVante Reserve gibi
• Tabletler
• Lipozomal resveratrol
Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Çoğu çalışma trans-resveratrolün cis-resveratrol ile karşılaştırıldığında daha faal resveratrol formu olduğu neticesine varmıştır. Bu surattan mahsulün yaftayı hakimiyet edilmesi ehemmiyetlidir. Resveratrol ayrıca cilt bakımı veya topikal kullanım için muhtelif mahsuller halinde yönteme edilmiştir. Alttakiler mevcuttur:
• Cilt bakımı için krem
• Sızı kesici krem daha yüksek resveratrol konsantrasyonu
• Serum
• Jel
• Merhem
Resveratrol genellikle sızı kesici kremlerde veya cilt bakım mahsullerinde öbür antioksidanlar veya nebatlarla birleştirilir.

Sıradan ve Yüksek Dozlar

Hormesis, bedene ufak doz, akut stres getirme konseptidir, bu da onu daha da eforlu olan gelecekteki stresörler için hazırlayan bir tepkin ortaya çıkarır. Hazırlanırken, beden daha yüksek performans vaziyetine geçebilir. Hakikatinde, size çok fazla hasar vermeyen şey sizi daha eforlu yapar. Felsefe ile, potansiyel olarak riskli megadoların tuzağına düşmemek çok ehemmiyetlidir. Hayvan ve hücre esaslı çalışmalarda resveratrol, düşük sıradan dozlarda ve çok yüksek mega dozlarda ters tesirlerle devamlı olarak hormonik cevapları tetiklemiştir. Misalin, düşük dozlarda resveratrol ülser iyileşmesini arttırır ve kan damarlarına gözetir. Ancak yüksek dozlarda iyileşmeyi geciktirebilir ve kalp zararına neden olabilir. Hücresel çalışmalarda kullanılan dozlar, çok yüksek dozlu dayanaklarda dahi bulunan dozlardan çok daha yüksektir.

Biyoyararlanım

Resveratrol iyi absorpsiyona, ancak düşük biyoyararlanıma sahiptir.
Alınan resveratrolden çok azı kan dolaşımında hür formda kalmaktadır. Bunun sebebi resveratrolün kandaki proteinlere veya lipoproteinlere bağlanmasıdır. Karaciğer enzimleri de süratle hür resveratrol yakalar ve CYP450 enzimleri sülfatlama ve glukuronidasyon ile değiştirir. Hayvan belirtilerine katlanarak, hür form kan seviyeleri çok düşük olmasına karşın, dokular hala resveratrol alabilir ve depolayabilir. Resveratrol oranla ufak bir moleküldür ve beyne geçebilmelidir. Ancak insanların resveratrolü beyin de dahil olmak üzere rastgele bir dokuda depolayıp depolayamadıkları hala öğrenilmemektedir. Resveratrolün biyoyararlanımını potansiyel olarak artırmanın bazı yolları şunlardır:
• Karabiberde bulunan natürel bir bileşik olan piperin ile alınmalıdır
• Resveratrolün öbür polifenoller veya flavonoidlerle birleştirilmesi
• Lipozomal veya nano-resveratrol formülasyonlarının aranması
• Yüksek yağlı bir yemekle beraber resveratrol almak özellikle beyin gözetmesi istiyorsa
Bilim adamları ayrıca, kan-beyin bariyerini geçme hünerini çoğaldırmak için resveratrolü değiştirmeye çalışıyorlar. Çalışmalar hala hayvanlarla hudutludur, ancak Piceatannol, Alzheimer hastalığı ile gayret için umut verici bir resveratrol türevidir.

Sinerji

Çalışmalarda alttaki resveratrol sinerjileri incelenmiştir:
• Resveratrol orantılı olduğu SIRT1’in; Niagen NAD+alarak ek olarak SIRT artırabilir
• Kan damarlarını gözetmek ve yağ yakmak için Quercetin [8 , 9 , 10]
• Resveratrol, Genistein ve Quercetin, ucuz maliyetlerde kümülatif olarak eş faydalar sağlayabilir.
• Resveratrol, D vitamininin aktivitesini çoğaldırır VDR ile ve K2 vitamini ile sinerji içinde hareket eder. K2 vitamini ve resveratrol ile beraber bol ölçüde güneş ışığı almak menopoz sonrası bayanların sıhhatli kemiklerini gözetmesine dayanakçı olabilir.
• Kurkumin
• Melatonin
• Turpgillerden elde edilen sebzelerden kükürt kapsayan biyoaktif bileşikler glukozinolat Indole-3-karbinol gibi
• Üzüm çekirdeği ekstresi

Resveratrol Perhiz Kaynakları

Tipik olarak, resveratrolün toplam konsantrasyonu şu biçimdedir:
• Kırmızı şarapta 0.2 ve 5,8 mg/L arasında vasati takribî 2 mg/L
• Beyaz şarapta yalnızca takribî 0,68 mg/L
Kırmızı şarabın beyaz şaraba göre altı kat daha fazla trans-resveratrolü vardır; beyaz şarap, daha az çalışılmış ve muhtemelen daha az faal olan yüksek seviyelerde cis-resveratrol kapsar. Kırmızı şarap, daha yüksek resveratrol içeriğini açıklayan üzüm tenini çıkarmadan çıkarılır. Beyaz şarap, resveratrol açısından zengin üzüm teni alındıktan sonra fermente edilmektedir. En zengin resveratrol kaynağı İspanya’nın kırmızı üzümlerinden gelmektedir beş ons sırça başına 1,89 mg.

Öbür Kaynaklar

Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Japon Knotweed’den yapılan Itadori çayı müthiş bir resveratrol kaynağıdır. Itadori, Japoncada esenlik anlamına kazanç. Bu çay, yiyecek kaynaklarına bağlı kalmak isteyen ancak kırmızı şaraba tahammül etmeyen veya sıhhat meseleleri sebebiyle içmemesi gereken insanlar için uygun olabilir. Resveratrolün öbür yiyecek kaynakları arasında bitter çikolata, muhtelif meyveler, soya ve ham veya haşlanmış fıstık bulunur. Çoğu besindeki resveratrol ölçüyü muhtemelen belli sıhhat bereketleri bekleyemeyecek kadar düşüktür. Misalin:
• 1 su kadehi Haşlanmış Fıstık 1,28 mg Resveratrol kapsar
• Fıstık Ezmesi, fincan başına 13 mg Resveratrol kapsar
Yan Tesirler
Sıhhatlı insanlar üzerinde yapılan muayenehane çalışmalarda 500 mg/gün’e kadar alınan resveratrol iyi tolere edilmiştir. Kanser hastalarına verilen yüksek dozda yüksek biyoyararlı resveratrol 5 g/gün, ciddi yan tesirlere neden olmadı, ancak bazı hastalarda bulantı ve mide rahatsızlığı yaşanmıştır.
Çocuklarda
Uygun güvenlik bilgilerinin olmaması sebebiyle çocuklarda resveratrolden sakınılmalıdır.
Gebelikte
Resveratrolün hamilelikte metabolizma ve doğum evveli sıhhati dengelemek için bereketli olduğu ileri sürülmüştür. Bununla beraber, hiçbir muayenehane çalışmada hamile bayanlarda resveratrol incelenmemiştir. Resveratrolün yiyecek yoluyla alınması büyük ihtimalle tehlikesizdir, ancak güvenlik bilgilerinin noksanlığı sebebiyle yardımlardan sakınılmalıdır. Gebelik süresince resveratrol açısından zengin bir perhizle beslenen maymunlar üzerinde yapılan bir çalışmada resveratrolün hem iyi hem de makûs tesirleri vardır, bu biçimdedir:
• Gebelikte kilo alımını eksiltmiş, glikoz hoşgörüsünü artırdı, fetüse kan akışını artırdı ve plasenta ve karaciğerin iltihaplanmasını eksiltmiştir
• Bununla beraber, fetuslardaki pankreası takribî%40 oranında artırmış ve fetus pankreasındaki hücrelerin fazla dağılınmasına neden olmuştur.
Genel olarak, bebek için hasarlı olabilir. Fetusun pankreasına tesirleri ciddi bir evham sebebidir.
Kediler ve köpekler
Resveratrol, burada insanlar için geçerli olan aynı sıhhat bereketleri için köpeklerde genellikle tehlikesiz kabul edilir. Bununla beraber, köpekler üzerinde yapılan çalışmalar neredeyse yoktur. İnsanların, köpeklerde toksik olan bazı bileşikleri, üzümlerde bulunan resveratrol dışındaki maddeleri tolere edebileceği iyi öğrenilmektedir. İnsanlara ek olarak resveratrolün çoğalan alakası ve popülaritesi ile kullanımı evcil hayvanlara kadar genişledi. Üreticiler köpekler ve kediler için eş resveratrol yardımları oluşturdular. Resveratrol ayrıca antioksidan ve ömrünü uzatan tesirleri için özel köpek mamasına ilave edilir.
Bir çalışmada, köpeklerden alınan kana ilave edilen resveratrol, inflamatuar sitokinleri çoğaldırdı ve anti-enflamatuar korunmayı eksiltmiştir. Bu hücresel çalışmada kullanılan dozaj, tipik oral dozlarla asıllaştırılabilecek dozdan daha yüksek olabilir, ancak yeniden de güvenlik kaygılarını gündeme getirmektedir.

Kontrendikasyonlar

Resveratrol Nedir, Yan Etkileri ve Kaynakları Nelerdir?Resveratrol, demir emilimini ve/veya kan seviyelerini eksiltebilir ve bu da kansızlığı potansiyel olarak makûslaştırabilir. Resveratrol, demir metabolizmasında hepcidin yer alan ve demir emilimini eksiltebilecek ehemmiyetli bir proteini kodlayan genleri açmaktadır. Öbür yandan, resveratrolün demir metabolizması üzerindeki tesiri fazla demir yükü vaziyetinde bereketli olabilir.

İlaç Etkileşimleri

Resveratrol bağırsaktaki veya karaciğerdeki ilaçlarla, özellikle aynı karaciğer enzimleri tarafından ufalananlarla CYP450 etkileşime girebilir. Resveratrol ile etkileşime girebilir:
• Statinler Mevacor
• Yüksek tansiyonu düşüren ilaçlar nifedipin gibi
• Kalp aritmilerini eksiltmek için kullanılan ilaçlar amiodaron
• Antifungaller Sporanox
• Antihistaminikler Allegra
• Sedatifler/anksiyete karşıtı ilaçlar Valium gibi benzodiazepinler
• Antidepresanlar Halcion
• Antiviraller ve HIV ilaçları proteaz inhibitörleri
• Bağışıklık tepkisini eksilten ilaçlar immünosüpresanlar
• Erektil disfonksiyon ED ilacı
• Resveratrol ayrıca kan pıhtılaşmasını eksilterek, pıhtılaşma önleyici ilaçların antikoagülanlar veya Aspirin, Clopidogrel, Dalteparin, Heparin ve Warfarin gibi antiplatelet ilaçlar etkinliğini artırabilir. Bu ilaçlardan rastgele birini alıyorsanız ve tasarlanmış bir operasyonunuz varsa, hekiminizle görüşmeniz ve operasyondan en az iki hafta evvel resveratrol almayı vazgeçmeniz gerekebilir.
• Diklofenak Voltaren, Ibuprofen Advil, Motrin, Naproksen Anaprox gibi NSAID sızı kesiciler/anti-inflamatuarlar
• Nebatsal yardımlar St John’s Wort, Sarımsak ve Ginkgo biloba
Resveratrol çoğunlukla üzüm teninde ve kırmızı şarapta bulunan bir polifenoldür. Bazı meyveler, baklagiller ve Japon Knotweed’den yapılan Itadori çayı da kapsar. Bu ufak bileşik başlangıçta kalp sıhhatini geliştirmek için popüler hale getirildi. Daha sonra muayenehane çalışmaların çürütüldüğü Fransız paradoksundan mesul olduğu düşünülüyordu. Resveratrol’şöhret en büyük hatayı, potansiyel sıhhat verimlerini sınırlayan cılız biyo yararlanımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri