Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ruminasyon Belirtiyi: Pek Dinlemediğiniz Bir Yeme Bozukluðu

  • 30 Mayıs 2022
  • Ruminasyon Belirtiyi: Pek Dinlemediğiniz Bir Yeme Bozukluðu için yorumlar kapalı
  • 207 kez görüntülendi.
Ruminasyon Belirtiyi: Pek Dinlemediğiniz Bir Yeme Bozukluðu

Ruminasyon belirtiyi ruminasyon bozukluğu veya merisizm olarak da bilinir, hazmedilmemiş besinlerin bir bireyin midesinden ağzına geri geldiği bir beslenme ve yeme bozukluğudur. Gıdalar yine Ruminasyon Sendromu: Pek Duymadığınız Bir Yeme Bozukluðuçiğnenebilir, yine yutulabilir ve sonra tükürülebilir. Bu tutum genellikle her yemekten sonra ortaya çıkar ve çaba tüketmeden oluşur. Regürjitasyon kusarak geri çıkarma eylemi, bilinmiş ve maksatlı bir eylem olabilen veya maksatsız olabilen bir refleks eylemidir. Ruminasyon belirtiyi olan bireyler, mide rahatsızlığı sebebiyle veya kendilerini hasta sezdikleri için besinleri geri çıkarmazlar. Ruminasyon, geğirme hissini takip edebilir ve tipik olarak midede bulantı veya öğürme kapsamaz. Ruminasyonda, mide asidiyle bütün karışması ve hazmedilmesi için zamanı olmadığı için, geri çıkarılan yiyecek ekşi veya acı bir tada sahip değildir. Besinlerin geri gelmesi yalnızca bir kere reelleşmez, ruminasyon bozukluğu her zaman belirli bir müddet boyunca yinelenen yiyecek regürjitasyonu ile karakterizedir.
Bir ailenin ufak çocuğu kumpaslı olarak hazmedilmemiş besinleri kusuyorsa, bebeklik veya erken çocukluk döneminde başlayabilen bir yeme bozukluğu olan ruminasyon bozukluğu olabilir. Ne yazık ki, bu kusma vaziyeti genellikle rehabilitasyon edilmezse beceriksiz beslenmeye yol açabilecek bir alışkanlık haline kazanç. Bir kere olabilir ve daha sonra bilinmiş bir tutum haline kazanç ve zamanla daha yaygın hale kazanç.

Ruminasyon Belirtiyi Kimlerde Görülür?

Ruminasyon belirtisinin bebeklerde ve gelişimsel manili bireylerde ortaya çıktığı uzun zamandır bilinmektedir fakat her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Yüksek seviyede stres veya kaygısı olan çocuklar ve erişkinler, ruminasyon belirtiyi açısından daha yüksek tehlike altında olabilir. Gıda ve kilo ile meşgul olmak da bir tehlike etmeni olarak hizmet etmektedir. Ruminasyon belirtiyi olan birçok insanın hayatı sıhhatli devam eder. Ruminasyon belirtiyi genellikle bir bireyin hayatındaki günlük akışı etkilemez.

Ruminasyon Belirtisinin Belirti ve Semptomları

Besinlerin kumpaslı olarak tekerrür kusulması ve çiğnenmesi, hazımsızlık, mide sızıları gibi sindirim meseleleri, ağız kokusu ve diş çürüğü gibi problemler, kilo kaybetme, çatlamış dudaklar ruminasyon belirtisinin belirti ve semptomları arasındadır. Ruminasyon belirtiyi olan bebekler sırtlarını gerebilir, kamburlaştırabilir bu aynı zamanda gastroözofageal reflü belirtisi de olabilir veya ağızlarıyla emme sesleri çıkarabilir.

Ruminasyon Belirtisinin Sebepleri

Ruminasyon belirtisinin kesin sebepleri bilinmemektedir. Bazı insanlar anksiyete veya bunalım gibi duygusal meseleleri varsa veya stresli olaylar yaşıyorlarsa bu belirtiyi geliştirebilir. Yiyeceklerin mideyi genişletmesi gidişatın mekanik açıklamasıdır. Bunu karın basıncında bir çoğalış ve alt özofagus sfinkterinin yemek borusuyla midenin buluştuğu kavşak hafiflemesi izler. Olaylar dizisi, midedeki içeriğin regürjitasyonuna izin verir. Bu tutumları sebebiyle yaşıtları tarafından alay mevzusu olabilecekleri için ruminasyon belirtiyi mektep çağındaki çocuklarda bir mesele haline kazanç. Bireyin kendisinde veya çocuğunda ruminasyon belirtiyi belirtileri veya semptomları varsa bir hekimle irtibata geçilmelidir. Bireyler hekime hastalığın ciddiyet derecesini, buna neyin sebep olduğunu, ne cins rehabilitasyon önerildiğini sorabilir.

Ruminasyon Belirtisinin TeşhisiRuminasyon Sendromu: Pek Duymadığınız Bir Yeme Bozukluðu

Ruminasyon bozukluğu tipik olarak bebeklik ve erken çocukluk döneminde teşhis edilir. Genel olarak ender görülen bir bozukluktur. Ruminasyon bozukluğunu öbür yeme bozukluklarından ayırt etmek kolaydır zira hasta kustuğunda besinlerin hazmedilmemiş olduğu görülür. Ruminasyon bozukluğu ismi, ineklerin hazmedilmemiş besinleri çiğnediklerinde yaptıkları şey olan “ruminat” ya da “geviş getirme” sözcüğünden kazanç. Ruminasyon bozukluğu genellikle tıbbi hikaye ve fizik muayeneye dayanılarak teşhis edilebilir. Ruminasyon bozukluğu tanısı, başka bir gastrointestinal meseleye bağlanamayan en az bir ay boyunca tekrarlayan regürjitasyon olduğunda konur. Regürjitasyonun altta uyuyan bir tıbbi gidişattan kaynaklanmadığından emin olmak ehemmiyetlidir. Bir bireye ruminasyon bozukluğu tanısı konması için alttaki kriterler var olmalıdır:
-En az 1 aylık bir müddet boyunca tekrarlayan regürjitasyon olması, geri gelen besinlerin yine çiğnenmesi, yutulması veya tükürülmesi gerekir.
– Tekrarlayan regürjitasyon, gastrointestinal veya değişik bir tıbbi vaziyete misalin, gastroözofageal reflü, pilor stenozu bağlı olmamalıdır.
-Yeme bozukluğu yalnızca tıkınırcasına yeme bozukluğu, bulimia nervoza, anoreksiya nevroza veya kısa ismi KKYAB olan “Kaçıngan / Kısıtlı Gıda Alımı Bozukluğu” varlığında ortaya çıkmamalıdır.
Bulimia nervoza, daha çok ergenlik döneminden itibaren teşhis edilir. Bu vaziyeti yaşayan hastanın kilosu veya beden biçimi hakkında ehemmiyetli kaygıları vardır ve bir bireyin bedeni veya kilosu hakkında nasıl sezdiği, benlik saygısını ehemmiyetli miktarda tesirler. Bulimia kriterlerini karşılamak için, hastalar haftada en az bir kere tıkınırcasına yemek yeme saldırısına girmeli ve ardından bunu bir kusarak çıkarma periyodu izlemelidir. Kusarak çıkarma, kilo vermenin ve tıkınırcasına yenen besinlerden kurtulmanın bir yolu olarak kullanılır. Ruminasyon bozukluğu ise kilo veya bireyin beden biçimi ile alakalı rastgele bir evhamdan kaynaklanmamaktadır. Çoğunlukla regürjitasyon istemsizdir.
-Yeme bozukluğu değişik bir ruhsal bozuklukla misalin akılsal mani birlikte ortaya çıkmışsa belirtiler yeterince şiddetli olmalı ve tıbbi destek aramanın ana sebebi olmalıdır.
Hekimlerin ruminasyon bozukluğundan şüphelenmesi vaziyetinde, öbür tıbbi meseleleri dışlamak için bütün bir tıbbi tahlil yapılır. Bazen hem ruminasyon bozukluğu hem de reflü hastalığı bir arada bulunabilse de ehemmiyetli olabilecek hiçbir şeyi kaçırmamak ehemmiyetlidir. Hekimler, tıkanıklıklar gibi öbür tıbbi meseleleri elemek için alttaki testleri kullanabilir:
Mide boşalma testi: Midedeki besinlerin ince bağırsağa geçme müddetini ölçer.
Üst endoskopi: Hekim, boğazdan alt yerleştirilen endoskop ucunda kamera bulunan ince tüp taşıtıyla yemek borusunu ve mideyi inceler.
X-ışınları Röntgen: Hekimlerin, yemek borusunun ve midenin iç kısmını görüntülemesini sağlar.
Ruminasyon belirtiyi rehabilitasyon edilmezse özofagusa ağızdan mideye giden tüp hasar verebilir. Utanç, makûs beslenme, büyüme geriliği, elektrolit balanssızlığı, dehidrasyon Su kaybı, aspirasyon besinlerin solunum yoluna veya akciğerlere kaçması, boğulma veya tıkanma, pnömoni zatürre ve hatta vefat, ruminasyon belirtisinin karmaşıklıkları arasında yer alabilir.

Ruminasyon Belirtisinin RehabilitasyonuRuminasyon Sendromu: Pek Duymadığınız Bir Yeme Bozukluðu

Ruminasyon belirtiyi rehabilitasyon edilebilir. Kesinlikle rehabilitasyon edilmesi gerekir zira beceriksiz beslenme meselelerine ek olarak bozukluğun sosyal tesirleri olabilir. Ruminasyon belirtisinin ana rehabilitasyonu, regürjitasyonu durdurmak için tavırsal terapidir. Ruminasyon belirtiyi için genellikle reçete edilen diyafragmatik solunumdur. Diyafram, akciğerlerin tabanında yer alan büyük, kubbe biçiminde bir kastır. Derin diyafram diyafragmatik solunumu çok tesirlidir, diyaframı hafifletmeye ve kuvvetlendirmek için soluk alırken doğru biçimde kullanmaya dayanakçı olur. Diyafragmatik solunum alttaki gibi uygulanır:
1-Düz bir zemine veya yatağa sırt üstü uyunur, dizler bükülür ve baş desteklenir. Bacaklar dizlerin altına koyulan bir yastıkla desteklenebilir. Bir el göğsün üzerine, öbürü göğüs kafesinin hemen altına yerleştirilir. Bu, soluk alırken diyaframın hareket ettiğinin sezilmesini sağlar.
2- Btümöründen yavaş yavaş soluk alınırken karın ele karşı hareket eder. El, göğüs üstünde sabit yakalanır. Karındaki el her soluk alındığında dışarı çıkar ve soluk verildiğinde içeri girer.
3-Büzülmüş dudaklardan soluk verilirken karın adaleleri bunalır ve iç kısma doğru inmesine izin verilir. El muhtemel olduğunca üst göğüste sabit yakalanır.
Diyafragmatik solunum egzersizi günde üç ila dört kere 5 ila 10 dakika uygulanmalıdır. Karnın üzerine bir kitap yerleştirilerek egzersizin eforu artırılabilir. Bireyler ayrıca gerektiğinde her lokma veya yemekten sonra öbür ismi karın solunumu olan diyafragmatik solunum yapabilirler.
Hasta bu solunumu nasıl yapacağını bilir ve sonrasında kendiliğindene uygulayabilir. Çocuklar bile bu soluk alma tekniğini öğrenebilir. Ufak bir çocuğa, ellerini karnına veya da karnına bir parça kağıt parçasını koyması söylenebilir, daha sonra diyaframdan nasıl derin soluk alınacağı öğretilir. Kağıt parçası yukarıya ve alt hareket ediyorsa doğru soluk alındığı anlaşılır. Solunum tekniğine hâkim olduktan sonra ruminasyon bozukluğunun semptomları oldukça süratli bir biçimde durabilir. Solunum, besinleri yine çıkarma marifetini engelleyebilecek yeni bilinmiş bir tutum haline kazanç ve zamanla, yalnızca soluk almak bile regürjitasyonu önler. Ebeveynler tutum teknikleri mevzusunda uzmanlaşmış bir psikolog veya başka bir terapistle çalışabilir. Ebeveynler, çocuğun regürjitasyon yaptığını fark ettiklerinde çocuklarına diyafragmatik soluk almaları için koçluk yapabilir. Ruminasyon Sendromu: Pek Duymadığınız Bir Yeme Bozukluðu
Daha ufak çocuklarda veya daha ehemmiyetli bilişsel bozuklukları olanlarda, regürjitasyon sıklığını eksiltmek için öbür tavırsal ve dikkat dağıtıcı teknikler kullanılabilir. Kaygının ruminasyon bozukluğunun sebebi olduğu düşünülürse ve hasta ufak bir çocuksa, öğünlerini sorgulamak faydalı olabilir. Yemekleri sorgulamak bir rehabilitasyon olarak kullanılıyorsa, semptomun yok olmasını kuvvetlendirmek için tavırsal tasarılar uygulanır.

Kaynakça:

https://www.psycom.net/rumination-disorder
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17981-rumination-syndrome

https://www.uzmandoktor.net/ruminasyon-bozuklugu

Yazar: Müşerref Özdaş

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri