Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sahra Çölündeki 10 Olağanüstü Hayvan

  • 22 Nisan 2021
  • Sahra Çölündeki 10 Olağanüstü Hayvan için yorumlar kapalı
  • 727 kez görüntülendi.

Sahra Çölü, geniş bir çöl arazisidir. Dünyanın en büyük çölüdür. Neredeyse Kuzey Afrika’nın tamamını kaplar. Çöl; büyük vaha çöküntüleri, sığ su havzaları, kum denizleri, kum tepeleri, kum katmanları, ani dağlar, kayalık platolar ve çakıl ovalarıyla doludur. Gün süresince fazla sıcak, gece süresince fazla soğuktur. Bölgedeki güç şartlara karşın burada yaşayan suratlarca hayvan cinsi vardır. Sahra […]

Sahra Çölü, geniş bir çöl arazisidir. Dünyanın en büyük çölüdür. Neredeyse Kuzey Afrika’nın tamamını kaplar. Çöl; büyük vaha çöküntüleri, sığ su havzaları, kum denizleri, kum tepeleri, kum katmanları, ani dağlar, kayalık platolar ve çakıl ovalarıyla doludur. Gün süresince fazla sıcak, gece süresince fazla soğuktur.
Bölgedeki güç şartlara karşın burada yaşayan suratlarca hayvan cinsi vardır. Sahra çölü hayvanlarının bedenleri, tabiat çilesinde yaşamda kalmak için iyi ekipmanlıdır. Etraflarına iyi adapte olmuşlardır.
Altta, Sahra çölünde yaşayan ve aralıksız yaşamda kalan 10 hayvan bulunmaktadır.

1.Addaks Antilopları
2.Tek Hörgüçlü Develer
3.Sahra Çitaları
4.Dorkas Ceylanları
5.Ölümcül Akrepler
6.Çöl Tilkileri
7.Gübre Böcekleri

8.Kuzey Afrika Devekuşları
9.Afrika Barbar Köpekleri
10.Boynuzlu Engerekler

Addaks Antilopları

Bu Sahra hayvanları, bükülmüş uzun boynuzlarını çemberlendirmiştir. Ceket renklerini değiştirme becerileri vardır. Kış aylarında grimsi kahverengi paltoları vardır. Yaz aylarında, kumlu-bej ila beyaz paltolara sahiplerdir.
Bu antiloplar, Sahra çölünün taşlık, kumlu ve kuru bozkır alanlarında yaşar. Addaks antilopları, otçuldur. Parnicum çimenlerini, özellikle sürgünleri ve tohumları yemeyi seçim ederler. Tohumlar, yapraklar ve sürgünler gibi değişik cins otları ve çalıları da yerler.
Erkek antiloplar, dişilerden daha büyüktür. Vasati beden uzunluğu 150 santimetre ile 170 santimetre arasındadır. Vasati beden ağırlığı dişilerde 60 kg ile 125 kg arasında, erkeklerde 99 kg ile 124 kg arasındadır.
Addaks antiloplarının barbar hayattaki vasati ömrü 19 yıldır. 2 yaşında cinsel olarak olgunlaşmaya başlar. Çiftleşme mevsimi baharın başlangıcında doruktadır. Hamilelik süresi takribî 9 aydır. Dişiler her gebelikte yalnızca bir bebek doğurur. Bebekler, anne sütüne doğumdan 29 haftaya kadar bağımlıdır.
Addaks antiloplarının cinsleri kritik olarak risktedir. Barbar tabiatta popülasyonu yalnızca bir avuçtur. Nijer’de, Termit Masifi Rezervinde 10’dan az antilop vardır.

Tek Hörgüçlü Develer

Sahra çölündeki kurak abuhava, tek hörgüçlü develer için harikulade bir hayat alanıdır. Bu develerin çoğunun Sahra çölünde veya yakınında yaşayan insanlar tarafından evcilleştirilmelerinin sebebi budur. Bu insanlar bölgedeki insan ve kargo taşımacılığında develeri kullanır.
Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz HayvanTek hörgüçlü develer, herbivorlardır. Sahra’da büyüyen her türlü nebatı yerler. Bu vaziyet, onlara çöldeki değişik otçullara karşı avantaj sağlamıştır. Bu develer, değişik hayvanların yemekten beğenmediği dikenli nebatları dahi yer. Kalın dudakları, dikenli nebatları hasar görmeden yemelerine takviyeci olur.
Tek hörgüçlü develer uzun hayvanlardır. Omuzlarına kadar takribî 6,5 metre boyundadır. Kamburlarının yüksekliği de ilave edildiğinde boyları daha uzun olmaktadır. Vasati ağırlıkları 1000 ile 1500 kg arasındadır.
Devenin kamburluğu ehemmiyetli bir beden parçasıdır. Develerin yağlı dokularını depoladıkları yer burasıdır. Yiyecek ve suyun bulunmadığı günlerde, develerin bedenleri yaşamda kalmak için depolanan yağ dokusunu kullanır. Sahra çölünde hayatları, besinleri ve suları olmadan günlerce sürebilirler.
Dişi tek hörgüçlü develerin hamilelik süresi takribî 13 aydır. Çoğu zaman, yalnızca bir bebek doğururlar. Ancak, tek bir gebelikten iki veya daha fazla bebek doğduğu gidişatlar da vardır.

Sahra Çitaları

Kuzeybatı Afrika çitaları, Sahra çitalarının değişik ismidir. Vücutları ve tutumları, Sahra çölünün acımasız fiziksel şartlarına geçim sağlamıştır. Bu çitalar, gece süresince cinslerinin geri kalanına göre daha hareketlidir. Bu tutum, çöl güneşinin fazla sıcaklığından sakınmalarına ve suyu gözetmelerine takviyeci olur.
Sahra çitaları, görünümlerinde değişik çitalardan değişiklik gösterir. Daha kısa postları vardır ve rengi neredeyse beyazdır. Kirlerinin rengi siyahtan sarih kahverengiye kadar değişmektedir. Suratlarında hiç kir bulunmadığı Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvangidişatlar vardır ve yırtılma şeritleri beceriksizdir. Beden miktarları değişik çitalara göre azıcık daha miniktir. En hoşlandıkları yemek antiloplardır. Çevresinde antilop yoksa, bir sonraki alternatif yabani tavşan ve değişik minik memelilerdir. Su içmeden birkaç gün yaşamda kalabilirler. Avlanan hayvanların kanları seçenek su kaynaklarıdır. Çitalar yalnız hayvanlardır. Ayrıca seyrek bir yerden bir yere taşınırlar. Minik çita grupları vardır ve bu gruplar çoğunlukla bir anne ve yavrulardan oluşur.
Sahra çitaları artık dünyadaki kritik risk altındaki cinslerden biridir. Barbar tabiatta popülasyonu 250 birey ortamındadır. Bu özel çita ırkı bir Sahra Çölü yerlisidir.

Dorkas Ceylanları

Dorkas ceylanları, en çok Sahra çölünde ve Kuzey Afrika’daki bazı bölgelerde bulunur. Kumul tarlalar, yarı çöller ve savanlar gibi kuru alanlarda yaşamaya adapte olmuşlardır. Otoburlardır, ancak Pancratium nebatlarını yemeyi seçim ederler. Dorkas ceylanları, dünyadaki en minik ceylanlardan biridir. Bir dişinin vasati ağırlığı 12 kg, erkeklerin vasati ağırlığı ise 16 Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvankgdır. Bu ceylanların rengi, Sahra çölündeki konumlarına bağlı olarak değişmektedir. Koyu sarı veya kırmızımsı kahverengi olabilir. Bununla beraber, hepsinde karınlarının altı beyazdır.
Erkekler, dışkılarını topraklarını gözetmek için kullanırlar. Bir grup ceylan, gençleriyle beraber bir ile iki erkek ve birkaç bayan tarafına idarenir. Dorkas ceylanlarının, çiftleşme mevsimi eylül ile kasım ayları arasındadır. Bir dişi ceylan 2 yaşında çiftleşmeye hazırdır. Hamilelik süresi takribî 6 aydır. Ceylan, doğumdan sonraki ilk iki hafta süresince güvenlik için çoğu zaman gölgede kalacaktır. Yaşamları barbar civarda takribî 15 yıldır. Dorkas ceylanları, yalnızca yaz günleri sıcak olduğunda ve gün batımı sırasında çok faaldir. Sıcaklık ılıman hale geldiğinde tam gün etkin olabilirler. Dorkas ceylanları, herbivorlardır. Kabukları, yaprakları, çiçekleri, meyveleri, ağaçların, çalılıkların ve çalıların soğanlarını yerler. Bu hayvanlar su içmek için su olmadan yaşayabilirler. Nebatlar seçenek su kaynaklarıdır.

Ölümcül Akrepler

Minik ebatlı hayvanlardır, zehirlidirler. Zehirlerini insanların kan dolaşımına enjekte edebilirler. Netice, rehabilitasyon edilmediğinde ölümcül olan solunum ve kardiyovasküler sistemlerin işlevsizliği olmaktadır.
Ölümcül akreplerin karın bölgesi bir ölçü gri renkte sarı ila turuncu renktedir. Erişkin bir akrebin vasati büyüklüğü takribî 2.2 inçtir, ancak uzunluğu 3 inçe kadar uzayabilen cinsleri vardır. Ağırlık takribî 2,5 gram veya daha azdır. Akreplerin birkaç gözü vardır. Bir çift göz kafanın üzerindedir ve geri kalan göz çiftleri başın kenarları süresince yer almaktadır.Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvan Popülasyonları çoğunlukla Sahra çölünün, Orta Doğu ve Kuzey Afrika taraflarında yoğunlaşmıştır. Çok sıcak bir abuhavaya sahip kuru bölgelerde yaşamayı seçim ederler. Genellikle değişik hayvanların geride vazgeçtikleri yeraltı deliklerinde yaşarlar. Ayrıca, bölgeler kuru olduğu sürece rastgele bir döküntü altındaki alanlarda da bulunabilirler. Bazen, insanların konutlarına girebilecek kadar yiğitlerdir.
Ölümcül akrepler, geceleri faaldir. Besinlerini karanlıkta avlarlar. Böcekleri, kırkayakları, solucanları, örümcekleri ve hatta akrepleri yerler. Başka yiyecek alternatifi yoksa, kendi cinslerini dahi yemektedirler.

Çöl Tilkileri

Çöl tilkileri, dünyadaki en minik tilkiler olarak kabul edilir. Ebatları baştan gövdeye kadar 9,5 inç ila 16 inç arasındadır. Kuyruk uzunluğu 7 inç ila 12,2 inç arasındadır. Kulakların uzunluğu takribî 6 inçtir. Kulaklarını yalnızca duyma emeliyle kullanmazlar, ısıyı hür Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvanvazgeçmek ve beden sıcaklıklarını soğuk yakalamak için de kullanırlar. Bu tilkiler gece süresince faaldir, bu sebeple gün içinde yiyecek avlamak için güneşin yanan ısısı ile uğraşmak zorunda kalmazlar. Bedenlerinde, soğuk gecelerden ve sıcak günlerden korunmak için uzun kalın kürkleri vardır. Çöl tilkileri, yeraltı deliklerinde yaşar. Ayakları kazma deliklerinde çok tesirlidir. Bir tilki topluluğu genellikle erkekler tarafından idarenen 10 bireyden oluşur. Bu tilkiler, omnivorlardır. Hem nebatları hem de değişik hayvanları yerler. En hoşlandıkları yemekler böcekler, yumurtalar, sürüngenler, kemirgenler ve bazı nebatlardır. Bedenleri, içme suyu olmadan günlerce yaşamda kalmak için uyarlanmıştır. Çöl tilkilerinin, hoş hayvanlar olduğu bir reeldir. Bir Hayli insan, kürkleri için onları avlar ve bazen de evcil hayvan olarak sahiplenir. Bu şartlar, Sahra Çölü hayvanlarının toplam barbar popülasyonunu tehdit etmektedir.

Gübre Böcekleri

Gübre böcekleri, insanların nefret ettiği işi yapmayı beğenen cinsten böceklerdir. Minik olabilirler ve lekeli işler yapıyor olabilirler, ancak ekosistemi sıhhatli yakalamadaki rolleri çok ehemmiyetlidir. Hayvan dışkısından hoşlanırlar, zira besinlerini buradan alırlar. Ağızları, değişik hayvanların deliklerinden gıda ve nem almak için kullanacakları özel parçalara sahiptir. Gübre böcekleri dört ayrı gruba böler. Bunlar; meskenciler, tüneller, silindirler ve hırsızlardır. Meskenciler, gübre içinde yaşamayı hoşlanır. Tüneller, toprağa delik açar ve buldukları pislikleri gömer. Silindirler,Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvan kepçeleri topların içine yuvarlar. Bu dışkı toplarını yiyecek ve dişilerin yuvalanma yeri olarak kullanacaklardır. Hırsızlar, miskin olanlar olarak kabul edilir, zira tek başlarına yapmak yerine gübre toplarını çalarlar. Gübre böcekleri, çok eforlu mahlukatlardır. Beden ağırlığının 50 katı kadar olan bir dışkı topunu yuvarlayabilirler. Gübre böcekleri filler, koyunlar, atlar ve ötekileri gibi nebat yiyen hayvanlardan gelen pislikleri seçerler. Çoğunlukla bu hayvanlardan çıkan taze pislikleri severler. Koku duyuları çok hassastır. Bir otçulun haznesini nereye attığını öğrenmek için rüzgarı kullanırlar.

Kuzey Afrika Devekuşları

Kuzey Afrika devekuşları, Sahra çölünde yaşayan kuşlardır. Genellikle otlaklarda, kuru savanlarda ve büyük kumlu vatkalarda bulunurlar. Bu kuşlar uçmazlar ancak süratli koşuculardır. Ayrıca iki parmağı olan tek kuş cinsidir. Kanatlarını, birbirleriyle irtibat kurmak için ve çok süratli koşarken doğru güzergaha yönlendirmek için kullanırlar. Devekuşunun vasati koşu sürati saatte 43 mildir. Bir devekuşu vasati 9 feet veya daha fazla yüksekliğe erişebilir. 300 pound veya daha fazla ağırlıkta olabilirler.
Kuzey Afrika devekuşları, hem nebat hem de hayvan yer. Perhizleri çoğunlukla nebatların yaprakları ve böcekler, kertenkeleler ve minik kaplumbağa gibi minik hayvanlardan oluşur. Kumpaslı su içmezler. Yalnızca nebatların yapraklarını harcayarak susuzluklarını giderirler.Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvan
Devekuşlarının çiftleşme mevsimi ağustos ve eylül ayları arasındadır. Devekuşlarının çiftleşme dansları, hayvanların en hoş kur dansları arasındadır. Dişi devekuşu 8 yumurtadan daha az olamaz. Erkek ve dişi devekuşları sırayla yumurtaları kuluçkaya yatırır. Devekuşu yumurtası takribî 1400 gram ila 1600 gram arasındadır. Yumurtaların yumurtadan çıkması 42 gün sürer. Barbar devekuşları 40 seneye kadar yaşayabilir. Barbar tabiatta çok az rakamda Kuzey Afrika devekuşu vardır. İnsanların natürel etraflarında bulunması sebebiyle popülasyonları büyük oranda eksilir. Ananesel tıp emelli avlanırlar. Küresel teşkilatlar bu kuş cinsini gözetmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Afrika Barbar Köpekleri

Afrika barbar köpekleri ayrıca Afrika av köpekleri, boyalı av köpekleri, boyalı kurtlar olarak da öğrenilir. Ceketlerinde siyah, kahverengi, sarı ve beyaz renklerden oluşan eşsiz desenleri vardır. İnce gövdeleri ve ince bacakları vardır. Kulakları yuvarlaktır, kuyrukları beyaz tüylü ve uzundur.
Beden uzunlukları takribî 5 fit ve kuyruk uzunlukları takribî 40 santimetredir. Beden ağırlıkları takribî 36 kgdır. Afrika barbar köpeklerin ayırt edici fiziksel özelliği, değişik köpeklere mukayeseyle yalnızca dört Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz Hayvanayak parmağı olmasıdır.
Bu köpekler Sahra çölünde ormanlık alanlarda, savanalarda ve otlaklarda yaşarlar. Et yiyen hayvanlardır. Yemek için gözde hayvanları ceylan, impala, antilop ve zebradır. Afrika barbar köpekleri, takribî 20 şahsiyet bir sürüde yaşar. Bir sürüde dişilerden daha fazla erkek vardır. Her sürüde bir alfa erkek ve bir alfa dişi vardır. Onlar sürünün yaşamda kalması için faize çiftidir. Köpekler barbar olabilir, ancak çok sosyaldir. Birbirleriyle çatışma halinde olmaktansa, yiyecek için dilenmeyi seçim ederler. Çok iyi avcılardır. Sürünün yenecek gıdaya sahip olmasını sağlamak için avcılık taktikleri yapmakta iyilerdir. Afrika barbar köpeklerin yoğun çiftleşme mevsimi mart ve haziran ayları arasındadır. Dişi 70 gün hamile kalır. Bir doğumda takribî 10 yavru doğurur, ancak bu yavrulardan yalnızca birkaçı avcıları sebebiyle erişkinliğe erişir.

Boynuzlu Engerekler

Boynuzlu engerekler, dünyadaki zehirli yılanlar arasındadır. Abuhavanın yarı kurak olduğu Sahra çölünde yaşarlar. Bu yılanlar adını gözünde bulunan boynuzlardan alır. Boynuzlarını, gözlerini kumlardan gözetmek için kullanılırlar. Boynuzlu engereklerin beden uzunluğu 12 inç ile 33 inç arasında değişebilir. Eforlu bir gövdeleri vardır. Boyunları dar, orta kısmı kalındır. Kuyruğu siyah uçludur. Dişiler genellikle erkeklerden daha büyüktür. Beden renkleri, yaşadıkları toprağın rengine bağlı olarak griden kırmızıya, sarıya ve kahverengiye kadar değişir. Boynuzlu engerekler, gece hayvanlarıdır. Geceleri yiyecek avlarlar. Sahra Çölündeki 10 İnanılmaz HayvanDüşmanlarından saklanmak veya avlarını beklemek için kendilerini kuma gömmeyi severler. Avlarını kesin bir biçimde öldürmek için tuzağa düşürürler. Genelde kertenkeleleri yerler. Ancak, besin kıtlığı onları çölde bazı kuşlar ve memelilerle beslenmeye de adapte etmiştir. Boynuzlu engereklerin zehri çok toksik olmayabilir, ancak rehabilitasyon edilmediğinde ölümcül olabilir. Kanamaya, kalp kumpassızlıklarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Bir dişi engerek takribî 24 yumurta veya daha az yumurta vazgeçer ve boş yeraltı deliklerine veya kayaların altına yuva yapar. Yumurtalar 80 günlük kuluçka zamanından sonra yumurtadan çıkar. Bebek engerekler, genellikle 6 inç uzunluğundadır. Barbar tabiattaki vasati ömürleri takribî 15 yıldır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri