Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Şarbon Hakkında 10 Esas Bilgi

  • 15 Nisan 2021
  • Şarbon Hakkında 10 Esas Bilgi için yorumlar kapalı
  • 462 kez görüntülendi.

Bir araştırma laboratuvarında ölümcül şarbon bakterileriyle temas etme ihtimali potansiyel olarak natürel etrafa göre daha yüksektir. Şarbon, ısı, kuraklık, ışınım ve kimyeviler gibi fazla şartlara fantastik derecede mukavemetli minik sporlar olarak devam etmektedir. 2 Ağustos’ta BBC’nin bildirdiğine göre, Rus şarbon salgını Sibirya’nın Yamalo-Nenets bölgesinde yaşayan binlerce ren geyiğini ve sekiz şahsı etkilemiş ve bir çocuk […]

Bir araştırma laboratuvarında ölümcül şarbon bakterileriyle temas etme ihtimali potansiyel olarak natürel etrafa göre daha yüksektir. Şarbon, ısı, kuraklık, ışınım ve kimyeviler gibi fazla şartlara fantastik derecede mukavemetli minik sporlar olarak devam etmektedir. 2 Ağustos’ta BBC’nin bildirdiğine göre, Rus şarbon salgını Sibirya’nın Yamalo-Nenets bölgesinde yaşayan binlerce ren geyiğini ve sekiz şahsı etkilemiş ve bir çocuk can vermiştir. Ciddi insan ve hayvan patojeni olan şarbon, 2015 senesinin baharında Amerika Birleşik Devletleri ve yabancı araştırma laboratuvarlarında yaygın bir biçimde gezmektedir. Canlı şarbon misalleri hakikatinde son 10 senede dağılmış vaziyettedir.
21 Amerika Birleşik Devletleri eyaletinde ve Washington DC’de, ayrıca Japonya, İngiltere, Kore, Avustralya, Kanada, İtalya ve Almanya‘da ölümcül bakterileri alan 86 laboratuvar, şarbon açısından izlemeye alınmıştır. Raporda, canlı bakterilerle temas sebebiyle 21 şahsın şarbon hastalığını önlemek için ilaç aldıkları belirtilmiştir. Ayrıca DoD 1-800-831-4408 numaralı şarbon yayınıyla alakalı sualler için 24 saatlik bir destek hattı kurmuştur. Peki, yanlış giden nedir? DoD’ın laboratuvar usulleri, yollamadan evvel şarbonu öldürmede tesirsiz kalmışlardır. Amerika Birleşik Devletleri’nin Pentagon’daki korunma sekreteri Frank Kendall tarafından 22 Temmuz 2015 senesinde millete yapılan yazılı açıklamaya göre 30 günlük tahlil bitirilmiştir. Şarbon salgını Utah, Mutlak Lake City yakınlarındaki Dugway Proving Ground’dan bölgesinde tek bir yerden başlamış ancak bunların tesiri dünyanın her yerine erişmiştir. Bu laboratuvarlar materyali bir gama ışını kaynağına maruz vazgeçen ışınlama kullanmıştır. Bu standart usullerden biridir ve geçmişte sterilizasyon için tesirli bir biçimde kullanılmıştır.
Şarbon Hakkında 10 Temel BilgiDevlet laboratuvarı güvenlik prosedürünün emekçileri şarbona maruz vazgeçmesi ve ağır bir kamu raporuna yol açması ilk değildir. 5 Haziran 2014 senesinde, Atlanta’daki Biyoterörizm Süratli Tepki ve İleri Teknoloji laboratuvarında, plakalar, toksik kimyevilerle öldürmenin canlı bakteri kolonileri kapsadığı göründükten sonra inaktif veya ölü şarbon bulunduğu düşünülmüştür. Hatta Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata MerkeziCDC onlarca emekçisini şarbona maruz vazgeçmiştir, ayrıca analistler tarafından şarbonun inaktive edilmesi için kullanılan iki ana usulün ışınlama ve kimyevi rehabilitasyon kusura sarih olduğuna dair deliller ortaya koymuştur. Bu yanılgı büyük ihtimalle şarbonun öldürülmesi çok güç olabilen sporlar biçiminde yaşamda kalabilmesinden dolayıdır.
Şarbon üzerindeki bu çalışmaların tümü, 22 Amerikalı’nın medya ve devlet dairelerine sevk edilen kontamine postalardan maksatlı olarak şarbon aldıkları ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri biyokimya araştırma kuruluşlarından şarbon izledikleri biyoterörizm fobisiyle desteklenmiştir. Ayrıca bu sebepten dolayı beş birey enfeksiyondan dolayı can vermiştir. Kavgalı bir soruşturmada FBI, biyolojik korunma tahlilcisi Steven Hatfill MD’den yargılanmıştır. İkinci bir tahlilci ordu mikrobiyoloğu Hekim Bruce Ivins, FBI’ın bir tarafından yargılanacağını bildikten sonra intihar ederek can vermiştir. Dava daha sonra kapatılmış ve bir hayli sual yanıtsız kalmıştır.

Şarbon Reelleri

Şarbon ve sıhhate tesirleri hakkında, haberleri perspektif haline getirmeye destekçi olabilecek 10 esas reel alttaki gibidir:
1 Şarbon Amerika Birleşik Devletleri’nde biyoterörizm dışında son derece ender bir vaziyettir: CDC kayıtlarına göre her sene yalnızca bir veya iki Amerikalı şarbon enfeksiyonu geçirmektedir. Sporadik [şarbon] salgınlar, sığır veya geyik gibi yabani ve evcil yayılan hayvanlarda görülmektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, hayvanların geçmişte şarbon geçirdiği bölgelerde senelik hayvan aşılaması önerilmektedir. Son olarak, Haziran 2015 senesinde Kuzey Dakota, Grand Forks County’deki ineklerinde şarbon olgusu, hayvanların gözetici aşılarla aktüel yakalanması mevzusundaki evhamlarını yine gündeme getirmiştir.
2 Şarbon insandan insana bulaşmamaktadır: İnsanlar genellikle enfekte hayvanlardan veya etten şarbon almaktadırlar. Ayrıca insanlar hayvan postu, kemikleri veya teni gibi hayvan parçalarından yapılan mahsulleri davul gibi ele aldıklarında hasta olabilir. CDC’ye göre, post ve davullardan belgelenen şarbon olaylarının ender olduğunu ve bu kaynaklardan enfeksiyon tehlikesinin çok düşük olduğunu bildirmektedir. Bununla beraber şarbonun yaygın olduğu ülkelere gelen ziyaretçiler, enfekte hayvan karkaslarıyla temas veya bu hayvanların eti yendiğinde şarbon hastalığına tutulma ihtimalleri yüksektir. Bu alanlar arasında Orta ve Güney Amerika, Sahra altı Afrika, Orta ve Güneybatı Asya, Güney ve Doğu Avrupa ve Karayipler tarım bölgeleri bulunmaktadır.
3 Bacillus anthracis ismi verilen bakteriler şarbona neden olmaktadır: Bu çubuk biçimindeki bakteriler toprakta yaşamaktadırlar. Bazen antilop, geyik gibi barbar hayvanları, sığır, koyun ve keçi de dâhil olmak üzere çiftlik hayvanlarını enfekte etmektedirler. Dinlenme veya uyku safhasında, şarbon bakterileri fantastik derecede elastik ve öldürülmesi güç olan minik sporlar olarak kalmaktadırlar. Şarbon sporları ısıya, ışınıma ve hatta kuraklığa karşı son derece dayanıklıdır, muhtemelen sıkıca ambalajlanmış Deoksirübo Nükleik Asit’larını yakalayan kristal bir çekirdeğe sahiptirler.
Şarbon Hakkında 10 Temel Bilgi4 Şarbon bedene girebilmektedir ve dört değişik biçimde hastalığa neden olmaktadır: Bakterilerle kontamine olmuş bir şeye değildiğinde ciltten, bakteri sporları renksiz ve kokusuz solunduğunda nefesden, kontamine et yendiğinde ağızdan veya şarbon enjekte edildiğinde kan dolaşımından alınabilmektedir. Her türlü şarbon nihayetinde bedene dağılabilmektedir. Enjeksiyon şarbonu bulaştırmanın en son biçimidir: 2009’dan 2010’a kadar İngiltere ve Almanya da kontamine eroinden 119 şarbon olayı görülmüştür, ayrıca enfekte olanlardan 19’u can vermiştir.
5 Şarbon semptomları nasıl enfekte olunduğuna bağlıdır: Şarbon cilt enfeksiyonu en yaygın ve en az riskli olanıdır. Dünya da natürel olarak alana gelen şarbon enfeksiyonlarının yüzde 95’inden aşırısı [deride] kütanözdür. Bu tip enfeksiyon bulguları bir ila yedi gün devam ettir. CDC’nin hadise raporlarından dört şarbon cinsinin semptomları alttaki gibidir:
• Kutanöz şarbon bulguları: Kaşıntılı, sızısız, daha büyük ve siyah bir merkezi alan olabilecek biçimde cilt ülserlerine dönüşebilen minik kabarcık veya yumru kümeleri oluşmaktadır.
• Soluma şarbon semptomları: Ateş, titreme, fazla bitkinlik, beden sızıları, göğüs sızısı, soluk darlığı, öksürük, bulantı ve baş sızısı gibi semptoımları bulunmaktadır. Bu cins şarbon grip eşi bir hastalığa benzemektedir ve en ölümcül tiptir. Enfeksiyon genellikle maruziyetten sonraki bir hafta içinde büyümektedir, ancak 2 aya kadar devam ettir.
• Gastrointestinal şarbon semptomları: Ateş, titreme, şişmiş boyun bezleri, boğaz sızısı, ses kısıklığı, kanlı kusma, ishal, yüzde kızarıklık, kırmızı gözler ve bayılma semptomları görülmektedir.
• Enjeksiyon ilaçlarından şarbon semptomları: Kutanöz şarbona benzemektedir kabarcık veya yumru grupları, ancak bunlar bedene dağılabilmektedir, ateş ve titreme yanında enjeksiyon bölgesinde derin çıbanlara neden olabilmektedir.
6 Uygulanan testler şarbon hastalığının bulaşıp bulaşmadığını süratle göstermektedir: Enfeksiyondan birkaç gün sonra hastalık bulguları olduğunda, şarbonu etkilenen rastgele bir dokudan bakteriyolojik bir kültür olarak geliştirmek basittir. Misalin kutanöz şarbon gidişatında bir ten lezyonu sürüntüsünün bakteri kültürü olarak gelişmesi birkaç gün devam ettir. Ve inhalasyon şarbonu için hekim kan misallerindeki bakterileri mikroskopla görebilmektedir. Ayrıca göğüs röntgeni de anormallikleri göstermektedir. Hekimler bakteriyel Deoksirübo Nükleik Asit’yı belirleyen spesifik bir polimeraz zincir tepkini PCR testi ile şarbonu tespit etmektedirler ve bu bir günden daha kısa vakit devam ettir. Daha evvel, maruz kaldığı düşünülen bölgelerin swablarından PCR veya kültür yoluyla tespit etmek mümkün olmaktadır. Bununla beraber, özellikle muhtemel maruziyetten hemen sonra erken tespit etmek daha güçtür. Canlı şarbona veya öğrenilen bir şarbona maruz kaldığını düşünülen herkese, muhtemel hastalıkları önlemek için hemen antibiyotik verilmektedir.
7 Şarbonun rehabilitasyonu yapılabilmektedir: Antibiyotikler şarbon enfeksiyonunu rehabilitasyon edebilirken, rehabilitasyonun pozitif netice vermesi için mümkün olan en kısa zamanda rehabilitasyona başlanması gerekmektedir. Şarbon enfeksiyonunun geç düzeylerinde, tıbbi antitoksin rehabilitasyonları şarbonun bedende ürettiği zehirli maddelere karşı koyabilmektedir.
Şarbon Hakkında 10 Temel Bilgi8 Şarbon önlenebilmektedir: FDA onaylı bir şarbon aşısı mevcuttur, ancak sadece enfeksiyon açısından yüksek tehlike altındadır ve erişkinlere müteveccihtir. Aşının tesir göstermesi birkaç hafta devam ettir, bu sebeple şarbona maruz kalındıysa, Cipro siprofloksasin, doksisiklin bir hayli marka olarak mevcuttur gibi antibiyotiklerle erken rehabilitasyon veya Levaquin levofloksasinmaruziyet sonrası profilaksi ismi verilen bir enfeksiyonun uygulanması bu enfeksiyonu önleyebilmektedir. Analistler ve laboratuvar çalışanları da dahil olmak üzere muhakkak işleri olan insanlar şarbon sporlarıyla temas etme tehlikesinde yaşamaktadırlar. Mevcut DoD şarbon kazasında, maruz kalabilecek laboratuvar çalışanları maruz kalma tehlikeyi açısından değerlendirilmiştir ve potansiyel olarak maruz kaldıklarında maruziyet sonrası profilaksiye yerleştirilmiştir.
9 Araştırma şarbonu natürel olarak oluşan şarbondan çok değişiktir: Natürel şarbon, postlarda daha düşük bir konsantrasyondadır ve topaklanma meylindedir. Bu sebeple basitçe solunması daha az mümkündür, genellikle havaya karışmamaktadır ve maruziyetler daha düşük dozlar kapsamaktadır. İşlenmiş şarbon spor preparatları havaya daha basit dağılmaktadır, ayrıca kokusuz ve renksiz oldukları için tespit edilmesi güç olmaktadır. Şarbon seçici casus olarak kabul edilmektedir, bu sebeple araştırma için canlı şarbonu işleyen laboratuvarlar özel kayıt yapmaları gerekmektedir. Kumpaslı teftiş, eğitim, özel güvenlik ve acil vaziyet hazırlık lüzumlarını kesintisiz olarak yapmalıdırlar. Buna ek olarak, rastgele bir çalışmaya başlamadan evvel tüm personelin kayıtlı olması ve bir arka tasarı hakimiyeti geçirmesi gerekmektedir. Ve taşıma sırasında, rastgele canlı şarbon her zaman çok tehlikesiz bir biçimde sarılmalıdır. Birden fazla ambalajlama tabakayı gerektiren özel ve çok katı nakliye lüzumları vardır. Sevkiyatları ambalajlayan personel de, doğru bir biçimde yaptıklarından emin olmak için özel bir eğitime gereksinim dinlenmektedir.
10 DoD vakayı sebebiyle milletin şarbona maruz kalması tehlikeyi bulunmamaktadır: Bakterilerle çalışan, daha yaygın olduğu bölgelere seyahat eden, hayvan postundan davul yapan ya da çalan bireyler tehlike altındadır ve tehlikelerini en aza indirmek için yapabilecekleri muhakkak ihtiyatlar almalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri