Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Serotonin Seviyelerini Artıran 15 Natürel Takviye

  • 08 Mayıs 2021
  • Serotonin Seviyelerini Artıran 15 Natürel Takviye için yorumlar kapalı
  • 291 kez görüntülendi.

Serotonin seviyelerini artırmak için takviye alımını düşünen birçok insan vardır ve sayıları azımsanacak gibi değildir. Bu seviyeler temel takviyeler ile artırılabileceği gibi pek çok kimsenin bilmediği, daha pek çok natürel kaynak mevcuttur. Her ne kadar bu takviyelerin serotonin seviyelerini yükseltmek de etkileri üzerine yapılan çalışmalar henüz yeterli olmasa da bilimsel olarak ispatlanmış sonuçları vardır ve […]

Serotonin seviyelerini artırmak için takviye alımını düşünen birçok insan vardır ve sayıları azımsanacak gibi değildir. Bu seviyeler temel takviyeler ile artırılabileceği gibi pek çok kimsenin bilmediği, daha pek çok natürel kaynak mevcuttur. Her ne kadar bu takviyelerin serotonin seviyelerini yükseltmek de etkileri üzerine yapılan çalışmalar henüz yeterli olmasa da bilimsel olarak ispatlanmış sonuçları vardır ve çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Serotonin ve ruh hali ile ilgili sorunlar için listelenen takviyelerin kullanımını geçerli bir klinik ispat desteklememektedir. Daha fazla araştırma gayretlerine rehberlik etmesi gereken mevcut hayvan ve hücre temelli araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu çalışmalar ruh hali ile ilgili herhangi bir anlamlı etkiyi destekleyici olarak açıklanmamalıdır.

1 İnositol

Bilim adamları inositolün serotonin reseptörlerinin duyarlılığını artırabileceğine inanmaktadırlar. PMS ile ilişkili duygu vaziyet bozukluğu olan 30 bayanla yapılan bir çalışmada, miyo-inositol semptomları eksilttiği ve 6 adet döngüsü süresince verilen ruh halini iyileştirdiği bulunmuştur. Ayrıca İnositol, serotonin reseptörlerini bağlayarak sıçanlarda depresyonu eksilttiği gözlemlenmiştir.

2 C Vitamini

6 haftalık bir süre süresince C vitamini takviyeleri, ilaca bağlı demansı olan sıçanlarda beyin serotonin seviyelerini çoğaldırdığı bulunmuştur.

3 E Vitamini

8 hafta süresince E vitamini takviyesi, omurilik yaralanması olan sıçanlarda serotonini çoğaldırdığı bulunmuştur.

4 Zerdeçal

Kurkumin zerdeçalın aktif bileşenidir. Stresli sıçanlarda, kurkumin serotoninin beyinde aktif kaldığı süreyi uzattığı bulunmuştur serotonin geri alımını yasaklayarak. Ayrıca sıçanlarda bilişi geliştirdiği ve kortizol eşdeğeri olan serum kortikosteronu eksilttiği bulunmuştur. Farelerde, tek bir doz kurkumin 10-80 mg/kilogram serotonin seviyelerini çoğaldırmıştır.

5 Kadife Fasulye

Serotonin Seviyelerini Artıran 15 Doğal TakviyeKadife fasulyesi olarak bilinen Mucuna pruriens, sınırlı verilere göre Parkinson hastalığının bazı semptomlarını iyileştirmektedir. Bir dopamin kaynağı olmanın yanı sıra, Mucuna pruriens’in toz formunun uzun süreli kullanımı, sıçan beyinlerindeki serotonin seviyelerini eski haline getirdiği bulunuştur. Bununla birlikte, mukunun insanlarda ruh hali üzerindeki etkileri bilinmemektedir.

6 L-Theanine

Çay yapraklarında bulunan bir amino asit olan L-theanine örn. Yeşil, siyah veya oolong çayı ve Bay Bolete mantarları, zihin üzerinde gevşetici etkilere sahiptir. Yeşil çay en yüksek L-teanin konsantrasyonuna sahiptir. 42K’dan fazla Japon bireyle yapılan bir kohort çalışmasında, günde en az 5 kadeh yeşil çay harcayanlar, daha az serotonin ile ilişkili olan daha az psikolojik sıkıntı yaşadıkları bulunmuştur. Sıçan çalışmalarında, L-theanine beyindeki serotonin seviyelerini yükseltmiştir.

7 Rhodiola

Rhodiola rosea, ispat yetersiz olmasına karşın, evham ve depresyonun iyileştirilmesine dayanakçı olabilecek çiçekli bir bitkidir. Hafif ila orta derecede depresyon ve düşük serotonin içeren 89 hastanın klinik çalışmasında, Rhodiola rosea özleri 340 mg/gün ve 680 mg/gün 42 gün süresince uykusuzluk ve duygusal dengesizlik dahil olmak üzere genel depresyon semptomlarını iyileştirdiği bulunmuştur. Kronik hafif stres ve serotonin eksikliği olan depresif sıçanlarda 3 hafta süresince Rhodiola özütü 1.5, 3 veya 6g/kilogram olağan serotonin seviyelerini geri kazandırmıştır.

8 Safran

Bilim adamları, safranın Crocus Sativus ana aktif bileşenlerinden Safranal’ın beyindeki serotonin kullanılabilirliğini artırıp artırmadığını incelemektedirler geri alımları yasaklayarak. 177 katılımcıdan oluşan beş denemenin bir meta-analizi, safran kapsüllerinin günde 30 mg’sının 6 ila 8 hafta içinde majör depresif bozukluğu olan yetişkinlerde depresyon semptomlarını iyileştirebileceği sonucuna varmışlardır. Bu çalışmalar düşük kaliteli ve çeşitli kısıtlamaları bulunmaktadır. Ayrıca daha fazla araştırmaya ihtiyaç dinlenmektedir.

9 Manolya Ağacı

Manolya ağacının Manolya Officinalis kabuğu ve tohum konileri, yemini-stres, yemini-anksiyete ve yeminidepresan etkilere sahip olduğu varsayılmaktadır. Magnolia officinalis’in ana bileşenleri olan 20 ve 40 mg/kilogram honokiol ve magnolol, kronik hafif stresi olan sıçanlarda düşük serotonin seviyelerini düzeltmiştir. Manolya kabuğu ve zencefil köksapı geleneksel Çin tıbbında TCM zihinsel bozukluklar için yaygın olarak kullanılmaktadır. 30 mg/kilogram manolya kabuğu ve zencefil köksap karışımı depresif farelerin beyinlerinde serotonini çoğaldırmıştır.

10 Uçucu Yağlar

Serotonin Seviyelerini Artıran 15 Doğal Takviyeİnsanlar genellikle esansiyel yağları anksiyete, stres, düşük ruh hali ve diğer zihinsel sağlık sorunlarına bitirici bir yaklaşım olarak kullanmaktadırlar. Bilim adamları, esansiyel yağların inhalasyon kokulmasının, uygun klinik veriler bulunmamakla birlikte, serotonin ve dopamin üretimini artırmak için beyindeki yolları aktive edebileceğini öne sürmektedir. Depresyonu olan 60 yaşlı hastada yapılan aromaterapi çalışmasında, 5 ml uçucu yağ karışımı lavanta, tatlı portakal, bergamot ve badem yağı içeren , uygulamadan sonra 8 hafta süresince haftada iki kere serotonin seviyelerini artırdığı bulunmuştur. Ylang-ylang esansiyel yağları, fare beyinlerinde hipokampus serotonin seviyelerini çoğaldırmıştır. Acı portakal, 14 günlük kullanımdan sonra farelerde serotonin aktivitesini artırarak anksiyeteyi eksilten ve ruh halini iyileştiren esansiyel bir yağdır. Lavanta yağı hücre çalışmalarında serotoninin parçalanmasını/geri alınmasını engellediği bulunmuştur.

11 Kediotu

Bazı analistler kediotu bitkisinin kökünün klinik evvelsi verilere direnerek serotonin seviyelerini ve aktivitesini cirosunu eksilterek çoğaldırdığını düşünmektedir. Kediotu irritabl bağırsak sendromu için incelenmektedir. Bir sıçan çalışmasında, Valeriani kökü bileşenleri bağırsak sütun ve serumdaki fazla aktif serotonini dengelediği bulunmuştur. Valeriana officinalis kök ekstresi, strese maruz kalan farelerde serotoninin parçalanmasını önlemiştir.

12 Apigenin

Apigenin, turunçgillerdeki biliş ve tutumun yanı sıra ruh halini ve stresi geliştirdiği iddia edilen bir besindir. Fare modellerinde, 20 günlük apigenin tedavisi 10 ve 20 mg/kilogram serotonin seviyelerini çoğaldırdığı ve endişeli tutumu eksilttiği bulunmuştur. Apigenin, serotonin mevcudiyetini çoğaldırarak ve bozulmasını eksilterek sıçanlarda kronik hafif stresin etkisini azaltabilmiştir.

13 Berberin

Berberine, kızamık, ağaç zerdeçal, Oregon-üzüm ve diğerleri de dahil olmak üzere Berberis ailesindeki bitkilerden kökler, rizomlar, saplar ve kabuklar elde edilen bir tuzdur. Bazı bilim adamları, serotonini dağılan ve böylece serotonin seviyelerini potansiyel olarak yükselten MAO-A enzimini bloke ettiğini öne sürmektedir. Tek bir berberin dozu, depresif farelerin beyinlerinde serotonin seviyelerini % 47 artırmıştır. Berberin ile uzun süreli tedavi 15 gün süresince 5 mg/kilogram serotonini % 19 çoğaldırdığı bulunmuştur. Değişik bir çalışmada berberin verilen farelerde, hafıza ve ruh hali için önemli olan beyin bölgelerinde hipokampus ve frontal korteks serotonin seviyeleri artırdığı bulunmuştur.

14 Asetil-L-Karnitin

Analistler, karnitinin beynin biliş ve hafıza ile ilgili bir bölgesi olan serebral kortekste serotonini artırabildiğini bulmuşlardır. Asetil-L-karnitin ALCAR, sağlık yiyecek mağazalarında satılan yaygın bir diyet takviyesi olan modifiye bir karnitin formudur. ALCAR, beyni gözetmek ve ruh halini iyileştirmek için pazarlanmaktadır, ancak insan verileri kullanımını desteklememektedir. Farelerde 25 gün süresince günlük olarak verildiğinde beyindeki serotonin seviyelerini çoğaldırdığı bulunmuştur.

15 Lityum

Serotonin Seviyelerini Artıran 15 Doğal TakviyeReçeteli lityum, bipolar bozukluk gibi zihinsel bozuklukların tedavisinde uzun zamandır kullanılmaktadır ve beyindeki serotonin aktivitesini artırarak çalışmaktadır. Pek çok insan ruh halini dengelemek için lityum orotat alırken, yetersiz ispat düşük dozlu bitirici lityumun ruh halini çoğaldırıcı etkilerini desteklemektedir.

İlaç Etkileşimleri

John’s Wort, SAMe veya lityumun, seçici serotonin geri alım inhibitörleri SSRI, monoamin oksidaz inhibitörleri MAO-I ve triptanlar gibi serotonerjik ilaçlarla aynı anda kullanılması, serotonin sendromu, yaşamı tehdit eden ve potansiyel olarak ölümcül vaziyettir.

Sınırlamalar ve İhtarlar

Bu çalışmaların kimileri oldukça minik örneklem ebatlarına sahiptir. Ek olarak, vücuttaki serotonini çoğaldırmak için bu natürel yöntemlerin çoğu sadece hayvanlarda test edilmiştir. Güvenlik ve etkililiklerini belirlemek için insanlarda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Serotonin konsantrasyonuna ek olarak, hem serotonin reseptörlerinin sayısı hem de duyarlılıkları, serotonin aktivitesinin belirlenmesinde ufalamaz bir rol oynamaktadır. Serotonin çoğunlukla bağırsakta üretilmekte, depolanmakta ve salınmaktadır, ancak serotonin beyinde önemli bir nörotransmiter görevi görmektedir. Bu natürel ilaçların ve takviyelerin kimileri, kan-beyin bariyerini geçip geçemediklerini belirlemek için daha fazla teste ihtiyaç dinlemektedir. Bu ilaçların uzun süreli uygulaması da daha fazla incelenmelidir.
Serotonin, beyin ve bedende önemli bir sinyal molekülüdür. Ruh halini düzenlemedeki önemli rolü nedeniyle yaygın olarak mutluluk nörotransmitteri veya mutluluk hormonu olarak bilinmektedir. Bazı takviyelerin klinik çalışmalarda serotonini çoğaldırdığı bulunmuştur. Bunlar arasında 5-HTP, D vitamini, omega-3 yağ asitleri, St.John’s wort ve bazı probiyotikler en güçlü ispatlardan kimilerine sahiptir. Birçok başka takviye de serotonini artırmaktadır, ancak kullanımlarını destekleyen deliller oldukça cılızdır. Bedende çok fazla serotonin, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir vaziyet olan serotonin sendromuna neden olmaktadır. Serotonini artırabilecek ilaçların veya takviyelerin birleştirilmesi, kişinin serotonin sendromu riskini artırmaktadır. Bu cins maddeleri kullanmadan evvel belli uzman bir hekimle görüşülmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri