Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Serotonin Seviyelerini Artıran 9 Esas Dayanak

  • 04 Nisan 2021
  • Serotonin Seviyelerini Artıran 9 Esas Dayanak için yorumlar kapalı
  • 365 kez görüntülendi.

Serotonin hem zekâsal hem de fiziksel sıhhat için ehemmiyetlidir. Serotonin, ruh hali, tavırdan bağırsak ve kalp sıhhatine, kan damarı işlevine kadar her şeyi etkilemektedir. Düşük serotonin seviyeleri duygu gidişat bozuklukları, migren ve bağırsak meseleleri ile ilişkilendirilmiştir. Serotonin seviyelerini natürel olarak artırabilecek esas dayanaklar ile alakalı bilgiler bu yazıda yer almaktadır. Serotonin Nedir? Serotonin, beyin ve […]

Serotonin hem zekâsal hem de fiziksel sıhhat için ehemmiyetlidir. Serotonin, ruh hali, tavırdan bağırsak ve kalp sıhhatine, kan damarı işlevine kadar her şeyi etkilemektedir. Düşük serotonin seviyeleri duygu gidişat bozuklukları, migren ve bağırsak meseleleri ile ilişkilendirilmiştir. Serotonin seviyelerini natürel olarak artırabilecek esas dayanaklar ile alakalı bilgiler bu yazıda yer almaktadır.

Serotonin Nedir?

Serotonin, beyin ve bedende ehemmiyetli bir sinyal molekülüdür. Ruh halini tertip etmedeki ehemmiyetli rolü sebebiyle yaygın olarak mutluluk nörotransmitteri veya mutluluk hormonu olarak öğrenilmektedir. Serotonin, ana misyonunun asap hücreleri arasında ileti iletmek olduğu beyinde ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Bazı bilimsel kuramlara göre, serotonin insan tavrının tüm güzergahlarıyla ilişkilidir.

Ne Zaman Hekime Görünmeli

Emel, bunalım veya anksiyete dâhil olmak üzere ruh hali ile alakalı meseleleri iyileştirmek için serotonini artırmaksa, hekimle konuşmak ehemmiyetlidir, özellikle ruh hali günlük hayatı ehemmiyetli miktarda etkilemektedir. Fazla yeis, devamlı düşük ruh hali, öfori veya endişe gibi büyük ruh hali farklılıkları, hekime görünme sebepleridir. Hekim semptomlara neden olan vaziyeti teşhis etmeli ve rehabilitasyon etmelidir. Mevcut ispatların düşük beyin serotonininin doğrudan duygu gidişat bozukluklarına neden olduğunu göstermediği unutulmamalıdır. Bunalım gibi karışık bozuklukların her zaman, her biri bir şahıstan değişiğine ehemmiyetli miktarda değişebilen beyin kimyası, etraf, sıhhat vaziyeti ve genetik gibi bir hayli mümkün etmeni kapsamaktadır.
Serotonin Seviyelerini Artıran 9 Temel TakviyeAyrıca, beyin kimyasındaki farklılıklar, bazı yaklaşımlarla insanların kendi başlarına değiştirebilecekleri bir şey değildir. Bunun yerine, listelenen etkenler günlük stresi eksiltmek, genel ruh sıhhati ve refahını desteklemek içindir. Başka bir deyişle, bitirici taktikler asla ananesel tıbbi rehabilitasyonun yerine kullanılmamalıdır.
Bireyin ruh hali günlük hayatını ehemmiyetli miktarda etkiliyorsa, muhtemel olan en kısa zamanda bir hekim veya psikolog görmesi ehemmiyetlidir. Zira hekim veya psikologlar altta uyuyan şartları rehabilitasyon etmeye ve taktikleri kapsayabilecek veya kapsamayacak bitirici alternatifler önermek için en iyi ekipmana sahiptirler. Serotoniyi çoğaldırabilecek bitirici taktikler bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:

Ana Dayanaklar

Birey rastgele bir dayanak almadan evvel hekimiyle konuştuğundan emin olmalıdır. Vitaminler ve nebatsal yardımlar da dahil olmak üzere reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar hakkında bilgi alınmalıdır. Bu, özellikle serotonin seviyelerini artırabilecek ilaçlar antidepresanlar gibi veya dayanaklar kullanılıyorsa özellikle ehemmiyetlidir. Etkileşimler veya yanlış dozlama, bedende çok fazla serotoninden kaynaklanan ciddi bir gidişat olan serotonin belirtisine neden olmaktadır. Birey ve hekimi desteğin iyi bir fikir olduğunu kabul ediliyorsa, emin bir üretici tarafından üretilen mahsuller seçmelidir.
Perhiz dayanaklarının FDA tarafından tıbbi kullanım için onaylanmadığı unutulmamalıdır. Dayanaklar genellikle sağlam muayenehane araştırmalardan yoksundur. İdaremelikler imal standartları tanımlamaktadırlar, ancak bunların tehlikesiz veya tesirli olduklarını garanti etmemektedirler. Bazı araştırmalar, bu desteklerin serotonini artırmaya ve ruh hali balansını desteklemeye takviyeci olabileceğini önermektedir:
1 L-Triptofan ve 5-HTP: Bedende, L-triptofan, serotoninin yapıldığı 5-HTP üretmek için kullanılmaktadır. Sınırlı araştırma, L-triptofanın alınmasının plazma serotoninini yükseltebildiğini, yetersiz olanlarda öğrenişsel, motor veya bağırsak meselelerini iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Sütten alfa-Laktalbumin ismi verilen bir protein, öteki bir hayli proteinden daha fazla triptofan kapsamaktadır. 18 fert üzerinde yapılan bir çalışmada, 12 gram alfa-Laktalbümin 90 dakika sonra kan plazmasındaki triptofan ölçüsünü % 16 artırdığı bulunmuştur.
Başka bir çalışmada 12.32 gram triptofan 1,5 saat sonra kan triptofanını % 43 artırdığı ve yüksek strese sarih 23 bireyde belleği geliştirdiği bulunmuştur. Premenstrüel belirti PMS yaşayan 13 bayan hastanın kaptan çalışmasında, 14 gün süresince günlük olarak alınan 6 gram L-triptofan ruh halini, asaplılık, uyku eforluğu ve karbonhidrat yoksunluğunu iyileştirdiği bulunmuştur. Triptofan, L-triptofan dayanakları biçiminde satın alınabilmektedir. 5-HTP 5-hidroksitriptofan destekleri de mevcuttur. 5-HTP’nin, serotoninin kimyevi ismi olan 5-HT ile aynı olmadığını belirtmek ehemmiyetlidir. 5-HTP, serotonine dönüştürülmek üzere kan-beyin bariyerini serotoninin kendisi yapmaz özgürce geçmektedir.
2 Probiyotikler: Sindirim sisteminde, probiyotikler bağırsak mikrobiyomunu daha önceki haline Serotonin Seviyelerini Artıran 9 Temel Takviyegetirmektedir ve bağırsak-beyin aksını etkilemektedir. Bağırsak bakterileri ehemmiyetlidir, zira serotoninin yapıldığı triptofan üretmektedir. Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozukluklar, bazı çalışmalarda daha az muhtelif veya daha az bağırsak bakterisine bağlanmıştır. Bir çalışmada, 8 haftalık probiyotik rejimi 2.0 x 109 CFU/g Lactobacillus helveticus ve 2.0 x 109 CFU/g Bifidobacterium longum, bunalımı olan 110 bireyde triptofan seviyelerini artırdığı bulunmuştur. Artan triptofan teorik olarak serotonin imalini artırmaktadır. 14 gün süresince sıçanlara verilen bir probiyotik Bifidobacteria infantis kan triptofan seviyelerini yükselttiği gözlemlenmiştir.
3 D vitamini: D vitamini bedenin beyindeki serotonin üretmesine, salmasına ve kullanmasına takviyeci olmaktadır. Bununla beraber, desteğin faydaları meçhuldür. D vitamini, triptofanı serotonine dönüştüren bir enzimi aktive etmektedir. D vitamini seviyeleri düşükse, beyin daha az serotonin üretmektedir. Böylece, D vitamini alımının çoğalması, ruh sıhhatini destekleyerek serotonin seviyelerini artırmaktadır. 9 binden fazla kobay üzerinde yapılan bir kohort çalışması, hayatın ilk senesinde D vitamini dayanağı almanın % 77 eksilmiş şizofreni tehlikeyi ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Başka bir deyişle, düşük D vitamini seviyelerinin erken yaşta önlenmesi, bu kuramı doğrulamak için büyük ölçekli çalışmalara lüzum dinlenmesine karşın, hayatın ilerleyen yarıyıllarında şizofreni geçirme kaderini eksiltmektedir.
4 Omega-3 yağ asitleri: D vitamini nöronların serotonin, omega-3 yağ asitleri, EPA eikosapentaenoik asit ve DHA dokosaheksaenoik asit yapmasına takviyeci olurken, nöronların serotonin salgılamasına ve etkinliğini artırmasına takviyeci olmaktadır ve ayrıca serotonin reseptör duyarlılığını çoğaldırmaktadır. Somon ve alabalık gibi balıklar, omega-3 yağ asitleri bakımından yüksektir. Omega 3 yağ asidi destekleri de balık yağı kapsülleri olarak satılmaktadır, ancak desteğin bereketleri bütün olarak tanımlanmamıştır. Bazı tahlilcilere göre, eksik omega-3 yağ asidi alımı, bunalım da dahil olmak üzere psikiyatrik hastalıklara duyarlılığı artırmaktadır. Ancak, sarih bir irtibat kurulmamıştır.
Serotonin Seviyelerini Artıran 9 Temel TakviyeTekerrür tekerrür kendine hasar veren 49 hastanın bir çalışmasında, 12 hafta süresince günde 1,2 gram EPA ve 0,9 gram DHA kapsülleri intihar düşüncesini % 45 ve bunalımı % 30 oranında eksilttiği bulunmuştur. Bununla beraber, bu çalışma minik örneklem büyüklüğü ve kısa süresi ile hudutludur. 256.118 Japon katılımcıyla yapılan gözlemsel bir çalışma, günlük olarak balık yiyen insanların günlük balık yemeyen insanlara mukayeseyle daha düşük intihar fikri yaşadıkları keşfedilmiştir. 1.767 Finlandiyalı kobayla yapılan bir başka gözlemsel çalışmada, haftada iki kereden az balık harcamak, daha yüksek bunalım ve intihar fikri tehlikeyi ile ilişkili olduğu bulunmuştur.
Sıçanlarda düşük seviyelerde omega-3 yağ asitleri özellikle alfa-linolenik asit düşük serotonin etkinliği ile ilişkiliyken, DHA yetersizliği domuz yavrularında beyin serotonini azaltığı bulunmuştur. Hamile fareler tarafından hem EPA hem de DHA alımının eksilmesi, yavrularının beyinlerinde serotoninin daha az yapımı, depolanması, salımı ve etkinliği reseptör işlevi ile sonuçlanmıştır. Serotonin yalnızca annelerin beyninde değil, aynı zamanda yenidoğan sıçanların beyninde de bulunabilirliği ve yapımı sırasıyla% 65 ve% 29 eksilttiği bulunmuştur.
5 St.John’s Wort: John’s Wort, hafif bunalım için ek olarak kullanılan popüler bir tıbbi nebattır Hypericum perforatum. Bununla beraber, Milli Bitirici ve Seçenek Tıp Merkezi’ne NCCIH göre, St.John’s bunalım için wort’un faalliği üzerine yapılan çalışmaların neticeleri karmaşıktır. Ehemmiyetli olarak, sarih deliller, St.John’s wort’un riskli, potansiyel olarak yaşamı tehdit edici biçimlerde bir hayli ilaçla etkileşime girebileceğini göstermektedir. Bu nebat bir hekime danışılmadan asla alınmamalıdır. 6,993 bunalım hastasının 35 çalışmanın bir derlemesinde, St.John’s Wort bağımsız rehabilitasyonu yalnızca hafif ve orta derecede bunalım semptomlarını iyileştirdiği buluınmuştur. Bununla beraber, yazarlar dâhil edilen çalışmaların düşük niteliğine ve tesirlilikteki meblağsızlığa dikkat toplamıştır. Tipik doz en az 4 hafta süresince günde 3 defa 300 mg ekstrakttır. Ayrıca nebat hayvanlarda serotonini çoğaldırmak için incelenmiştir.
6 S-Adenosil Metiyonin SAM-e: Serotonin üretmek için SAM-e lüzumludur. Metilasyon ve enerji bozulmasında rol oynayan natürel olarak oluşan bir bileşiktir. Sınırlı bilgiler konvansiyonel rehabilitasyona cevap vermeyen majör depresif bozukluğu MDB olan bazı bireylerde semptomları eksiltebileceğini düşündürmektedir, ancak büyük ölçekli çalışmalar yetersizdir. İlaç rehabilitasyonuna cevap vermeyen 73 MDD hastasını kapsayan bir çalışmada, antidepresan ilaçlara günde iki defa 800 mg SAMe ilave edilmesi, plaseboya mukayeseyle bunalım semptomlarını iyileştirdiği bulunmuştur. MDB’li 144 bireyle yapılan bir çalışmada, 12 hafta süresince günde 1.600 – 3.200 mg SAM-e ruh halini ehemmiyetli miktarda iyileştirdiği gözlemlenmiştir. 132 çalışmanın gözden geçirilmesi 115 muayenehane ve 17 muayenehane evveli SAM-e’nin bunalım için bereketli olabileceği neticesine varılmıştır. Bulgular umut vericidir ancak bilgiler hudutludur. Yazarlar SAM-e’nin ön bilgilere direnerek madde makûsa kullanımı ve psikoz bulgularını da iyileştirebileceğini öne sürmüşlerdir. Bununla beraber, daha fazla muayenehane araştırmanın yapılması gerekmektedir.
7 B vitaminleri: Bazı kuramlara göre, B vitamini yetersizliği zekâsal sıhhat bozukluklarının başlangıcı ile ilişkili olmaktadır. Bedenin 5-HTP’den serotonin gibi nörotransmitterleri üretmek için B6 vitaminine lüzumu dinlemektedir ve ayrıca B vitamini enzim kofaktörü misyonu görmektedir. Folat döngüsü için triptofanın serotonine dönüştürülmesine takviyeci olan B12 vitamini ve folat B9 vitamini lüzumludur. Ek olarak, cemiyette yaşayan 549 yaşlı ile yapılan bir kohort çalışmasında, düşük B12 ve B9 vitamini kan seviyelerine sahip olanların öğrenişle hafıza, dikkat ve düşünce geri dönüşü olmayan problemleri olma ihtimali daha yüksek olduğu bulunmuştur. Rhesus maymunlarında, tek bir doz B6 vitamini beyindeki serotonin imalini çoğaldırdığı gözlemlenmiştir. Ek olarak, sıhhatli erişkin sıçanların B vitamini karışımı ile rehabilitasyonu beyindeki serotonin seviyelerini yükselttiği gözlemlenmiştir ve daha fazla muayenehane bilgi lüzumludur.
8 Çinko: Bilim adamları çinkonun serotonin reseptörlerini kastedebileceğini ve aktive edebileceğine inanmaktadır. 17 gözlemsel çalışmanın bir meta-tahlilinde, bunalımdaki fertlerde kan çinko seviyeleri depresif olmayan fertlere göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Bir çalışmada, 12 hafta süresince günde 25 mg elementer çinko dayanağı, majör depresif bozukluğu olan 37 hastada yapılan bir çalışmada depresif bulguları eksilttiği bulunmuştur. Çinko, kırmızı et, istiridye ve kepekli hububatlar gibi yiyeceklerde perhizle çoğaldırılabilmektedir.
9 Magnezyum: Tahlilciler, magnezyum dayanaklarının beyindeki kullanılabilirliğini artırarak geri alımını eksilterek serotonin seviyelerini artırabileceğini öne devam ettirler. Bir çalışmada, hafif ve orta şiddette bunalım tanısı konan 60 hastada 8 hafta süresince günde 500 mg magnezyum aşikar olarak iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. Magnezyum yeşil yapraklı sebzelerde, kabuklu yemişlerde ve baklagillerde bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri