Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Siğil Çeşitleri

  • 22 Mart 2021
  • Siğil Çeşitleri için yorumlar kapalı
  • 335 kez görüntülendi.

Siğiller, insan papilloma virüsü HPV virüs ailesinde bir virüsle enfekte olmuş cilt ve beden bölgelerinde görülen cilt gelişmeleridir ve surattan fazla değişik HPV tipi vardır. Verruca siğiller için tıbbi bir terimdir. İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun ana semptomu, ten hücrelerinin fazla gelişmesini tetiklemesidir. Bu etkilenen alanların kalın, sert ve pürüzlü görünürken, bazı siğil tipleri ise düz […]

Siğiller, insan papilloma virüsü HPV virüs ailesinde bir virüsle enfekte olmuş cilt ve beden bölgelerinde görülen cilt gelişmeleridir ve surattan fazla değişik HPV tipi vardır. Verruca siğiller için tıbbi bir terimdir. İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun ana semptomu, ten hücrelerinin fazla gelişmesini tetiklemesidir. Bu etkilenen alanların kalın, sert ve pürüzlü görünürken, bazı siğil tipleri ise düz ve pürüzsüz görünürler. Bedenin rastgele bir yerinde siğil oluşabilir, ancak genellikle ellerde ve ayaklarda görülürler. Siğiller iyi mizaçlıdır başka bir deyişle kanserli değildir, fakat bulaşıcıdırlar. Çoğu HPV tipi genital olmayan siğillere neden olmaktadır. Öteki tipler genital siğillere neden olur. Bazı HPV tipleri rahim ağzı kanseri riskini çoğaldırır.

Kimlerde Siğil Oluşur ve Bulaşıcı mıdır?

Siğillere neden olan insan papilloma virüsleri çok bulaşıcıdır. Virüs ciltten cilde temas ederek basitçe dağılırlar. Başkasının siğiliyle temas ettiğinde siğil oluşup oluşmadığı, eforu da dâhil olmak üzere muhtelif etmenlere bağlıdır. Ciltte bir yara varsa siğillerin bulaşma ihtimali daha yüksektir. Sık sık kesik ve sıyrık olan çocuklar siğil bulaşma tehlikeyi altındadır. Başka Bir Deyişle, tırnaklarını, tırnak etlerini kesen veya dişi ile koparan bireyler daha yüksek tehlike altındadırlar.

Zayıflamış Bağışıklık Sistemi

Bazı bireyler zayıflamış bağışıklık sistemlerinden dolayı siğiller için yüksek tehlike altındadırlar. HIV gibi bağışıklık sistemlerini zayıflatan şartları olan gençler ve bağışıklık sistemini baskılayan biyolojik ilaçlar alan bireyler siğiller açısından yüksek tehlike altındadır. Biyolojik irinli bağırsak hastalıkları IBD, romatoid artrit RA, sedef hastalığı ve öteki otoimmün gidişatlar için reçete edilebilir. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini baskılar, bu sebeple onları alan insanlar viral enfeksiyonlar ve siğiller için yüksek tehlike altındadır.

Nasıl Bulaşırlar?

Siğil ÇeşitleriTenden cilde temas, yaygın bir bulaşma yoludur. Enfekte bir şahsın siğiline değen biri basitçe virüsü alabilir ve siğiller geliştirebilir. Virüsler, usturalar ve havlular gibi bireyler arasında paylaşılan nesneler tarafından da bulaşabilir. Virüs, sıcak, nemli bölgelerde gelişir; bu sebeple soyunma odaları, duş kabinleri ve havuz alanları, ayak tabanları ve bedenin öteki kısımlarında siğilleri basitçe bulaşabileceği konumlardır. Ayak tabanlarındaki siğillere plantar siğiller denir.

Siğillerin Ortak Özellikleri

Genel siğiller denilen sık görülen bir cilt problemidir. Bu deri rengindeki kubbe biçimindeki lezyonlar en çok parmakların ve ellerin üstünde, özellikle tırnakların etrafında bulunurlar. Ayrıca ayaklarda da bulunabilirler. Bu siğiller genellikle sert ve inişli çıkışlıdır. Bazen tohumlara benzeyen siyah noktalara sahiptirler. Bunlar kan pıhtılaşması olan ufak kan damarlarıdır. Cildin tırnak ısırmasından kaynaklanan tırnakların çevresindeki gibi ufak yaralara sahip bölgelerinde sık görülen siğiller görülebilir. Elde virüs varsa, onu surata aktarmak da çok basittir. Ortak siğiller için fotoğrafı ismi verruca vulgaris’dir.

Siğil Çeşitleri

Başlıca öğrenilen siğil çeşitleri alttaki gibidir:

Plantar Siğiller

Ayakkabının içinde çakıl taşları olduğu hissi veren, ayak tabanında oluşan siğillerdir. Plantar siğiller verruca, ayak tabanlarında, genellikle topuklu kunduralar gibi ağırlık taşıyan bölgelerde görülür, yürüme ve ayakta durma sebebiyle tende gelişir. Bu ayak siğilleri kümelerde görülürse, buna mozaik siğiller denir. Mozaik siğiller sert, kalın ve düzdür. Eş olabilir ve nasırla karıştırılabilirler. Plantar siğiller üzerinde siyah noktalar olabilir. Plantar siğile neden olan HPV virüsü, ılık ve nemli civarlarda gelişir. Plantar siğillere neden olan virüsü alma tehlikesini eksiltmek için havuzda, soyunma odasında veya ortak duşlarda terlikler kullanılmalıdır.

Düz Siğiller

Siğil ÇeşitleriDüz siğiller öteki değişik tiplerden daha ufaktırlar, ancak çok rakamda ortaya çıkma meylindedirler. Yassı siğillerden etkilenen birisinin bir anda bu siğile 20 ila 100 oranında sahip olması ender değildir. Bayanlar bu siğiller bacaklarında görülebilir. Erkeklerde ise sakal bölgelerinde oluşma ihtimali daha fazlayken, çocuklar bu siğiller de görülebilir bir gidişattır. Düz siğiller, öteki siğiller ile karşılaştırıldığında eşsizdir zira adlarının düz olduğunu gösterir.

Filiform Siğiller

Filiform siğiller çok süratli gelişir ve dikenli bir görünüme sahiptirler. Bu siğillerden çıkan ufak çıkıntılar ipliklere, parmak eşi çıkıntılara ve hatta fırçalara eşler. Bu siğillerin arttığı yerler, göz etrafı, burun ve ağızdaki suratları kapsamaktadır. Bu siğiller insanların kendilerini şuurlu sezmelerini sağlayabilir, ancak genellikle sızısızdırlar. Bu siğiller kahverengi, sarı, pembe veya deri rengi olabilir. Bu surat siğillerine değmekten kaçının ve yeni yerlere sokmamak için rehabilitasyon isteyin.

Genital Siğiller

Siğil ÇeşitleriGenital siğiller, zati onlardan birine sahip olan biriyle cinsel temas yoluyla bulaşırlar ve bu siğiller insan papilloma virüsünden HPV kaynaklanmaktadır. Siğiller faize uzuvlarının dışında olabilir. Kansere neden olan bazı tipler bir kadının serviksinde lezyonların gelişmesine neden olur. Genital siğiller, karnıbahar eşi bir görünüme sahip, deri rengi çıkıntılara benzemektedirler. Genital siğiller, HPV enfeksiyonu, görünmese dahi, oluşabilmektedir. Potansiyel olarak kansere neden olan HPV cinsleri, cinsel ilişki, anal seks ve oral seks yoluyla dağılır.

Siğiller Ne Zaman Kaybolur?

Siğiller insan papilloma virüsü ailesinin azaları tarafından kaynaklanır. Siğiller oluştuktan sonra, bağışıklık sisteminde virüsü tesirsiz hale getirme gayreti başlar ve siğiller, tamamen kaybolmadan evvel birkaç ay veya 2 seneye kadar sürebilir. Erişkinlerde siğiller, çocuklarda olduğundan daha uzun sürebilir ve bazen siğiller asla tamamen kaybolmazlar. Hekimler bazı siğil hadiselerinde, siğillerin neden kaybolmadığını teşhis edemeyebilirler.

Siğillerden Kurtulmak için Konutta Ne Yapılabilir?

Siğiller çoğu zaman, nihayetinde hiçbir şey yapılmasına gerek kalmadan kendi başlarına giderler. Siğilleri rehabilitasyon etmezseniz daha da gelişebilir veya yeni alanlara dağılabilir ve başkalarına da bulaşabilir. Siğiller için rehabilitasyon siğil tipine, hastanın yaşına ve sıhhat vaziyetine bağlıdır. Bazen HPV enfeksiyonunun sebepleri dâhil siğiller kaybolur ve daha sonra tekerrür ortaya çıkabilir. Siğil rehabilitasyonunda uygulamalar şu biçimdedir:

Salisilik Asit

Siğil ÇeşitleriReçetesiz salisilik asit muameleleri, siğilleri yavaş yavaş çözer, ancak operasyon zaman alan bir harekâttır. Mahsulü haftalarca kesintisiz olarak günlük olarak uygulaması gerekir. Uygulama yapılmadan evvel siğillerin olduğu bölge ılık suya daldırılır ve yumuşaması sağlanır, sonra alan kurulanır. Siğiller zımparalamak için tek kullanımlık bir zımpara tahtası kullanır, zımpara levhası atılır ve her kullanımdan sonra yenisini kullanır. Eğer tekerrür tekerrür kullanılırsa siğilin neden olduğu virüsü yeni alanlara dağılabilir. Siğili zımparaladıktan sonra salisilik asit uygulanır ve bu mevzuda sürekli olunması gerekir. Bu uygulama birkaç ay sürebilir, fakat nihayetinde siğil kaybolur. Salisilik asit, akışkan ve jel formunda veya salisilik pedler biçiminde mevcuttur.

Kutu Bandı Uygulaması

Nalburcuda ya da hırdavatta satılan gümüş bant siğil için tesirli bir ilaç kullanılabilmektedir. Bazı bireyler siğilleri gümüş bantla kaplamanın, yavaş yavaş kaybolmalarına dayanakçı olduğunu sınayarak tespit etmişlerdir fakat uzmanlar bu çözümün işe yarayıp yaramadığı mevzusunda hemfikir değillerdir. Yalnızca bir siğil üzerine kutu bandı yerleştirilir birkaç gün sarih kalmasına izin verilir. Cetme evresine gelindiğinde siğilin bazı tabakalarını kaldırılabilir. Siğil olan bölge nemlendirilir ve tek kullanımlık bir zımpara tahtası ile zımparalanır. Virüsün dağılmasını önlemek için kullandıktan sonra zımpara levhasını belli atılmalıdır. Ve siğil üzerine yeni bir kutu bandı parçası uygulanır.

Biz Uzmandan Ne Zaman Dayanak Alınmalı?

Siğiller iyi mizaçlı cilt lezyonlarıdır, ancak cilt kanseri gibi daha ciddi cilt şartlarına dönüşebilirler. Şayet alttaki gidişatlardan biri ya da bir kaçı gözlenneniyorsa bir uzman hekime müracaat etilmesi gerekmektedir:
• Bir siğilin bir siğil olduğundan emin olunmadığında ve bunun daha ciddi bir şey olabileceğine dair kaygılar varsa
• Cinsel uzuvlarında siğil olduğunu fark edilirse
• Çok rakamda siğil varsa
• Kanama, kaşınma, yanma varsa
Şahsın cılız bir bağışıklık sistemi veya şeker hastalığı varsa siğil kendiliğindene rehabilitasyon edilmemeye çalışılmamalıdır. Bu riskli olabilir ve iyiden daha fazla hasar verebilir.

Rehabilitasyon Usulleri

Günümüzde siğil rehabilitasyonunda uzmanların kullandığı usullerden öğrenilenler alttaki gibidir:

Dondurucu Rehabilitasyon

Siğil ÇeşitleriKriyoterapi, hekimlerin ortak siğilleri akışkan azotla dondurmak için kullandıkları bir prosedürdür. Prosedür daha büyük çocuklar ve siğilleri olan erişkinler için uygundur. Azıcık acı verici olabileceğinden, ufak çocuklarda kriyoterapi usulü kullanılmaz. Siğilleri tesirli bir biçimde dondurmak için birkaç kriyoterapi seansına gereksiniminiz olabilir. Akışkan azotla dondurma, öteki siğil operasyonlarıyla birleştirildiğinde en iyi neticeyi vermektedir. Bölgenin iyileşmesine izin verilerek ardından salisilik asit uygulayarak takip edilmelidir. Koyu derili bireyler, kriyoterapi ile rehabilitasyon edilen bölgelerde hafif kirler alabilirler.

Cantharidin Rehabilitasyonu

Cantharidin, siğil üzerinin boyandığı ve kabarcığın yaradılışını tetikleyen bir akışkan siğil rehabilitasyonudur. Takribî bir hafta içinde blister kurur, düşer ve siğil ile beraber kaybolur. Cantharidin çocuklar için iyi bir siğil rehabilitasyonudur zira ilaç uygulaması sızısızdır. Topikal ilaç rehabilitasyonu alan bireyler, uygulamadan birkaç saat sonra bölgede karıncalanma, yanma, şişme veya kaşıntı yaşayabilir.

Keserek ve Yakarak Rehabilitasyon

Bazı siğiller, özellikle filiform siğiller, plantar siğiller ve yaygın siğiller, kesilerek veya yakılarak rehabilitasyon edilebilir. Bu cins bir rehabilitasyonun fotoğrafı ismi elektrocerrahi yanma ve küretajdır kazıma. İki prosedür genellikle beraber kullanılır. İlk olarak, hekim rehabilitasyon edilecek bölgeyi uyuşturur. Daha sonra, hekim siğil yakmak için elektrikli bir alet kullanır ve bazen lazer rehabilitasyonu kullanılır. Kürtaj, siğilleri sıyırmak için bıçak veya kaşık biçimindeki bir alet kullanılmasını içerir. Çıkarma, siğilleri bariz bir alet kullanarak kesme veya dilimleme harekâtı anlamına gelmektedir.

Reçeteli Topikal Rehabilitasyonlar

Bazı siğiller reçeteli rehabilitasyonlar gerektirebilir. Salisilik asit, tretinoin ve glikolik asit gibi topikal kremler siğil tabakalarının atanmasına dayanakçı olabilir. İmikimod Aldara ve difensipron DCP kapsayan immün uyarıcı kremler siğillerin küçülmesini ve kaybolmasını destekleyebilir ve topikal 5-florourasil, bir siğil oluşturan ekstra hücrelerin gelişmesini inhibe eder. Urların gelişmesini yasaklayan bir kanser ilacıdır. Eğer rehabilitasyonlara yanıt vermeyen siğil bulunuyorsa belli hekime bildirilmelidir.

Enjekte Edilen İlaçlar

Bleomisin, hekimin başka cins rehabilitasyonlara yanıt vermeyen inatçı siğilleri rehabilitasyon etmek için kullanabileceği enjekte edilebilir bir ilaçtır. Bleomisin, enfekte olmuş hücrelerin yapımına müdahale eden bir kanser ilacıdır. İnterferon, öteki müdahalelere yanıt vermeyen siğillere enjekte edilebilecek başka bir ilaçtır ve genital siğiller için kullanılabilir, bu sebeple HPV enfeksiyonu ile daha iyi çaba edebilirler. Bu enjekte edilebilir ilaçlar tipik olarak öteki rehabilitasyonlar galibiyetsiz olduğunda kullanılır. Hekimler bir siğilde de topikal salisilik asit veya kutu bandı kullanılmasını önerebilir.

Akupunkturu Rehabilitasyonu

Akupunktur, ince iğnelerin bedendeki boylam noktalarına yerleştirilmesini kapsar. Ufak bir çalışmada, 4 hafta süresince haftada 30 dakikalık akupunktur seansları alan bireylerin üçte birinden azıcık daha aşırısı, plasebo sham rehabilitasyonu alanlara mukayeseyle kalıcı siğillerden tamamen kurtulmuşlardır. Siğillerinden kurtulan şahıslarda 3 aylık takip yarıyılında vaziyetin yinelendiğini yaşamamışlardır. Tahlilciler, akupunkturun immün artırıcı özelliklerinin bereketlerden mesul olduğunu düşünmektedirler. Çalışma minikti ve siğiller için akupunkturun faalliğini doğrulamak için daha fazla çalışmaya lüzum vardır.

Siğil Tehlikeyi Nasıl Eksiltilebilir?

Bireyler kendinizi siğillere karşı tamamen siğillere karşı gözetemeseler dahi, onları oluşmasını ve yayma tehlikesini eksiltmek için yapabilecekleri şeyler vardır. Siğili olan bir şahsın siğil olan alanına netlikle değilmemelidir. Kendinde siğil olan biri siğillerin olduğu alana netlikle değilmemelidir zira siğili başka alanlara taşınmasını neden olabilir. Siğil rehabilitasyonu uyguladıktan sonra eller iyice yıkanmalı, eğer plantar siğiller varsa, ayaklar kuru yakalanmalıdır. Millete sarih havuzlar, millete sarih duşlar ve soyunma odaları gibi sıcak, nemli alanlarda zaman geçirirken parmak arası terlik kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri