Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Sıhhatlı Hayat Stili Nedir? Sıhhatlı Hayat İçin Neler Yapılmalıdır?

  • 27 Nisan 2021
  • Sıhhatlı Hayat Stili Nedir? Sıhhatlı Hayat İçin Neler Yapılmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 264 kez görüntülendi.

Sıhhatlı bir hayat stili, şahsi sıhhatin korunmasına ve geliştirilmesine dayanakçı olacak bir hayat tarzı geliştirmek demektir. Ve sıhhatli beslenmek, fiziksel olarak etkin olmak, sıhhatli kiloyu gözetmek ve stresi idaremek gibi bir hayli farklı etmenlerle idarenebilir. Bununla beraber, sıhhatli bir hayat stili yalnızca sıhhatli beslenme ve egzersiz ile alakalı değildir, aynı zamanda fiziksel, akılsal, duygusal ve ruhsal […]

Sıhhatlı bir hayat stili, şahsi sıhhatin korunmasına ve geliştirilmesine dayanakçı olacak bir hayat tarzı geliştirmek demektir. Ve sıhhatli beslenmek, fiziksel olarak etkin olmak, sıhhatli kiloyu gözetmek ve stresi idaremek gibi bir hayli farklı etmenlerle idarenebilir. Bununla beraber, sıhhatli bir hayat stili yalnızca sıhhatli beslenme ve egzersiz ile alakalı değildir, aynı zamanda fiziksel, akılsal, duygusal ve ruhsal iyiliğe tamıyla bakmakla da alakalıdır. Ve bu, şahsın içten dışa kendisiyle ilgilenmesi anlamına kazanç.

Sıhhatlı Bir Hayat Stili Nasıl Yaşanır?

Sıhhatlı bir hayat stili yaşamanın bir hayli yaygın yolu bulunmaktadır ve herkes için farklı şeyler ifade bir ifade etmektedir. Bu hayat stilini yaşamak için hangi yollar seçilirse seçilsin, sıhhatli bir hayat stili yaşamak hastalık ihtiyata, sıhhat ve uzun ömür için anahtar bir bileşendir. Perhize, fiziksel etkinliğe ve stres seviyelerine dikkat etmek, hayatın ve şahsi sıhhatin her doğrultusuyla tüm istikametlerini aktif bir biçimde dengelenmesini sağlar. Altta, sıhhatli bir hayat stili yaşamak için yapabilecek 10 ehemmiyetli adım bulunmaktadır: Sağlıklı Yaşam Tarzı Nedir? Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapılmalıdır?
Daha fazla su harcamalı: Çoğu şahıs her gün yeterince su içmemektedir, oysa su bedenin çalışması için koşuldur. İnsan bedeninin % 60’ından aşırısı sudan oluşmaktadır. Beden işlevlerini yerine getirmek, atıkları gidermek, bedene gıda ve oksijen taşımak için suya lüzum vardır. Her gün idrar, bağırsak hareketleri, terleme ve solunum yoluyla su kaybedildiğinden, su alımının devamlı yenilenmesi gerekmektedir. Besin alımı, akışkan alımının takribî% 20’sine katkıda bulunmaktadır ve su ölçüsünün korunması için günde takribî 8-10 kadeh içilmesi gerekir. Suyun yeterli olup olmadığını kavramanın en kolay yolu, idrarın renksiz veya hafif sarı olmasıdır. Eğer bu biçimde değilse bu yeterince su alınmadığını göstermektedir. Değişik işaretler şunlardır: Kuru dudaklar, kuru ağız ve az idrara çıkmadır.
Yeterince yatmalı: Uykusuzluk, obezite, diyabet ve hatta kalp hastalıkları gibi bir dizi sıhhat meselesine yol açabilir. Devamlı uyku noksanlığı bağışıklık sistemini etkileyebilir, soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Dolayısıyla daha az korunma sağlar. Bu surattan, iyi bir gece uykusu alınması çok ehemmiyetlidir. Geceleri daha iyi yatmaya dayanakçı olacak şeyler yapılabilir, uyumadan evvel kafein ve nikotin gibi uyarıcı maddelerden sakınılabilir. İçki uykuya daha süratli dalınmasına dayanakçı olsa dahi, uyumadan evvel yüksek ölçülerde içki alınması, bedenin alınan bu içkiyi işlemeye başlamasından dolayı ilerleyen saatlerde uykuyu etkileyebilir. Geceleri daha iyi yatmaya dayanakçı olacak bir çalışma da egzersiz yapmaktır. Yürüme veya bisiklete binme gibi 10 dakikalık aerobik egzersiz, gece uyku niteliğini ehemmiyetli miktarda artırabilir, ancak uyumadan evvel yorucu egzersiz yapmaktan sakınılmalıdır.
Sık sık meditasyon yapmalı: Meditasyon zekâyı dinlendirir ve ruhu uysallaştırır. Ayrıca, şahsın yaşamındaki stresi ele almaya ve idaremeye dayanakçı olabilir. Nasıl meditasyon Sağlıklı Yaşam Tarzı Nedir? Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapılmalıdır?yapılacağı mevzusunda bilgisi olmayanlar, uzman birinden destek alarak sıhhatli hayat için meditasyonu hayat stili haline getirebilirler.

Kumpaslı egzersiz yapmalı: Hareket, sıhhatli bir hayat için anahtardır. Fakat haftada yalnızca birkaç kere değil, her gün egzersiz yapmak gerekir. Günlük egzersiz yapmak sıhhati bir hayli güzergahtan iyileştirebilir. Hayat vaktini çoğaldırmaya, hastalık tehlikesini düşürmeye, daha yüksek kemik yoğunluğu geliştirmeye ve kilo vermeye dayanakçı olabilir. Yapabilecek kolay bir şeyler arasında, özellikle de yakın mesafeler de yürüyüşe çıkmak, bisiklet sürmek veya bir şeyler taşımayı seçmektir. Ayrıca asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkmak, konutta veya dışarıda tadını çıkartarak egzersiz yapmanın basit yollarını sunmaktadır. Şahıs fiziksel etkinlik yapmanın basit ve neşeli istikametlerini buldukça daha hoşlanarak egzersiz yapmaya başlar. Egzersiz, sıhhatli olmak ve aynı zamanda cümbüşlü bir etkinliktir.
Daha fazla meyve ve sebze harcamalı: Meyvelerde bol ölçüde vitamin ve mineral bulunur. Vitamin ve mineraller muhtemel olduğu kadar günlük perhizde harcanmalıdır. Şu sıhhatli meyveler muhtemel olduğunca harcanmaya çalışılmalıdır. Bu meyveler arasında karpuz, kayısı, avokado, elma, kavun, greyfurt, kivi, guava, papaya, çilek vb. bulunmaktadır.
Meyveler gibi sebzeler de sıhhat için ehemmiyetlidir. Uzmanlar günde 5-9 porsiyon meyve / sebze tüketimi önermektedir, ancak ne yazık ki bu ölçüyü harcamak zaman zaman güç olabilir. Bununla beraber, siyah fasulye, kuşkonmaz, uzun fasulye, yeşil fasulye ve havuç gibi gıdalarda perhize dahil edilmelidir. En beğenilen sebzeleri ve her gün perhize ilave etmek ve daha aşırısını nasıl dahil edebileceğine dair yollar aranmalıdır. Tercih yaparken farklı renklerdeki meyve ve sebzeleri seçmeye mücadele gösterilmelidir. Zira parlak ve farklı renklerdeki yiyecekler sıhhate iyi kazanç, bedendeki hücrelere hasar veren maddeleri arınırlar. Başka Bir Deyişle farklı renkteki meyve / sebzeleri şunlardır: Beyaz Muz, Mantar, Sarı Ananas, Mango, Portakal Turuncu, Papaya, Kırmızı Elma, Çilek, Domates, Karpuz, Yeşil Guava, Avokado, Salatalık, Marul, Kereviz, Mor/Mavi Böğürtlen, Patlıcan, Kuru Erik.
İşlenmiş besin tüketimi eksiltilmeli: İşlenmiş besinler sıhhat açısından iyi değildir, zira bu yiyeceklerin üretimi esnasında gıda bedellerinin büyük bir kısmı kaybedilir ve ilave edilen gözetici maddeler hasarlıdır. Ayrıca, işlenmiş besinlerin çoğu yüksek tansiyon ve Sağlıklı Yaşam Tarzı Nedir? Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapılmalıdır?kalp hastalığına yol açan yüksek ölçüde tuz kapsar. İşlenmiş besinler ham formda olmayan gıdalardır ve genel olarak, süpermarketlerdeki çoğu yiyecek işlenir. Yaftada ne kadar fazla içerik varsa özellikle ‘ite’ veya ‘yedik ile bitenler, o kadar fazla harekât görmüş demektir. İlk 5 malzemede tuz/şeker olanlara dikkat edilmeli ve muhtemel olduğunca işlenmemiş gıdalar seçilmelidir.
Derin ve doğru soluk almayı bilmeli: Oksijen hayati bir hayat kaynağıdır. Herkes doğuştan soluk almayı öğrense de doğru soluk almayı herkes beceremeyebilir ve bir haylimiz muntazam soluk alamayız. Yalnızca sığ soluklar alarak akciğer kapasitesinin 1/3’namı kullanırız. Dolu bir soluk, ciğerlerin tamamen dolduğu, karnın genişlediği, omuzlarında asgari hareket ettiği bir soluktur. Stres ve kan tazyikinde eksilme, karın ve bağırsak adalelerinin kuvvetlendirilmesi, genel beden sızıları ve sızıları gevşetmeyi kapsayan derin soluk almanın bir hayli faydayı vardır. Derin soluk alma ayrıca daha iyi kan akışına dayanakçı olur, bedenden zehirli maddeleri özgür vazgeçer ve daha iyi bir gece uykusu alınmasına dayanakçı olur.
Kahverengi karbonhidratlara karşılık beyaz karbonhidrat harcamalı: Beyaz karbonhidrat, beyaz pirinç, makarna, beyaz ekmek, kraker, erişte, ekmeği, beyaz un ve ekmek gibi bir şey gibi arıtılmış hububatlardır. İmal sürecinde yiyecekler uzaklaştırılmış, kalori bakımından zengin fakat gıda bakımından düşük kalmıştır. Ayrıca şeker seviyelerinde sıhhatsiz yükselmelere neden olurlar. Bunun yerine, kahverengi pirinç, bütün hububat, yulaf, yulaf ezmesi ve baklagiller gibi kahverengi karbonhidrat arıtılmış edilmemiş kompleks karbonhidrat kullanılmalıdır. Bunlar, yiyecekler ve vitaminler bozulmadan alınabilirler.

Yağlı ve şekerli gıdalar, soda ve kafein tüketimi eksiltilmeli: Olasıysa, fast food, patates kızartması, çörek, cips, kama ve derin yağda kızartılmış besin alımı eksiltilmelidir. Bu gıdalar yalnızca kilo aldırmakla kalmaz derin yağda kızartılmış besinler kansere neden olan potansiyel bir kimyevi olan akrilamid kapsar. Izgara, buğuda pişirme, yağsız kızartma veya hatta ham gıdalar gibi daha iyi seçenekler vardır.
Şekerli gıdaları eksiltmek, genel sıhhat için de iyidir. Bu şekerli gıdalar şeker çubukları, hamur işleri, çikolatalar, kurabiyeler, kekler ve jöleli çörekler gibi şeylerdir. Yalnızca bireyi doldurmakla kalmazlar, aynı zamanda çabuk şekeri sebebiyle daha fazla yemek yeme isteğine neden olurlar. Bunlar yerine meyveler, salatalar, saf meyve suları ve işlenmemiş gıdalar gibi sıhhatli atıştırmalıklar alınmalıdır.
Kafeinli meşrubatlar idrar söktürücüdür, başka bir deyişle idrar imal hızını çoğaldırırlar. Bu, yalnızca şahsın bedenindeki suyu dışarı attırdığı anlamına gelmez bunun yanı gizeme hidrate etmedikleri anlamına kazanç. Ayrıca, soda sıhhatsiz, kilo alımına neden olur ve suni bir uyarıcıdır. Soda yerine su veya sebze suları kullanılmalıdır.Sağlıklı Yaşam Tarzı Nedir? Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapılmalıdır?
Sigarayı vazgeçilmeli: Sigara içmek, akciğer kanseri, böbrek kanseri, özofagus kanseri, kalp krizi ve değişik tehlikeleri ciddi biçimde artırabilir. Hafif sigaralar da sigaranın sıhhat tehlikelerini eksiltmez. Sigara içiliyorsa, vazgeçilmelidir. Ayrıca pasif içici olmakta, doğrudan sigara içmeyle aynı uzun süreli hastalıkların çoğuna neden olabilir. Tehlikesiz pasif sigara içimi yoktur; kısa süreli maruz kalma dahi sıhhate hasarlı olabilir. Olasıysa, sigara içicilerden uzak durulmalı ve muhtemel olduğunca sigara içmekten sakınılmalıdır.

Kaynakıa:

apps.who.int

jeanhailes.org.au

livehealthyoc.me

Yazar: Özlem Güvenç Aðaoðlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri