Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Somatik Tecrübeleme Terapisi SE Nedir ve Nasıl Yapılır?

  • 04 Nisan 2021
  • Somatik Tecrübeleme Terapisi SE Nedir ve Nasıl Yapılır? için yorumlar kapalı
  • 317 kez görüntülendi.

Somatik tecrübeleme, bir somatik terapi biçimi ve beden merkezli bir terapötik bir yaklaşımdır. Çoğunlukla insanların travmaya bağlı semptomların üstesinden gelmelerine takviyeci olmak için kullanılır, zira bir bireyin yaşadığı travma onun münakaşa, kaçış veya kilitlenme tepkisinde takılıp kalmasına neden olabilir. Travmayı belirlemenin başka bir yolu da bireyin ciddi biçimde yaralanma veya yaşamını kaybetme riski altında olduğuna […]

Somatik tecrübeleme, bir somatik terapi biçimi ve beden merkezli bir terapötik bir yaklaşımdır. Çoğunlukla insanların travmaya bağlı semptomların üstesinden gelmelerine takviyeci olmak için kullanılır, zira bir bireyin yaşadığı travma onun münakaşa, kaçış veya kilitlenme tepkisinde takılıp kalmasına neden olabilir. Travmayı belirlemenin başka bir yolu da bireyin ciddi biçimde yaralanma veya yaşamını kaybetme riski altında olduğuna inandıran vakalardır. Harvard Health Publishing’e göre travma misalleri şunları kapsayabilir:
• Fiziksel istismar
• Cinsel istismar
• Duygusal istismar
• Fiziksel önemsememe
• Duygusal önemsememe
• Aile içi şiddete şahit olmak
• Konut içinde madde makûsa kullanımı
• Konut içi us hastalığı
• Ebeveyn ayrılığı veya boşanma
• Hane ulusundan birinin tutuklanması
• Ailede ani bir vefat
• Stresli bir boşanma
• Kronik veya zayıflatıcı bir hastalığı olan birine bakmak

Somatik terapi/somatik tecrübelemenin arttaki esas prensiplerden kimileri şunlardır:
• Zeka ve beden birbirine bağlıdır, bu surattan zekâda sezilen her şeyin bedende de ortaya çıktığı düşünülür.
• Sadece sezilen hadiseler ve duygular üzerinden düşünmek yerine, geçmiş travmatik vakalara bağlı olan bedende fiziksel hisler sezmeye çalışan bir hastayı kapsar. Emel, hikâyenin kendisine değil, vakanın beden belleğine ulaşmaktır.
• Bastırılmış hatıraların, hatıralar unutulsa dahi vücudu fiziksel olarak etkilemeye devam edebileceği düşünülmektedir. Bir hafıza tamamen sezilene ve işlenene kadar hasar vermeye devam edecektir.
• Bu sebeple hakikat emel şimdiki anları yine tecrübelemeye başlamaktır.

Somatik Terapist Nasıl Uygulama Yapar?

Somatik Deneyimleme Terapisi SE Nedir ve Nasıl Yapılır?Bir somatik terapist veya koç, hastaları özerk asap sistemlerinin nasıl çalıştığı mevzusunda eğitir ve kendi vücutsal duyumları hakkındaki farkındalıklarını artırmalarına takviyeci olur. Bir beden psikoterapisi uygulayıcısı olarak terapist, hastasıyla bedende bütün olarak neyin yaşandığı ve idrak edildiği hakkında konuşur. Terapist ayrıca seanslar sırasında emin bir ortak ve durgun bir mevcudiyet olarak hareket eder, bu da bazen hasta için stresli ve bunaltıcı sezebilir. Genel olarak terapistin emeli, hastanın sezdiği kasvet ve semptomları eksiltmeye takviyeci olmaktır, böylece probemlerle başa çıkma hünerleri geliştirilir ve hayat niteliği tecrübeleyebilir.

Somatik Tecrübeleme Seansında Ne Yaşanır?

SE terapi seanslarının emeli, vücutsal duyumlara ve alakalı duygulara çoğalan hoşgörü yoluyla travmatik aktivasyonu hür vazgeçmektir. SE, beden farkındalığını psikoterapötik sürece entegre eder, bu da onu eşsiz kılar. Seanslar, travmatik belleğin taşıyıcıları olarak görülen manevi fiziksel hisler hakkında farkındalık yaratmaya odaklanır. Maruz kalma terapisi gibi öbür yaklaşımlardan değişik olarak  travmatik vakaların yine yaşanmasını ve detaylı olarak tartışılmasını gerektirmez. Bunun yerine, hastalar beden farkındalığı ve hafifleme teknikleriyle kendi uyarılmalarını izlemeyi bilirler.
SE terapistleri, alıcılarının uyarılmış vaziyetler ve daha durgun vaziyetler arasında hareket etmelerine takviyeci olur. Seanslar genellikle maksatlı olarak düşük seviyeli özerk asap sistemi aktivasyonunu tetiklemeyi, vücutsal tepkinleri izlemeyi ve ardından tepkinleri dağıtmaya çalışmayı kapsar. Bir hastanın uyarılmayı kendiliğindene tertip etmesine takviyeci olmak için kullanılan teknikler ve mekanizmalar şunları kapsar:
• Travmatik tetikleyicilerin işlenmesi sırasında uyarılmayı düşük seviyede yakalamaya takviyeci olan titrasyon.
• Bedendeki tertip edilmiş parçalar ile kumpassız parçalar arasındaki balansı belirleyen sarkma.
• Uyarılmayı dağıtmayı kapsayan deşarj
• Soluk egzersizleri ve görselleştirme dahil hafifleme teknikleri.

Somatik Tecrübeleme Terimi Tarihi

SE terapisi, travmayı inceleme ve rehabilitasyon etmede sanayi lideri olarak kabul edilen Dr. Peter Levine tarafından oluşturulmuştur. Dr. Levine, çok satan Kaplanı Uyandırmak: Travmayı İyileştirmek isimli kitabın yazarıdır. Stres fizyolojisi, psikolojisi, etolojisi, biyolojisi, nörobilim ve mahallî şifa uygulamalarının multidisipliner çalışmalarına katlanan SE terapisinin geliştirilmesine takviyeci olmuştur. Görünüşe göre somatik tecrübeleme yaklaşımını bulduğu bir yol, hayvanların stresle nasıl başa çıktığını gözlemlemektir. Çoğu insanın aksine, hayvanların tipik olarak riske karşı bütün bir cevap dizisini bitirdiğini fark etmiştir.
Somatik Deneyimleme Terapisi SE Nedir ve Nasıl Yapılır?Hayvanlar genellikle riski fark eder, savaşarak veya kaçarak tepki verir ve daha sonra, genellikle enerji sarihe çıkaran fiziksel hareketlerin dayanağıyla iyileşir. Öbür yandan, insanlar bu döngüyü her zaman bitirmezler, bu da birisinin travmaya sıkışmasına yol açabilir. Levine, 45 seneyi aşkın muayenehane uygulamaya sahiptir ve ayrıca SE’deki terapistleri/koçları eğitmeye takviyeci olmak için Somatik Tecrübe Travma Enstitüsü’nün kurulmasına takviyeci olmuştur.

Somatik Tecrübelemenin Yararları ve Kullanımları

Somatik tecrübelemenin anksiyete, bunalım, strese bağlı bir dizi semptom ve öbür problemlerle başa çıkmada takviyeci olduğu düşünülmektedir. Yararlarından kimileri şu biçimdedir:
Travmaya ve Strese Bağlı Fiziksel Duyguların Eksiltilmesine Takviyeci Olabilir: SE ile odak noktası, vakaların detaylarını tahlil etmekten ziyade geçmiş hadiseler ve duygularla irtibatlı vücutsal hisler üzerinedir. Travma ve kronik stres yaşamak, birisine senelerce yapışabilecek duygusal ve fiziksel tepkinleri tetikleyebilir. Kortizol ve adrenalin de dahil olmak üzere çoğalan stres hormonu seviyeleri gibi bu tepkinler, bir bireyin kalp krizi, felç, obezite, diyabet ve otoimmün hastalıklar dahil olmak üzere bir dizi sıhhat meseleyi hayata tehlikesini artırabilir. SE, stres, anksiyete ve bunalım ile alakalı fiziksel semptomlar ve vaziyetlerle uğraşan bazı insanlara takviyeci olabilir, misalin:
• Çoğalan cerahat
• Kronik sızı
• IBS, kabızlık ve ishal gibi sindirim meseleleri
• Adale gerginliği ve sızı
• Uykusuzluk ve uyku meseleleri
• Bitkinlik ve düşük motivasyon
• Bağışıklık işlevinin bozulması sebebiyle enfeksiyonlara
• Solunum meselelerine duyarlılık

Birinin Mevcut Olma Maharetini Geliştirebilir: Duyguları uyuşturmak, sıhhatsiz başa çıkma mekanizmaları kullanmak veya belli duyguları sezmekten sakınmak için tehlikeli tutumlar veya madde bağımlılığı yapmak yerine, somatik tecrübeleme tamamen geçmiş travmalarla yüzleşmekle alakalıdır. SE’nin ana niyetlerinden biri, insanların şu andaki vücutsal hislerini fark etmelerine takviyeci olmaktır. Bedenin nasıl sezdiğine dikkat etmek, farkındalığı uygulamanın bir yoludur.
Bireyin Gelecekteki Stresli Vakalara Hazırlanmasına Takviyeci Olabilir
Bir Psychology Today yazısının açıkladığı gibi  iyileşme vaziyeti şahısların cingözlük ve dinlenme arasında asap sistemlerinin sıradan döngüsünü geri yükleyebildiklerine reelleşebilir. Bu gidişat şu şartlarda gerçekleşir:
• Birisi uyarıldığında cingözlük ve coşku olur. Bu, alana gelen travmatik veya riskli bir hadiseden kaynaklanabilir. Coşku, zevkli bir hadiseden sonra da olabilir, ancak SE genellikle buna odaklanmaz. Somatik Deneyimleme Terapisi SE Nedir ve Nasıl Yapılır?
• Yerleşme, bir birey iyileşip homeostaza geri dönebildiğine reelleşir. Bu genellikle, bireyin dinlenip hazmedebileceği ve iyileşebileceği durgun ve gevşetici bir yarıyıl gerektirir. Yerleşmek, enerji oluşturmak için ehemmiyetlidir, bu sebeple bir sonraki uyarıcı hadiseye cevap vermeye hazırlanılmış olunur.
Geçmiş travmaları iyileştirerek, bir birey daha iyi ilerleyebilir, yine şarj edebilir ve gelecekteki meseleleri çözebilir.
Somatik Tecrübeleme Teknikleri
SE, eğitimli bir terapistle pratik yapmak en iyisidir, ancak belli SE kavramlarını kendi başınıza da yapılabilir. Genel olarak emel, uyarılmış/kaygılı sezmekten daha durgun sezmeye nasıl daha iyi geçiş yapılacağını bilmektir. Bu terapiye başlamaya takviyeci olacak bazı ipuçları ve teknikler şunlardır:
• Birey geçmişte alana gelen travmatik hadiseleri düşünürken, bedeninin nasıl sezdiğine nabız, ateş, kalp atış sürati vb. Dahil çok dikkat edilir. Kasılma, genişleme, zevk, acı, ateş, soğuk dahil olmak üzere, vücudun duygularla hareket etme yollarının tümüne dikkat edilmelidir.
• Kasvet sezmeye başlarsa, tepkisini hakimiyet etmek için geçmiş, pozitif hatıralar, tecrübeler hakkında düşünmesi gerekir. Güzel hisleri usuna getirmeli ve bunların bedenine etkilemesini sağlamalıdır. Stresli hatıralara verilen tepkiye karşı koymak için bu tekniği kullanılabilir.
• Sonunda, stresle başa çıkmak ve şimdiki anda kalmak için daha büyük bir kapasite geliştirilebileceği umut edilmektedir. SE üzerinde her çalıştığında, hangi stres giderici uygulamaları kullanıldığı soluk egzersizleri, meditasyon, görselleştirme, onaylamalar ve dua gibi bedenin uyarılmasını hakimiyet edilmesine takviyeci olur. Fiziksel olarak kaygılı ve uyandırılmış sezmekten korkulmamalı, zira pratik yaptıkça bu duyguların üstesinden gelme mahareti le daha tehlikesiz ve rahat sezilmeye başlanır.

Somatik Tecrübelemenin Potansiyel Dezavantajları

Somatik tecrübeleme travmadan iyileşme karışık bir süreç olabilir ve her terapötik yaklaşım her birey için işe yaramayabilir. Bununla beraber, en az birkaç hakimiyetli çalışma da dahil olmak üzere, SE’nin insanların travmadan iyileşmesine takviyeci olabileceğini düşündüren bazı deliller vardır. Katrina Fırtınası’ndaki travmanın ardından somatik tecrübeleme ile, travma dayanıklılığı rehabilitasyonları verilen bir grubu araştırılmış, katılımcıların TSSB semptomlarını ve psikolojik kasvetlerini eksiltmeye takviyeci olduğu bulunmuştur. Ancak, tüm katılımcıların fiziksel semptomlarla başa çıkmasına takviyeci olmamıştır.
Wiley Journal of Traumatic Stress’de yayınlanan bir 2017 çalışması, TSSB’si olan 63 erişkin arasında haftalık 15 SE seansının travma sonrası semptomların şiddeti ve bunalım üzerinde ehemmiyetli tesirlere neden olduğunu göstermiştir. Travma hikayesi olan katılımcıların 75 dakikalık bir SE seansına katıldığı bir başka 2008 çalışmasında, katılımcıların yüzde 90’ı  dört haftalık ve sekiz aylık takip sırasında ehemmiyetli iyileşmeler veya uyarılma ve sakınma semptomlarından tamamen arınmış oldukları tespit edilmiştir.

Travma ile Başa Çıkmanın Başka Yolları

SE, zeka beden irtibatını iyileştirmek için çalışmanın yalnızca bir yoludur. Travma ve kronik duygusal kasvetle uğraşan insanlar için bereketli olduğu gösterilen öbür yaklaşımlar şunları kapsar:
• Masaj terapisi kayropraktik bakımı vb. Dahil fiziksel değiş
• Egzersiz yapmak
• Stres, efkâr ve bunalımla başa çıkmanın eforlu bir yolu olduğu bulunan yoga
• Bir mecmuada yazmak
• Meditasyon
• Müzik ve sanat terapisi
• Namaz
• Öğrenişsel tutumcu terapi gibi öbür ananesel terapi şekilleri
Netice olarak somatik sözcüğünün anlamı zekayla alakalı veya aklı etkileyen anlamına gelmektedir. Somatik terapi veya somatik tecrübeleme beyin, zeka ve tavır veya zeka-beden irtibatı arasındaki iletişimlere odaklanan bir psikoterapi cinsidir. Bir terapistin dayanağıyla ve birey kendi başına uygulayarak, SE teknikleri geçmiş travmalara, kronik strese, endişeye, bunalıma ve efkâra bağlı semptomları eksiltmeye takviyeci olabilir. SE’yi eşsiz kılan etmen, beden merkezli bir terapi olmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri