Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Soyu Tükenmiş 15 Eksantrik Hayvan Cinsi

  • 03 Nisan 2021
  • Soyu Tükenmiş 15 Eksantrik Hayvan Cinsi için yorumlar kapalı
  • 392 kez görüntülendi.

Son 10.000 senede, insanlığın etraf üzerindeki tesiri bir hayli hoş hayvanın yok olmasına neden oldu. Çağdaş yaşam; natürel nebat örtüsünü yok ederek bozkırların yaradılışına neden olmuş bu da hayvanların natürel hayat alanlarını negatif doğrultuda etkilemiştir. Birliktesi büyük hayvanların avlanmasında da insanların rolü büyüktür. Öbür bir nedende; dünya da takribî 500 sene evveli başlayan sömürü kumpası ile […]

Son 10.000 senede, insanlığın etraf üzerindeki tesiri bir hayli hoş hayvanın yok olmasına neden oldu. Çağdaş yaşam; natürel nebat örtüsünü yok ederek bozkırların yaradılışına neden olmuş bu da hayvanların natürel hayat alanlarını negatif doğrultuda etkilemiştir. Birliktesi büyük hayvanların avlanmasında da insanların rolü büyüktür. Öbür bir nedende; dünya da takribî 500 sene evveli başlayan sömürü kumpası ile oluşturulan çiftlikler için, tabiattaki pek çok hayvan natürel hayat alanlarından yoksun edildi. Doğada ki bu tahribat, hayvan cinslerinin yok olmasında ehemmiyetli rol oynadı.
Soyu tükenen, eksantrik bu cinslerden 15 tanesinin, özelliklerine ve tükenme nedenlerine bir göz atalım.
Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü1. Smilodon Kılıç Dişli Kedi
Smilodon kılıç dişli kedi bilimsel adıyla Smilodon popülatörü; takribî 2,5 milyon sene evvel ayrı bir cins olarak büyüdü. Son buzul yarıyılının sonunda, Kuzey ve Güney Amerika’da yaşadı. En büyük alt cins olan Smilodon, 400 kilogram ağırlığında, 3 metre uzunluğun da ve omuzdan itibaren boyu 1,4 metre boyundaydı. Kılıç dişli kaplan olarak adlandırılsa dahi, sürat için planlanmamış olan kısa, eforlu bacakları bir ayı görüntüsündeydi. Onun kayda bedel köpek dişi uzunluğu 30 cm boyunda, diş yapısı yumuşak ve kırılgandı. Avını cılız bir ısırma hareketi ile yakalardı. Çenesini 120 derece açabilirdi.
Soyu Neden Tükendi?
Smilodon, geyik ve minik mamutlar gibi daha büyük avları avlarken, aynı zamanda bir leş yiyerek beslenirdi. Buda sosyal bir hayvan olduğunun ispatıdır. Kendisinden daha minik fakat çevik bir canlının avı olabilirdi. Ancak, Smilodon’un yok oluşu, insanların bir hayli değişik yerli cinslerini de avladığı yarıyıla denk gelmiş olması bu cinsin tükenmesini de aynı nedene bağlıyor.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü2. İrlanda Geyiği
İrlandalı olan bu geyik bilimsel adıyla Megaloceros giganteus olarak ta anılmaktadır. Son buzul yarıyılın sonunda İrlanda’dan Sibirya’ya kadar kuzey Avrupa’nın büyük bir kısmında yaşadı. Öbür geyik cinsleri ile ortak güzergahları az olsa dahi “dev geyik” olarak öğrenilirler. Boyu baş kısmı hariç, 7 metreye kadar gelişebilir ve 700 kilogram ağırlığındadır. Boynuzları, rastgele bir geyik cinsinin en büyüğüdür ve genişliği 12 metreye erişmiştir. Erkeklerin boynuzlarını, rakiplerini korkutmak ve dişileri etkilemek için kullandıkları öğrenilir.
Soyu Neden Tükendi?
İrlanda geyiği, takribî 400.000 sene evvel türedi ve takribî 5000 sene evvel jenerasyonu tükendi. İnsanların gelişi hoş avlanmasının, onların yok olmasında katkısı büyüktür. Aynı zamanda; büyük boynuzları için lüzumlu olan kalsiyum kaynaklarının, geri çekilen buzlarla beraber eksilmesi bu hayvan jenerasyonunun tükenmesinde tesirlidir.

3. Yünlü MamutSoyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü
Yünlü Mamut bilimsel adıyla Mammuthus primigenius; erken Holosen yarıyılda kuzey yarımkürenin kutup tundra bölgelerinin büyük bir kısmında yaşadı. Bu devasa canlılar, akrabaları olan Asya filleri gibi 11 metre yüksekliğe erişirken; ağırlıkları ile 6 ton olan Afrika fillerini anımsarlar. Ancak filin aksine, kürk rengi; kahverengi, siyah ve zencefil rengidir. Ayrıca donma tehlikesine karşı kısaltılmış bir kuyruğu vardı.
Soyu Neden Tükendi?
Yünlü Mamut’ un avlanmak ve korunmak için uzun dişleri vardı. İnsanlar için dişleri; alet üretimi, avlanmak ve sanat için ideal bir malzemeydi. Bu da mamutları potansiyel bir av haline getirdi. İklim farklılığı, bununla beraber hayata alanlarının daralması ve insanların avlanması soyunun tükenmesinde tesirlidir. 10,000 sene evvel can vermiş olsa da minik popülasyonlar halinde 4,000 sene evveline kadar uzak bölgelerde hayat bulgularına tesadüfüldü.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü4. Moa
Moa bilimsel adıyla Dinornithiformes; Yeni Zelanda’ya has uçamayan kuş cinsleri arasındadır. Takribî dört metre yüksekliğe kadar gelişebilirler ve 230 kilogram ağırlığında olabilirlerdi. Olağanüstü yüksekliklerine karşın, kuşun omurları 10 sene süren büyüme düzeyinin bitirilmesinden sonra dahi çok cılız bir yapıya sahipti. Bu uzun boyunla, düşük perdeli ve titreşimli sesler üretiyordu.
Soyu Neden tükendi?
2014 senesinde yapılan Deoksirübo Nükleik Asit testi , insanların Moa’ nın vefatının esas nedeni olduğunu ispatladı. Arkeolojik ispatlar ise, insanların bu kuşları gelişimini bitirmeden avladıkları için üremelerinin önüne geçtikleri ve soyunun tükendiği biçimindedir.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü5. Steller’ın Deniz İnekleri

Steller’ın Deniz İnekleri bilimsel adıyla Hydrodamalis gigas; görünümünde Manati ‘ye benziyordu. Nebat yiyen bir deniz memelisi olan bu canlı, dokuz metreye kadar gelişebilirdi. Georg Wilhelm Steller tarafından keşfedildi ve otuz sene içinde Steller’in rotasını izleyen Avrupalılar, tarafından avlandığı için yok olmaya mahkûm edildi.
Soyu Neden Tükendi?
Bu evcil hayvan, sazlarla besleneceği sığ sularda bulunması sebebiyle avlanılması kolaydı. Kuzey Pasifik Ummanı’nun kıyı bölgelerinde yaşamakta olan bu canlı cinsi; eti, yağ kandilleri için yağ ve tekne kaplaması için teninden dolayı, avlanarak soyu harcandı. Soyunun 1768 senesinde tükendiği bildiriliyor.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü6. Büyük Dalıcı Martı AUK
Büyük dalıcı martı olan AUK bilimsel adıyla Pinguinus impennis; günümüz penguenine benzeyen uçamayan bir kuş cinsiydi. Penguen gibi, yoğun koloniler içinde yaşayan bu kuş cinsinin, soğuğa karşı beden ısısını gözetmek için, yağ depolayan fiziki bir yapıya sahipti. Aynı zamanda, çeneli gagası vardı. Neredeyse bir metre yüksekliğe kadar gelişebilir ve kuzey Atlantik Ummanı’nda yaşardı.
Soyu Neden Tükendi?
16. asırdan başlayarak Avrupalılar, büyük Auk’ları, tüylü yapısından dolayı kuş tüyü yastık yapımında kullanmak için avladılar. Daha sonraları, Kuzey Amerika da balıkçılar tarafından avlanan bu canlı, yiyecek ve hoşluk bakım mahsulleri imalinde kullanılmak üzere, canlı canlı tüyleri yakıldı. Son olarak ta jenerasyonunun tükenmesi mevzubahisi olunca, müze ve koleksiyoncular tarafından cinsin son misallerine sahip olunmak istendi ve avlandı. 1770’lerde, İngiliz Meclisi tarafından çıkarılan yasayla; Büyük Britanya’da Auk’ları gözetmeye alınsa da ancak çok geç oldu. Bu cinsin 1852 senesinde soyunun tükendiği belirtiliyor.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü
7. Atlas Ayısı
Atlas ayısı bilimsel adıyla Ursus arctos crowtheri; Kuzey Afrika’da bulunan soyu tükenmiş bir ayı cinsidir. Zoologlar, onu 1840’ta Crowther isimli bir İngiliz asker tarafından bulunmasıyla beraber ayıların ayrı bir cinsi olarak sınıflandırdı. Bu cins Amerikan kara ayısınınkinden daha sağlam ve daha dayanıklıydı. Çağdaş zamanlara kadar hayatını sürdüren Afrika’nın tek yerli ayısıydı.
Soyu Neden Tükendi?
Atlas ayısı, 19.asrın sonlarından kısa bir vakit sonra soyu tükendi. Etrafsal etkenlerin neden olduğu hayata alanlarının kaybı, muhtemelen rakamların eksilmesine neden oldu. Ayrıca o bölgede yaşayan mahallî kabilelerin fazla avlanması ve günümüz ateşli silahlarının tanınmasıyla beraber ayıların öldürülmesi daha basit hale geldi. Bu ayı cinsinin tükenmesinde bu etkenlerin tamamının rolü büyüktür. 1870 senelerinde soyu tükendiği belirtilmiştir.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü8. Banal Zebra Quagga
Quagga bilimsel adıyla Equus quagga quagga, yarı zebra yarı at biçiminde olan bir canlı cinsidir. Hakikatinde 200 bin sene evvel ayrı bir zebra alt cinsi olarak sınıflandırılmış ve 19.asırda jenerasyonu tükenmiştir. Güney Afrika‘da yaşayan bu tür; adını çıkardıkları seslerden almıştır.
Soyu Neden Tükendi?
O bölgede yaşayanlar; bu türü tarım hayvanlarına rakip olarak görüyorlardı. Baktıkları hayvanların keçi, koyun ve öbürleri beslenme alanlarını Quagga ile paylaşmamak için şuursuzca bu cinsi avladı. Buna ek olarak, bir hayli şahıs genel olarak zebraları belirlemek için “Quagga” terimini kullandı, bu surattan hiç kimse çok geç olana kadar onların soyunun tükendiğini fark etmedi. 1883 senesinde soyunun tükendiği bildirilir.
1987 senesinde başlayan Quagga Projesi , soyunu tekerrür başlatabilmek için yapılan bir çalışmaydı. Fakat zafersizlikle sonuçlanan bir teşebbüs oldu.

9. Japon Honshu KurtSoyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü

Honshu kurdu bilimsel adıyla Canis lupus hodophilax; Japonya’ nın Şikoku, Kyushu ve Honshu adalarında yaşadı. Canis lupus ailesindeki en minik kurt cinsidir. Japonya’nın ananesel dini olan Şinto inancında kurt mukaddestir. Yaban domuzu ve yaban geyiği gibi mahsule hasar veren canlılara karşı tarlaları gözettiğine inanılırdı. Yalnızca Honshu’da varsayımı 20 Shinto kurt mabedi vardı.
Soyu Neden Tükendi?
1732’de isteyerek ya da evcilleştirilmiş köpekler aracılığıyla bulaşan kuduz hastalığı, onları insanlara karşı daha saldırgan hale getirdi ve çok rakamda hayvan öldürüldü. Ayrıca natürel hayat alanlarının bozkırlara dönüşmesiyle beraber insanların hayat alanlarına inmeleri neticeyi seri avlanmayla bu yok olma süreci süratlenmiş oldu. Bu soyun tükenmesi; 1905 senelerinde olduğu bildirilmiştir.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü10. Tazmanya Kaplanı
Tazmanya Kaplanı bilimsel adıyla; Thylacin; takribî 4 milyon sene evvel türeyen çağdaş çağın en büyük etçil canlısıydı. Bu kayda bedel mahlukat olan Tazmanya; Avustralya ve Yeni Gine’de yaşadı ve baştan kuyruğa takribî iki metre boyundaydı.
Tazmanya kaplanı, besin zincirinin tepesinde olup kanguru, kuş ve minik memelileri avlamak için gece süresince pusuya uyurdu. Çeneleri 120 derece açabilir ve midesi büyük ölçülerde besin depolayabilirdi. Bu da onun az popülasyonlu bölgelerde yaşamda kalma talihini artırırdı. Gizeme dışı olarak, her iki tür de kese taşıdığı öğrenilir. Bu kese erkek faize uzuvlarının kamufle edilmesi içindi.
Soyu Neden Tükendi?
Tazmanya kaplanı; çiftlik hayvanları için riskli bir tehdit olarak görülüyordu, ancak kimileri bu iddiaların çoğunun aşırısıyla mübalağa etildiğini söylüyor . Koyun ve kümes hayvanlarını öldürmekle yargılayan çiftçilerin fazla avlanmasından dolayı 1930’larda yok oldu. Öbür etkenler tarım, hastalık ve köpeklerin kendine hayat alanı açmak için öldürmesidir. Bu cinsin yok olması 1936 olarak bildirilmiştir.

11. Toolache Wallaby Kangurusu

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan TürüToolache Wallaby bilimsel ismiyle Macropus greyi; Güneydoğu Avustralya ve vİctoria’ nı batı kesiminde yoğunlukla yaşadı. Bir Hayli şahıs tarafından en ender ve kibar kanguru cinsi olarak kabul edildi. Dişiler genellikle erkeklerden daha uzundu.
Soyu Neden Tükendi?
Toolache Wallaby kanguruların 1910’a kadar rakamları çoktu fakat 1923’te rakamları ehemmiyetli oranda eksildi. Avcılık, tilki ve hayata alanlarının yok edilmesi bu cinsin yok olma nedenleri olarak gösterildi. Bu cinsin son yaşayan azası, 1939’da can vermeden evvel 12 sene süresince esirlik altında yaşayan bir dişidir. 1943’te fotoğrafı olarak soyu tükendiği bildirilmiştir.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü12. Hazar Kaplanı
Hazar Kaplanı bilimsel adıyla Panthera tigris virgata; Hazar Denizi’nin hemen güneyinde ve Orta Asya’da yaşamaktaydı. Bu tür dünyada yaşayan en büyük kedi cinsiydi ve bacakları büyük kedi ailesinin öbür azalarından çok daha uzundu.
Soyu Neden Tükendi?
Bu soyun tükenmesinde insan, her zaman ki gibi büyük rol oynadı. İnsan meskenine bağlı, hayat alanlarını kaybetmeleri, şuursuz avlanma büyük bir rol oynadı. Bunun yanı gizeme Hazar kaplanının avcıları vardı. Bu cinsler resmen 1970’lerde tükenmiş duyuru edildi.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü13. Karayip Rahip Foku 2008
Karayip Rahip Foku bilimsel adıyla Monachus tropicalis; Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Batı Atlantik Ummanı süresince bulunabilirdi. Bununla beraber, göç modelleri hakkında çok az şey öğreniliyor. Bu cins takribî sekiz metre uzunluğundaydı ve 170-270 kilogram arasında ağırlığa sahipti. Kolomb ilk evvel 1494’te bu hayvanları gördü ve onlara “deniz kurtları” diyordu. Onlar soyu tükenmiş olan tek yüzgeç ayaklı cinstir.
Soyu Neden Tükendi?
1952’den beri bu cinse tesadüfülmemekteydi fakat 2008 de resmen soyunun tükendiği duyuru edildi. Bu cinsin yok olma sebebi yalnızca insandır. Bu cins, insanlık sebeplerinden soyu tükenen ilk rahip foku tipiydi. Rahipler, doğum esnasında inlerken veya yavruları emerken basit avlanma maksatları haline geliyordu. Ve şuursuz avlanma onların soyunun tükenmesine nedendir. Bu cinslerin 2008 senesinde resmen tükendiği bildirilmiştir.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü14. Batı Siyah Gergedan
Batı Siyah Gergedanı bilimsel adıyla Diceros bicornis longipes; Siyah gergedan alttürlerinin en ender görülenleridir. Kenya, Ruanda, Zambiya da dahil olmak üzere bir hayli Afrika ülkesinde yaygın olarak bulundu. Büyük ve enez olmasına karşın, bu cins saatte 55km kadar koşabilir ve süratle istikamet değiştirebilirdi.
Soyu Neden Tükendi?
20. asrın başlarında yaygın olan av sporunun da dahil olduğu sebeplerle, gergedan cinsleri süratle eksilmeye başladı. Daha sonra endüstriyel tarım sebebiyle habitat kaybı yaşandı. Çiftçiler tarım alanlarına tehdit olarak gördükleri için gergedanları avladılar. Batı Siyah Gergedan soyuna son darbe; 1950’lerin başlarında Çin’in komünist partisinin başkanı olan Mao Zedong’un, ateşten kansere kadar her şeyi iyileştirmek için gergedan boynuzu tozunun kullanılmasını önermesiyle vuruldu. Bu surattan firari avcılar Afrika ülkelerinde bu cinsin peşine düştüler ve popülasyonun yüzde 98’ini öldürdüler.
2011 senesinde, dünyanın en büyük koruma ağı olan Beynelmilel Doğa Koruma Birliği IUCN, fotoğrafı olarak Batı Kara Gergedan soyu tükendiğini açıkladı , ancak cinsler en son 2006 senesinde görüldü.

Soyu Tükenmiş 15 Enteresan Hayvan Türü15. Pinta Adası Kaplumbağası
Pinta Adası kaplumbağası bilimsel adıyla Chelonoidis nigra abingdonii; Galapagos Adaları’nda yaşayan dev kaplumbağanın alt cinsidir. Pinta Adası Kaplumbağası günlük hayatında takribî 16 saatini uykuda geçirirdi ve içtiği suyu daha sonra kullanmak üzere yüksek ölçüde ambarlardı
Soyu Neden Tükendi?
19. asırda yenilmek için bu kaplumbağa cinsi avlandı. Ve 1950’lerde, bu adaya gelenler tarafından hayat alanlarını yıkım edildi. Lonesome George; Kaplumbağa popülasyonunun kalmasına dayanak etmek için mücadele sarf etti, ancak 1971 senesine kadar yalnızca bir tanesi kaldı. George öbür kaplumbağaları çiftleştirme mücadelelerine karşın, yumurtaların hiçbiri yumurtadan çıkmadı ve 2012’de can verdi ve cinslerin jenerasyonu tükendi. Bu soyun tükenmesi 2012 seneyi olarak kayıtlara geçmiştir.

Son zamanlarda Soyu Tükenmiş Cinsler

• Baiji veya Yangtze River Yunusu 2006’da işlevsel olarak tükenmiş duyuru edildi. Bir ya da iki tanesi hala yaşamda olabilir, ancak cinslere devam etmek için yeterli değil
• Meksikalı boz ayısı 1964
• Javan Kaplanı 1994
• Japon Deniz Aslanı 1974
• Pirene Ibex 2000
• Zanzibar Parsı 2008

Kritik Risk Altında Olan Hayvanlar

Tenkidi olarak risk altında olan cinsler, barbar tabiatta fazla derecede yüksek bir yok olma riskiyle karşı karşıya olduğu Beynelmilel Doğa Koruma Birliği IUCN tarafından kategorize edilen cinslerdir. Alttaki listede yer alan bazı hayvanlar zati soyu tükenmiş olabilir, ancak kapsamlı, maksada müteveccih anketler bitirilene kadar deklarasyonlamazlar. Eğer, henüz katledilmedilerse, riskte olan hoş mahlukatlardan yalnızca birkaçı.
• Amur Pars
• Bornean Orangutan
• Çapraz dere goril
• Javan Gergedanı
• Yangtze Finless Porpoise
• Sumatran fili
• Orangutan
• Dağ Gorili
Şu anda, IUCN tarafından kritik seviyede risk altında olan 5.000’den fazla cins var.
İnsanlığın bu kadar hoş hayvan jenerasyonunun tükenmesine neden olması, günümüzde de buna devam ediyor olması; utanç verici acıklı bir gidişattır. Fazla avlanmanın maliyeti bilinse dahi, açgözlülük hala cinsimizin en karanlık noktasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri