Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Stres Giderici 80 Teklif

  • 24 Nisan 2021
  • Stres Giderici 80 Teklif için yorumlar kapalı
  • 689 kez görüntülendi.

Stresin; cinsi ve yoğunluğu minik güçlüklerden büyük krizlere kadar değişebilmesine karşın, kumpaslı olarak stres yaşarız. Stres çok yoğun, kronik ve idaresiz hale geldiğinde, sıhhatimize ve yaşantımıza hasar verebilir. Bu sebeple tesirli stres gidericiler, iç huzuru ve fiziksel sıhhati geri kazanmada temeldir. Bununla beraber, her stresli vaziyete uygun stres giderici usul bulmak güç olabilir. Düşünceleriniz yarışırken […]

Stresin; cinsi ve yoğunluğu minik güçlüklerden büyük krizlere kadar değişebilmesine karşın, kumpaslı olarak stres yaşarız. Stres çok yoğun, kronik ve idaresiz hale geldiğinde, sıhhatimize ve yaşantımıza hasar verebilir. Bu sebeple tesirli stres gidericiler, iç huzuru ve fiziksel sıhhati geri kazanmada temeldir. Bununla beraber, her stresli vaziyete uygun stres giderici usul bulmak güç olabilir.
Düşünceleriniz yarışırken derin düşünmek için her zaman meditasyon havasında olmayabilirsiniz. Ancak stres giderici usuller bir efor kaynağıdır. Bazen, bağlantı tekniklerini bilerek solunum egzersizleriyle stresi eksiltebilirsiniz. Çok güzergahlı bir çalışmayla stresinizi nasıl giderebileceğiniz hakkında çok farklı usuller geliştirilebilirsiniz.
Altta çok güzergahlı olarak düşünülerek geliştirilen bu stres giderici usullerin, bilimsel olarak tesirli olduğu ispatlanmıştır, muhtelif gidişatlarda kullanılabilir. Bunları her kezinde bir kere sınayabilir ve en çok neyden beğendiğinizi görebilirsiniz. Gereksinim dinlediğiniz takdirde kullanmak için günlük rutininize birkaçına ilave edebilirsiniz.
1 Otojenik Bilmek Stres Giderici 80 Öneri
Kendinizden kaynaklanan otojenik bilme güdüsü, fizyolojinizi düşüncelerinizle değiştirmenize ve stres basitçe geri püskürtmenize imkân sağlar.
2 Günlük Tutun
Günlük yakalamak, tüm stresi eksiltmek için muhtelif biçimlerde kullanılabilir. Analistlere göre; günlük yazmak, stres hafiflemesinin yanı gizeme sıhhat açısından da öneri edilir.
3 Kendi Kendinize Hipnoz Uygulayın
Kendi kendinize hipnoz, değişen alışkanlıklar, vücudunuzu rahatlatmak, düşünce kumpasınızı değiştirmek ve daha pek çok şey için kolay ve hafifletici bir yol sağlar. Bunların hepsi stres giderici olabildiğinden, kendi kendinizi hipnoz etmek, mücadeleye bedeldir.
4 Meditasyon Yapın
Meditasyon, kısa süreli stres hafiflemesinin yanı gizeme kalıcı stres yönetimi verimlerini de birliktesi getirir. Sınanacak bir hayli farklı meditasyon biçimi vardır. Her biri eşsiz ve kendinize hitap eder.
5 PMR’yi bilin
Progresif adale rahatlaması veya PMR, bedeninizdeki tüm adaleleri grup halinde rahatlatmanıza izin veren bir tekniktir. Başlangıç seansları birkaç dakika sürer ve bittiğinde fiziksel ve duygusal olarak rahat sezmenizi sağlar. Uygulama ile saniyeler içinde bütün beden gevşemesi sağlayabilirsiniz.
6 Pratik Yoga Yapın
Yoga, soluk egzersizleri, meditasyon ve hafif egzersizler kapsar. Bir seans ilk stres gevşemesini sağlar ve devamlı uygulama strese daha fazla elastiklik getirir. Daha eforlu stres giderici usullerden biridir.
7 Solunum Egzersizleri Yapın
Solunum egzersizleri, her an, her yerde yapılabilen ve acele uygulanan bir usul olduğu için rahat ve kolay bir stres gevşemesi sağlar.
8 Reyin oynayınStres Giderici 80 Öneri
Bir grup dostunuzla iyi bir reyin oynamak ya da çevrimiçi dinlendirici bir reyin oynamak, usunuzu stresten uzaklaştırabilir ve daha rahat bir vaziyete yol açabilir. Oyunlar iyi çalışan stres giderici usuller arasındadır. Zira insanlar kumpaslı olarak reyin oynamaya yetecek kadar zevk alır ve zaman ayırırlar.
9 Seks Yapın
Seks yaşamı; sıhhatli bir ilişki içinde, soluk almak, değmek, sosyal irtibat ve değişik stres giderici usulleri kapsar. Ve orgazmla beraber endorfin ve değişik bereketli kimyevilerin harekete geçtiği için fantastik bir stres giderici olabilir. Seks aynı zamanda oldukça tesirli olabilen “cümbüşlü” stres giderici usullerden bir ötekiyidir.
10 Kahkaha Atın
Gülme eylemi; gerginliği eksiltir ve pozitif fizyolojik farklılıklar getirir. Gününüzde daha fazla kahkaha atmanın yollarını bulmak, hafiflemenin stresini eksiltmek için tesirli bir yol olabilir.
11 Biofeedback ile Hafifleyin
Biyolojik sinyallerle gevşeme tekniği olan Biofeedback bazı özel teçhizatlara gereksinim dinlerken, bu stres giderme tekniği stresle beraber gelen fizyolojik farklılıkların daha farkında olmanızı ve şuurlu olarak değiştirmenizi sağlar. Zekânızı bedeninizi gevşetmek için kullanarak, zekânızı daha da büyük miktarda rahatlatabilir ve pozitif bir geri bildirim döngüsü oluşturabilirsiniz.
12 Müzik Dinleyin
Müzik, fizyolojinizi stresi eksiltmenize takviyeci olacak biçimde değiştirebilir. Müzikle gevşeme stres için cümbüşlü, pasif bir yoldur. Resmi müzik terapisi seansları stresle alakalı muhtelif mevzularda takviyeci olabilir.
13 Yürüyüş Yapın
Yürüyüş egzersizi, dakikalar içinde çalışabilecek fantastik bir stres gidericidir. Yürüyüşe çıkmak, sizi farklı bir anlayış çerçevesine getirebilecek bir manzara farklılığının tadını çıkarmanızı sağlayan ve egzersizin verimlerini de birliktesi getirir. Stres giderici usul olarak yürümenin daha pek çok bereketi vardır.
14Bahçe Kurun
Dışarı çıkıp manzaranın tadını çıkarmak, bahçeciliğin stres atmaya katkıda bulunma yollarından sadece bir tanesidir. Toprakla uğraşmanın değişik stres giderici usullere yararları da öğrenilmektedir.
15 Pratik Zaman İdareyin
Zaman yönetimi hünerlerinizi kazanmak, yaşadığınız stresi eksiltmenize ve sakınamayacağınız şeyleri daha iyi idaremenize imkân sağlar. Yapılacaklar listenizdeki her şeyi bitirebildiğiniz zaman tez etme veya unutma stresi kaybolur. Bu da tüm yaşamınızı daha basit hale getirir.
16 Gerektiği gibi Müzik DinleyinStres Giderici 80 Öneri
Muhtelif ruh halleri için çalma listeleri oluşturmak, başka bir deyişle bir müzik terapisti oluşturmak, müziğin stres giderici usul olarak takviyeci olabileceği tek yol değildir. Stresi pasif, zevkli ve rahat bir biçimde gevşetmenize de takviyeci olabilir.
17 Balanslı Bir Perhiz Yapın
Makûs bir perhiz strese karşı daha fazla tepkime getirirken, sıhhatli bir perhizde daha fazla fiziksel ve duygusal sıhhat getirebilir. Bazı hafif besinler ve atıştırmalıklar bulun ve günlük yaşamınızda kendinizi daha az stresli sezin.
18 Girişken Bağlantı Hünerlerini Bilin
İlişkiler büyük stres gidericileri usuller arasında olabilir. Tesirli bağlantı yoluyla ilişkilerinizi nasıl sıhhatli yakalayacağınızı öğrenmek, stres gevşemesi için en iyi zaman ve enerji yatırımlarından biridir.
19 Aroma Terapi Yapın
Aroma terapinin stres atma için reel yararları vardır. Enerji verir, daha rahat olmanıza veya daha fazla hafiflemenize takviyeci olabilir.
20 Kafein Alımını Eksiltin
Gün içinde çok geç saatlerde kafein harcanması, stres seviyelerini tetikleyen uyku niteliğini etkileyebilir. Çok fazla kafein harcamak, genel olarak, sizi strese karşı duygusal olarak daha reaktif hale getirebilir. Fazla alındığında kafeinin farklı negatif doğrultuları da vardır.
21 Dozunda İçki Alın
Günün sonunda hakimiyetinizi kaybetmeyecek ölçülerde içki alımı gevşeme getirebilir. Misalin bir kadeh kırmızı şarap alabilirsiniz. Ancak çok fazla içki sarihçe belirli ki başka problemlere de yol açabilir.
22 Yoğun Çalışmaya Mola Verin
Yoğun stresli bir projenin üzerinde ara vermeden çalışıyorsanız, bu çalışma yaşadığınız stresi artırabilir. Son teslimat tarihini göz önünde bulundurarak çalışmanıza kısa molalar vermek size gevşetebilir. Aynı zamanda tekerrür başladığınızdaki iş faydayı çoğalır.
23 Yeşil Çay İçin
Bitkin ve stresli bir günün ardından ertesi günün tasarılarını yaparken bir kadeh yeşil çay ile hafifleyebilirsiniz. Size hoş bir mola ve huzur sağlayabilir. Yeşil çayın sıhhate verimlerini de ayrıca tecrübeleyebilirsiniz.
24 Müzik Eşliğinde Konut Pakliği Yapın
Konut arınmak göründüğünden daha cümbüşlü bir aktiflik olabilir, müzik ruh halinizi yükseltebilir ve size enerji verebilir. Konut arınmanın fiziksel faalliği size ek faydalar sağlayabilir ve daha az karışık, daha soğukkanlı bir etraf vazgeçebilir.
25 Akvaryum Balıklarını İzleyinStres Giderici 80 Öneri
Akvaryumda yüzen bir balığı izlemek; sizin stresten temizlemenize, hafiflemenize ve birkaç dakika dinlenmenize takviyeci olabilir. Balığın neşe verici görüntüsü tesirli stres giderici usuller arasındadır.
26 Dostunuzla Bir Yürüyüşe Çıkın
Sosyal dayanak, etraftaki en tesirli stres gidericilerden biridir. Stresli olduğunuzda ilişkilerinizi beslemek için zaman ayırmak, sizi duygusal olarak daha iyi bir yere götürebilir ve dostlarınız için de iyi olabilir.
27 Müzikle Beraber Şarkı Söyleyin
Müzik stresi muhtelif biçimlerde gevşetme becerisine sahiptir ve bir şarkıyı ortaya çıkarmak sadece çekici bir tecrübe değil, aynı zamanda stres boşaltıcı bir tecrübe olabilir. Ayrıca stresli zamanlarda şarkı söylemek, özel bir gerilimden kurtulma hissi uyandırabilir. Şarkı söyleme kabiliyetleriniz konusunu çekingenseniz, her zaman duşta veya otomobilinizde şarkı söyleyebilirsiniz.
28 Konutta Spa Yapın
Konutta spa tecrübeyi şahane bir biçimde yatıştırıcı olabilir. Hafifletici bir köpük banyosu hazırlamak sizi pak, rahat sezmenize ve şahsi bakım yapmanıza fırsat verebilir. Aromaterapi kullanımı, stres gevşemesini yoğunlaştırabilir. Şayet bir küvetiniz yoksa, süratli bir ayak bakımı ve losyon dahi şahane sezmenize takviyeci olabilir.
29 Bazı Etkinlikleri Eksiltin
Dört dize bir yaşam yaşamak şahane, ama çok bitkin ve sıkılmış olduğunuzda, muhtemelen olabileceğinizden daha az zevk alıyorsunuzdur. Bazen en stresli ya da en az zorunlu etkinliklerden kimilerini vazgeçmek stres seviyeniz için şahaneler yaratabilir.
30 5 Dakika Meditasyon Yapın
Bazı insanların günlük 20 dakikalık meditasyon alışkanlığı olmadıklarından zamanımız yok gerekçesini korunurlar. Neredeyse hepimiz ne kadar meşgul olursak olalım beş dakikalık meditasyon yapabiliriz. Bu zaman stresimizi gidermede fark yaratabilecek kadar yeterli olmaktadır.
31 Çikolata Yiyin
Fazla ölçüde çikolata sizi hasta ve pişman sezdirebilir. Ancak minik ölçülerde alınan çikolata, şahane bir lezzet verebilir. Bitter çikolata ayrıca kalp sıhhati için ek faydalar sağlar!
32 Köpeğinizi Yürüyüşe Çıkartın
Köpeğinizle sarih havada yapacağınız yürüyüş iyi bir stres giderici usul olmasının yanında, köpeğinizle aranızda olan bağın güçlenmesini sağlar. Ayrıca bu yürüyüş egzersiz listenize de artı yazar.
33 Fotoğraf YapınStres Giderici 80 Öneri
Yaratıcılığınızın tadını çıkarmak stresi eksiltmek için şahane bir yol olabilir ve bu yalnızca sanatçılar için bir etkinlik değildir. Çizim ve renklendirmenin stresi tesirli bir biçimde eksilteceği ispatlanmıştır, bu sebeple bir kalem alın ve fotoğraf çizin.
34 Dans Edin
Stres giderici usul olarak hoşlandığınız müzik eşliğinde dans etmek tesirlidir. Dans etmek; fiziki etkinlik yanında ruhunuzu dinlendirecek bu usuldür.
35 İyimser Olma Üzerine Çalışmalar
İyimserler daha mutlu ve sıhhatli hayatlara sahip olma meylindedir. Bu da muhtemelen daha az stresli oldukları anlamına kazanç. Neyse ki, iyimserliğe müteveccih kendi meylinizi oluşturabilir ve yaşamınızda neyin iyi olduğunu daha net farkına varabilirsiniz.
36 Bir Şeye Odaklanın
Meditasyon bir hayli biçimde uygulanabilir ve gözdelerimden biri bir nesneye veya düşünceye odaklanmaktır. Bunu nasıl yapacağınızı bilin ve odaklanmada muhtelif nesnelerle pratik yapın. Bu cins meditasyonu beklediğinizden daha basit bulabilirsiniz.
37 Fitness Yapın
Fitnes yaparak hem sıhhatli hem de dinç kalarak stresinizden kurtulabilirsiniz. Ayrıca değişik fitnes meraklıları ile birlikte bu sporun sosyal ilişkilerinizin kuvvetlendirmenizi sağlayabilir yeni dostluklar edinebilirsiniz.
38 Kısa Bir Tatile Çıkın
Zamanınız veya paranız olmadığı için uzun zamandır uzun süreli tatillere gidememiş olabilirsiniz. Hafta sonunuzu, uygun bir bütçeyle kısa bir tatil biçiminde değerlendirmek stresinizi atmak için kâfi gelecektir.
39 Dua Edin
Bir Hayli insan stres gevşemesi için maneviyata yönelir ve çalışmalar bunun işe yaradığını göstermektedir. Dua etmek fiziksel ve duygusal olarak hafifletici olurken ruhsal olarak canlandırıcı olabilir. Stresli seziyorsanız, duanın eforunu unutmayın.
40 Şükür Edin.
Sahip olduğunuz nimetleri sayarak minnettar olmanız gerekenleri anımsamak başka bir deyişle şükür etmek sizi tüm stres kaynaklarına temizletir. Negatif koşullardan daha az etkilenmenizi, aynı zamanda stresle başa çıkmanız gereken tüm kaynakları andırdırır ki bunlar oldukça kuvvetlendirici olabilir.
41 Yemek Pişirin
Hoş kokularla eşleşen lezzetli yemekler pişirmek ruhunuza iyi gelecektir. Bu etkinliği beğendiğiniz bir müzik eşlinde yapıyorsanız ve hoşlandıklarınıza yemek hazırlamak size zevk veriyorsa stres giderici usuller arasında en işe yarayan usullerden biri olarak sayabilirsiniz.
42 Pozitif Enerjiyle Kendinizi Çevreleyin
Stresliyseniz kendinizi stresli vaziyet ve etraflardan uzaklaştırmanız gerektiğini söylemek usluca olmaz gibi gelebilir. Bununla beraber, soğukkanlı bir civarda size iyi gelen insanlarla bulunmak stresten uzaklaştırmaktan daha aşırısını yapabilir; sizi iç huzura yanaştırır.
43 Hayır Demeyi Bilin
İnsanlarla aranızdaki hudutları tanımlamak ve kendi istekleriniz için iki kat zaman ayırmayı ilke haline getirmek kendiniz için yapılması gereken en ehemmiyetli şeydir. Bu sınırlamaları koymak sizden bir başkası bir şey istediğinde yalanlamaktan daha basit olabilir. Ancak bu biçimde rejisörüz gereken bir dizi stresörü ortadan kaldırabilirsiniz.
44 Şekerleme Yapın
Uyku bozukluğu hepimizi stresli yapabilir. Neyse ki, yapacağınız bir şekerleme, genel uyku ihtiyaçlarına katkıda bulunabilir ve daha az stresli daha tazelenmiş sezmenize takviyeci olabilir. Uygun ambiyansı ve zamanı tuttuğunuz an hiç düşünmeden şekerleme yapabilirsiniz.
45 Yıldızları Seyredin
Sarih bir havada yıldızları izlemek, onları bazı figürlere benzetmek ya da hayal kurmak zekâsal etkinliğinizi stresten arındırır. Çocukken yaptığınız gibi.
46 İşinizde Stresi Eksiltin
Bazı iş stresi cinsleri sizi işe gitmekten korkutabilir! Eğer mesele sizde değilse, zorunluluklarınızı da göz önünde bulundurarak iş civarınızı nasıl stresten temizletebilirsiniz fikir yürütün. Stresli iş dostları, önlenemeyen hengame, tasarısızlık, fazla yoğunluk vb. gibi işyerinin genel yapısında mevcut olan negatif koşullarla alakalı takım olarak nasıl bir iyileştirme yapabilirsiniz gözden geçirin. Kişisel olarak kendinizin yapabileceğiniz iyileştirmeler için hiç zaman kaybetmeyin.
47 Yeni Bir Stres Giderici Usul Bulun
Bazen; duygu vaziyetinizi ve stresi nasıl idarediğinizi değiştirebilmek için yeni yollar bulmak iyi kazanç. Bulduğunuz yeni yolları yalnızca bulmakla kalmayıp sınamak için çekimser kalmayın. Sınadığınız yeni usullerden tesirli olanları stres giderici usuller içinde rutininize ilave ediniz. Mesela farklı bir hobi edinmek gibi
48 Taşınabilir Müzik Yanınızda Olsun
Müziğin stres gevşemesi ve sıhhate faydaları olduğu inkâr edilemez bir reel. Etraftaki boş hengameler sizi gereksinimsiz yere gerebilir, strese sokabilir. Bunun önüne geçmek ve her civarda stresten korunmak için neşe aldığınız müzikleri depolayacağınız mp3 ve kulaklığınız yanınızda olsun. Bunu deneyin ve müziği günlük stres giderici usuller arasında ilk sıraya alın. Her alanda müzik ile kombinasyonlar deneyin.
49 Masaj YapınStres Giderici 80 Öneri
Masaj, stres gerilimini eksiltmek için şahane bir yol olabilir ve kendi kendinize uygulayacağız masaj her zaman gerilimi eksiltmede fayda verir. Bu masajın müzik eşliğinde ve aromatik yağlarla kuvvetlendirmeniz aldığınız neşeyi artırırken stresinizi daha da eksiltir.
50 Kendinize Soğukkanlı Bir Gün Ayırın
Tanımlayacağınız bir rutinde kendinize soğukkanlı bir gün ayırın. Bugünü yalnızca kendiniz için ayırın ve sizi gevşetecek etkinlikler yapın. Eğer tatil için para veya zamanınız yoksa, soğukkanlı bir gün geçirmek mola vermek için şahane bir yoldur. İşte size stres giderici usullerden maliyeti en düşük olanlardan biri.
51 İçinizdeki Çocuğa Fırsat Verin
Kendiniz için hiçbir şey yapamamak ve zaman ayıramama olasılığını öğrenmek sizi strese sokabilir. İlla program yapmak koşul değil. Günlük hayatın akışı içinde bir saniye erişkin kimliğinizden temizleyip içinizdeki çocuğu mutlu edebilirsiniz. Mesela işe giderken kartopu oynamak ya da hoşlandığınız bir şekerlemeyi almak gibi. İçinizdeki çocuğun sesine kulak vermek bir saniyede sizde mucizevi pozitif tesirler yaratacaktır.
52 Dostlarınızla Beraber Gülün.
Tebessümmenin ve kahkaha atmanın stres üzerindeki pozitif tesirlerini göz önünde tutarak sizi tebessümdürebilen dostlarınızı hep elinizin altında tutun. Ara ara onlarla sohbet etmek gülmek şakalaşmak size ve onlara çok iyi gelecektir. Çok kısa süreli bir görüşme olsa dahi stresinizi başınızdan savmanız için iyi bir fırsat.
53 Minik Bir Parti Yapın
Sosyal dayanak, bir şahsın stres seviyesinde şahaneler yaratır ve her dost cinsi ehemmiyetlidir. Minik bir parti verin ve en ehemmiyetli dostlarınızı ve hayatınızdaki rollerini kutlayın. Sosyal bağlarınızı kuvvetlendirecek ve sezeceğiniz stresi eksiltecektir. Ayrıca bu etraflarda yeni dostlar edinmekte cabası.
54 Haberi Kısıtlayın
Haberler ehemmiyetlidir, ancak bugünlerde haberlerde dinlediğimiz şey çok stresli olabilir. Televizyondan, internetten ve değişik kaynaklardan gelen haberleri kapatıp haftada bir gün almak bize iyi kazanç. Gerçekten ehemmiyetli bir şey oluyorsa, bunu dinleyeceksiniz, ancak sulh ve suskunluk stres seviyeniz için iyi olabilir.
55 Kitap Okuyun
İyi bir kitapta kaybolmak, stresi eksiltmek için şahane bir yol olabilir. Tüm stresinizi, tasalarınızı ebedî bir macerayla unutabilir, mutlu olabilirsiniz.
56 Hayâl Kurun
Bir zaman zekânızı boşaltın ve hayal kurmaya fırsat verin. Mesela kendinizi bir çikolata havuzunda yüzdüğünüzü ya da Disneyland’a gittiğinizi hayal edin. Birkaç dakika içinde stresinize azaldığını sezeceksiniz.
57 Hoşlandığınız Birine SarılınStres Giderici 80 Öneri
Minikken annen ya da babanın sarılmasının her şeyi çözeceğini anımsıyor musunuz? Sarılmalar ve değişik sosyal dayanak cinsleri hala büyük bir fark yaratabilir. Kendinizi çok gergin ve stresli sezdiğinizde bir dakikalık hoşlandığınız birine sarılmak size ilaç gibi gelecektir. Aynı zamanda sevginizi göstermek için fırsatta tutmuş olursunuz.
58 Pijama Gününüz Olsun
İşyerine gitmek zorunda olmadığınız bir gün hiç üstünüzü değiştirmeyin. Soğukkanlı, rahat ve ne isterseniz yapabileceğiniz, zorunluluklarınızın olmadığı bir gün size çok iyi gelecektir. Minik bir tatil gibi hissedeceksiniz ve konuttan dahi çıkmanıza gerek kalmayacak!
59 Pozitif Konuşma Alışkanlığı Geliştirin
Düşüncelerimizin dünyamızı ne kadar renklendirdiğini genellikle fark etmiyoruz, ancak kendiliğindene konuşmanın tesiri ehemmiyetli ve yaygın. Daha pozitif bir şahsi konuşma stili geliştirmek, büyük tesire sahip olan minik bir farklılık olabilir. Değişmek için asla geç değildir. Yalnız bu evrede kendiliğindene konuşuyor diye tenkit yapanlara kulak vermemek koşul.
60 Banal Müzik Dinleyin
Banal müziğin anne karnındaki bebekten tutunda ağır ruh hastalarının rehabilitasyonuna kadar pek çok evrede iyi geldiği öğrenilen bir reel. Banal müzik dinlemek ruh sıhhati yanında sindirim sisteminizi yavaşlatabilir ve sindirime takviyeci olabilir
61 Anı Yaşamakla Alakalı Farkındalık Geliştirin Carpe Diem
Gelecek hakkında kaygılanmak ya da geçmişi yine şekillendirmek sizi basitçe fark edemeyeceğiniz biçimlerde zorlayabilir. Carpe Diem Anı yaşa sanatını uygulayın ya da başka bir basit meditasyon tekniğini bilin.
62 Harekete Geçin
Hareket fiziksel ve ruhsal olarak size çok iyi gelecek bir etkinliktir. Egzersiz ve spor yapmak için her fırsatı değerlendirin. Hareket etmek size enerji verecektir.
63 Kendi Kendinizi Üzmekten Bırakın
Şuurlu ya da şuursuz kendi mutluluğunuzu ve sulh duygunuzu sabote ediyorsanız, şimdi durma zamanı. Unutmayın siz kendinizin düşmanı değilsiniz. Kendi kendinizi kurup, negatif düşüncelere kapılmanın bugüne kadar kimseye bir bereketi olduğu görülmemiştir. O surattan baktınız yalnızsınız ve kötümsersiniz, kendinizi bu civardan uzaklaştırın. Konuttan çıkın, müziği açın ya da bir dostunuzu kahve içmeye çağırın.
64 Evcil Hayvanlara Dokunun
Evcil hayvanlar büyük stres yönetimi ve sıhhat faydaları taşırlar. Bir kediyi okşarken, bir Frizbi’yi bir köpeğe fırlatırken veya bir akvaryumun durgunlarına bakarken, tansiyonunuzu ve stres seviyenizi oldukça süratli bir biçimde eksiltebilirsiniz! Bilimsel çalışmalar kedilere değmenin kalp ve damar hastalıklarını önlemede çok tesirli olduklarını bildirmişlerdir.
65 Sanat Yapıtı Yaratın
Yaratıcılık alanınızla bağlantı kurmak çocukluk yarıyılında sizin için basit olmuş olabilir. Ancak tekerrür sanatla ilgilenmek için çok geç değil! Sanatın terapötik kaliteleri inkâr edilemez bir asıldır. Seveceğiniz bir sanat cinsi ile alakalı acemice çalışmalar yapın. Fotoğraf yapmak, müzik aleti çalmak vb.
66 Anketler DoldurunStres Giderici 80 Öneri
Seni en çok ne strese sokar? Kumpaslı olarak anketlere katılır mısın? Bu stres anketleri, değişik insanların dünyada nasıl yaşadıklarını ve gördüklerini fark faktörün ve stresin kendi hayatınızdaki rolünü keşfetmek için cümbüşlü bir yoludur.
67 İdeal Yaşamınızı Görselleştirin
Güdümlü görsellik, yaşamda nerede olmak istediğinizi ve ardından orada bulunmanıza takviyeci olabilir. Varmak istediğiniz amaçlara dair profili görselleştirmek size maksatlarınıza odaklanmak için efor vermenin yanında, şimdi ve gelecekte stresi eksiltmek için şahane yollardan biridir.
68  Kendin Yap Çalışmaları Yapın
Boş zamanlarınızla kendi emeğinizle bir şeyler yapmak hem kendinize olan güvenin tazelenmesinde hem de stresi eksiltmede tesirli bir usuldür. Boş duran insan negatif düşüncelere kapılır ve sahip olduklarına şükretmeyi arka tasarıya atar. Kendin yap çalışmaları ile hem konut ekonomisine dayanak olabilir hem de kendi emeğinizle hoşlandıklarınıza armağanlar hazırlayabilirsiniz.
69 Tabiatyı Kucaklayın
Yeşil rengin psikolojideki anlamı; iç açıcı, güven ve huzur vermesinin yanında yeniliği, gençleşmeyi, canlanmayı empoze etmesidir. Ayrıca yeşil umut demektir. Yeşil rengin psikolojimize verimlerini de göz önünde tutarak beğendiklerimizle tabiat yürüyüşleri yapmak stres giderici usullerden en tesirli olanlardan biridir.
70 Fırsat Buldukça Suratın
Ebedî bir mavide kulaç atmak aklımızdaki tüm fuzuli yüklerden temizletmek için tesirlidir. Şayet mevsimlerden yaz ve konutunuz bir göl ya da denize yakınsa sık sık yüzmeyi yaşam rutininiz içine katın.
71 Geri Dönüşüm Çalışması Yapın
Devamlı harcamak insana fark etmeden de olsa bitkinlik verir. Geri dönüşümü alışkanlık haline getirmek hem öğrenişsel hem de fiziksel etkinliklerimizi artıracak bir çalışmadır. Dünyadaki kaynakların süratle tükendiği günümüzde geri dönüşüm malzemelerini kullanarak üretmek sizin ruhunuza ve cebinize iyi gelecek.
72 İyilik Yapın
Hiç tanımadığınız birine nedensiz bir iyilik yapın ve mutluluğunu seyredin. Bu sizin stresinizden temizlemenize neden olacaktır. Yalnızca karşınızdakine iyilik yapmış olmayacaksınız aynı zamanda kendinize de iyilik yapmış olacaksınız. Mesela poşetlerini taşımakta zorlanan birine ya da bebek otomobilini otobüse çıkarmaya çalışan bir anneye takviye etmek gibi.
73 Yaşlıları Dinleyin
Ara ara mahallenizdeki yaşlılarla diyaloglar da bulunun ve gönüllerini alın. Ya isme bir huzurevi ziyaret edip ellerini öpün. Yaşlıların sevgi dolu kucaklaması ile onlar kadar sizde mutlu olacaksınız.
74 Çocukları CoşturunStres Giderici 80 Öneri
Dışarıda gördüğünüz bir çocuğa çantanızda taşıdığınız bir şekerlemeden ya da balondan vermeniz onların masumluğunun sizin stresinizi rehabilitasyon etmesine fırsat vermektir. Hesapsızca bir çocuk gülüşü kimin stresini eksiltmez ki.
75 Takviye Edin
Bütçenizden her ay ayıracağınız ufak bir tutar parayı, takviye kuruluşlarına ya da uyum kasveti sürükleyen bir komşunuza verebilirsiniz. Ölçünün ne olduğu ehemmiyetli değil, sizin takviye etmek istemeniz ehemmiyetli burada. Yaptığınız bu sosyal dayanışma yarıyıllık streslerinizi gidermek için iyi bir usuldür.
76 Bulmaca Çözün
Hafta sonu gazetelerindeki bulmaca eklerindeki biriktirin. Kendinizi gergin ve stresli sezdiğiniz de bulmaca çözmeye çalışmak zekânızı meşgul edecek ve stresinizin eksilmesine neden olacaktır.
77 Duş Alın
Suyun bedeninizdeki elektriği yok etme özelliğinden yararlanın. Sık sık duş alın rahatlayın. Ilık bir duş hangi gerginliği almaz ki.
78 Film İzleyin
Hoşlandığınız bir filmi partnerinizle ya da hoşlandığınız bir dostunuzla büyük bir tabak darı eşliğinde izlemek aklınızın boşalmasına takviyeci olur. Işıkları kapatın ve filmin atmosferine odaklanın.
79 Kitap İmza Gününe Katılın
Hoşlandığınız bir yazarın Avm ya da kitap fuarlarında katıldığı imza gününde sizde güzel saatler geçirebilirsiniz. Hoşlandığınız yazarın hayran kitleleriyle aynı atmosferi paylaşmak stres önleyici bir aktifliktir.
80 Yağmurda Islanın
Yağmurda yürümek 7’den 70’e herkesin güzeline gider. Yağmur sesinin eşlik ettiği bir yürüyüş kısa dahi olsa iyileştiricidir.

Stres her yarıyılda insanlığın iç huzurunun azılı düşmanıdır. Geçmişten günümüze kadar, iç huzur, ruhsal ve fiziksel sıhhatte tehdit oluşturan bu unsuru tanımak için çok güzergahlı araştırmalar yapılmış stres önleyici usuller geliştirilmiştir. Halihazırda geliştirilmeye devam edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri