Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Bereketleri Nelerdir?

  • 25 Mart 2021
  • Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Bereketleri Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 302 kez görüntülendi.

Tarçın, defnegiller familyasında yer alan bir ağaçtır. Yapraklarını dökmeyen, boyu kısa olan bu ağaç türünün anavatanı Güney Asya ile Güneydoğu Asya’dır. Ülkemizde botanik bahçeleri dışında tarçın ağacı yetişmez. Ağacın körpe olan dalları kesilip dıştaki kabuğu ceddilir ve kurutularak ezilir. Tropik abuhavaları hoşlanan tarçın ağacından elde edilen kabuk ya da toz tarçın mutfakların bırakılmaz baharatlarından biridir. […]

Tarçın, defnegiller familyasında yer alan bir ağaçtır. Yapraklarını dökmeyen, boyu kısa olan bu ağaç türünün anavatanı Güney Asya ile Güneydoğu Asya’dır. Ülkemizde botanik bahçeleri dışında tarçın ağacı yetişmez. Ağacın körpe olan dalları kesilip dıştaki kabuğu ceddilir ve kurutularak ezilir. Tropik abuhavaları hoşlanan tarçın ağacından elde edilen kabuk ya da toz tarçın mutfakların bırakılmaz baharatlarından biridir. Çin’de M.Ö. 3000’lerden beri tarçın kullanıldığı öğrenilmektedir. Sıcak suya bu odunsu baharatı ilave etmek güzel, aromatik ve lezzetli bir çay oluşturur. Son senelerde araştırmalar tarçının sıhhati pozitif etkileyebilecek bir hayli özelliğinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tarçın çayı kilo kaybını süratlendirmek, bağışıklığı artırmak ve kronik hastalıkları önlemek için kullanılabilir.

Tarçın Çayı Nedir?

Tarçın çayı tarçın kabuğunun sıcak suda demlendirilmesiyle yapılan bir nebat çayıdır. Tarçın çayı, tarçın tozu ve tarçın özü kullanılarak da hazırlanabilir. Tarçın kabuğu genellikle tarçın çubukları biçiminde satılır ancak ezilmiş tarçın kabuğu kapsayan tarçın çayı poşetleri de bulunabilir. Şili’de tarçın çayı tarçın çubuğunun siyah çay yaprakları ile beraber sıcak suda demlendirilmesiyle hazırlanır. Kore’de tarçın çayı zencefil çayı ile karıştırarak harcanır. Kore’de tarçın çayı için sadece bilimsel ismi Cinnamomum cassia olan Çin veya kasia tarçınının kabuğunu kullanır ve bal veya şeker ile tatlandırılarak servis edilir. Pek çok birey tarçını zencefil, bal veya süt gibi öteki malzemelerle birleştirse de öbürleri tarçının tadını hiçbir şeyle birleştirmeden olduğu gibi çıkarmayı seçim eder. Peki, tarçın çayı ne işe bereket? Kalp sıhhatini iyileştirmesi, kan şekerini hakimiyet etmesi, kilo kaybını basitleştirmesi lezzetli ve yatıştırıcı bir kafeinsiz meşrubat olan tarçın çayının yararlarından kimileridir.

Tarçın Çeşitleri

Tarçın çayı yapmak için yaygın olarak kullanılan iki cins tarçın vardır. Kasia Cassia tarçını, tarçının en yaygın biçimidir. Çoğu süpermarketin baharat reyonunda bulunabilir. Çin orijinli olmasına karşın, kasia tarçını yaygın olarak yetiştirilmekte ve dünya çapında kullanılmaktadır. Bununla beraber Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?kasia tarçını büyük ölçülerde harcandığında toksik olabilen kumarin ismi verilen bir bileşik varlığından dolayı hasarlı olabilir. Bu tarçın çeşidinin rengi asıl tarçından daha koyudur.
Asıl tarçın olarak öğrenilen çeşit Cinnamomum verum veya Seylan tarçınıdır ve bir hayli mevzuda bereketlidir. Seylan ya da resmiyetteki ismiyle Sri Lanka’dan dünyaya dağılmıştır. Kokusu hafif, aroması eforlu ve rengi daha sarih olan Seylan tarçını kasia ya da Çin tarçınından çok daha az ölçüde kumarin kapsar. Bu güzergahıyla kasia tarçınına göre çok daha tehlikesiz bir seçenek oluşturur.

Tarçın Çayının Bereketleri

Tarçın çayının kan şekerini değişmez yakalama, kalp sıhhatini destekleme, kansere karşı koruma, kilo kaybını teşvik etme, irini eksiltme, beyin işlevini koruma gibi ehemmiyetli bereketleri bulunmaktadır. Tarçının bereketleri altta maddeler halinde açıklanmıştır.
1. Antioksidan ambarıdır: Tarçın çayı bir hayli nebatsal çay gibi antioksidanlarla doludur. Tarçın kabuğu antioksidan etkinliğe sahip kateşinler ve prosiyanidinler kapsar. Bu antioksidanlar bedeni özgür radikallerin neden olduğu oksidatif stresten korur. Özgür radikaller erken ihtiyarlamanın yanı gizeme kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Tarçın kabuğu ayrıca özgür radikal arınma özelliklerine sahip polifenoller ve flavonoidler kapsar.
2. Bağışıklığı artırır: Bir Hayli çay gibi tarçın çayı da bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye ve hastalık etmeni olan patojenleri atlatmaya takviyeci olur. Çalışmalar tarçının Salmonella ve Candida albicans da dahil olmak üzere bakterilerin gelişmesini yasaklayabileceğini göstermektedir. Bu çay soğuk algınlığı ve nezlenin yanı gizeme ağız kokusuna neden olan bakterileri gidermeye takviyeci olabilecek antibakteriyel özelliklere sahiptir.
3. Kan şekerini stabilize eder: Tarçın kan şekeri seviyesi üzerinde eforlu bir tesire sahiptir. Bazı araştırmalar tarçının kan dolaşımı yoluyla dokularaTarçın Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir? şeker yollamaktan mesul hormon olan insülin gibi davrandığını göstermektedir. Tarçın ayrıca insülinin faalliğini artırabilmekte ve bedeni insülin mukavemetine karşı gözetmektedir. İngiltere’deki Thames Valley Üniversitesi tarafından yapılan bir tahlile göre tarçın tip 2 diyabetli bireylerde açlık kan şekeri seviyesini % 29’a kadar düşürebilir.
4. Kalp sıhhatini takviyeler: Günlük rutine tarçın çayı ilave etmek kalp sıhhati mevzubahisi olduğunda büyük faydalar sağlar. Tarçın çayındaki antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler yüksek kolesterol ve trigliseritlerin neden olduğu kalp problemlerini önlemeye takviyeci olur. Tarçın kandaki şeker seviyesini düşürmenin yanı gizeme total ve “makûs” LDL kolesterol ve trigliserit seviyesini eksiltir, faydalı HDL kolesterol seviyesini artırır.
5. Kanser önleyici özelliklere sahiptir: Bazı in vitro çalışmalar ve hayvan modelleri tarçının kanserin önlenmesine takviyeci olabileceğini bulmuştur. Mevzuyla alakalı yapılan ve neticeleri yayınlanan bir araştırma tarçın ekstraktının spesifik proteinlerin etkinliğini değiştirerek cilt kanseri hücrelerinde ur hücresi vefatını uyarabildiğini göstermiştir. Bir başka in vitro çalışmada tarçından izole edilen polifenollerin karaciğer kanseri hücrelerinin gelişmesini ve dağılmasını eksiltmeye takviyeci olduğunu belirten eş belirtiler olduğu görülmüştür. Yeniden de tarçının kanserle gayret tesirlerinin insanlar için de geçerli olup olmadığını kavramak için daha fazla çalışmaya lüzum vardır.
6. Kilo kaybını teşvik eder: Kilo kaybı üzerinde tarçın çayının tesirleri üzerindeki araştırmaların hudutlu olmasına karşın bazı çalışmalar umut verici neticeler elde etmiştir. Misalin, Hindistan’dan yapılan bir çalışma 16 hafta süresince günde üç gram tarçın dayanağı verilen ve hakimiyet grubuyla mukayese etilen bireylerin bel etrafı ve beden kitle indeksinde ehemmiyetli düşüşler olduğunu göstermiştir.
7. İrini İnflamasyonu eksiltir: Araştırmalar kanser, diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi kronik hastalıkların orijininde iltihaplanma olabileceğini göstermektedir. İnflamasyon ya da iltihaplanma kanın pıhtılaşması ve kalp krizi gibi kardiyovasküler meselelere tutulma tehlikesini de artırabilir. Çalışmalar tarçının ve tarçın çayının antioksidanlar ve eforlu anti-inflamatuar özellikler bakımından zengin olduğunu ve bir dizi sıhhat meselesine neden olabilen iltihaplanmayı eksiltmeye takviyeci olduğunu göstermektedir. Misalin, Çin Tıp Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma tarçında bulunan bazı bileşiklerin in vitro cerahat izlerini eksiltmede tesirli olduğunu göstermiştir. Seylan tarçını en eforlu anti-inflamatuar besinlerden biridir. Tahlilciler inflamasyonu eksilten maddenin tarçındaki sinnamik aldehit olduğunu göstermektedir.
8. Beyin fonksiyonuna gözetir: Uyumadan evvel tarçın çayı içilmesinin en etkileyici yararlarından biri beyin işlevini koruma ve sürdürme kabiliyetidir. Tarçın çayı içmek beyni Parkinson ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıklardan gözetmeye takviyeci olur. Hayvanlar üzerinde yapılan ve 2014’te yayınlanan bir araştırma tarçının Parkinson hastası olan farelerde nöronların korunmasına ve motor işlevlerin iyileşmesine takviyeci olduğunu bulmuştur. Tarçın, nörotransmiterleri olağanlaştırmaya takviyeci olan dopamin imalini gözetmeye takviyeci olur. Kaliforniya’daki bir başka in vitro çalışma tarçındaki spesifik bileşiklerin beyindeki proteinlerde anormal modifikasyonları önlemeye takviyeci olduğunu göstermiştir. Bunun Alzheimer’ın önlenmesine takviyeci olabileceği düşünülmektedir.

Tarçın Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bir Hayli değişik tarçın çayı tarifi ve alternatifi bulunmaktadır. Sıcak bir tarçın çayı yapmanın en basit yollarından biri 1 kadeh sıcak suya bir çay kaşığı Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?toz tarçın ilave edip karıştırmaktır. Ayrıca tarçın çubuğu kaynar su dolu bir fincana koyularak 10–15 demlenmeye vazgeçilebilir. Bu sırada eşsiz lezzet ve sıhhate faydalı bileşikler meşrubata karışacaktır. Tarçın çayı poşetleri genellikle tarçınlı yeşil çay, zencefilli tarçın çayı veya ballı tarçın çayı biçiminde bir hayli markette bulunabilir. Ayrıca tarçın çayı konutlarda beğenilen baharatlarla ve natürel tatlandırıcılarla karıştırılarak da hazırlanabilir. Zerdeçal, elma, limon ve muzlar tarçın çayına değişik bir lezzet tabakanın öteki yollarıdır. Günün rastgele bir saatinde bu lezzetli meşrubatın tadı çıkarabilse de çoğu birey tarçın çayını sabahları içmeyi ya da yatıştırıcı, uykuyu teşvik edici özelliğinden faydalanmak için uyumadan evvel içmeyi seçim eder.

Tarçın Çayının Yan Tesirleri ve Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Tarçın çayı miktarlı harcandığı sürece tehlikesizdir. Fazla sıcak tarçın çayı tüketimi ağız yaraları ve boğaz tahrişi gibi yan tesirlere neden olabilir. Tarçın çayı tarçın ağacına alerjisi olan bireylerde alerjik tepkine neden olabilir. Kaşıntı, dilin şişmesi veya solunum güçlüğü gibi bulgularla karşılaşılırsa şipşak tarçın kullanmayı vazgeçmeli ve bir sağlık kurumunun acil servisine gidilmelidir. Tarçındaki sinnamik aldehite sinamaldehid karşı alerjisi olan bireyler de bu çayı içmekten bırakmalıdır.
Tarçın çayı bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Şeker hastalığı, kan şekeri problemleri veya kalp hastalıkları için ilaç kullananlar tarçınlı çay içmeden evvel hekimine danışmalıdır. Bazı tarçın cinsleri karaciğer yetmezliğine Tarçın Çayı Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?neden olabilecek yüksek ölçülerde kumarin kapsar. Karaciğer hastalığı için ilaç kullanmakta olanlar tarçın çayı içmemelidir. Kumarin tüketimini düşük yakalamak ve negatif yan tesirleri önlemek için Çin tarçını kasia tarçını yerine Seylan tarçını kullanılmalıdır.
Kilo kaybı için tarçın çayı kullananlar kullandığı malzemelere dikkat etmelidir. Tarçın çayına bal, akçaağaç şurubu veya şeker gibi tatlandırıcılar ilave etmek lezzeti artırır fakat aynı zamanda fazla kalorileri alınmasına neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri