Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Taurin Kaynakları, Yetersizliği, Dozu ve Kullanımındaki Güvenlik Balakaları

  • 25 Nisan 2021
  • Taurin Kaynakları, Yetersizliği, Dozu ve Kullanımındaki Güvenlik Balakaları için yorumlar kapalı
  • 272 kez görüntülendi.

Taurin, 2-aminoetansülfonik asit olarak da adlandırılan yarı esansiyel bir amino asittir. Enerji meşrubatı katkısı olarak makûs bir şana sahiptir, ancak insan bedeninin bayağı çalışması için hayati ehemmiyet taşımaktadır. Nasıl yapıldığı, metabolize edildiği, en iyi perhiz kaynakları, genetik ve sıhhat şartları ile etkileşimleri bu yazıda yer almaktadır. Taurin Nedir? Taurin L-Taurin veya 2-aminoetansülfonik asit, kükürt kapsayan […]

Taurin, 2-aminoetansülfonik asit olarak da adlandırılan yarı esansiyel bir amino asittir. Enerji meşrubatı katkısı olarak makûs bir şana sahiptir, ancak insan bedeninin bayağı çalışması için hayati ehemmiyet taşımaktadır. Nasıl yapıldığı, metabolize edildiği, en iyi perhiz kaynakları, genetik ve sıhhat şartları ile etkileşimleri bu yazıda yer almaktadır.

Taurin Nedir?

Taurin L-Taurin veya 2-aminoetansülfonik asit, kükürt kapsayan bir amino asittir. Bedendeki hemen hemen her dokuda bulunmaktadır, gözün kalbi, beyni ve ağ tabakası gibi kilit alanlarda yoğunlaşmaktadır. Taurin bakımından zengin bir perhiz bedeni gözetmektedir ve uzun ömürlülüğü artırmaktadır. Ancak makûs bir namı vardır, zira sıhhatsiz olarak belirlenen enerji meşrubatlarında popüler bir bileşendir. Taurin, hücrelerde su vaziyetinin tertip edilmesi, bedende oksidasyonun önlenmesi ve anahtar uzuvlarda kalsiyum sinyalinin desteklenmesi de dâhil olmak üzere bedende muhtelif ehemmiyetli roller oynamaktadır. Ayrıca kalsiyum tertip etme özellikleri sayesinde kalp, asap ve adale-iskelet dokusu işlevini geliştirmeye takviyeci olmaktadır.
Beden taurin üretebilmektedir, ancak her şartta yeterli ölçüde üretememektedir. Bu sebeple, taurin insanlar için koşullu olarak zorunlu bir amino asittir ve beslenme uzmanları gıdalardan alımını önermektedir. Basitçe taurin yetersizliği olan bazı şahıslar prematüre ve yenidoğan bebekleri kronik karaciğer, kalp ve böbrek hastalığı olan bireyleri kapsamaktadır. Taurin bir ozmolittir bu, hücrelere su giriş ve çıkışını hakimiyet ettiği ve hücrelerin ebatlarını çok fazla değiştirmelerini yasakladığı anlamına gelmektedir. Hücre çeperlerindeki yağlarla tesirleşmektedir ve stabilize ederek hücrede yapısal farklılıkları önlemektedir. Bununla beraber taurinin beden üzerindeki etkileyici pozitif tesirlerine karşın, kesin tesir mekanizmaları hala öğrenilmemektedir.

Beden Nasıl Taurin Üretir?

Taurin Kaynakları, Eksikliği, Dozu ve Kullanımındaki Güvenlik BilgileriTaurin, bedende yalnızca sülfür kapsayan metiyonin ve sisteinden amino asitten birleşimlenmektedir. Taurin birleşimi çoğunlukla taurin sistein sülfinik asit ve B6 vitamini piridoksin enzimi desteğiyle karaciğerde asıllaşmaktadır. Bedendeki öteki hücreler, hücre çeperlerinde bulunan özel taurin taşıyıcı TauT molekülü sayesinde kandan almaktadırlar. Yeni doğan çocuklar için henüz bedende taurin birleşimleyemediği veya yakalayamadıkları için esas bir yiyecektir. Anne sütü, günümüz bebek maması gibi bebekler için bütün taurin lüzumu kapsamaktadır.

Beden Taurini Nasıl Giderir?

Taurin bedenden safra veya idrarın bir parçası olarak çıkmaktadır. Böbrekler, taurinin perhiz kullanılabilirliğine bağlı olarak atılımını artırabilmekte veya eksiltebilmektedir. İdrarda yüksek ölçüde bulunması yüksek perhiz alımını göstermektedir. Gerektiğinde, böbreklerdeki taurin taşıyıcı molekülleri bedendekini emerek gözetmektedir. Böbrek işlevi bozuk veya taurin taşıyıcıları yeterli ölçüde yakalamayabilmektedir.

Perhiz Kaynakları

İnsanların ana kaynağı yiyecek kaynağı perhizdir ve taurin natürel olarak bulunmaktadır. Bu perhiz kaynakları alttaki gibidir:
• Kabuklu deniz mahsulleri, istiridye ve midye
• Öteki et ve süt mahsulleri
• Deniz sebzeleri deniz algı gibi
Günlük vasati taurin tüketimi bazı yiyeceklerle sağlanabilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Omnivorlar – 123 mg
• Yumurta ve süt mahsulleri harcayan vejetaryenler-17 mg
• Sebzeler
Anne sütü de taurin kapsamaktadır ve anne sütündeki ölçüleri annenin perhizine bağlı olarak değişmektedir. Omnivorous annelerin sütlerindeki taurin ölçüsünün vejetaryen anneler olarak bir buçuk kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

Taurin Seviyesini Eksilten Şartlar

Bedenin taurini emme veya birleşimleme hünerini ne eksiltir? Bedendeki taurin seviyelerinin cerrahi yaralanma, kemoterapi, eroin bağımlılığı, Tylenol doz aşımı, travma, kanser, hipertansiyon, diyabet, sara ve karaciğer hastalığı gibi öteki bir hayli hastalığa neden olan vaziyet sebebiyle eksildiği öğrenilmektedir. İnsan çalışmaları, B6 vitamini noksanlığının taurin noksanlığına yol açabileceğini göstermiştir, zira beden tarafından birleşimi için B-6 vitamini gerekmektedir. Metiyonin esansiyel amino asitleri ayrıca beden tarafından taurin birleşimi için de gerekmektedir. Bu sebeple, metiyonin alımının eksilmesi bedendeki taurin seviyelerini de düşürmektedir.
Katı vegan ve vejetaryen perhizler, taurin noksanlığına neden olmaktadır, zira perhiz taurinine çok az veya hiç sağlamamaktadır. İhtiyarlama süreci bedenin taurini birleşimleme hünerini eksiltmektedir. Amino asit beta-alanin, taurin taşıyıcısının bedendeki tesirini yasaklamaktadır ve düşük seviyelere yol açmaktadır. Antiepileptik ilaç vigabatrin de taurini ağ tabakadan harcamaktadır. Taurin noksanlığına duyarlı olanlara yardım almaları nasihat edilmektedir.

Gen Etkileşimleri

Sıçanlar üzerinde yapılan çalışmada, taurin yardımı protein ve gen ekspresyonunu imal değiştirdiği bulunmuştur. Bununla beraber, bilim adamları taurin ve bu genler arasındaki ilişkiden emin değillerdir.
Taurini Çoğaldıran Genler
Taurini çoğaldıran genler çoğaldırmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• EAPP
• CMTM2a
• PLAC8
• CCL6

Taurini Eksilten Genler

Taurini zatan genler bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• PLAC9
• CRABP1
• CD80
• SPP1

Taurin Yardımı Kullanımı

Şahıslar muhtelif nedenlerden dolayı taurin yardımı almayı düşünebilir. Bu nedenler arasında şunlar vardır:
• Vejetaryenler ve veganlar
• Egzersiz performansını artırmak isteyen sporcular
• Yukarıyada belirtilen hastalık vaziyetlerinden mustarip fertler
• Uzun ömürlülüğü destekleyen dayanaklar almakla ilgilenen sıhhatli fertler
Üreticiler taurini sentetik olarak yapabilmektedir ve hayvan ekstraksiyonlarına gerek bulunmamaktadır. Bu sebeple, ucuz vegan arkadaşı taurin destekleri satın alınabilmektedir.

Dozaj

Taurin Kaynakları, Eksikliği, Dozu ve Kullanımındaki Güvenlik BilgileriRastgele bir tıbbi vaziyet için tehlikesiz ve tesirli bir taurin dozu olmadığına dikkat edilmelidir, zira rastgele bir tıbbi vaziyet için rastgele bir çalışma yapılmamıştır. Bununla beraber, taurin çoğu bireyin perhizinde bol ölçüde bulunmaktadır. Günde 3 grama kadar bitirici taurinin erişkin tüketimi için tehlikesiz olduğu bulunmuştur. Bu kıymete kadar ve bu dozların altındaki dozlarda hiçbir yan tesiri olmadığına dair eforlu deliller bulunmaktadır. Bilim adamları günde 3 gramdan daha yüksek bir doz önermemektedir. Oranla yüksek ölçülerde tüketim için tehlikesiz kabul edilmektedir, zira aşırılık hasarsız olarak idrardan geçirilebilmektedir.

Yan Tesirler, Etkileşimler ve Tedbirler

Yan tesirler: Hakimiyetsiz çalışmalarda kaydolunan yan tesirler sedef hastalarında geçici kaşıntı ve yeterli ölçüde steroid hormonu üretemeyen hastalarda hipotermiyi kapsamaktadır. Taurin bir diüretik vazifeyi görebilmektedir. Çalışmaların çoğu desteklerinin kısa süreli kullanımına odaklanmıştır. Bu sebeple, 1 seneden uzun zamanlar için taurin desteklerinin kullanımına ait rastgele bir netice çıkarılamamaktadır.
Etkileşimler: Bir avuç çalışmaya göre, taurin kafeinin bireyin bitkinlik algısını etkileme biçimini değiştirmektedir, ancak bu tesir insanlarda doğrulanmamıştır. Farelerde kombine yüksek dozda taurin ve içki öldürücü olduğu bulunmuştur.
Karnitin: Taurin ve L- karnitin kalp sıhhatine fayda sağlamak için beraber çalışmaktadır. Sıçan adale hücrelerinde, L-karnitin ve taurin adale hücrelerinin artmasını ve sertleşmesini durdurduğu bulunmuştur. Bu kan damarlarının sertleşmesini önlemektedir ve plak birikmesini durdurmaktadır, böylece kalp hastalığı veya aterosklerozu önlemektedir. Bu sinerjizmin yalnızca sıçanlarda gösterildiğine dikkat edilmelidir. İnsan bedeni aynı biçimde tepki vermeyebilmektedir.
Tedbirler: Hamile bayanlar, bir hekim tarafından yönlendirilmedikçe destekleri kullanmaktan sakınmalıdır. Gebelik sırasında maternal taurin yardımı sıçan yavrularında insülin mukavemetine ve obeziteye neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca, taurin ve taurin kapsayan enerji meşrubatları içki ile karıştırılmamalıdır. Hasarlı bileşiklerle potansiyel kontaminasyonu önlemek için yüksek nitelikli taurin destekleri kullanmak ehemmiyetlidir.

Taurin Zenginleştirilmiş Enerji Meşrubatları Hakkında Balakalar

Taurin Kaynakları, Eksikliği, Dozu ve Kullanımındaki Güvenlik BilgileriEnerji meşrubatlarında taurin bulunması, kalp çarpıntısı, gerginlik ve endişe gibi kafeinin rahatsız edici yan tesirlerini eksiltmektedir. Taurin genellikle bu meşrubatlara yalnızca mahsulün hasarlı tesirlerini maskelemek için ilave edilmektedir. Taurin kapsayan enerji meşrubatlarının yüksek kafein ve şeker içeriği de potansiyel sıhhat bereketlerini geçersiz kılmaktadır. Bu enerji meşrubatlarını harcanmaması nasihat edilmektedir.
Taurin, insan bedeninin bayağı işlevi için zorunlu olan kükürt kapsayan bir amino asittir. B6 vitamininin zorunlu olduğu bir süreç olan besinden emilmektedir veya karaciğerde öteki kükürt kapsayan amino asitlerden üremektedir. Sonunda, taurin safra veya idrarla atılmaktadır. Et, kabuklu deniz mahsulleri ve deniz sebzeleri deniz algı gibi en iyi perhiz taurin kaynaklarıdır. Vegan bir perhiz yiyen şahısların perhizlerine yeterince almaları muhtemel değildir ve hekimleri veya beslenme uzmanlarıyla yardım hakkında konuşulmalıdır. Taurin bir diüretik vazifeyi görmektedir, kafein ve içki ile etkileşime girebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri