Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Terapi Cinsleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

  • 21 Nisan 2021
  • Terapi Cinsleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır? için yorumlar kapalı
  • 607 kez görüntülendi.

Terapi, zekâsal veya duygusal meselelerin çözülmesine destekçi olmayı hedefleyen bir rehabilitasyon biçimidir ve mevcut bir hayli terapi cinsi vardır. Psikoterapi veya konuşma terapisi, belli duygu ve tavırları kavramalarına destekçi olabilecek eğitimli bir terapistle konuşmayı kapsamaktadır. Terapi, başa çıkma marifetlerini öğreterek veya bunları ortadan kaldırmak için çalışarak bireylerin bu meselelerle başa çıkmalarına destekçi olmaktadır. Bir Hayli terapi cinsleri […]

Terapi, zekâsal veya duygusal meselelerin çözülmesine destekçi olmayı hedefleyen bir rehabilitasyon biçimidir ve mevcut bir hayli terapi cinsi vardır. Psikoterapi veya konuşma terapisi, belli duygu ve tavırları kavramalarına destekçi olabilecek eğitimli bir terapistle konuşmayı kapsamaktadır. Terapi, başa çıkma marifetlerini öğreterek veya bunları ortadan kaldırmak için çalışarak bireylerin bu meselelerle başa çıkmalarına destekçi olmaktadır. Bir Hayli terapi cinsleri bulunmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:

Terapi Türleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?Öğrenişsel-Tavırcı Terapi

Çok muhtelif terapi alternatifleri mevcuttur ve çoğu birey kendilerine uygun olanı bulabilmektedir. Bir terapist, bireyin tutumu ile düşünceleri, duyguları veya her ikisi arasındaki ilişkiyi bulmak için öğrenişsel tavırcı terapiyi Bağımsız Devletler Topluluğubirleşmiş Milletler kullanmaktadır. CBT terapisti, sıhhatsiz düşünce kalıplarını ortaya çıkarmak için bireyle beraber hareket etmektedir. Terapist, bu kalıpların kendine hasar veren tutumlara ve inançlara nasıl neden olabileceğini veya yapabileceğini dair bireyle görüşmektedir. Terapist ve danışanı beraber yapıcı düşünme yolları geliştirmek için çalışmaktadır. Bu farklılıklar daha sıhhatli, daha pozitif bir bakış açısı sunmakta, bireyin tutumlarını ve inançlarını değiştirmesine destekçi olmaktadır. Ruh Sıhhati Milli İttifakı NAMI Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bozuklukları da dahil olmak üzere muhtelif için tesirli bir rehabilitasyon olduğunu göstermektedir. Bu hastalıklar alttaki gibidir:
• Anksiyete bozuklukları
• Bunalım
• Bipolar bozukluk
• Yeme bozuklukları
• Şizofreni
• Travma ile alakalı bozukluklar

Diyalektik Tavır Terapisi

Diyalektik tavır terapisi DBT, CBT’ye benzemektedir ve bununla beraber, DBT duyguları tertip etmeye, dikkatli olmaya, rahatsız edici düşünceleri ve duyguları kabul etmeye daha çok odaklanmaktadır. Terapist, bireyin başkalaşım ve kabul arasında denge bulmasına destekçi olmak için DBT’yi kullanmaktadır. DBT’yi kullanarak, terapist şahsa bir vaziyetle başa çıkmanın yeni yolları ve farkındalık uygulamaları gibi yeni kabiliyetler öğretmektedir. Psikoterapistler ilk olarak intihar düşünceleri yaşayan borderline şahsiyet bozukluğu BPD olan bireyleri rehabilitasyon etmek için DBT’yi geliştirmişlerdir. The Mental Health Clinician’daki bir yazı, DBT’nin tıbbi bakımı ve ilaçları % 90 oranında eksilttiğini göstermektedir. Terapistler artık DBT’yi birkaç farklı vaziyeti rehabilitasyon etmek için ehemmiyetli ve uzun süreli tesirlerle kullanmaktadır. Bu şartlar alttaki gibidir:
• Yeme bozuklukları
• Travma sonrası stres bozukluğu PTSD
• Madde kullanım bozuklukları
• Duygu gidişat bozuklukları

Göz Hareketi Duyarsızlaştırma ve Yine Harekâta Rehabilitasyonu

Yine harekâta terapisi veya göz hareketi duyarsızlaştırma terapisi EMDR, terapistlerin öncelikle TSSB hastalarını rehabilitasyon derken kullandıkları bir terapi cinsidir. EMDR, belli göz hareketlerine reelleştirirken travmatik bir vakayı anımsayan şahsı kapsamaktadır. Acı verici hatıralara verilen olumsuz yankıları daha az yüklü veya pozitif tepkilerle değiştirmeyi kastetmektedir. Bereketleri tartışmalıdır ve 2016 senesinde yapılan bir araştırma analizi, rehabilitasyonun hangi kısmının yararlı olduğunu tanımlayamamıştır. Bir netice, verimlerin bireyin göz hareketinden ziyade travmaya maruz kalmasından kaynaklandığıdır.

Maruz Kalma Rehabilitasyonu

Maruz kalma terapisi bir CBT biçimidir. Tavır Araştırmaları ve Terapisi’ndeki bir yazı, terapistlerin fobi ve anksiyete bozukluğu olan insanları rehabilitasyon etmek için maruz kalma terapisini zaferle kullandıklarını belirtmektedirler.
Terapistler, rehabilitasyona destekçi olmak için maruz kalma terapisini kullanmaktadırlar. Bu hastalıklar alttaki gibidir:
• Obsesif kompulsif bozukluk OKB
• TSSB
• Korkular
Maruz kalma terapisi gören birey, evhamını neyin tetiklediğini kavramak için terapistiyle konuşmaktadır. Birey, bu tetikleyicilere maruz kaldıktan sonra ritüel tutumlardan veya evhamdan sakınmanın usullerini bilmektedir. Daha sonra bu usulleri uygulamaya koymak için şahsı hakimiyetli bir etrafta tetikleyicilerine maruz vazgeçilmektedir.

Kişilerarası Terapi

Kişilerarası terapi, bireyin başkalarıyla ilişkileri üzerinde çalışmasına destekçi olmayı kastetmektedir. NAMI’ye göre, terapistler genellikle bunalımı rehabilitasyon etmek için kişilerarası terapi kullanmaktadırlar. Terapi sırasında, terapist bireyin sosyal etkileşimlerini değerlendirmektedir ve negatif kalıpları fark etmelerine destekçi olmaktadır. Daha sonra bireyin başkalarını anlama ve onlarla pozitif bir biçimde etkileşim kurma yollarını bilmesine destekçi olmaktadır.

Akılsallaştırma Esaslı Terapi

Psikoloji ve Psikoterapiye göre akılsallaştırma esaslı terapi MBT, BPD’yi rehabilitasyon etmek için tesirli bir rehabilitasyondur. MBT, akılsallaştırma ismi verilen bir tekniği kapsamaktadır. Bu terapi, BPD’li bireylerin düşüncelerini, duygularını, başkalarının düşüncelerini ve duygularını fark etmelerine ve kavramalarına destekçi olmaktadır. İlk emeli, BPD’li şahsa benlik duygusu vermek ve değişik insanlarla iletişim kurmasına destekçi olmaktır.

Psikodinamik Terapi

Psikodinamik terapi, bireyin geçmiş tecrübelerden kaynaklanan negatif tavır kalıplarıyla savaşmasına destekçi olmayı kastetmektedir. Bu terapi biçimi, terapistin suallerine cevap olarak serbestçe konuşan şahsı kapsamaktadır, bu da bir terapistin tavır ve düşünce kalıplarını belirlemesine izin vermektedir. Birey, tecrübelerin nasıl destekçi olmayan tutumlar ve duygular yarattığını kavradığında, bunların üstesinden gelmeyi bilmektedir. Bir 2018 yazısı, psikodinamik terapinin depresif bozukluklar, BPD ve anksiyete rehabilitasyonunda zaferli olduğunu göstermektedir. Bununla beraber, terapistler bu tekniği çok muhtelif zekâsal sıhhat meselelerini ve şahsiyet bozukluklarını rehabilitasyon etmek için kullanmaktadır. Psikanaliz, daha yoğun bir psikodinamik terapi cinsidir. Amerikan Psikiyatri Birliği’ne göre, terapi seansları genellikle haftada üç veya daha fazla yapılmaktadır.

Hayvan Takviyeli Terapi

Hayvan dayanaklı terapi, bireyin eğitimli bir terapi evcil hayvanıyla zaman geçirmesini kapsamaktadır. Terapi evcil hayvanı, bireyin evhamını eksiltmenin yanı gizeme TSSB’si olanlara destekçi olmaktadır. Bazı sağlık kurumular, bakım konutları ve değişik tıbbi kuruluşlar, takviye veya rahatlık sağlamak için terapi evcil hayvanlarını kullanmaktadır. NAMI, terapi köpeklerinin özellikle kanser, kalp hastalığı veya us sıhhati bozuklukları olan hastalara destekçi olduğunu göstermektedir. Frontiers in Psychology’de yayınlanan bir yazı, tahlilciler, gerekli sağlık kurumuna yatırılma veya inzivaya çekilme gerekebilecek sağlık kurumunda uyuyan şahıslar için stres ve travmayı en aza indirmek için müzik terapisi, zenginleştirilmiş bir ortam ve değişik destekleyici rehabilitasyonların yanı gizeme hayvan dayanaklı terapinin kullanılmasını önermektedir.

Terapi Türleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?Duygu Odaklı Terapi

Duygu odaklı terapi Elektronik Fon Transferi, duygular hakkında farkındalık oluşturmaya, bunları tertip etmeye ve çözmeye odaklanmaktadır. Elektronik Fon Transferi, insanları bastırmak yerine duyguları üzerinde çalışmaya teşvik etmektedir.2018 tarihli bir yazıya göre, Elektronik Fon Transferi bazı rahatsızlıkları rehabilitasyon edebilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Bunalım
• Travma
• Sosyal anksiyete
• Kişilerarası meseleler
• Yeme bozuklukları
• İlişki meseleleri

Aile Terapisi

Aile terapisi, aile içindeki ferdin belli meseleleri çözmesine destekçi olmak için aile üniteyi ile çalışmayı kapsamaktadır. Aile terapistleri ailenin, altta uyuyan meselelere neden olabilecek negatif tavır kalıplarını kavramasına ve bunlarla çalışmasına destekçi olmaktadır. Beynelmilel Etraf Araştırmaları ve Millet Sıhhati Mecmuası’ndeki bir yazı, aile terapisinin ruh sıhhati meseleleri yaşayan ergenleri olan ailelere destekçi olabileceğini belirtmektedir. Bu cins bir terapi aynı zamanda insanlara bazı mevzularda destekçi olmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Madde makûsa kullanım bozuklukları
• Yeme bozuklukları
• Tavır meseleleri
• Evham
• OKB
• Tıbbi Mevzular

Grup Terapisi

Grup terapisi, eş meseleleri yaşayan bireylerin bunları çözmek için bir grup olarak toplanmalarına imkân tanımaktadır. Grup terapisinde, terapist konuşmaya liderlik etmektedir, fertler şahsi düşünceler ve tecrübeler hakkında yorum yapabilmekte veya bunlara katkıda bulunabilmektedir. Grup terapisi, bireyin yalnız olmadığını görmesine destekçi olmaktadır ve insanlara birbirlerini destekleme fırsatı sunmaktadır. Bununla beraber, grup terapisinin bir dezavantajı, bireyin bire bir terapi gidişatında olduğu gibi aynı ölçüde bire bir alaka görmemesidir. Grup terapisi de daha az saklıdır, başka bir deyişle bazı insanlar tecrübelerini paylaşmak mevzusunda gönülsüz olabilmektedir. Amerikan Grup Psikoterapileri Derneği göre, grup terapisi bazı mevzulardan faydalanabilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Kişilerarası ilişki meseleleri
• Çocuklarda ve ergenlerde tutumsal, bilme veya aile meseleleri
• Tıbbi Mevzular
• İhtiyarlama meseleleri
• Bunalım
• Evham
• Bir kayıptan kurtulmada güçlük
• Travma
• Yaşam stili meseleleri
• Bağımlılık
• Şahsiyet bozuklukları

Farkındalık Esaslı Terapi

Farkındalık, anda mevcut olma pratiğidir. Farkındalık, şahsı her şeyi olduğu gibi suçlamadan gözlemlemeye ve kabul etmeye teşvik etmeyi kastetmektedir. 2015 senesinde yapılan bir araştırma, farkındalık esaslı rehabilitasyonun kanserli bireylerde anksiyete ve bunalımları rahatlatmaya destekçi olduğu bulunmuştur. Ancak tahlilciler, rehabilitasyonun bereketlerinin uzun süreli olmayabileceğini belirtmiştir. Başka bir çalışma, farkındalık esaslı müdahalelerin bazı hastalıklara sahip şahıslar için verimli olduğunu bulmuştur. Bu hastalıklar alttaki gibidir:
• Bunalım
• Şizofreni
• Stres
• Evham
• Ağrı
Bununla beraber meditasyon, farkındalık uygulamasının büyük bir parçasıdır.

Yaratıcı Sanat Terapisi

Yaratıcı sanat terapisi, zekayı muhtelif yaratıcılık usulleriyle meşgul etmeyi kastetmektedir. Yaratıcı sanat terapisi, insanların sanat, dans, müzik veya şiir gibi farklı civarlar aracılığıyla nasıl sezdiklerini ifade etmelerini sağlamaktadır. Amerikan Sanat Terapisi Derneği göre, sanat terapistleri bazı vaziyetleri geliştirmek ve çözmek için kullanılmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Öğrenişsel ve motor işlevi iyileştirmek
• Benlik hürmeti ve öz farkındalığı geliştirmek
• Duygusal eforu teşvik etmek
• Sosyal kabiliyetler geliştirmek
• Çatışmaları ve kasvetleri çözmek

Terapi Türleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?Reyin Terapisi

Uzmanlar, çocukların düşünceleri ve duyguları hakkında konuşmalarına destekçi olmak için reyin terapisini kullanmaktadır. Reyin terapistleri, çocuğa kendilerini güvende ve bakımlı sezecekleri bir alan sağlamaktadır. Reyin terapisindeki çocuklar, nasıl oynadıklarıyla duygularını veya tecrübelerini göstermektedirler. Bu cins terapi, çocuğun tehlikesiz bir etrafta tavır meseleleri, stres veya travma ile başa çıkmasına izin vermektedir.
Belli meseleler üzerinde çalışırken dayanak almak isteyen birey için pek çok terapi cinsi vardır. Bazı terapi cinsleri, bazı vaziyetlerde ötekilerinin aksine daha tesirli olmaktadır. Birey için işe yarayanın bir başkası için işe yaramayacağını andırmak ehemmiyetlidir, bu sebeple fert için en iyi rehabilitasyon biçimini seçmek şahsi bir tercihtir. Birey kendisine en uygun rehabilitasyonun hangisi olduğundan emin değilse, bir hekim veya sıhhat hizmeti sağlayıcısı ile görüşmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri