Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tip 1 ve Tip 2 Diyabeti Arasındaki Farklar

  • 18 Nisan 2021
  • Tip 1 ve Tip 2 Diyabeti Arasındaki Farklar için yorumlar kapalı
  • 456 kez görüntülendi.

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, bedenin enerji için lüzumlu olan glikozu doğru biçimde depolayamadığı ve kullanamadığı gidişatlarda ortaya çıkmaktadır. Şeker ya da glikoz kanda bir araya gelir ve gereksinimi olan hücrelere erişmez, bu da ciddi karmaşıklıklara yol açmaktadır. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve ergenlerde görülür, ancak yaşlılarda da görülebilmektedir. Bağışıklık sistemi pankreas beta […]

Hem tip 1 hem de tip 2 diyabet, bedenin enerji için lüzumlu olan glikozu doğru biçimde depolayamadığı ve kullanamadığı gidişatlarda ortaya çıkmaktadır. Şeker ya da glikoz kanda bir araya gelir ve gereksinimi olan hücrelere erişmez, bu da ciddi karmaşıklıklara yol açmaktadır. Tip 1 diyabet genellikle çocuklarda ve ergenlerde görülür, ancak yaşlılarda da görülebilmektedir. Bağışıklık sistemi pankreas beta hücrelerine saldırır, böylece artık insülin üretemezler. Tip 1 diyabeti önlemenin bir yolu yoktur ve çoğunlukla kalıtsaldır. Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezlerine CDC göre diyabetli şahısların takribî yüzde 5’inde Tip 1 diyabeti bulunmaktadır.
Tip 2 diyabet, şahısların yaşı olarak ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir, ancak günümüzde bir hayli çocuk geliştirmeye başlamıştır. Bu tipte pankreas insülin üretir, ancak beden tesirli bir biçimde kullanamaz. Bununla beraber hayat stili etmenlerinin gelişiminde rol oynadığı görülüyor. CDC’ye göre, diyabetli şahısların takribî yüzde 90–95’i bu tipte diyabet geliştirmektedir.
Her iki diyabet cinsi, kalp damar hastalığı, böbrek hastalığı, görme kaybı, nörolojik gidişatlar, kan damarları ve uzuvlarında zarar gibi karmaşıklıklara yol açabilmektedir. CDC, Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 milyondan fazla bireyin muhtemelen diyabete sahip olduğunu, ancak yüzde 25’inin olduğunu öğrenmediklerini varsayım etmektedir. Diğer bir cins de hamilelik diyabetidir. Bu gebelikte ortaya çıkar ve genellikle doğumdan sonra düzelir, ancak bazı bireyler daha sonra hayatta tip 2 diyabet geliştirmektedir. Bu yazı da tip 1 ve tip 2 diyabet arasındaki değişiklik ve eşlikleri yer almaktadır.

Sebepleri

Tip 1 ve Tip 2 Diyabeti Arasındaki FarklarTip 1 ve tip 2 değişik sebeplere sahiptir, ancak her ikisi de insülin kapsamaktadır. İnsülin bir cins hormondur ve pankreas, kan şekerinin enerji olma biçimini tertip etmek için üretilmiştir.

Tip 1 Diyabet

Bilim adamları, bu tipteki diyabetin bağışıklık sisteminin yanlışlıkla pankreas beta hücrelerine saldırdığına ve insülin ürettiğine inanmaktadır. Fakat bunun olmasına neyin neden olduğunu öğrenmemektedirler, ancak çocukluk çağında ki enfeksiyonlar bir rol oynayabilmektedir. Bağışıklık sistemi bu hücreleri yok eder, başka bir deyişle beden artık kan şekeri seviyelerini tertip etmek için yeterli insülin yapamayacağı anlamına gelmektedir. Tip 1 diyabeti olan bireyin, tanı aldığı andan itibaren ve hayatının geri kalanında bitirici insülin kullanması gerekmektedir. Tip 1 sıklıkla çocukları ve genç erişkinleri tesirler, ancak daha sonra ileriki yaşlarda da olabilmektedir. Ayrıca aniden başlayabilir ve süratle makûslaşmaya eğilimlidir. Tip 1 diyabeti bazı tehlike etmenleri kapsamaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Ailesinde diyabet hikayesi olanları
• Bedenin insülin üretme veya kullanma biçimini etkileyen emin genetik özelliklerle dünyaya gelmek
• Kistik fibroz veya hemokromatoz gibi bazı tıbbi gidişatlar
• Muhtemelen kabakulak veya kızamıkçık sitomegalo virüs gibi bazı enfeksiyonlara veya virüslere maruz kalmak

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabette, beden hücreleri insülinin tesirlerine karşı koymaya başlamaktadır. Zamanla, beden yeterli insülin üretmeyi durdurur, böylece artık glikoz aktif bir biçimde kullanılamamaktadır. Bu, glikozun hücrelere giremediği anlamına kazanç ve bunun yerine, kanda birikir. Buna insülin mukavemeti denmektedir. Şahıs her zaman veya sıklıkla yüksek kan glukozuna sahip olduğunda olmaktadır. Bedenin hücreleri, insüline fazla maruz kaldığında, buna daha az cevap verir veya belki de artık hiç tepki vermeyebilir. Bulguların ortaya çıkması seneler almaktadır. Bireyler tehlikeyi eksiltmek veya hastalığı yavaşlatmak için ilaçlar kullanabilir, perhiz yapabilir ve erken evrelerden itibaren egzersiz yapabilmektedir. Erken safhalarda tip 2 diyabetli bireyin ek insüline gereksinimi bulunmamaktadır. Bununla beraber, hastalık ilerledikçe, sıhhatli kalmak için kan glikoz seviyelerini idaremeye lüzumları olabilmektedir. Tip 2 diyabeti bazı tehlike etmenleri kapsamaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Ailede Tip 2 diyabet hikayesi bulunması
• Obezite olmak
• Sigara içmek
• Sıhhatsiz bir perhiz takip
• Egzersiz noksanlığı
• Bazı nöbet önleyici ilaçlar ve HIV için bazı ilaçlar dâhil ilaçların kullanımı
Bazı kavmi gruplardan gelen şahısların tip 2 diyabet geliştirme ihtimali daha yüksektir. CDC’ye göre bunlar arasında siyah tenliler ve İspanyol milleti, Amerikan Yerlileri, Pasifik Adalıları ve Asya orijinli bazı bireyler vardır.

Tehlike Etmenleri

Tip 1 ve Tip 2 Diyabeti Arasındaki FarklarGenetik ve etrafsal etmenler hem tip 1 hem de tip 2 diyabeti tetikleyebilir, ancak bir hayli şahıs sıhhatli hayat stili tercihleri yaparak tip 2’den sakınabilmektedir. Ayrıca yapılan araştırma neticesine göre, bazı diğer etrafsal etmenlerin rol oynayabileceğini öne sürülmüştür. Bu etmenler alttaki gibidir:
D Vitamini: Bazı çalışmalara göre düşük D vitamini seviyeleri, hem tip 1 hem de tip 2 diyabet gelişiminde rol oynamaktadır. 2017 senesinde yayınlanan analizde, bireyin D vitamini beceriksiz olduğunda, bedende bağışıklık işlevi ve insülin duyarlılığı gibi bazı operasyonların gerektiği gibi çalışmadığını göstermektedir. Bilim adamlarına göre, bu bireyin diyabet tehlikesini artırabildiğini bildirmişlerdir. D vitaminin ilk kaynağı güneş ışığına maruz kalmaktır. Yiyecek kaynakları arasında yağlı balık ve kuvvetlendirilmiş süt mahsulleri bulunmaktadır.
Emzirme: Bazı tahlilciler bebeğe yalnızca anne sütünü kısa bir müddet için dahi olsa, gelecekte tip 1 diyabetin önlenmesine takviyeci olabileceğini öne sürmüşlerdir. 2012 senesinde yayınlanan tahlil de, sadece emzirme ile tip 1 diyabet arasında cılız gözetici ilişkilerin olabileceği neticesine varılmıştır. Ancak, bir iletişimin var olduğunu ispatlayacak kadar delil bulunmamaktadır.

Bulguları

Şeker hastalığı olan şahıs, noksan kan şekeri seviyesinden dolayı semptom ve karmaşıklıklar yaşayabilmektedir. Metabolik belirtinin diğer doğrultuları da obezite, yüksek tansiyon ve kardiyovasküler hastalık dahil olmak üzere tip 2 diyabetin yanında ortaya çıkmaktadır. Altta gidişatın başlangıcında tip 1 ve tip 2 diyabetin semptomları ve karmaşıklıkları yer almaktadır:

Tip 1

Başlamadan evvel: BMI sıhhatli bir aralıkla 19–24,9
Başlangıçta: Birkaç hafta içinde görünüm, çoğalmış susuzluk, idrara çıkma, çoğalmış açlık, flu görme bitkinliği, bitkinlik, üşengeçlik, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, açıklanamayan kilo kaybı, iyileştirmesi uzun zaman alan yaralardır.
Karmaşıklıklar: Tehlike, kalp krizi, inme, böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği, göz problemleri, görme kaybı, asap yaralanması, ketoasidoz ile beraber asap zararı tehlikeyi dâhil olmak üzere kalp-damar hastalıkları

Tip 2

Başlamadan evvel: BMI sıhhatli aralığın üstünde 25 veya üstü
Başlangıçta: Birkaç sene içinde büyüme, susuzluğun çoğalması, idrara çıkma, çoğalmış açlık, flu görme bitkinliği, bitkinlik, üşengeçlik, ellerde veya ayaklarda karıncalanma, açıklanamayan kilo kaybı, iyileşmesi uzun zaman alan yaralar
Karmaşıklıklar: Tehlike, kalp krizi, inme, böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği, göz problemleri, görme kaybı gibi muayenehaneye, amputasyon ketoasidozuna gereksinim dinleyen yara iyileşmesiyle alakalı asap zararı problemleri de dâhil olmak üzere kalp-damar hastalıkları

Hiperglisemi

Bireyin kan şekeri çok yüksekse, hiperglisemi, görme kaybı, kardiyovasküler hastalıklar ve uzuv yetmezliği gibi uzun vadeli karmaşıklıkların bulguları ve semptomlarını yaşayabilmektedir. Amerikan Diyabet Derneği İSME göre, bireyin hiperglisemi sahip olduğunda sık idrara çıkma ve çoğalan susuzluk gibi bulgularla karşılaşabilir. Bu, acil tıbbi müdahale gerektiren potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir vaziyet olan ketoasidoza neden olabilmektedir ve bazı bulguları kapsamaktadır. Bu bulgular alttaki gibidir:
• Soluk almada güçlük
• Solukta koku
• Mide bulantısı ve kusma
• Koma

Hipoglisemi

Hipoglisemi kan şekeri seviyesinin çok düşük olduğu vaziyetlerdir. Bu, şayet şahıs daha fazla insülin kullanıyorsa veya bedenin gereksinim dinlediğinden insülin üretmesine neden olan ilaçlar kullanıyorsa diyabete neden olmaktadır. Hipogliseminin erken bulguları vardır ve bunlar alttaki gibidir:
• Terleme, titreme ve soluk surat
• Gergin ve evhamlı sezmek
• Süratli kalp atımı
• Baş dönmesi
• Mide bulantısı
• Cılız ve bitkin sezme
• Baş sızısı
• Karıncalanma
Şahıs semptomları gevşetmek ve sualin makûslaşmasını önlemek için glikoz tablet, şeker veya tatlı meşrubat almalıdır. Bunu, fıstık ezmesi gibi protein bazlı bir besin ile izlenmelidir. Şahıs hipoglisemi rehabilitasyonu olmadan bazı semptomlar yaşayabilir ve bunlar alttaki gibidir:
• Nöbetler
• Şuur kaybı
• Koma
Ayrıca bu, hayatı tehdit edici olabilir ve şipşak tıbbi dayanak alınmalıdır. Diyabetli şahıs tıbbi bir kimliğe sahip olmalıdır, böylece başkaları bir mesele olduğunda ne yapacağını öğrenmeleri gerekmektedir.

Teşhisi

Tip 1 diyabetin başlangıcı ani olma meylindedir. Bulgular varsa, şahıs muhtemel olan en kısa müddette hekime görünmelidir. Tip 2 diyabetin en erken aşaması olan ve tip 2’nin erken safhaları olan prediyabetli bireyin hiçbir semptomu yoktur, ancak rutin kan testi kan şekeri seviyesinin yüksek olduğunu göstermektedir. Obezite ve tip 2 diyabet için diğer tehlike etmenleri olan şahısların, glikoz seviyelerinin sıhhatli olduğundan emin olmak için kumpaslı hakimiyetleri olmalıdır. Testler yüksek olduklarını gösterirse, şahıs diyabeti ve karmaşıklıklarını geciktirmek veya önlemek için harekete geçmelidir. Bazı testler tip 1 veya tip 2 diyabet için değerlendirme yapabilmektedir, ancak hepsi her iki tip için de yararlı olmayabilmektedir. Bu testler alttaki gibidir:
• A1C testi hekimler de hemoglobin A1c, HbA1c, ya Glikohemoglobin testi
• Açlık plazma glukozu FPG testi
• Oral glukoz hoşgörü testi OGTT
• Gelişigüzel plazma glukoz RPG testi
Neticelere bağlı olarak, hekim diyabet veya prediyabet teşhis edebilmektedir.

Rehabilitasyon ve Korunma

Tip 1 ve Tip 2 Diyabeti Arasındaki FarklarDiyabetin rehabilitasyonu yoktur, ancak rehabilitasyon şahısların bunu idaremesine ve daha makûsa gitmesini önlemeye takviyeci olmaktadır. Bilim adamları, multipl skleroz MS ve romatoid artrit gibi vaziyetlerin rehabilitasyonunda tesirli olan immün baskılayıcı ilaçların tip 1 diyabetin önlenmesine veya tersine takviyeci olup olmayacağını incelemektedirler. Ancak, şu ana kadar elde edilen neticeler noksan kalmıştır. Gastrik bypass operasyonu, hayat stili ve ilaç rehabilitasyonu remisyonla sonuçlanabilmesine karşın, tip 2 diyabetin rehabilitasyonu yoktur ve ciddi bir gidişattır. Bireyin Tip 1’i önlemesi şu anda muhtemel değildir, ancak insülin ve diğer ilaçlar şahısların semptomlarını idaremelerine ve klasik bir hayat sürmelerine takviyeci olabilmektedir.
Her iki diyabet cinsi için kalıtsal bir irtibat olsa da bireyler tehlikeyi kumpaslı olarak uygulayabilir ve kumpaslı egzersiz ile sıhhatli hayat stili izleyerek tip 2 diyabetin ilerleyişini üzgün biçimde idareyebilmektedir. Prediyabet tanısı olan herkes de sıhhatli hayat stili tercihi yapmalıdır, zira bu tip 2 diyabetin büyüme tehlikesini eksiltebilir veya ortadan kaldırabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri