Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Bulguları Nelerdir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

  • 01 Nisan 2021
  • Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Bulguları Nelerdir, Nasıl Rehabilitasyon Edilir? için yorumlar kapalı
  • 285 kez görüntülendi.

Tremor, bedenin bir veya daha fazla bölgesinde görülen maksatsız ve hakimiyet edilemez ritmik hareketlerdir. En sık elleri tesirler ancak kollarda, kafada, ses tellerinde, gövdede ve bacaklarda da görülen yaygın bir hareket bozukluğudur. Bedenin rastgele bir yerinde ve rastgele bir zamanda titreme alana gelebilir. Bu genellikle beynin adale hareketini hakimiyet eden kısmındaki bir problemin neticeyidir. Sporadik […]

Tremor, bedenin bir veya daha fazla bölgesinde görülen maksatsız ve hakimiyet edilemez ritmik hareketlerdir. En sık elleri tesirler ancak kollarda, kafada, ses tellerinde, gövdede ve bacaklarda da görülen yaygın bir hareket bozukluğudur. Bedenin rastgele bir yerinde ve rastgele bir zamanda titreme alana gelebilir. Bu genellikle beynin adale hareketini hakimiyet eden kısmındaki bir problemin neticeyidir. Sporadik olarak kendi başına veya başka bir hastalığın neticeyi olarak ortaya çıkabilir. Adale spazmı, adale seğirmesi ve titremenin aynı şey olmadığını belirtmek gerekir. Adale spazmı, adalenin istemsiz kasılmasıdır. Adale seğirmesi, daha büyük bir adalenin minik bir kısmının hakimiyetsiz seğirme hareketidir. Bu seğirme tenin altında görülebilir.
Her yaşta görülebilmesine karşın tremor, orta yaşlı ve yaşlı erişkinler arasında daha yaygındır. Hastalık erkekleri ve bayanları genellikle denk biçimde tesirler. Titreme her zaman ciddi değildir, ancak bazı gidişatlarda ciddi bir hastalık olduğunu gösterebilir. Tremor yaşamı tehdit edici değildir ancak iş ve günlük hayat misyonlarını yerine getirmeyi güç hatta imkânsız hale getirebilir.

Tremorun Nedenleri Nelerdir?

Tremor genellikle hareketleri hakimiyet eden beynin derin kısımlarındaki bir problemden kaynaklanır. Çoğu tremor titreme cinsinin öğrenilen bir sebebi yoktur, ancak kalıtsal bazı formlar vardır. Tremor kendi başına oluşabilir veya alttakiler de dahil olmak üzere muhtelif nörolojik bozukluklarla ilişkili bir semptom olabilir:
Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?*Multipl Skleroz MS
*İnme
*Travmatik beyin zararı
*Beynin kısımlarını etkileyen nörodejeneratif hastalıklar misalin, Parkinson hastalığı.
Öğrenilen diğer bazı nedenler şunlardır:
*Muhakkak ilaçların kullanımı muhakkak astım ilaçları, amfetaminler, kafein, kortikosteroidler ve muhakkak psikiyatrik ve nörolojik bozukluklar için kullanılan ilaçlar
*İçki bağımlılığı veya vazgeçme düzeyindeki yoksunluk
*Cıva zehirlenmesi
*Fazla etkin tiroid
*Karaciğer veya böbrek yetmezliği
*Endişe ya da panik

Tremor Bulguları Nelerdir?

Tremor bazı bulgularla kendini gösterir. Bu bulgular alttakilerden biri olabilir.
*Ellerde, kollarda, kafada, bacaklarda veya gövdede ritmik titreme
*Titrek ses
*Yazma ve çizme güçlüğü
*Kaşık gibi eşyaları, kapları yakalama ve hakimiyet etme problemleri
Bazı tremorlar, stres veya eforlu coşku zamanlarında, ferdin fiziksel olarak tükenmiş olduğu zamanlarda, muhakkak duruşlarda ya da hareketlerde bulunduğunda tetiklenebilir veya daha da makûslaşabilir.

Tremor Nasıl Sınıflandırılır?

Tremor esasta iki ana kategoriye ufalayabilir:
İstirahat tremoru, eller kucakta dinlendirilirken, adaleler hafiflediğinde alana kazanç. Bu bozuklukla beraber bir şahsın elleri, kolları veya bacakları istirahatte olsa dahi sallanıp titreyebilir. Titreme genellikle yalnızca el veya parmakları tesirler. Bu tip titremeler genellikle Parkinson hastalığı olan şahıslarda görülür ve hastalar eldeki minik nesnelerin veya hapların yuvarlanmasına eş dairesel parmak ve el hareketleri yaptıkları için “hap yuvarlayıcı “ tremor pill-roling tremor denir.

Aksiyon tremoru, adalenin istemli hareketi ile ortaya çıkar. Çoğu tremor tipi, aksiyon tremoru olarak kabul edilir. Aksiyon tremorunun çoğu birbiri ile örtüşen birkaç alt sınıflandırması vardır.

Postural tremor, bir birey yerçekimine karşı, misalin kollarını uzatıp bir şeyi yakalama gibi bir pozisyona sahip olduğunda alana kazanç.

Kinetik tremor, bilekleri yukarıya ve alt hareket ettirmek veya gözleri Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?kapatmak ve açmak gibi rastgele bir istemli hareketle ilişkilidir.

Kasıtlı tremor, buruna değmek için bir parmağını kaldırmak gibi gayeye müteveccih, emelli bir hareket ile ortaya çıkar. Niyetlerine yanaştıkça ferdin titremesi tipik olarak artar.
Göreve has tremor, sadece el yazısı veya konuşma gibi yüksek nitelikli, gayeye müteveccih vazifeler yaparken görülür.
İzometrik tremor, ağır bir kitap veya bir dambılın aynı pozisyonda yakalanması gibi rastgele bir hareketin eşlik etmediği istemli bir adale kasılması sırasında alana kazanç.

Değişik Tremor Cinsleri

Tremor sıklıkla görünümüne, sebebine ya da kökenine göre sınıflandırılır. 20’den fazla tremor cinsi vardır. En yaygın tremor cinslerinden kimileri şunlardır:
Esansiyel tremor daha evvel benign esansiyel tremor veya ailesel tremor olarak da adlandırılmaktaydı, en yaygın hareket bozukluklarından biridir. Esansiyel tremorun kesin sebebi öğrenilmemektedir. Bazı insanlar için bu titreme hafiftir ve senelerce istikrarlı kalır. Titreme genellikle bedenin her iki tarafında görülür, ancak baskın elde daha sık fark edilir zira aksiyon titremesidir.
Esansiyel tremorun esas özelliği, hem ellerde hem de kollarda, hareket esnasında ve ayakta dururken olmasıdır. Ek semptomlar kafanın “evet” veya “hayır” hareketi yapar gibi titremesidir. Titremenin larinks ya da gırtlağı etkilemesi gidişatında ses titremektedir. Esansiyel tremorda her iki elde görülen titreme yazmak, çizmek, bir kadehten su içmek veya bilgisayar gibi bir aleti kullanmak sırasında meselelere yol açabilir.
Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?Tremor frekansı sallanma sürati birey ihtiyarladıkça düşebilir ancak şahsın günlük hayatta muhakkak misyonları veya etkinlikleri yerine getirme kabiliyetini etkileyen şiddet derecesi çoğalabilir. Artan coşku, stres, ateş, fiziksel bitkinlik veya düşük kan şekeri tremoru tetikleyebilir ve / veya ciddiyetini artırabilir. Titreme her yaşta başlasa da ilk kere ergenlik yarıyılında veya orta yaşta 40–50 yaşları arasında ortaya çıkabilir. Az ölçüde içki içmek esansiyel tremorun eksiltilmesine destekçi olabilir ancak bunun arttaki mekanizma öğrenilmemektedir.
Esansiyel tremor olaylarının takribî yüzde 50’sinin genetik tehlike etkeninden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ailesel tremoru olan bir ebeveyne sahip olan çocuklarda hastalığın ortaya çıkma tehlikeyi daha yüksektir. Esansiyel tremorun ailesel formları genellikle hayatın erken yarıyıllarında görülür.
Esansiyel tremor uzun seneler süresince rastgele bir hastalık ile ilişkilendirilememiştir. Bununla beraber bazı bilim insanları esansiyel tremorun, beynin hareketi hakimiyet eden emin bölgelerinin hafifçe dejenerasyonu ile beraber olduğunu düşünmektedir. Bu düşünce, bilim dünyasının araştırma alanında devam eden bir münazaradır.
Distonik tremor, distoniden etkilenen insanlarda oluşur. Distonik tremor genellikle genç veya orta yaşlı erişkinlerde görülür ve bedendeki rastgele bir adaleyi etkileyebilir. Semptomlar bazen tamamen rahatlamayla gevşeyebilir. Bulguların bir kısmı eş olsa da distonik tremor bazı istikametlerden esansiyel tremordan değişiktir.
Distonik tremor:
*Güçlü adale spazmları veya krampları sebebiyle anormal beden duruşu ile ilişkilidir
*Esansiyel tremorla bedenin aynı kısımlarını etkileyebilir, fakat aynı zamanda kafa, eller veya kollarda başka bir hareket olmaz.
*Parkinson hastalarında görüldüğü gibi istirahat tremorunu taklit edebilir.
*Distonik tremorun şiddeti etkilenen beden kısmına veya adalesine değerekTitreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? eksiltilebilir ve tremor hareketleri ritmik olmak yerine “sarsıntılı” veya kumpassızdır.

Serebellar tremor, tipik olarak bir düğmeye basmaya çalışmak gibi kasıtlı bir hareketin sonunda ortaya çıkan, ekstremitelerin misalin kol, bacak yavaş, yüksek genlikli basitçe görülebilir tremorudur. Beyincik zararı, felç veya urdan kaynaklanan diğer beyin bölgelerine giden yolların zararından kaynaklanır. Zarar ayrıca multipl skleroz veya ataksi şahısların kollarında ve bacaklarında adale hakimiyetini kaybettiği ve Fragile X belirtiyi muhtelif entelektüel ve gelişimsel problemler ile aşikar bir bozukluk gibi kalıtsal dejeneratif hastalıklardan da kaynaklanabilir. Ayrıca alkolizm sebebiyle beyinciğin kronik zararından da kaynaklanıyor olabilir.

Psikojenik tremor fonksiyonel ya da işlevsel tremor olarak da öğrenilir, rastgele bir titreme biçimi olarak görünebilir. Bulguları değişebilir ancak çoğu zaman aniden başlar ve tüm beden kısımlarını etkileyebilir. Titreme, stres zamanlarını çoğalır ve dikkat dağıtıldığında eksilir veya kaybolur. Psikojenik titreme olan bir hayli fertte bunalım veya travma sonrası stres bozukluğu gibi altta uyuyan bir psikiyatrik bozukluk vardır.

Fizyolojik tremor, tüm sıhhatli fertlerde görülür. Göze seyrek görülür ve tipik olarak hem ellerin hem de parmakların ince bir biçimde titremesi biçimindedir. Bir hastalık olarak kabul edilmez, bedendeki fiziksel özellikler misalin kalp atışı ve adale aktivasyonu gibi ritmik etkinlikler neticeyi ortaya çıkan olağan bir olgudur.

Çoğalmış fizyolojik tremor, basitçe görülebilen daha aşikar bir fizyolojik tremor hadisesidir. Genellikle nörolojik bir hastalıktan değil, bazı ilaçlardan, Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?içkiden yoksun kalma vaziyetinden ya da fazla etkin bir tiroid ve hipoglisemi dahil olmak üzere tıbbi şartlara verilen tepkinden kaynaklanır. Neden düzenlendikten sonra genellikle geri dönüşümlüdür
Parkinson tremoru, Parkinson hastalığının genel bir bulgusudur, ancak Parkinson hastalığına tutulanların hepsinde titreme yoktur. Genellikle semptomlar istirahatte bir veya iki elde titremeyi kapsar. Çene, dudak, surat ve bacakları da etkileyebilir. Titreme başlangıçta yalnızca bir uzuvda veya bedenin yalnızca bir tarafında görülebilir. Hastalık ilerledikçe, bedenin her iki tarafına da dağılabilir. Tremor genellikle stres veya fazla coşku varlığında daha da makûslaşır. Parkinson hastalığı olan şahısların yüzde 25’inden aşırısında bununla ilişkili aksiyon tremoru var.
Ortostatik tremor, ayakta dururken bacaklarda oluşan süratli adale kasılmalarıyla karakterize ender bir hastalıktır. Şahıslarda genellikle statik kalamama veya balanssızlık hissi yaşanır. Hastalar ayağa kalkıp yürümek istediklerinde ortaya çıkar ve oturmaları gerekir. Titreme, çok yüksek bir frekansta olduğu için üryan gözle görülemeyebilir ancak uyluklara veya baldırlara değerek sezilebilir veya adaleleri stetoskopla araştıran bir hekim tarafından tespit edilebilir. Bazı gidişatlarda titreme zamanla daha şiddetli hale gelebilir. Ortostatik tremorun sebebi öğrenilmemektedir.

Tremor Nasıl Teşhis Edilir?

Tremor, fiziksel ve nörolojik tetkik ile ferdin tıbbi geçmişine sabrederek teşhis edilir. Bir hekim değerlendirmeyi alttakilere göre yapar:
*Tremor, adaleler dururken veya hareket halindeyken mi oluşuyor?
*Titremenin bedendeki yeri Bedenin bir tarafında mı yoksa iki tarafında mı alana geliyor?
*Titremenin görünümü titreme frekansı ve genliği.
Hekim ayrıca balanssızlık, konuşma bozuklukları veya çoğalmış adale sertliği gibi diğer nörolojik belirtileri de hakimiyet edecektir. Kan veya idrar testleri, tiroid işlev bozukluğu ve titremeye neden olabilecek bazı ilaçlar gibi metabolik sebepleri ekarte edebilir. Bu testler ayrıca ilaç etkileşimleri, kronik alkolizm veya diğer şartlar veya hastalıklar gibi katkıda bulunan sebepleri tanımlamaya destekçi olabilir. Tanısal görüntüleme, titremenin beyindeki zararın neticeyi olup olmadığını tanımlamaya destekçi olabilir.
El yazısı ile alakalı güçlük veya bir çatal, kadeh yakalayabilme gibi fonksiyonel sınırlamaları tanımlamak için ek testler uygulanabilir. Fertlerden Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?parmağını burnunun ucuna değdirmek veya spiral çizmek gibi bir dizi vazife veya egzersiz yapmaları istenebilir.
Hekim, adale veya asap problemlerini teşhis etmek için bir elektromiyogram EMG isteyebilir. Bu test istemsiz adale etkinliğini ve adalenin asap stimülasyonuna yanıtını ölçer.

Tremor Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Çoğu tremor biçimi için bir rehabilitasyon olmamasına karşın, semptomları idaremeye destekçi olmak için rehabilitasyon alternatifleri mevcuttur. Bazı gidişatlarda şahsın gösterdiği bulgular rehabilitasyon gerektirmeyecek kadar hafif olabilir.
Uygun rehabilitasyona karar vermek, sebebin doğru teşhis edilmesine bağlıdır. Altta uyuyan sıhhat meselelerinden kaynaklanan titreme bazen rehabilitasyon ile tamamen ortadan kaldırılabilir. Misalin, tiroid hiperaktivitesine bağlı titreme, tiroid işlev bozukluğunun rehabilitasyonu ile iyileşir hatta olağan gidişata döner. Ayrıca, titreme ilaçtan kaynaklanıyorsa, titremeye neden olan ilacı kesmek titremeyi eksiltebilir veya ortadan kaldırabilir.
Şayet tremorun altında uyuyan bir neden yoksa mevcut rehabilitasyon alternatifleri alttakilerden biri olabilir:

İlaç Rehabilitasyonu

Beta blokerler: Propranolol gibi beta bloker ilaçlar bayağıda yüksek tansiyonu rehabilitasyon etmek için kullanılır ancak aynı zamanda esansiyel tremorun rehabilitasyonuna da dayanakçıdır. Propranolol ayrıca bazı şahıslarda diğer aksiyon tremoru tipleri için de kullanılabilir. Kullanılabilecek diğer beta blokerler atenolol, metoprolol, nadolol ve sotalol’dür.
Antiepileptikler: Beta-blokerlere cevap vermeyen esasesansiyel tremorlu hastalarda Primidon kapsayan Mysoline gibi bazı antiepileptik ilaçlar tesirli olabilmektedir. Reçete edilebilecek diğer ilaçlar arasında gabapentin Titreme Nasıl Bir Hastalıktır, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?ve topiramat bulunur. Bununla beraber, bazı nöbet önleyici ilaçların titremeye neden olabileceği de öğrenilmektedir.
Trankilizan ilaçlar: Benzodiazepinler olarak da öğrenilen Alprazolam ve klonazepam gibi trankilizanlar durgunlaştırıcılar tremora geçici olarak destekçi olabilir. Ancak uyku hali, cılız konsantrasyon ve cılız koordinasyon kapsayan istenmeyen yan tesirler sebebiyle kullanımları hudutludur. Bu yan tesirler şahısların araba kullanmak, mektebe veya işe gitmek gibi günlük etkinlikleri hakikatleştirme becerilerini etkileyebilir. Ayrıca, kumpaslı olarak alındığında, durgunlaştırıcılar fiziksel bağımlılığa neden olabilir ve aniden vazgeçildiğinde muhtelif yoksunluk bulgularına neden olabilir.
Parkinson hastalığı ilaçları: Levodopa, karbidopa gibi ilaçlar Parkinson hastalığına bağlı tremor rehabilitasyonunda kullanılır.
Botulinum zehirli madde enjeksiyonları: Hemen hemen tüm tremor tipleri bu yolla rehabilitasyon edilebilir. Özellikle ilaçlara yanıt vermeyen kafa titremesine verimlidir. Botulinum zehirli maddeyi, distonik tremoru hakimiyet etmek için yaygın olarak kullanılır. Her ne kadar botulinum zehirli madde enjeksiyonları bir seferde takribî üç ay süresince tremoru iyileştirebilse de, adale cılızlığına neden olabilir. Bu rehabilitasyon tesirlidir ve genellikle kafa titremesi için iyi tolere edilirken, eller için kullanıldığında parmaklarda cılızlığa neden olabilir. Sesin titremesini rehabilitasyon ederken ses kalınlaşmasına ve yutma güçlüğüne neden olabilir.

Fokuslu Ultrason

Manyetik titreşim görüntüleri eşliğinde uygulanan fokuslu ultrason ile beynin talamus bölgesinde bulunan, titremelerden mesul olduğu düşünülen minik alanlarda bir lezyon oluşturmak esansiyel tremor için yeni bir rehabilitasyon biçimidir. Rehabilitasyon, sadece antikonvülsant ilaçlara veya beta blokerlere iyi yanıt vermeyen esansiyel tremor hastaları için onaylanmıştır.

Cerrahi Teşebbüs

Hastalar ilaç rehabilitasyonlarına yanıt vermiyorsa veya günlük hayatlarını ehemmiyetli miktarda etkileyen ciddi titremeler yaşıyorsa, hekimler derin beyin stimülasyonu DBS veya çok seyrek talamotomi gibi cerrahi teşebbüsler önerebilir. DBS genellikle iyi tolere edilirken, cerrahinin sıklıkla görülen negatif yan tesiri dizartri bir çeşit konuşma bozukluğu ve denge problemidir.
Derin beyin stimülasyonu DBS: Tremorun cerrahi rehabilitasyonunun en sık kullanılan biçimidir. Bu usul seçim edilir zira tesirlidir, düşük tehlike taşır ve talamotomiden daha geniş bir semptom yelpazesini rehabilitasyon eder. Rehabilitasyonda beynin bazı istemsiz hareketlerini koordine ve hakimiyet eden, derin bir yapısı olan talamus bölgesine frekansı yüksek olan elektrik sinyallerinin sevk edilmesi emeliyle cerrahi olarak yerleştirilmiş elektrotlar kullanır. Tenin altına, göğsün altına yerleştirilen minik bir ihtar üretme aygıtı kalp bataryasına eş beyne elektriksel ihtarlar yollar ve tremoru geçici bir vakit maniler. DBS şu anda esansiyel tremor, Parkinson tremoru ve distoninin rehabilitasyonu emeliyle kullanılmaktadır.
Talamotomi: Talamusta küçük bir bölgenin kesin ve kalıcı bir biçimde imha edilmesini kapsayan cerrahi bir prosedürdür. Günümüzde derin beyin cerrahisi kontrendike olduğunda şiddetli tremoru rehabilitasyon etmek için cerrahi, radyofrekans ablasyonu ile değiştirilmektedir. Radyofrekans ablasyonu, bir asabı ısıtan ve tipik olarak altı veya daha fazla ay süresince sinyal maharetini bozan bir elektrik akımı üretmek için radyo dalgası kullanır. Titremeyi iyileştirmek için genellikle beynin yalnızca bir tarafında yapılır. Konuşma ile alakalı meselelere yol açabileceğinden her iki tarafın da operasyon yapılması önerilmemektedir.

Hayat Stili Farklılıkları

Fiziksel, konuşma ve mesleksel terapiler: Tremoru hakimiyet etmeye ve titremenin neden olduğu günlük güçlüklerle başa çıkmaya destekçi olabilir. Bir fizyoterapist koordinasyon, balansta kalma ve diğer egzersizler yoluyla hastaların adale hakimiyetlerinin, işlevlerinin ve eforlarının geliştirilmesine destekçi olabilir. Bazı terapistler ağırlıklar, ateller, diğer adaptif donanım, yemek için özel kaplar ve tabaklar gibi eşyalarının kullanılmasını önerebilir. Konuşma ve dil patologları konuşma, dil, iletişim ve yutma bozukluklarını değerlendirip rehabilitasyon edebilir. Mesleksel terapistler fertlere günlük hayat etkinliklerini hakikatleştirmenin yeni usullerini öğretebilir.
Kafein ve diğer ilaçlar gibi titremeye neden olan maddeleri ortadan kaldırmak veya eksiltmek: Tremorun iyileştirilmesine büyük oranda destekçi olabilir. Minik ölçülerde içki bazı hastalarda titremeyi eksiltebilse de, fazla alındığında içkinin tesirleri titremeyi daha da makûslaştırabilir.

Hastalığın Seyri Nasıldır?

Tremor yaşamı tehdit edici bir vaziyet olarak kabul edilmez. Bir Hayli tremor olayı hafif olsa da, bazı şahıslar için çok yasaklayıcı olabilir. Titremesi olan fertlerin çalışma, banyo, giyinme ve yemek yeme gibi olağan günlük etkinlikleri reelleştirmesi güç olabilir. Titreme aynı zamanda “sosyal yetersizliğe” de neden olabilir. İnsanlar utançtan veya başka neticelerden sakınmak için fiziksel etkinliklerini, seyahatlerini ve sosyal mesullüklerini sınırlayabilir.
Esansiyel tremorun bulguları genellikle yaşla beraber daha da makûslaşır. Ek olarak, esansiyel tremoru olan, özellikle tremoru 65 yaşından sonra ilk kere ortaya çıkan şahıslarda, Parkinson hastalığı veya Alzheimer hastalığı gibi diğer nörodejeneratif vaziyetlerin büyüme ihtimalinin daha düşük olduğuna dair bazı deliller vardır. Esansiyel tremorun aksine, fizyolojik ve ilaca bağlı tremorun semptomları genellikle zamanla makûslaşmaz ve altta uyuyan nedenler rehabilitasyon edildiğinde sıklıkla iyileştirilebilir veya elimine edilebilir.

Hangi Araştırmalar Yapılıyor?

Milli Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’nün NINDS misyonu, beyin ve asap sistemi hakkında esas bilgileri incelemek ve bu bilgiyi nörolojik hastalıkların yükünü eksiltmek için kullanmaktır. NINDS, dünyadaki biyomedikal araştırmaların önde gelen sponsoru olan Milli Sıhhat Enstitüleri’nin NIH bir bileşenidir. Tahlilciler titremeye neden olan beyin işlevlerini daha iyi kavramak, fertleri hastalığa daha duyarlı hale getiren genetik etkenleri tanımlamak, yeni ve daha iyi rehabilitasyon alternatifleri geliştirmek için çalışmaktadır.

Beyin İşlevleri

Parkinson hastalığı ve esansiyel tremor gibi hareket bozukluklarını ayırt etmek güç olabilir. Bu zayıflatıcı hareket bozuklukları değişik prognozlara sahiptir ve mevcut rehabilitasyonlara çok değişik tepkiler verebilir. NINDS tahlilcileri, bu hastalıkların her biri için alıngan ve spesifik göstergeçler geliştirmek üzere invazif olmayan nöro görüntüleme teknikleri kullanarak beyindeki yapısal ve fonksiyonel farklılıkları belirlemek ve daha sonra hastalık ilerledikçe nasıl değiştiğini izlemek için çalışmaktadır.
Diğer tahlilciler olağan ve hastalıklı beyin devresi işlevlerini ve alakalı motor tutumlarını daha iyi kavramak için fonksiyonel manyetik titreşim görüntüleme teknolojisini kullanmaktadır. Bilim insanları, Parkinson hastalığı ve titreme gibi hastalıklarda olağan beyin devresi işlevini geri getirebilecek rehabilitasyonlar planlamayı ummaktadır.

Genetik

Araştırmalar, esansiyel tremorun aileyi bir hayli kuşak etkileyen eforlu bir genetik bileşene sahip olabileceğini göstermiştir. NINDS tahlilcileri, ailevi erken başlangıçlı 40 yaşından evvel esansiyel tremor için duyarlılık genlerini belirlemek için evvelki genetik çalışmaların üzerine yenilerini ilave etmekte, irtibatları daha iyi tespit etmek için çok kuşaklı, erken başlangıçlı ailelere odaklanmaktadır. NINDS bilim adamları genetik anormalliklerin esansiyel tremorun gelişimi üzerindeki tesirini de incelemektedir. Evvelki çalışmalar esansiyel tremor ve muhtemel genetik varyantlar ile 6. ve 11. kromozomlar arasında bir irtibat olduğunu göstermekte, devam eden araştırmalar, ailelerde diğer genetik spektrumların tesirini hedeflemektedir.

İlaçlar ve Diğer Rehabilitasyon Usulleri

İlaçlar bazı şahıslar üzerinde tesirli olsa da, hastaların takribî yüzde 50’si ilaca cevap vermemektedir. Esansiyel tremor hastaları için destekçi ve rehabilitasyon emelli titreme önleyici makineler geliştirmek için tahlilciler gönüllü hareketlere izin verirken titremeyi nerede ve nasıl en aza indireceklerini ya da bastıracaklarını incelemektedir.
Esansiyel tremoru olan bir hayli birey etanole içkiye cevap verir ancak, neden veya nasıl olduğu sarih değildir. NINDS tahlilcileri, doğru dozaj ölçüsünü ve beyindeki fizyolojik tesirini tanımlamak için etanolün titremeye tesirini ve yan tesiri olmayan diğer ilaçların etanol üzerinde tesirli olup olmayacağını incelemektedir.
Diğer NIH tahlilcileri esansiyel tremorun kaynağını belirlemeyi, mevcut tremor baskılayıcı ilaçların beyindeki tesirlerini araştırmayı ve daha gayeye müteveccih, tesirli rehabilitasyonlar geliştirmeyi ummaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri