Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Trafik Hengamesünü Eksiltmede Uslu Trafik Yönetimi ve Elektrikli Taşıtların Rolü

  • 18 Eylül 2021
  • Trafik Hengamesünü Eksiltmede Uslu Trafik Yönetimi ve Elektrikli Taşıtların Rolü için yorumlar kapalı
  • 251 kez görüntülendi.

Halihazırda hengame lekeliliği özellikle kentsel alanlarda ehemmiyetli bir sorundur, bunun yanında trafik hengamesü şehirlerdeki en ehemmiyetli hengame kaynağıdır. İçten yanmalı motorlara sahip çok sayıda otomobil ve öteki karayolu vasıtaları, karayolu trafik hengamesünü önde gelen bir hengame lekeliliği kaynağı haline getirmektedir. Günümüzde elektrikli ve hibrit otomobiller sayısı çoğaldıkça, bunların motorları genellikle sessiz olduğu için kentsel alanlardaki trafik hengamesünün düşmesine destekçi olmaktadır. Ancak, sadece içten yanmalı motorların yokluğu, kentsel alanlarda hengame seviyelerini düşürmenin tek ölçüsü olamaz. Bu yazının emeli trafik hengamesünü, ortaya çıkış sebeplerini ve trafik hengamesünü eksiltmede uslu trafik yönetimi ve elektrikli taşıtların rolünü belirlemektir.

Hengame Seviyelerini Eksiltmenin On Yolu

Kentsel alanlarda en yaygın trafik kaynaklarında, bu cins hengameyi eksiltmek on yolu şunlardır:
• Şehir ve bölge tasarılama
• Yaşam alanları tasarlamak
• Yaşam alanlarının ses izolasyonu
• Uslu trafik yönetimi
• Sessiz yol yüzeylerinin uygulanması.
• Tren fren bloklarının geliştirilmesi
• Elektrikli arabalar.
• Sürüş stillerini değiştirmek.
• Hengame bariyerleri.
• Soundscape kavramının uygulanması
Trafik Gürültüsünü Azaltmada Akıllı Trafik Yönetimi ve Elektrikli Araçların RolüBu çözümlerin tek çözüm olmadığını ve hem mevcut hem de yeni usullerin ilerlemesi ve geliştirilmesi için hala değişik fırsatlar ve beklentiler olduğunu vurgulamak ehemmiyetlidir. İlerleyen bvefatlarda, özellikle kentsel alanlarda elektrikli taşıtların hengame seviyelerinin azaltılmasını nasıl etkilediğine dair daha ayrıntılı bir açıklama yapılacaktır. Öte yandan elektrikli otomobillerde yaşanan sorunlar ele alınacaktır. Ayrıca uslu trafik idare sistemi, trafik tavır farklılıkları ve sessiz yol yüzeylerinin hengame eksiltme açısından etkisi araştırılacaktır.

Elektrikli Vasıtalar

Elektrikli vasıtalar, kentsel alanlarda hengame lekeliliğini eksiltme açısından geleceği sunmaktadır. Elektrikli vasıtalar, özellikle içten yanmalı motorlu vasıtalara göre daha sessizdir. Düşük süratlerdeki elektrikli vasıtalar çok düşük seviyede hengame üretir, başka bir deyişle mevcut kentsel etraflarda bu vasıtalar neredeyse sessizdir ve fark edilmez. Misalin, bir elektrikli taşıt ile içten yanmalı motorlu bir taşıt arasındaki hengame seviyesi farkı, 10 kilometre/h’de 6 dBA’dan daha büyük olabilir. Daha yüksek süratlerde, esas olarak lastik hengamesünden dolayı her iki taşıt cinsi de denk derecede hengameli hale kazanç.
Kentsel alanlarda yayalar için özellikle hassas gruplar için: çocuklar ve görme manililer için, yukarıyada bahsedilen düşük hengame seviyeleri sebebiyle elektrikli taşıtları tespit etmek çok daha güç hale gelmektedir. Bu sebeple elektrikli taşıtların değişik sürüş modlarında yayacağı sesli sinyal biçiminde bir çözüm bulunması gerekiyor. 2009’dan beri Japon hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri Kongresi ve Avrupa Komisyonu, elektrikli modda çalışırken plug-in elektrikli ve hibrit vasıtalar için dağılan asgari ses sinyali seviyesini belirlemek için mevzuatı inceliyor. Bu sesli sinyal seviyesi, görme manili şahısların, öteki yayaların ve bisikletlilerin hareket halindeki elektrikli taşıtları duyabilecekleri ve hangi istikametten geldiklerini algılayabilecekleri biçimde olmalıdır. Muhtelif testler ve çalışmalar, 32 kilometre/s’nin altında elektrik modunda çalışan taşıtların yayalar için neredeyse dinlenmediğini göstermiştir.
2011 senesinde Avrupa Komisyonu, Akustik Taşıt İhtar Sistemleri AVAS için talimatlar oluşturmuştur. Kılavuzların emeli, bu tip vasıtalara kurulacak bir sistemin yayalara ve trafikteki öteki hassas gruplara sesli sinyal verecek bir sistem için üreticilere teklifler sunmaktı. Talimatlar, AVAS’ın bir yerde durmaktan 0 kilometre/s ve sürüşe başlamaktan takribî 20 kilometre/s’ye kadar asgari taşıt sürat aralığında ve uygulanabilirse geriye doğru sürerken otomatik olarak sürekli bir ses üretmesini önerir.
Ayrıca kılavuzlar, bu emel için hangi ses cinslerinin uygun olmadığını önermektedir. Şubat 2013’te Avrupa Parlamentosu, yasa taslağının gelecekte AVAS’ı gerekli kılmak için öncelikle geliştirilmesi gereken bir dizi test, norm ve ihtiyatı birleştirmesi gerektiğine karar verdi. Onaylanan farklılık, “AVAS tarafından üretilen sesin, yayalara ve savunmasız trafik kullanıcılarına balaka sağlayan, çalışır vaziyetteki vasıtanın sürekli sesi olması gerektiğini koşul koşuyor. Ses, vasıtanın tutumunu sarihçe göstermeli ve aynı kategorideki içten yanmalı motorla donatılmış bir vasıtanın sesine benzer olmalıdır. Nisan 2014’te, Avrupa Parlamentosu tarafından AVAS’ın tüm yeni elektrikli ve hibrit vasıtalar için gerekli olmasını gerektiren bir yasa 540/2014 AB Sayılı onaylandı. Yeni kılavuz, Nisan 2014 önerisinin son onayının duyurulmasından sonra 5 senelik bir geçiş yarıyılı önermektedir.Trafik Gürültüsünü Azaltmada Akıllı Trafik Yönetimi ve Elektrikli Araçların Rolü
Misalin, 2019 senesinde Zagreb’de bir olay çalışması yapılmıştır, özel olarak tasarlanmış bir anketi doldurma görevi olan 201 katılımcıyı kapsıyordu. Bu olay çalışması, günlük trafikte elektrikli otomobiller konusunu ele almaktadır. Araştırma, günlük trafikte bir elektrikli taşıta arzu edilen hem yayalar hem de sürücüler için ve aynı zamanda algılanabilir bir ihtar sesi soymaya odaklandı. Olay çalışması, katılımcıların çoğunun özellikle ehliyet sahibi olanların elektrikli taşıtlarının içten yanmalı motorlu bir araba gibi ses çıkarmasını seçim edeceğini gösterdi. “Sürücü olmayanlar”, elektrikli bir vasıtanın “sıradan” bir arabadan değişik bir sese sahip olduğu çözümüne daha sarihti. Araştırmaya göre, elektrikli arabaları, günlük trafikte içten yanmalı motorlu arabalardan ayırt edecek bir ihtar sesi olarak elektrikli taşıta bir elektrik motorunun sesini ekleme çözümüne daha sarihlerdi. Ancak, genel yaşam kalitesiyle alakalı ehemmiyetli bir soru var: “Bu iki sesten hangisi kentsel etraflarda hengame seviyesini daha fazla artırır?”
Son olarak, elektrikli taşıtların park ederken, ilerlerken ve dururken belirli bir ihtar sesi yayma sorununu yeterince ele alırken, özellikle kentsel alanlarda hengame seviyelerinin azaltılmasında ehemmiyetli bir rol oynayacağı sonucuna varılabilir. Eşsiz ihtar sesinin henüz uygulanmadığını, başka bir deyişle muhtelif otomobil üreticilerinin bu mevzuda hala “sınamalar” yaptığını belirtmek ehemmiyetlidir.

Uslu Trafik Yönetimi

Uslu trafik yönetimi, merkezi olarak hakimiyet edilen trafik sinyallerinin ve sensörlerin, şehirdeki yollardaki mevcut vaziyete uygun olarak şehirdeki trafik akışını tertip ettiği bir sistemdir: Şehirdeki ana yollardaki tüm sinyalleri yükseltmek ve entegre etmek, alttakiler gibi birçok avantaja sahip olacaktır:
• Günlük trafik sıkışıklığının ehemmiyetli miktarda azaltılması, trafik akışlarının eşitlenmesi ve hakikat zamanlı talebe cevap olarak trafiğin önceliklendirilmesi
• Şehirde lekeliliğin azaltılması: dur-kalk sürüşü verimsiz ve etrafı pisliyor
• Kavşaklara yanaşan otobüslere öncelik verilmesi ve şehir içinde “yeşil dalga” sağlayan trafik ışıklarının faz koordinasyonu
• Özellikle otobanlarda alana gelen trafik kazalarına çok daha yararlı müdahale edilmesini sağlayan sistem, misalin ani trafik çoğalışı için evvelden programlanabiliyor.
• Gelen trafik akışı hakimiyetini faalleştirme
Yukarıyada sıralanan birçok berekete ek olarak, sistem aynı zamanda izleme donanımı kurmak ve çok daha ayrıntılı trafik ve seyahat bilgileri toplamak için müthiş bir fırsat sağlayacaktır. Her trafik ışığı seti, otomatik plaka tanıma ANPR kameralarından veya Bluetooth dedektörlerinden ve uygunsa kapalı devre televizyon CCTV mesajımından taşıt bilgilerini anonim olarak iletmek için kullanılabilecek bağlantı donanımına sahip olacaktır.
Trafik Gürültüsünü Azaltmada Akıllı Trafik Yönetimi ve Elektrikli Araçların RolüUslu trafik idaresinde üç bileşen vardır: trafik ışıkları, yola yerleştirilmiş kuyruk dedektörleri trafik sıkışıklığı açısından, kameralar ve merkezi hakimiyet sistemi. Kuyruk dedektörleri, şehirdeki tüm ana yollarda trafik akış hakimiyet sistemini tanımlar. Sistem, şehir içinde serbest trafik akışını sağlamak için trafik ışıklarını hakimiyet eder. Her 2 saniyede, sistem, trafik ışıklarından rastgele bkocamanın fazını değiştirme önceliğine sahip olup olmayacağına karar vermek için bir hakikat gidişat modeli kullanır. “Varlık” olarak kabul edilen bir sistem yazılımı, misalin otobüs tarifesine uymak, belirli bir yerde daha az lekelilik veya bir otoban gişesinde bilave eden daha az taşıt olarak tanımlanabilir.
Gelen trafik akış hakimiyeti kullanılıyorsa, ana atardamar veya radyal yollardaki en uzak trafik ışıkları grupları özel bir işlev görür ve teknik olarak “kapılar” veya “hakimiyet noktaları” olarak bilinir. Şehre giren taşıtların akışına tertip ederler. Uslu trafik yönetimi emeline müteveccih bir yazılım misali, onlarca yıldır suratlarca Avrupa şehrinde kullanılan bcan verilmiş çevrim ve denkleştirme optimizasyon tekniğidir SCOOT. Cambridge’de genellikle otobüsleri seçim ettiği trafik sinyallerini koordine etmek için kullanılır. Zürih, Braunschweig ve Potsdam’da sistem şehirdeki tüm trafiği hakimiyet etmek için kullanılıyor. Yazılım, karayolu ağı “balakasi” ile dağıtılır ve çok muhtelif senaryolara misalin, ana yollardaki bir kaza gibi büyük trafik “kesintileri” uygun biçimde cevap vermek üzere eğitilmiştir. Sistemin ayrıca lüzum dinlendiğinde manuel olarak idareme ve farklılık yapma seçeneğine de sahip olduğunu belirtmek ehemmiyetlidir.

Bibliyografi:
https://www.researchgate.net/publication/3465169_Environmental_factors_in_intelligent_transport_systems<
https://www.researchgate.net/publication/342867134_Enhancing_intelligence_in_traffic_management_systems_to_aid_in_vehicle_traffic_congestion_problems_in_smart_cities

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri