Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dahisi

  • 25 Nisan 2021
  • Tüm Zamanların En Büyük 10 Dahisi için yorumlar kapalı
  • 801 kez görüntülendi.

İlk insandan bu yana 100 milyardan fazla insanın dünya üzerinde yaşadığı hipotez edilmektedir. Bu insanların bir hayliyi tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş şahıslardır. Çok az rakamda tarihe damga vurmuş, yüzyıllarca yaptıklarıyla unutulmayan, buluşlarıyla insanlığa istikamet vermiş, sahip oldukları akıl seviyesi ile yaşadıkları yarıyılın çok daha ilerisine ışık yakalayacak çalışmalar yapmış ve adları asla unutulmayacak insanlar da vardır. […]

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehasıİlk insandan bu yana 100 milyardan fazla insanın dünya üzerinde yaşadığı hipotez edilmektedir. Bu insanların bir hayliyi tarihin tozlu sayfalarında unutulmuş şahıslardır. Çok az rakamda tarihe damga vurmuş, yüzyıllarca yaptıklarıyla unutulmayan, buluşlarıyla insanlığa istikamet vermiş, sahip oldukları akıl seviyesi ile yaşadıkları yarıyılın çok daha ilerisine ışık yakalayacak çalışmalar yapmış ve adları asla unutulmayacak insanlar da vardır. Antik Yunanistan‘dan çağdaş dünyaya kadar tarihin en büyük zekalarına sahip 10 büyük insanı bu yazımızda bulacaksınız.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası10. Platon M.Ö. 428 – M.Ö. 348

Feylesof Alfred North Whitehead, bir zamanlar Avrupa felsefesinin Platon’a müteveccih bir dizi dipnot olarak en iyi biçimde karakterize ettiğini yazmıştır. Mevzubahisi olan azıcık uzun bir yarıyıl olsa da, daha önceki Yunan feylesofunun bu güne kadar sahip olduğu saygıdeğerliğe dair bir gösterge vermektedir.
Platon’un çevresindeki dünyayı kavramaya müteveccih gayretleri; doğa ötesi, etik, politika, estetik, sezgi ve bilginin doğasına içermiştir. İki binden fazla sene evvel yazılmış olmasına karşın, yapıtı bugün oldukça okunabilir haldedir. Platon kuru, sıkıcı tezlerle uğraşmadı. Çalışmalarını yaşama geçirmeye, kişilikler arası bir diyalog şeklinde düşünce ve fikirlerini sunmaya karar vermişti. Bu yaklaşım, kendi içinde oldukça yenilikçi bir yaklaşımdı. Plato, felsefe ve cümbüş arasındaki çizgileri birbirine yanaştırmış ve okuyucunun kendi inançlarını dikkatle tahliline zorladı.

Atina’daki en zengin ailelerden birisinde doğan Platon, şehrin en iyi feylesofları tarafından iyi bir eğitim almıştı. En minik bir izlenim vazgeçen, Platon’un diyaloglarında başkumandan olarak tekerrür tekerrür karşımıza çıkmış olan us öğretmeni Sokrates’tan hiç kuşku yok. Sokrates’in ölümsüz ve ahlakı bir biçimde aralıksız karşımıza çıkması şüphesiz, yakın geçmişte onu yapıtlarında öldüren bazı tesirli Atinalılar için böbür kırıcı olsa gerek. Antik Yunan, modern dünyaya en azından bir açıdan oldukça benzemektedir: kimse inançlarına alan okunmasına kibarca karşılık vermedi.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası9. Leonardo da Vinci 1452-1519

Konutluluk dışı bir ilişki sonucunda dünyaya geldi ve fotoğrafı bir eğitim almayan genç Da Vinci, adsız bir üzüntü hayatına mahkum görünüyordu. İtalya’da Rönesans yarıyılında sosyal hareketlilik çok azdı. Doğru aile ismi ve iletişimleri paha biçilemezdi. Da Vinci’de ikisi de yoktu, fakat tarih tarafından unutulmaya mahkum bir adam değildi.

Azametli giyinen, sıkı bir vejetaryen olan, fiziksel açıdan eforlu ve eşcinselliğin vefat cezasına çarptırıldığı bir yarıyılda eşcinsel oldukları güzergahında dedikoduları olan Da Vinci’nin dikkat çekici zekasının onu gerçekten değişiklerinde ayıran bir işleyişi vardı.

Da Vinci, büyük sanatçıların olduğu şanlı bir çağda, onlardan daha ehemmiyetli bir bile olarak kabul edilir. Fotoğraf yapmak, onun tek mahareti ve hatta belki de en büyük mahareti dahi değildi. İtalya’nın savaşan şehir devletlerinde zenginlik ve efor için çaba eden krallar, prensler ve baronlar için geometri, matematik, anatomi, botanik, mimari, heykel ve savaş silahları üzerine çalıştı. Da Vinci’nin münazarasız en iyi olduğu güzergahı hayalci yapısıydı. Avrupa’nın konutlar için sıhhi tesisat gibi esas unsurlardan yoksun olduğu bir çağda, elle döndürülen krank mili ile kuvvetlendirilmiş uçan makineler ve zırhlı vasıtalar gibi şahane tasarımları çizmesi onu büyük bir bile yapmaktadır.
2002’de, vefatından takribî 500 sene sonra, Leonardo’nun hayallerinden biri, dizüstü bilgisayarlarının sayfalarından kaldırıldı ve hakikat oldu. Onun tasarımlarına katlanan bir planör, kaptanın can verme tehlikesini eksiltmek için lüzumlu görülen birkaç farklılıkla beraber, Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonu Robbie Whittall tarafından zaferli bir biçimde kullanıldı.

8. William Shakespeare 1564 – 1616

Tarihin en şanlı şairi ve reyin yazarı olan William Shakespeare, Batı kültürünün ufalamaz bir parçası haline gelmiş ve dolayısı ile yaşamıyla alakalı çok şey öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorduk ama hakikatin bütün tersi olduğunu gördük. Netlikle İngiltere’nin Stratford-upon-Avon kentini doğduğunu öğreniyoruz, ama net doğum tarihini bazı varsayımlar yönünde yapabiliyoruz. Tarihsel kayıtlarda olmadığı büyük zaman dilimleri vardır; onun nerede ya da ne yaptığı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Nasıl göründüğünden de bütün olarak emin değiliz. Shakespeare’in popüler görüntüsü üç ana portre üzerine heyetidir. Bunlardan ikisi vefatından seneler sonra üretilmiştir ve öbürü de muhtemelen Shakespeare’in tasviri değil.

Tarihi asıllar bize göre Shakespeare için neredeyse karanlıkta kalıyor olsa da, bu şanlı şairin hemen hemen tüm çalışma mahsulleri bildiğimiz kadarıyla korunmuştur. Sunulan mahsullerinin en iyileri, İngilizce dilinde edebiyat yapıtları arasında sayılır. Komedi ya da felakette denk derecede akıldaydı, eforlu bayan kişilikler yazmayı muvaffak olmuştu. Shakespeare yarıyılının şanlı reyin yazarlarından birisi değildi, ancak yapıtları başkalarının yapıtlarının olmadığı kadar zaman testine girdi. Artık Ben Johnson veya Christopher Marlowe’nun oyunlarını tanıyan çok az şahıs var; daha az şahıs onların asıllaştırıldığını gördü. Rakipleri artık tarihsel dipnotlardan öteye gidemese de, Shakespeare yaşamda olduğu yarıyıldan daha şanlı ve tanınmış bir şahıs oldu. Dünya genelinde, çalışmalarının takribî 4 milyar kopyası satıldı, tüm zamanların en çok satan kurgu yazarı oldu.

7. Isaac Newton 1642 – 1727

Aralık 2016’da, Isaac Newton’un Principia Mathematica isimli yapıtının ilk baskısı bir sarih artırmada 3.7 milyon dolara satıldı. Bu fantastik bir para ölçüsüydü, ancak Principia da fantastik bir kitaptı. İlk defa 1687’de yayınlanan Principia, hareket ve yerçekiminin esasını oluşturan matematiksel prensipleri ortaya koymuştur. Bu kitap bilimde bir devrim yaptı ve çevresindeki dâhiler onu bu yapıtı sebebiyle çok tenkit etti ve yarıyılında yaşayan çok az şahıs tarafından anlaşıldı. Newton, kendisine oranla daha az zeki olduklarını düşündüğü insanlar tarafından denetlenmekten beğenmedi ve bu surattan Principia’yı olabildiğince güç takip edilecek biçimde hazırladı. Daha az ulaşılabilir olmasını sağlamak için bu yapıtını Latince olarak yazdı.

Principia isimli yapıt, Newton’un tek zaferi olsaydı dahi kendisine bilimin dahisi olması için aşırısıyla yeterli olurdu. Fakat Newton bu yapıtının dışında başka şeyler de yaptı. En az iki asap krizi geçirmesine neden olan bir iş terbiyesiyle, neredeyse hiç yatmayarak, hiç evlenmeyereh ve çoğu defa çalışmalarına kendisini vermiş bir biçimde yaşadı.

Newton, donakaltıcı derecede bereketli bir 30 senelik yarıyıl içinde bir hayli şey buluş etti ancak kimseye anlatmak zahmetine girmedi, optikler üzerine çığır açan bir çalışma yaptı, dünyanın şimdiye kadarki en tesirli teleskopunu buluş etti ve genelleştirilmiş binom teoremini keşfetti. Newton 1727’de can verdiğinde, anekdotlarının koleksiyonu takribî 10 milyon sözcükten oluşuyordu. Tarihin en büyük dehalarından birinin zekasına açılan bu pencere, hayal edildiğinde daha az faydalı olduğunu göstermektedir. Newton alşimiye saplantılıydı ve kariyerinin ikinci kısmında baz metalleri altın haline dönüştürmek için beyhude teşebbüslerde bulunmuştur.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası6. Benjamin Franklin 1706 – 1790

Benjamin Franklin, 12 yaşındayken abiyi James’e, Boston’daki basımcılık işinde çıraklık yapmıştı. Fotoğrafı bir eğitim almamış olmasına karşın, genç Franklin merak ve zihni sayesinde çok ileri seviyelere erişti. Kardeşini hem yazar hem de basımcı olarak geçti. Franklin’in çıraklık şartları arasında, 21 yaşına kadar fiyat almadan çalışacağı bulunmaktaydı. 17 yaşındayken kendine iyi bakmak için ve kendi mirasını bulmak için kaçtı. O zaferli oldu ve Amerika’nın en varlıklı erkeklerinden biri olmaya devam edecekti.

Franklin’in şirket zihni ona büyük bir para kazandırırken, bu onun asla hakikat niyeti olmamıştı. Bir bireyin cennete girmesinin, inandıklarından ziyade yaptıklarına bağlı olacağına inandığından, dostlarını geliştirmek için istekle yaşamıştı. Pek çok zaferleri arasında Amerika’nın ilk kredi müesseseyi kütüphanesini kurması ve daha sonra Pennsylvania Üniversitesi olan bir kolej kurması ve gönüllü bir yangın söndürme organizasyonu kurması bulunmaktadır.

Bir işadamı olarak Franklin’in hünerleri arasında, bir yazar, bir matematikçi, bir mucit, bir bilim adamı olması da bulunmaktadır. Belki de en ehemmiyetli bulguyu, yıldırım ve şimşeklerin agresif bir Tanrı’nın gazabının ifadesi yerine natürel bir fenomen olarak anlaşılması olabilirdi. Binaları, gemileri ve öteki yapıları yıldırıma karşı gözetmek için geliştirdiği yıldırım çubuğu prensipleri bugüne kadar değişmemiştir. Franklin, anlatılmaya bedel bir mirasa layık görülecek bir tescil müracaatında bulunmak yerine buluşunu serbestçe paylaşmayı seçim etmiştir.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası5. Ludwig van Beethoven 1770 – 1827

Johan Van Beethoven yaşamda tek bir misyona sahip bir insandı: oğlunu, marifetli bir acemiden müzikal bir zekiye dönüştürerek büyük Wolfgang Amadeus Mozart’a dahi rakip olmasını sağlamak. Bu emele erişmek için acımasızca, tek fikirli bir kararlılıkla devam etmiştir.

Bunun sonucunda, genç Ludwig van Beethoven’ın çocukluğu oldukça güç bir biçimde geçmiştir. Sonunda saatlerce çalışmaya zorlayan babasından, en minik bir kusur için dayak yemeye hazırdı. Bu cezalandırma rejimi, eğlenmek veya dostlarıyla oynamak için boş zaman vazgeçmedi. Tanıklar, Beethoven’ın gece ve gündüzün her saatinde bir piyano taburesine oturduğunu bildirmiştir. Hatta eğitimi dahi yarıda vazgeçilmiştir; 11 yaşındayken aralıksız müzikle konsantre olması için mektepten alınmıştır.

Bazen, bir zanaatın kazandırılması için 10.000 saatlik çalışmanın gerektiği söylenir ve Beethoven bu toplam müddeti çok genç bir yaşta aşmış olacaktı. Balanssız eğitimi, yaşamı süresince kolay matematiksel ilkelerle çaba etmesine, ancak fantastik bir müzisyen olduğu anlamına geliyordu. Beethoven münazarasız olarak şimdiye kadar yaşamış en büyük bestekardır, 26 yaşına gelindiğinde kulaklarında çalan etkileyici besteler yapmıştır. Sonraki 20 sene süresince duyması tamamen sağır oluncaya kadar bozulmuştur. Bu ehemmiyetli probleme karşın Beethoven’in müzik mevzusundaki fantastik bilgisi, piyanosunda vurduğu notaları dinleyemediği bir zamanda dahi en büyük yapıtlarından kimilerini üretmesine izin vermiştir.

4. Nikola Tesla 1856 – 1943

1884 senesinde Nikola Tesla isminde bir Sırp ilk defa Amerikan topraklarında ayak basmıştır. Sırtındaki giysilerden, elektrikli motor tasarımından ve Thomas Edison’a müteveccih bir tanıtım mektubundan çok daha aşırısıyla New York’a gitmiştir. Tesla ve Edison bile şahıslardı, parlak mucitlerdi, ve elektriğe dair yaşayan herkesten daha çok bilgiye sahiptiler. Bununla beraber, ehemmiyetli bir mesele vardı. Tesla’nın elektrik motoru seçenek akımda çalışacak biçimde planlanmıştı. Bu arada, Edison’un kazancının iyi bir kısmı, doğrudan doğruya katlanan Edison Electric Light Company’den elde edilmekteydi. Edison, yatırımlarını gözetmek için Tesla’yı gözden düşürmek ve milleti seçenek akımların riskleri mevzusunda ikna etmek için yola çıktı. Edison Manufacturing Company tarafından çekilen vahim bir filmde, Topsy isimli bir filin 6.600 voltluk elektrik ile patlatıldıktan sonra dumanla sarmalandığını göstermekteydi.

Bu lekeli şikelere karşın, Tesla’nın sistemi çok ehemmiyetli bir avantaja sahipti: doğru akım uzun mesafelere iletilemiyorken, seçenek akım uzun mesafelerde iletilebiliyordu. Tesla akımların savaşını kazandı. Tesla’nın hidroelektrik santrallerinden uzaktan kumandalı taşıtlara kadar buluşları çağdaş çağa başlamaya destekçi oldu, ancak iş için bir kıvılcımı yoktu. 1916’da zekasal sıhhati evham verici derecede bozulurken iflas duyuru edildi. İnsan saçlarından, nesnelerin yuvarlanmasından ve güvercinlerin insanları seçim etmesinden korkarak çılgın bilim adamı tabirinin somutlaşmış haline dönüştü. Bu izlenim, Tesla’nın yıldırım atma hünerine sahip bir “vefat ışığı” geliştirmeyle olan takıntısını kuvvetlendi. Tesla vefat ışınının savaşa son verebileceğine inandı, ancak bitirmeyi asla muvaffak olamadı. 86 yaşında bir otel odasında yalnız başına öldü.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası3. Marie Curie 1867 – 1934

1896’da fizikçi Henri Becquerel, uranyum tuzlarının bir çeşit ışın yayınladığı ile alakalı bir buluş yaptı. Bu vakaya oldukça meraklı olduğu halde, bunun incelenmesinin zamanının en iyi biçimde kullanıldığına ikna olmadı. Kendisinin yerine, en marifetli talebesi Marie Curie’yi neler olduğunu keşfetmesi için görevlendirdi. Bu cins fırsatların Curie’nin kucağına o kadar basit gelmesi sık değildi. Polonya’da bayanlar için fotoğrafı bir yüksek öğretim yoktu, bu surattan Curie saklı bir “Uçan Üniversite’ye” kayıtlıydı. Fransa’ya göç ederken, Fransa dili ile alakalı yalnızca ilkel bir anlayışa sahip olmasına karşın sınıfının en iyisi olarak mezun olmuştu.

Kocası Pierre’nin yanında çalışan Curie, iki yeni element olan polonyum ve radyumu keşfetti. Bu fantastik bulgu, Curie’ye iki Nobel Mükâfatından birincisini kazanmasını sağlamıştı ve araştırmalarının meyvelerini serbestçe sunmaktansa, yapıtını tescillemeyi seçmiş olsa çok zengin biri olarak hayatını devam ettirebilirdi. İnsan sıhhatine yararlı olan ışınımı bulması ve diş macunu ile boyaya kadar her türlü mahsulde kullanılan radyumu keşfetmesi onu değişik bir dahi yapan asıllardır. Curie’nin dahi ışınımın riskli olabileceği mevzusunda hiçbir görüşü yoktu ve radyumun taşınması, 1934’te yaşamını kaybetmesine neden olan leukimia hastalığına yol açtı.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası2. Hugh Everett 1930 – 1982

Hugh Everett, 12 yaşına geldiğinde Albert Einstein’la kumpaslı olarak mektuplaşabilecek kadar parlak bir akla sahipti. Amerikalı dahi, kimya ve matematikte üstün olmanın yanı gizeme, fizikte ve daha özel olarak kuantum mekaniğinde, Yirminci Asır’ın en tuhaf bilimsel kuramlarından birini ortaya koyarak damgasını vurmuştur. Protonların ve elektronların kuantum seviyedeki tutumu oldukça tuhaf olmasına karşın, Everett ebedi rakamda âlem olsaydı hepsinin manalı olduğunu ileri sürdü.

Everett’in çoklu âlem kuramı, bilim kurgu yazarları arasında popüler oldu, ancak bilim topluluğu tarafından alay mevzusu edildi. Hayal kırıklığına uğratan Everett, kuantum mekaniğinden büyük miktarda bıraktı. Bunun yerine, nükleer savaş gidişatında Amerikan kayıplarını en aza indirmeye çalışan Amerika Birleşik Devletleri ordusu için araştırma yaptı.

Ağır bir alkol ve sigara bağımlısı olan Everett, 1982’de 51 yaşına can verdi. O zamandan beri fikirleri bilimsel ana akımın hudutlarını aşmaya başladı ve bir ekip zahmetli meseleleri çözdü. Âlem, esas değişmezler olarak öğrenilen bir dizi rakamın yasalarına göre çalışır ve düzeyin olduğu gibi çalışması için bunların her biri bütün olarak ayarlanmalıdır. Görünen o ki, insanlık inanılmaz olarak uğurlu, bir şahıs her ay birkaç ay süresince piyango kazanma seviyesinde ya da âlem usluca planlanmış gibi görünüyor. Everett’in çoklu âlem teoriyi başka bir olasılık önermektedir. Ebedi rakamda âlem varsa, ebedi rakamda ihtimal oynanır. Bu gibi gidişatlarda kendimizi müthişliğe uyarlanmış bir cihanda bulmamız sürpriz değil.

Tüm Zamanların En Büyük 10 Dehası1. Albert Einstein 1879 – 1955

Popüler inancın aksine, Einstein mektepte matematikte zafersiz değildi. 15 yaşına kadar diferansiyel ve integral hesabını çözdükten sonra bu mevzudaki üstünlüğüne gözetti. Ancak, bile kıvılcımı zati kendisinde mevcutken, birilerinin bunu fark etmesi azıcık zaman alacaktı. Akademik dünyanın Einstein’ın kapısının önünden geçmediğini söylemek doğru olur. 1902’de bir üniversite ve bir lise tarafından yalanlanan Alman doğumlu fizikçi İsviçre’nin Bern sehrindeki Tescil Bürosunda çalışmaya başladı.

Düşük dereceli bir tescil memurunun, münazaralı olarak tüm zamanların en tesirli bilim adamı haline geleceği görüşü absürt görünüyordu, ancak 1905’te, düzeyin anlaşılma şeklinde devrim yaratacak dört yazıyı tarihin en fantastik bereketli 12 aylık entelektüel mücadelesi ile reelleştirdi. Bir sene içinde, fotoelektrik tesiri belirleyen atomların varlığını ispatladı, bir cismin kütlesinin kapsadığı enerjinin ölçüsünü ifade etti E = mc2 ve İzafiyet Kuramını yayınladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri