Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tüm Zamanların En Namlı Matematikçileri

  • 01 Mayıs 2021
  • Tüm Zamanların En Namlı Matematikçileri için yorumlar kapalı
  • 372 kez görüntülendi.

Matematik bazı bireyler için özellikle mektep yaşamında, fobili bir düş olurken kimileri için gizemlerle dolu bir cihandır. Hangi istikamete bakılırsa bakılsın, matematik netlikle herkesin dikkatini sürükleyen ve bir o kadar gizemlerle dolu bir alandır. Matematik mevzusunda analistler uzun zamanlardır matematik sırlarını incelemekte ve gelecek jenerasyonlar ışık yakalamaya çalışmaktadırlar. Yaptıkları bu çalışmalar ile medenilikleri açıklamaya ve […]

Matematik bazı bireyler için özellikle mektep yaşamında, fobili bir düş olurken kimileri için gizemlerle dolu bir cihandır. Hangi istikamete bakılırsa bakılsın, matematik netlikle herkesin dikkatini sürükleyen ve bir o kadar gizemlerle dolu bir alandır. Matematik mevzusunda analistler uzun zamanlardır matematik sırlarını incelemekte ve gelecek jenerasyonlar ışık yakalamaya çalışmaktadırlar. Yaptıkları bu çalışmalar ile medenilikleri açıklamaya ve şekillendirmeye dayanakçı olan atılımlar yapmışlar ve kimileri ismini tarihe kazımışlardır. Bunun yanında her ne kadar bazı bireyler matematikçilerin günlük yaşamda insanlığa dayanakçı olduğu mevzusunda değişik fikirlere sahip olsa da, bu matematik dâhilerinin dünya üzerinde kalıcı tesirleri olduğu inkar edilemez bir hakikattir.
Matematik, insan yaşamını anlaşılabilecek bir ebadın ötesinde idareyen çok derin ve büyüleyici bir alandır. Yüzyıllar süresince, bir hayli büyük bile insan yaşamını ve dünyayı kolaylaştırmaya müteveccih bir hayli sırrı çözmeye adamıştır. Bu yazıda tüm zamanların en büyük matematik dâhilerinden kimileri ve matematik alanına yaptıkları çok bedelli katkılar hakkında bilgiler yer almaktadır.

Matematikçi Arşimet

Tüm Zamanların En Ünlü MatematikçileriArşimet Archimedes of Syracuse, M.Ö. 287-212 seneleri arasında yaşamıştır ve Sicilya doğumludur, Yunan feylesof, matematikçi, mühendis fizikçi ve astronomdur. Münakaşalı olarak tüm zamanların en büyük matematikçisi Arşimet bu alanı, özellikle Geometri’yi şekillendirmede çok ehemmiyetli bir role sahiptir. Namlı yapıtları, devrimin yüzeylerinin hacmini, ayrılmazların kullanımını ve pi π bedelinin çok doğru bir yaklaşımını bulmak için kolay bir usul kapsamaktadır. Ayrıca büyük rakamları ifade etmek için muhteşem bir sistem planlamıştır. Siraküza, İtalya da yaşamını kaybetmiştir.

Bilgin Aryabhata

Aryabhata, M.S. 476-550 seneleri arasında yaşamıştır ve Pataliputra doğumludur, astronomiye ve matematiğe çok büyük katkıları olmuş namlı Hintli bilim adamıdır. Günümüzde âlemsel olarak kullanılmakta olan Hint-Arap sayı sisteminin esasıdır. Tanınmış yapıtları Aryabhatiya ve Arya-Siddhanta’dır. Tüm zamanların en ehemmiyetli Hintli matematikçileri arasındadır ve matematik alanına yaptığı katkılar eşsizdir. Aritmetik, cebir, düzlem trigonometri ve küresel trigonometri alanlarında ehemmiyetli bir tesiri olmuştur. Ayrıca pi’nin yanaştırılması üzerinde çalışmıştır. Bununla beraber Hindistan da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Bernhard Riemann

Georg Friedrich Bernhard Riemann, 17 Eylül 1826 senesinde Hannover Kraliyetinde doğmuştur ve diferansiyel geometri ve tahlil dalında çok ehemmiyetli katkıları olan Alman bir matematikçidir. Bernhard Riemann 19. asrın çok galibiyetli bir matematikçidir. En tanınmış yapıtı asal rakamların dağılımı ile ilgilenen Riemann Tahmini’dir. Tahlil, sayı kuramı ve diferansiyel geometri alanında hayati bir rol oynamıştır. 20 Temmuz 1866 senesinde Verbania, İtalya’da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Blaise Pascal

Blaise Pascal, 19 Haziran 1623 senesinde Clermont-Ferrand Fransa da doğmuştur ve Fransız matematikçi, düşünür ve fizikçidir. Bununla beraber en öğrenilen yapıtı Düşünceler’dir. 17. asrın ilk mekanik hesap aygıtını paskalin inşa etmekten geçmektedir. Gerard Desargues’in usullerini kullanarak konik kısımlar üzerine bir yazı yayınlamıştır. Pascal, pratik kullanıma imkân tanıyan ilk birkaç şahıs arasındadır. 19 Ağustos 1662 senesinde Fransa/ Paris’te yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Carl Friedrich Gauss

[dünya carl]Carl Friedrich Gauss 30 Nisan 1777 senesinde Braunschweig, Almanya’da doğmuştur, Alman matematikçi, astronom, fizikçi ve coğrafyacıdır. Genellikle Matematik Prensi olarak anılan Carl Gauss, günümüz Matematiğini şekillendirmede çok ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Popüler yapıtları arasında muhtemelen saf matematik üzerine en büyük kitap olan Disquisitiones Arithmeticae yer almaktadır. Ayrıca sayı kuramı alanlarında, kuyruklu yıldızların ve yıldızların yörüngesini varsayım etmede ehemmiyetli katkılarda bulunmuştur. Muhtemelen en fazla teoremleri ispatlamış ve bunlarda büyük miktarda iyileşme sağlamıştır. Carl Friedrich Gauss 23 Şubat 1855 senesinde Göttingen Almanya’da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi David Hilbert

David Hilbert, 23 Ocak 1862 senesinde Königsberg doğmuştur ve 19. asrın en tesirli matematikçilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Delil kuramını ve matematiksel anlamı kurmada çok ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Ayrıca, Matematik ve Meta matematik arasında ayrım yapabilen elit birkaç insan arasındaydı. Ayrıca, değişmez kuram ve geometrinin aksiyomileştirilmesi alanlarına büyük katkıda bulunmuştur. 14 Şubat 1943 senesinde Göttingen Almanya’da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Öklid

Yunan matematikçi Öklid’e genellikle Geometrinin Babası denmektedir. MÖ 330-275 seneleri arasında yaşamış ve İskenderiye, Mısır’da doğmuştur. Elements adlı yapıtı 13 kitaptan oluşmaktadır ve Matematik ile alakalı en büyük yapıtlardan biridir. Şimdi Öklid geometrisi olarak adlandırılan prensipleri bulmuştur. Çalışmaları aynı zamanda sayı kuramı, küresel geometri, konik kesitler ve perspektifi kapsamaktadır. Bununla beraber İskenderiye, Mısır’da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Gottfried Leibniz

Gottfried Wilhelm Leibniz, 1 Temmuz 1646 senesinde Leipzig, Almanya da doğmuştur, Alman matematikçi, hukukçu, feylesof ve yarıyılın yönetçilerine danışmanlık yapmış bir münevverdir. Felsefe tarihi ve matematik tarihinde ehemmiyetli bir yer yakalamaktadır. Leibniz, tüm zamanların en saygıdeğer matematikçileri arasındadır. Matematikte x ve y’nin ebedî minik çoğalışlarını temsil etmek için kendi notasyonlarını geliştirmiştir. Ayrıca, bağımsız olarak ebedî minik kalkülüs geliştirmiş ve ikili sayı sisteminin geliştirilmesine dayanakçı olmuştur. 14 Kasım 1716 senesinde Hannover, Almanya’da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Henri Poincaré

Jules Henri Poincaré 29 Nisan 1854 senesinde Nancy, Fransa’da doğmuştur, Fransız matematikçi ve fizikçidir. Tüm zamanların en büyük Fransız matematikçilerinden biridir. Sbağışlama ve uygulamalı matematik alanlarını şekillendirmede tesirli olmuştur. Poincaré tahminini yönteme etmiş ve Topolojinin esaslarını atmıştır. Ayrıca, çağdaş keşmekeş kuramının oluşmasına dayanakçı olmuştur. 17 Temmuz 1912 senesinde Paris, Fransa’da yaşamını kaybetmiştir.

Fizikçi Isaac Newton

Tüm zamanların en büyük düşünürlerinden biri olan Sir Isaac Newton, 4 Ocak 1643 senesinde Woolsthorpe Manor House, Birleşik Kraliyet’ta doğmuştur ve matematik alanına büyük katkıda bulunmuştur. Çalışmaları arasında şimdiye kadar yazılmış en ehemmiyetli bilimsel kitaplardan biri olarak kabul edilen namlı Principia ve diferansiyel hesabın prensiplerini detaylı olarak açıklayan Akı Usuli bulunmaktadır. 31 Mart 1727 senesinde Kensington’da yaşamını kaybetmiştir.

Astronom Joseph-Louis Lagrange

Bütün ismi Giuseppe Lodovico Lagrangia olan Joseph-Louis Lagrange, 25 Ocak 1736 senesinde Torino İtalya da doğmuştur, İtalyan Aydınlanma Yarıyılı matematikçisi ve astronomudur. Lagrange, varyasyon incelemeyi alanının esas taşlarından biriydi. Euler ile beraber varyasyonel hesaplamanın eşitliklerini kolaylaştırmaya çalışmıştır ve sayı kuramı alanına yaptığı katkılar da dikkat çekicidir. 10 Nisan 1813 senesinde Paris, Fransa da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Leonardo Fibonacci

Leonardo Fibonacci, yaygın olarak adıyla Fibonacci diye öğrenilen, orta çağın en marifetli matematikçisi olarak kabul edilen İtalyan matematikçidir. 1170 senesinde Pisa, İtalya da doğmuştur. 12. asrın en büyük zekalarından biri olan Bigollo’ya Fibonacci denirdi. Kitabı Liber Abacı, şimdiye kadar yazılmış aritmetik üzerine en iyi öğrenilen kitaplar arasındadır. En büyük katkısı, diziyi ve ardından tipik bir tamsayı dizisini kolaylaştıran Fibonacci rakamları şeklinde gelmiştir. 1250 senesinde 79-80 yaşlarında Pisa, İtalya da yaşamını kaybetmiştir.

Matematikçi Leonhard Euler

İsviçreli matematikçi Leonhard Euler, 15 Nisan 1707 senesinde Basel, İsviçre de doğmuştur ve 18. asrın en ehemmiyetli matematikçilerinden biridir. Geometri, ebedî minik kalkülüs, trigonometri, cebir ve sayı kuramı alanlarına büyük katkıda bulunmuştur. Grafik kuramını buluş etmiş ve çağdaş trigonometrinin esaslarını atmıştır. Bununla beraber en üretken matematikçilerden biri olarak çalışmalarının tamı 70 cildi aşmaktadır. 18 Eylül 1783 senesinde St. Petersburg, Rusya da yaşamını kaybetmiştir.

Hukukçu Pierre de Fermat

Pierre de Fermat, 17 Ağustos 1601 senesinde Beaumont-de-Lomagne, Fransa da doğmuştur ve Bask orijinli 17. asrın önde gelen bir matematikçisi olan Fermat, aynı zamanda Fransa’nın Toulouse kentinde bir avukattır. Tamsayıların efor işlevlerini kullanan ilk birkaç şahıs arasındadır. Ayrıca maxima ve minima kıymetlerini geliştirmek için çalışmıştır. 12 Ocak 1665 senesinde Castres, Fransa da yaşamını kaybetmiştir.

Feylesof Pisagor

Tüm Zamanların En Ünlü MatematikçileriPisagor ya da Pythagoras, MÖ 570 – MÖ 495 seneleri arasında yaşamış İyonyalı feylesof, matematikçi ve Pisagorculuk olarak öğrenilen akımın kurucusudur. Pisagor, Geometry ile eşanlamlı bir addır. Matematik alanındaki çalışmaları büyük ve muhteliftir. Pisagor yöntemini, Pisagor teoremini, bu alandaki öteki katkıların yanı gizeme yönteme etmiştir. En iyi öğrenilen önermesi, kendi ismiyle öğrenilen Pisagor teoremidir ve ayrıca rakamların babası olarak öğrenilmektedir. Bununla beraber Metapontum, İtalya da yaşamını kaybetmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri