Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türk Edebiyatının Belleklere Kazınmış Kesinlikle Okunması Gereken 15 Kült Romanı

  • 27 Mart 2022
  • Türk Edebiyatının Belleklere Kazınmış Kesinlikle Okunması Gereken 15 Kült Romanı için yorumlar kapalı
  • 177 kez görüntülendi.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, bir insanın kendine yapabileceği belki de en hoş şeylerden biri. Her okurun, hoşlandığı farklı bir cins olabilmesine karşın, edebiyatımızda, kesinlikle okunması gereken, okunduğu takdirde okura farklı kapılar açabilen rakamsız kitap var.

Nobel edebiyat mükâfatlı yazarımız Orhan Pamuk’tan, Çukurova’yı akılda bir kalemle anlatması sayesinde beynelmilel bir nama kavuşan Yaşar Kemal’e kadar, bir hayli bedelli yazarımız var. Her bir yazarın farklı bakış açısını, ele aldığı hadiseleri, kalemini de bildikçe yaşama karşı tavrımız değişir ve büyür. 

Edebiyatımızdaki rakamsız bedelli romandan, kesinlikle okunması gereken 15 tanesini sizler için derledik!

Türk edebiyatının okunması gereken romanları: 

Kürk Mantolu Madonna Avare Madam İnce Memed Saatleri Ayarlama Enstitüsü Yaban Tutunamayanlar Çalıkuşu Puslu Kıtalar Atlası İçimizdeki Şeytan Aşk-ı Memnu Kara Kitap Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Kinyas ve Kayra Bir Düğün Gecesi Serenad

Kürk Mantolu Madonna | Sabahattin Ali: Raif Efendi ve Maria Puder’in aşkı 

kürk mantolu madonna

Sabahattin Ali’nin insanla ilgili tespitleri ve akılda kalemi sayesinde zafere erişmiş, günümüzdeki tanınırlığı Instagram’da kahve ve kitap storyleriyle de çoğalmış olan bir kitabı: Kürk Mantolu Madonna. Romanın baş kişilikleri kendi halinde yaşayan, oranla içine kapanık bir şahsiyeti olan Raif Efendi ve Raif Efendi sayesinde aşka inanan Alman asıllı Maria Puder’dir.

Kitabı okurken Raif Efendi’nin içine kapanık halinden dolayı onu çözmeye çalışırken aynı zamanda Sabahattin Ali’nin de oldukça zaferli olan ruh incelemelerini okuyup hayran kalıyoruz. Her sayfasında kesinlikle altı çizilmelik, tekerrür tekerrür okunmalık tümce bulunan Kürk Mantolu Madonna, hala okumamış olanlar için okunması gereken Türk romanları arasında ilk sıralarda yer alıyor.  Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Avare Madam | Yusuf Atılgan: C’nin dört mevsimde anlatılan öyküsü 

aylak madam

‘’Birden kaldırımlardan taşan kalabalıkta onun da olabileceği usuma geldi. İçimdeki kasvet eridi.’’ Böylesine sansasyonel bir tümceyle romana başlıyoruz. Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli kitabıyla birlikte en aşina romanlarından biri olan Avare Adam, ilk tümcesinden itibaren okuru içine almayı netlikle muvaffak oluyor. 

Adı bile olmayan ve yalnızca bir harfle C. olarak bahsedilen baş şahsiyetin, bir yıl içerisinde yaşadıklarını dört mevsime ufalayarak anlatıldığı Avare Adam, kitap okumayı seven herkes kitaplığında kesinlikle olması gereken eserlerden biri. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

İnce Memed | Yaşar Kemal: Cumhuriyet yarıyılının ilk senelerinde Anadolu’da geçen bir öykü 

ince memed

Yaşar Kemal’in 32 senesini vererek yazdığı ve 4 kitaptan oluşan İnce Memed acelesi; Çukurova’yı, Çukurova insanının tabiatını anlatan en hoş kitaplardan biri. Yaşar Kemal’in baş eseri olarak da adlandırılan İnce Memed serisinde Cumhuriyet yarıyılının ilk senelerinde Anadolu milletinin o zamanki sefaleti ve geri kalmışlığı nedeniyle başkaldırısını anlatır. Türk edebiyatının en bedelli kitaplarından biri olan İnce Memed acelesi, kesinlikle okunması gereken romanlardan birisi. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü | Ahmet Hamdi Tanpınar: Doğu ve Batı’nın kültür çatışması

saatleri ayarlama enstitüsü

Romanda, baş kişilik olarak Hayri İrdal isminde bir adam var. Hayri, yoksul bir ailede gelişen ve aynı zamanda saatlere karşı büyük ilgi duyan bir adamdır. Kendi yaşamını ise kitaptaki değişik ehemmiyetli kişilik olan Halit Ayarcı ile tanışmasından evvel ve sonra diye ayırıyor. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın, akılda kalemi sayesinde unutulmaz eserler arasına giren Saatleri Ayarlama Enstitüsü romanı, Cumhuriyet yarıyılında yazılan çoğu eser gibi doğu-batı kültür çatışmasını ele alan en zaferli kitaplardan birisi. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Yaban | Yakup Kadri Karaosmanoğlu: Ulusal çaba senelerinde aydın ve köylü kesimin çatışması

yaban

Birinci Dünya Savaşı yarıyılında, Türk edebiyatında en çok işlenen mevzulardan biri de ulusal gayrete dair yaşananlardı. Bu mevzuya dair edebiyatımızdaki en iyi misallerden ve ayrıca Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun günümüzdeki tanınırlığını büyük miktarda sağlayan romanı Yaban ise savaş gazisi Ahmet Celal isminde bir şahsiyetin Porsuk Çayı yakınlarında bir köye yerleşmesi ile başlayan bir öyküde ulusal çaba yarıyılına dair şartları anlatıyor. Ahmet Celal, evvelinde aydın kesimin yaşadığı bölgelerde yaşamadığı için ise köye adapte olmakta azıcık zorlanıyor. Aydın ve köylü kesimin çatışmasını ulusal çaba seneleri içerisinde anlatan romanın seyri ise Ahmet Celal’in aşık olmasıyla değişiyor. Edebiyatımızın en bedelli kitaplarından biri olan Yaban, kesinlikle okunmalı. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Tutunamayanlar | Oğuz Atay: Türk edebiyatında yeni bir çağ açan kitap 

tutunamayanlar

Kıymeti ne yazık ki vefatından sonra anlaşılan ve edebiyatımızın göz bebeklerinden biri olan yazar Oğuz Atay’ın, en beğenilen ve öğrenilen kitaplarından biri Tutunamayanlar; Türk edebiyatında yeni bir çağın kapılarını aralamıştır. Oğuz Atay’ın da, yarattığı şahsiyetler üzerinden kendi yaşamıyla alakalı izleri barındıran kitap bu nedenle yarı otobiyografik sayılıyor. ‘Tutunamayanlar’, dostu Selim’in intiharından sonra yaşama neden tutunamadığını ve geçmişini araştırmaya başlayan dostu Turgut Özben’in arayışını anlatıyor. Turgut’un bu süreçte Selim’in dostlarıyla tanışması ve Selim’in her dostuna farklı bir istikametini göstermesi nedeniyle kitabın akışında Turgut da okur da Selim’i tanımaya başlıyor. Altını çizerek okuduğumuz ve insanı denetlemeye iten, edebiyatımızın en zaferli romanlarından biri olan Tutunamayanlar, kesinlikle okunması gereken eserlerden birisidir. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Çalıkuşu | Reşat Nuri Güntekin: Anadolu’da hocalık yapan bir kadının öyküsü 

çalıkuşu

Tiyatro oyunu olarak uyarlanan ve aynı zamanda beyaz perdede ve televizyonda öyküsünü izlediğimiz Çalıkuşu romanı, Reşat Nuri Güntekin’in en beğenilen ve ebedi romanlarından biridir. Kitabın genel mevzusu, iyi bir eğitimi ve rahat bir yaşantısı olan İstanbullu bir kadının Anadolu’nun ilçelerinde hocalık yapması ile yaşadığı hadiselerdir. Çocukluktan erişkinliğe kadar her yaştan okurun hoşlanabileceği roman, kesinlikle edinilmesi gereken kitaplardan biridir. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Puslu Kıtalar Atlası | İhsan Oktay Anar: Yirmiden fazla dile çevrildi 

puslu kıtalar atlası

Yazarın ilk kitabı olan Puslu Kıtalar Atlası, olağanüstü ve tarihi unsurlar kapsayan ve her yaştan geniş bir okur kitlesiyle edebiyatımızda yer edinen bedelli kitaplardan biridir. Yirmiden fazla dile çevrilmesiyle beynelmilel bir nama da sahip olan roman, 18. asrın Osmanlı’sında tüm dünyayı gezerek bir atlas hazırlamak isteyen fakat bunu yapmak için hiçbir mücadele vermeyen ve tüm gün evinde oturan İhsan Efendi’nin düşlerine ve öyküsüne odaklanıyor. Felsefe, bilim, din gibi muhtelif mevzulara da odaklanan Puslu Kıtalar Atlası romanı, edebiyatımızda kesinlikle okunması gereken romanların başında geliyor. Kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

İçimizdeki Şeytan | Sabahattin Ali: Şahsiyetimiz Ömer’in kendini keşfetmesi 

içimizdeki şeytan

”İyilik demek kimseye makûsluğu değmemek değil, makûsluk yapacak madeni içinde taşımamak demektir.” Böylesi zaferli ruh incelemeleri Sabahattin Ali kitaplarının olmazsa olmazı. İçimizdeki Şeytan ise Sabahattin Ali’nin en iyi romanlarından birisi. Roman kısacası, Ömer ve Macide’nin vapurda başlayan ve devam eden aşklarına odaklanıyor. Ömer’in sürdüğü iç konuşmaları sonucunda, içindeki şeytanı fark etmesine kitabı okurken tanıklık ediyoruz. İnsana dair duygu ve hislerin çok zaferli aktarıldığı bir roman olan İçimizdeki Şeytan, kesinlikle okunması gereken kitaplardan biridir. Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

Aşk-ı Memnu | Halid Ziya Uşaklıgil: Hepimizin bilindik olduğu ‘yasak aşk’ hikayesi 

aşkı memnu

Bihter’in intiharı, Behlül’le Bihter’in aşkı, Bihter’in annesi Firdevs Hanım, çok hoşlandığı eşini kaybettikten sonra iki çocuğuyla kalan Adnan Bey,… Bunlar hepimizin bilindik olduğu şahsiyetler ve hadiseler. Türk televizyonlarının en ses getiren üretimlerinden biri olan Aşk-ı Memnu, Halid Ziya Uşaklıgil’in ebedi eserinden uyarlanmıştır. Diziyle birlikte romanın öğrenilirliği çoğalmıştır. Kitabın kökenali, günümüzde çoğu bireyin kavrayamayacağı kadar ağır bir Osmanlıca ile yazılmıştır. Genel olarak yasak aşk temasını mevzu edinen ve edebiyatımızın mihenk taşlarından biri olan Aşk-ı Memnu romanı, kesinlikle okunmalı. Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

Kara Kitap | Orhan Pamuk: Karısını aramak için yola çıkan Avukat Galip 

kara kitap

Şeyh Galip’in girdiği bir iddia üzerine yazdığı Hüsn-ü Aşk ismindeki romanının günümüze uyarlanması ile Nobel mükâfatlı yazarımız Orhan Pamuk tarafından yazılan Kara Kitap; Orhan Pamuk’un tanınırlılığını en çok çoğaldıran romanlarından birisidir. Romanda baş kişilik olan Galip, İstanbul’da avukatlık yapmaktadır. Bir gün, karısı Rüya’nın bir anekdotla terk ettiğini öğrenir ve karısının nerede olduğunu bulmaya çalışır. Kimi eleştirmenlerce çok sert tenkit etilen kimi eleştirmenlerin de hoşlandığı Kara Kitap romanını, kitaplığınıza katmak isterseniz Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu | Peyami Safa: ”Acının ve ıstırabın yegane kitabı” 

dokuzuncu hariciye koğuşu

Peyami Safa’nın basımı en fazla olan ve en sevilen kitabı Dokuzuncu Harici Koğuşu, beyaz perdeye de uyarlanan, edebiyatımızın bedelli romanlarından biridir. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın da ”acının ve ıstırabın yegane kitabı” olarak tanımladığı kitap, kemik tüberkülozu suratından operasyon geçirmiş fakat iyileşememiş 15 yaşındaki bir çocuğun yaşamına odaklanıyor. Edebiyatımızda, insan ruhunu ve derinliklerini oldukça zaferli anlatan ilk romanlardan biri olan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nu satın almak isterseniz Amazon linkine buradan erişebilirsiniz. 

Kinyas ve Kayra | Hakan Günday: Psikolojik bir serüven romanı 

kinyas ve kayra

Türk edebiyatının özgün temsilcilerinden Hakan Günday’ın, henüz lise çağlarında yazmaya başladığı ve yer altı edebiyatının en kaliteli kitaplarından biri olan Kinyas ve Kayra; uyuşturucu, içki, cinsellik, şiddet gibi mevzuları Kinyas ve Kayra isminde iki kişilik üzerinden işliyor. Hakan Günday’ın bir psikolojik serüven romanı olarak nitelendirdiği kitabın Amazon sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Bir Düğün Gecesi | Adalet Ağaoğlu: Apayrı düşünen şahsiyetlerin toplanması 

bir düğün gecesi

Adalet Ağaoğlu’nun Dar Zamanlar ismindeki üç romanlık serisinin ikinci kitabı olan Bir Düğün Gecesi, cemiyetin farklı kesimlerinden insanları isminde de geçtiği üzere bir düğün gecesinde bir araya getiriyor. Şahsiyetlerin hepsi birbirinden farklı kişilik ve fikre sahiptir. Özellikle politik açıdan, yazıldığı yarıyılın da gerektirdiği üzere sağ ve sol görüşlü kesimin birbiriyle olan ilişkisine odaklanan kitabın Amazon linkine buradan erişebilirsiniz.

Serenad | Zülfü Livaneli: Maya ve Wagner’in gizemlerle dolu aşk öyküsü 

serenad

Zülfü Livaneli’nin bir aşk öyküsü anlatılmasına karşın aşk romanı olmadığını, “Kitaba özellikle aşk romanı demedim. Aşk sözcüğü çok pislendi.” laflarıyla anlattığı kitabı Serenad; üniversitede misyon yapan Maya Duran ve yurt dışından üniversiteye ziyarete gelen Alman asıllı profesör Maximillian Wagner arasında geçen öyküye odaklanıyor. Maya’nın ortaya çıkan aile gizemlerinden dolayı Yahudi Soykırımı’nı da ele alan Serenad romanı, edebiyatımızın bedelli kitaplarından birisi. Amazon linkine buradan erişerek kitabı satın alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri