Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Türkiye’nin 40 Şehrinde Görülmesi Gereken 40 Mekan

  • 07 Ekim 2021
  • Türkiye’nin 40 Şehrinde Görülmesi Gereken 40 Mekan için yorumlar kapalı
  • 388 kez görüntülendi.

Türkiye, bir hayli doğal hoşluğu bünyesinde barındırmaktadır. Geçmişten günümüze kadar, ülkemiz topraklarında bir hayli uygarlık varlığını sürdürmüştür. Uygarlıklar, kendi kültürleri dâhilinde bir hayli değerli eserler inşa etmiştir. Türkiye için bu eşsiz tarih, büyük bir avantaj olarak sayılmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanı, doğal ve suni hoşluklar ile sarılıdır. Geçmişte yaşanan bir hayli savaş sonrasında, tarihi ve doğal yapılar ne yazık […]

Türkiye, bir hayli doğal hoşluğu bünyesinde barındırmaktadır. Geçmişten günümüze kadar, ülkemiz topraklarında bir hayli uygarlık varlığını sürdürmüştür. Uygarlıklar, kendi kültürleri dâhilinde bir hayli değerli eserler inşa etmiştir. Türkiye için bu eşsiz tarih, büyük bir avantaj olarak sayılmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanı, doğal ve suni hoşluklar ile sarılıdır. Geçmişte yaşanan bir hayli savaş sonrasında, tarihi ve doğal yapılar ne yazık ki hasar görmüştür. Günümüze bozularak dahi olsa gelen eserler, değerinden çok fazla bir kayıp yaşamamıştır. Ülkemiz yabancı turistlerin aşırıca alakasını sürüklemektedir. Bunun sebebi ise, coğrafyamızın dünya çapında eşsiz bir hoşluğa sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Coğrafyamızın özellikleri, topraklarımız üzerinde yapılan bir hayli yapıtın ana sebebidir. Uygarlıklar bu coğrafyada kalıcı olabilmek için inşa ettikleri yapıtlar ile varlığını sürdürmeyi kastetse de, zaferli olamamışlardır. Bu sevdanın Türkiye için pozitif bir avantaj olması, yapıtların günümüze kadar erişmesinden geçmektedir. Ülkemizde bir hayli mekân, yerli ve yabancı turistlerin dikkatini sürüklemeyi muvaffak olmuştur.

8026_nemrutAdıyaman – Nemrut

Kommagene Kraliyeti’nın antik kenti Nemrut’ta bulunmaktadır. Tarihi kavramak için ehemmiyetli bir mekân olan Nemrut, 7 metreye varan heykelleri ile dikkatleri üzerine sürüklemiştir. Bir Hayli yerli ve yabancı turist, Nemrut’a akın etmektedir.

Bartın – Amasra

Amasra, Karadeniz bölgesinde bulunan en şirin kasabalardan birisidir. Cenova Şatosu, Amasra’nın en hoş tarihi yerlerinden birisidir. Amasra’da ayrıca bir hayli kale ve müze bulunmaktadır.

Amasya – Yeşilırmak

İç Anadolu bölgesinde bulunan Amasya, sizleri donakaltacak muhteşem bir doğal hoşluğa sahiptir. Yeşilırmak ise, kenarında bulunan lezzetli restoranları ile sizleri beklemektedir.

Antalya – Olimpos

Bizans ve Roma imparatorluklarından kalan muhtelif yapılar ile Olimpos, sizlere cümbüşlü ve bir o kadar da sırlı bir tatil sunacaktır. Dünyanın en hoş kumsallarından birisine sahip olan Olimpos, plajlarının hoşluğunu ayaklarınızın altına serebilmek için sizleri beklemektedir.

Bursa – Uluabat Gölü

Bursa’ya yarım saat uzaklıkta bulunan Uluabat Gölü, içinde barındırdığı bir hayli muhtelif canlı cinsleri ile dikkatleri üzerine sürüklemeyi muvaffak olmuştur. Gölde takribî olarak 21 çeşit balık cinsi bulunmaktadır.

İzmir – Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesinden takribî olarak 8 km doğusunda bulunan Şirince, bünyesinde şeftali bahçeleri ve üzüm bağlarını sıkça barındırmaktadır. Şirince’deki konutların yapısı, 19.Yüzyıl mimarisi ile bezenmiştir. Şirince, aslen bir Rum köyüdür. Mayaların takviminde yer alan Şirince, 2012 senesinde kıyametten korunacak tek şehir söylentiyi ile ziyaretçi akınına uğramıştır.

İstanbul – Polenezköy

İstanbul’un daraltıcı ve bunaltıcı havasından kaçmak istiyorsanız, sizin için en ideal yer Polonezköy’dür. Mekân, iki akarsu arasında kalmasıyla, insana huzur bahşetmektedir.

Erzurum – Tortum Şelalesi

Erzurum’un Tortum ilçesine takribî olarak 35 km uzaklıkta olan şelale, 48 metre yüksekliğe sahiptir. Asya ve Avrupa’nın en büyük şelalesi, aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü şelalesi olarak da kayıtlara geçmiştir.

Muğla – Köyceğiz

Köyceğiz bir liman kentidir. Tarihi takribî olarak 4 bin sene evveline kadar direnmektedir. Safari yapmak isteyenlerin ilk seçimi olan Köyceğiz, muhteşem doğası ile insanları büyülemektedir.

Sinop – Cezaevi

Sinop cezaevi, Selçuklular zamanında inşa edilmiştir. Sinop cezaevi 1997 senesine kadar kullanılmaktaydı. Sinop cezaevinde Necip Fazıl Kısakürek, Refik Halit Karay ve Sabahattin Ali gibi ünlü adlarda uyumuştur.

Konya – Hz. Mevlana

Konya’nın tarihi çok daha öncekilere direnmektedir. Konya’ya yolunuz düştüğü zaman ilk gitmeniz gereken yer, hiç kuşkusuz ki Mevlana Türbesi’dir. Hz. Mevlana’nın mezarının bulunduğu Konya, bir hayli yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Trabzon – Uzungöl

Uzungöl, dağların arasında kalmış bir doğa şahanesidir. Yeşilin her tonunu tutabileceğiniz Uzungöl’de, rengârenk çiçekler ve bol oksijenli yaylalar sizleri sanki huzura çekmektedir.

Nevşehir – Kapadokya

Kapadokya, dünya genelinde bir hayli turisti senenin her mevsimi ağırlamaktadır. Dillere ün salmış eşsiz tarihi ile Kapadokya’da balon turu yapmayı asla ilgisizlik etmeyin.

Şanlıurfa – Balıklı Göl

Peygamberlerin şehri olarak anılan Urfa, bünyesinde barındırdığı Balıklı Göl ile turistlerin uğrak yerlerinden birisidir. Ayrıca Hz. İbrahim’in doğum yeri olarak Urfa’nın gösterilmesi, Urfa’yı İslam şehirleri arasında eşsiz kılmıştır.

Edirne – Selimiye Camii

Edirne denilince akla ilk gelen adlardan birisi hiç kuşkusuz ki Mimar Sinan‘dır. Edirne’de yapmış olduğu Selimiye Camii ile ortaya bir şaheser çıkarmıştır. Türk mimarisinin en ehemmiyetli yapıtlarından birisi olarak gösterilen Selimiye Camii, çinileri ve süslemeleri ile insanı büyülemektedir.

Denizli – Arkeoloji Müzesi

Denizli’de bir hayli tarihe şahitlik edebilirsiniz. Bu tarihler arasında Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi ve Antik Havuz bulunmaktadır.

Ağrı – İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt ilçesine takribî olarak 5 km mesafe bulunmaktadır. Saray 116 odadan oluşmaktadır. Saray’da Selçuklu, Türkistan ve Osmanlı mimarisinin özelliklerini görebilirsiniz.

Ordu – Boztepe

Şehri doya doya izlemek istiyorsanız, Boztepe siz değerli ziyaretçileri senenin her mevsimi karşılamaya hazırdır. Karadeniz’in en pak sahil ve kumuna sahip olan Ordu’yu doyasıya izlemek için Boztepe, ideal bir mekândır.

Bilecik – Söğüt

Osmanlı devletinin başşehri Söğüt, Bilecik şehrinin 29 km doğusunda bulunmaktadır. Söğüt’te Ertuğrul Gazi, Şeyh Edebali ve Dursun Daki’nin kabirleri bulunmaktadır. Söğüt’şan tarih açısından ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu anımsatalım.

Kayseri – Kültepe

Kültepe ehemmiyetli bir tarihi geçmişe sahiptir. Anadolu’daki en daha önceki kitabeler Kültepe’de bulunmuştur. Kültepe’de yapılan kazıları yerinde izleme şöhretsiniz vardır.

Isparta – Eğirdir Gölü

Isparta’ya yolunuz düşerse kesinlikle uğramız gereken Eğirdir Gölü, senenin her mevsimi ziyaretçileri sürüklemektedir. Göl güneşinde tesiriyle farklı renklere büründüğü için, millet arasında Yedigöller olarak anılmaktadır.

Mardin – Şehir Merkezi

Taş emekçiliğinin en hoş işlendiği yer Mardin’dir diyebiliriz. İnsanların taşları şekillendirerek birer eser haline dönüştürmesi Mardin’e hoş bir görüntü katmıştır. Mardin’in caddelerini kesinlikle dolaşmalısınız.

Van – Van Gölü

Efsanelere, filmlere ve romanlara mevzu olan o muhteşem canavarın anavatanı. Van Gölü, gerek söylentileri ile gerekse doğal hoşlukları ile görülmesi gereken muazzam bir hoşluğa sahiptir.

8026_ayder_yaylasiRize – Ayder Yaylası

Ayder, ülkemize ve dünyaya kaplıcaları ile ün salmıştır. Ayder, Çamlıhemşin’e takribî olarak 15 km mesafede bulunmaktadır.

Mersin – Ashab- ı Kefh Mağarası

Kuran-ı Kerim’in Kefh suresinde ismi geçen Yedi Yatanlar Mağarası, Tarsus’ta bulunmaktadır. Her sene binlerce şahıs tarafından mağara ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Antalya – Alanya

Alanya, mağara kenti olarak da tanınmaktadır. Dünyada da ünlü olan Damlataş mağarası, her gün ziyaretçi akınına uğramaktadır. Ayrıca Mağara, astım hastalarına da iyi gelmektedir.

8026_harputElazığ – Harput

Elazığ’a 5 km uzaklıktaki Harput, bir hayli tarihi yapıtı bünyesinde barındırmaktadır. Gerek kaleleri gerekse müzeleri ile Harput, görülmeye değer bir mekândır.

Bolu – Yedigöller

Dağların arasında zamanla oluşan göller, millet arasında Yedigöller olarak da anılmaktadır. Göl’şan görülmeye değer manzarası vardır.

Çanakkale – Gelibolu

Birinci Dünya Savaşı’nın izlerini görmek isteyen herkesin Gelibolu’ya uğraması gereklidir. Çanakkale’de bulunan şehitliği kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Gaziantep – Nizip

Nizip ilçesinde bulunan antik şehir, Roma yarıyılından kalma yıkıntıları ile dikkat toplamaktadır.

Kars – Tarihi Viraneler

Kars’ta bir hayli kilise, kervansaray ve cami bulunmaktadır. Kesinlikle bu tarihe siz de şahitlik etmelisiniz.

Artvin – Sahara Yaylası

Artvin’in yarısı yaylalardan oluşmaktadır. Ziyaret edilmesi gereken yaylalardan birisi de Sahara yaylasıdır.

Karabük – Safranbolu

Karabük’şan ilçesi olan Safranbolu, görülmeye değer tarihi konutları ile dikkat toplamaktadır. Ayrıca Safranbolu UNESCO gözetmesinde yer almaktadır.

8026_hasankeyfBatman – Hasankeyf

Mardin ve Batman arasında bulunan Hasankeyf, bulunduğu konum itibari ile kültürlerin yarıyıl noktasında bulunmaktadır.

Ankara – Hacı Bayram Camii ve Etrafı

Tabi ki Hacı Bayram Camii ve Etrafı… Daha Önceki Ankara konutları ve Hamamönü kesinlikle görmeniz gereken yerler arasındadır.

Erzincan – Kemaliye

Erzincan’ın ilçesi olan Kemaliye, doğası ve mimarisi ile görülmeye değer bir hoşluğa sahiptir.

Kütahya – Şehir Merkezi

Merkez’de bulunan tarihi camiler, ayrıntılı çini işlemeleri ile sanki bir başyapıttır.

8026_porsuk_cayiEskişehir – Porsuk Çayı

Eskişehir’de bulunan Porsuk Çayı’nın yenilenmesiyle beraber, bu çay dolaşılması gereken yerlerden birisidir.

Kilis – Ravanda Kalesi

Kilis’te bulunan Ravanda Kalesi, tarihi geçmişi ile bir hayli ziyaretçiyi bünyesine sürüklemektedir.

Osmaniye – Fazla kalesi

Fazla kalesi, Osmaniye’nin sembolü haline gelmiştir. Dikili taşlardan oluşan kalenin manzarası görülmeye değer bir hoşluğa sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri