Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Tüylü Hücreli Lösemi Nedir ve Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

  • 27 Nisan 2021
  • Tüylü Hücreli Lösemi Nedir ve Nasıl Rehabilitasyon Edilir? için yorumlar kapalı
  • 285 kez görüntülendi.

Tüylü hücreli lösemi bir cins hematolojik kanser cinsidir. Bu kanser cinsi, kemik iliği gibi kan oluşturan dokularda veya bağışıklık sisteminin hücrelerinde başlamaktadır. Tüylü hücre lösemi tüm lösemi hadiselerinin takribî yüzde 2’sini oluşturmaktadır, erkeklerde bayanlardan daha yaygın bir vaziyettir ve yaşlılarda da daha sık görülmektedir. ABD‘de her sene takribî 1000 yeni olay rapor edilmektedir. Kemik iliğinin […]

Tüylü hücreli lösemi bir cins hematolojik kanser cinsidir. Bu kanser cinsi, kemik iliği gibi kan oluşturan dokularda veya bağışıklık sisteminin hücrelerinde başlamaktadır. Tüylü hücre lösemi tüm lösemi hadiselerinin takribî yüzde 2’sini oluşturmaktadır, erkeklerde bayanlardan daha yaygın bir vaziyettir ve yaşlılarda da daha sık görülmektedir. ABD‘de her sene takribî 1000 yeni olay rapor edilmektedir. Kemik iliğinin B hücreleri olarak adlandırılan fazla ölçüde beyaz kan hücresi ürettiği ender bir lösemi biçimidir. Bu anormal B hücreleri sıhhatli hücrelere dönüşmemektedir, bunun yerine lösemi hücreleri olarak öğrenilen hasarlı hücrelere dönüşmektedir.
Lösemi hücreleri kanda veya kemik iliğinde birikerek sıhhatli hücrelerden yer kaplamaktadır. Bu, bedenin bağışıklık sistemini zayıflatmaktadır ve enfeksiyonlara, anemiye ve kanamaya daha yatkın hale getirmektedir. Tüylü adı lösemi hücrelerinin mikroskop altında görünme şeklinden gelmektedir ve görüntüsü saça benzemektedirler.

Belirtileri

Yaşlı erkeklerde tüylü hücreli lösemi büyüme tehlikeyi çoğalmış dumundadır. Tüylü hücreli lösemi, yavaş yavaş ilerlemektedir. Bireyin hastalığın erken düzeylerinde az semptomu olmaktadır veya hiç görünmeyebilmektedir. Belirtiler ortaya çıktığında, bazı bulgulardan bir veya bir kaçı görülmektedir. Bu bulgular alttaki gibidir:
• Sık enfeksiyonlar
• Ateş
• Soluk darlığı
• Bitkinlik veya halsizlik
• Özellikle kaburgaların altındaki kemik sızısı
• Kolay morluklar
• Kolay kanama
• Genişlemiş karaciğer veya dalak
• Özellikle geceleri fazla terleme
• Breyin, koltuk altı, mide veya kasıklarda sızısız topaklar
• Bilinen hiçbir neden yokken kilo kaybı

Sebepleri

Tüylü hücreli löseminin sebepleri bütün olarak öğrenilmemektedir. Hekimler, muhakkak bir gende V600E olarak öğrenilen bir değişinimin, kıllı hücre lösemi hadiselerinin çoğundan mesul olduğunu düşünmektedir ve bu gen, BRAF genidir. Erkekler ve yaşlılarda bu hastalığa tutulma tehlikesini daha yüksetir.

Teşhis

Tüylü Hücreli Lösemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?Hekimler fiziksel testlere, tıbbi suallere, bireyin kan ve kemik iliği hücrelerine bakan testlere direnerek tüylü hücre lösemi tanısı koymaktadırlar. Bu testler alttaki gibidir:
Fiziki tetkik
Fiziksel muayane Bireyin genel fiziksel sıhhatini olağandışı bulgu veya semptomlar olup olmadığını tespit etmek için genel bir beden tetkikidir. Tetkik, gelişmiş lenf düğümleri, gelişmiş dalak, karaciğere işaret edebilecek topaklar veya şişlikleri araştırmayı kapsamaktadır.
Tıbbi geçmiş
Bireyin sıhhat alışkanlıkları, geçmiş hastalıkları ve rehabilitasyonları hakkında bilgi toplamaktır.
Bütün kan sayımı CBC
Muhtelif şeyleri ölçmek için kan misali alınarak araştırılmaktadır ve bunlar alttaki gibidir:
• Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombosit ölçüleri
• Kırmızı kan hücrelerine bağlı olarak hemoglobin ölçüyü
• Kırmızı kan hücrelerinden oluşan numunenin oranı olan hematokrit
Kan kimyası testleri
Uzuv ve dokular tarafından kan dolaşımına salınan bazı maddelerin seviyelerini ölçmek için kan numunesinin incelemesinin yapılması harekâtıdır. Alışılmadık derecede yüksek veya düşük ölçüde bu maddeler bir hastalığın bulgusu olmaktadır.
Periferik kan smear
Periferik kan smear kan hücrelerinin biçimindeki farklılıkları aramak ve tüylü bir görünüm ortaya çıkarmak için mikroskop altında bireyin kan misalini hakimiyet etmektir. Ayrıca hekimler beyaz kan hücrelerinin ölçüsünü, cinsini ve trombosit rakamını da hakimiyet etmektedirler.
Kemik iliği aspirasyonu veya biyopsi
Kalça veya meme bölgesindeki kemiğe içi boş bir iğne sokularak, bireyin kemik iliğinin, kanının veya kemiğinin ufak bir numunesinin bir araya gelme harekâtıdır. Bu misal daha sonra tüylü lösemi hücrelerini aramak ve sıhhatli kan hücrelerini takip etmek için mikroskop altında araştırılmaktadır.
Sitogenetik inceleme
Genetik anormallikleri aramak için mikroskop altında doku hücrelerinin incelemeyidir.
immünofeotipleme
Kan veya kemik iliği hücrelerinin yüzeyindeki göstergeçlerin incelemeyidir. Hekimler, bunların ne cins hücre olduklarını tanımlamak için bunları immün sistemin sıhhatli hücreleriyle karşılaştırmaktadırlar.
Akış sitometrisi
Hücre rakamını ve kapsadığı yaşayan hücre yüzdesini hipotez etmek için bir kan misalini test etmektedirler. Ayrıca numune, hücre yüzeyi üzerindeki ur markörlerinin ebadı, biçimi ve varlığı dahil olmak üzere öbür hücrelerin özelliklerini de ortaya çıkarmaktadırlar. Bu test için, hücreler flüoresan bir boya ile kirletilmektedirler ve bir akışkan içinde süspanse edilmektedir. Hekim bir ışık huzmesini hücrelerden geçirerek ve hücrelerin ışığı absürt biçimini kullanarak özelliklerini belirleyebilmektedir.
Bilgisayarlı tomografi BT taraması
Belirli beden alanlarının değişik açılardan birkaç X-ışını görüntüsü oluşturmayı içeren bir test cinsidir. Hekim bazen uzuvları ve dokuları daha net görebilmesi için bir ilaç yuttulabilir veya bireyin damarlarına verilebilir. CT taraması, göğüs, karın, pelvis, lenf düğümleri veya şişmiş dalak aramayı reelleştirmektedir.
Gen değişinimi testi
BRAF genindeki değişinimleri aramak için kan veya kemik iliği misalini araştıran laboratuvar testidir. Bu gen, tüylü hücreli lösemili şahısların takribî yüzde 80–90’ında değişinime uğramaktadır.

Rehabilitasyon

Tüylü Hücreli Lösemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?Tüylü hücreli lösemi yavaş ilerlemektedir ve bazı bireyler rehabilitasyon görmeden senelerce yaşamda kalmaktadır. Rehabilitasyon gerektiğinde, rehabilitasyon alternatifleri gibi birkaç etkene bağlı olmaktadır. Bu etmenler alttaki gibidir:
• Lösemi ne kadar gelişmiş
• Kan ve kemik iliğinde lösemi hücrelerinin sıhhatli kan hücrelerine oranı
• Şişmiş dalak varlığı
• Enfeksiyonlar gibi lösemi bulguları veya semptomlarının varlığı
• Evvelki rehabilitasyondan sonra lösemi dönüşü
• Bireyin yaşı, dinamikliği ve genel sıhhat vaziyeti
Tüylü hücreli lösemili şahıslarda değişik rehabilitasyon cinsleri mevcuttur. Bunlar muayenehane uygulamada kullanılan standart rehabilitasyonları ve muayenehane çalışmalarda araştırılan rehabilitasyonları kapsamaktadır. Günümüzde kullanılmakta olan beş değişik standart rehabilitasyon cinsi bulunmaktadır. Bu rehabilitasyon cinsleri alttaki gibidir:
1. Dikkatli izleme: Rehabilitasyona başlamanın zorunlu olduğuna karar vermeden evvel, yeni bulgu veya semptomları izlemek için bireyin vaziyetinin dikkatlice izlenmesi.
2. Cerrahi: Dalağı çıkarmak için splenektomi olarakta öğrenilen cerrahi bir harekâttır. Yeni tesirli rehabilitasyon alternatiflerinin ortaya çıkmasıyla beraber, bu prosedür günümüzde seyrek kullanılmaktadır. Hamile bayanların rehabilitasyonunda kemoterapi gibi öbür rehabilitasyonların kullanımını geciktirmek için kullanılabilmektedir.
3. Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerinin ilerlemesini durdurur rehabilitasyonun A tipi kanser kanser hücrelerini öldürerek veya dağılarak onları durdurur. Kanserin cinsine ve safhasına bağlı olarak kemoterapi ilacı ağız yoluyla veya enjekte edilmektedir. Kemoterapi ilaçları kladribin ve pentostatin, tüylü hücre lösemi için standart birinci basamak rehabilitasyonlardır. Bendamustine, ilk rehabilitasyondan sonra makûslaşan şahıslarda kullanılabilecek başka bir kemoterapi ilacıdır.
4. Biyolojik terapi: Ayrıca immünoterapi olarak öğrenilen biyolojik rehabilitasyon, bedenin kendi bağışıklık sistemini kanserle savaşmak için kullanan bir rehabilitasyon biçimidir. Alfa-interferon, tüylü hücre lösemisini rehabilitasyon etmek için kullanılan bir biyolojik casus cinsidir.
5. Gayeli terapi: Sıhhatlı hücrelere hasar vermeden kanser hücrelerini tanıyan ve bunlara saldıran bir rehabilitasyon biçimidir. Gayeli terapi, kanser hücrelerinde bulunan veya kanser hücrelerinin gelişmesine destekçi olan maddeleri belirleyen ve ona bağlanan laboratuvarda yapılan moleküller olan monoklonal antikorların kullanımını kapsamaktadır. Bunu yapmak, kanserin gelişmesini veya dağılmasını önlemektedir.
Tüylü hücreli lösemide, rituximab yaygın olarak kullanılan bir monoklonal antikordur. Obinutuzumab ve ofatumumab gibi ötekileri üzerinde çalışılmaktadır. Hekimlerin BRAF geninde değişinim olan bireyler için kullandığı öbür gayeli rehabilitasyonlar ibrutinib ve vemurafenib’dir.
Destekçi olabilecek natürel rehabilitasyon alternatifleri şunlardır:
Akupunktur, kemoterapinin neden olduğu mide bulantısının rahatlatılmasına destekçi olmaktadır. Natürel rehabilitasyon alternatifleri tüylü hücre lösemisini rehabilitasyon edememektedir. Bununla beraber, kimileri, şahısların hastalıklarıyla veya rehabilitasyonun yan tesirleri ile başa çıkmalarına destekçi olmaktadır. Destekçi olabilecek natürel rehabilitasyonlar bulunmaktadır. Bu natürel rehabilitasyonlar alttaki gibidir:
• Akupunktur: Mide bulantısını ve kemoterapinin neden olduğu kusmayı gidermek için muhakkak beden noktalarına ince iğnelerin sokulduğu bir prosedür.
• Masaj: Terapötik manipülasyon ve anksiyeteyi eksiltmek için beden dokularına ve adalelerine tazyik uygulanması ve bitkinliği gidermeye destekçi olmaktadır.
• Zeka-beden terapileri: Sızıyı dindirmek ve hafifletmek için kılavuzlu meditasyon ve gevşeme tekniklerini kapsamaktadır.
• Aromaterapi: Kokuku esansiyel yağlar gevşeme duygusu vermek ve stresi eksiltmek için kullanmayı kapsamaktadır. Bu maddeler cilde doğrudan masaj yapılma, banyo suyuna ekleme veya kokularını içe sürüklemek için ısıtılabilmektedir.
Tüylü Hücreli Lösemi Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?Tüylü hücreli löseminin rehabilitasyonu yüksek bir zafer oranına sahiptir ve çoğu şahıs aynı yaştaki sıhhatli bireylerle eş hayat temennisine sahiptir. Ancak, 40 yaşın altındaki bireyler aynı yaştaki şahıslara göre daha düşük bir hayat temennisine sahip olabilmektedirler. Tüylü hücreli lösemi, hiçbir zaman tamamen geçmediği için kronik bir kanser olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber, hastalığı olan çoğu şahıs genellikle ilk rehabilitasyondan sonra semptomları az olan veya hiç olmayan uzun bir vakit yaşamaktadır. Şahıs remisyona girdikten sonra, kan sayımlarını ve sıhhat gidişatlarını izlemek için hekimlerini kumpaslı olarak ziyaret etmeleri gerekmektedir. Şahıs makûsa giderse veya hastalığının geri döndüğünü görürse, geri çekilebilir ve başka bir remisyona girebilmektedir. Bireyin tüylü hücre lösemisinden iyileşme uğru, hastalığın rehabilitasyona cevap verip vermediğine, rehabilitasyon gerektirmediği kadar yavaş veya süratli ilerlememesine bağlı olarak değişmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri