Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ülseratif Kolit: Natürel Rehabilitasyonlar ve Hayat Stili Farklılıkları

  • 17 Nisan 2021
  • Ülseratif Kolit: Natürel Rehabilitasyonlar ve Hayat Stili Farklılıkları için yorumlar kapalı
  • 252 kez görüntülendi.

Ülseratif kolit, inflamatuar bağırsak hastalığı veya IBD olarak öğrenilen zayıflatıcı bağırsak vaziyetinin bir formudur. Bu yazıda ülseratif Kolit rahatsızlığının teşhisi, rehabilitasyon biçimleri, hastalığı idareme taktikleri ve perhizleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Perhiz Müdahaleleri Düşük FODMAP perhizi: Bazı beslenme uzmanları, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının semptomlarını hakimiyet etmeye destekçi olmak için düşük bir FODMAP perhizi önermektedir. FODMAP’ler, son […]

Ülseratif kolit, inflamatuar bağırsak hastalığı veya IBD olarak öğrenilen zayıflatıcı bağırsak vaziyetinin bir formudur. Bu yazıda ülseratif Kolit rahatsızlığının teşhisi, rehabilitasyon biçimleri, hastalığı idareme taktikleri ve perhizleri hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Perhiz Müdahaleleri

Düşük FODMAP perhizi: Bazı beslenme uzmanları, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının semptomlarını hakimiyet etmeye destekçi olmak için düşük bir FODMAP perhizi önermektedir. FODMAP’ler, son on sene içinde, IBD’deki ana tahriş edici maddeler olarak belirlenen bir grup karbonhidrattır. FODMAP’ler, Fermente edilebilir Oligosakkaritler, Disakkaritler, Monosakkaritler ve Polioller anlamına gelen usta kalıcı bir kısaltmadır.
Başlıca FODMAP’ler şunları kapsar:
• Fruktoz
• Laktoz
• Fruktanlar ve galaktanlar
• Galaktoz-oligosakkaritler
• Polioller şeker içkileri veya -ol ile biten rastgele bir tatlandırıcı
Düşük FODMAP perhizi herkes için uygun değildir. Bir eliminasyon perhizinin sizin için uygun olup olmadığını tanımlamak için uzman bir hekimden dayanak almak gerekir.
Spesifik karbonhidrat perhizi: Spesifik karbonhidrat perhizi SCD, bağırsakta iltihaplanma ve Ülseratif Kolit: Doğal Tedaviler ve Yaşam Tarzı Değişikliklerizarara neden olabilecek hasarlı bakterilerin gelişmesini yavaşlatmak emeliyle çoğu karbonhidrat cinsini tamamen ortadan kaldıran bir cins eliminasyon perhizidir. SCD oranla fazla bir eliminasyon perhizi olarak kabul edilir. Yalnızca eğitimli bir beslenme uzmanı veya diyetisyenin dikkatli himayeyi altında sınanmalıdır.
Öbür eliminasyon perhizleri:Çok rakamda araştırma, perhizin ülseratif kolitin gelişiminde ve şiddetinde bir etmen olduğunu göstermektedir. Bir meta-tahlil, potansiyel olarak problemli olan bazı yiyecekleri belirlemiştir, bunlar besinler arasında şunlar vardır:
• Margarin ve bazı yemeklik yağlar omega-6 PUFA’lar
• Hayvansal protein etin omega-6 içeriğiyle de iletişimli olabilir; balık ve omega-3’ler gözetici görünüyordu
• İşlenmiş et
• İçki
Hekim, ülseratif kolit bulguları düzelip düzelmediğini görmek için bazı gıdaları hastanın perhizinden çıkarmayı nasihat edebilir veya etmeyebilir. Gidişatı idaremek en iyi perhizi bulmak için özel bir beslenme veya diyetisyene danışmak verimli olabilir.

Beslenme Destek Rehabilitasyonları

Gıdaları hazmedememe ve sıradan dışkıları geçememe ciddi beslenme meselelerine neden olabilir; IBD hastalarının% 85’ine kadar beceriksiz beslenmiş veya beceriksiz olabilir. Ağır olaylarda, IBD’li bireyler özel beslenme müdahaleleri gerektirebilir. Hastalıklı bağırsak dokularının dinlenmesi ve iyileşmesi için enteral tüp beslenme veya parenteral beslenme bir damara enjekte edilen gıdalar gerektirebilirler. Bir hekim ayrıca, yiyeceğin cerahatli dokularda sıkışıp tıkanmaya neden olma tehlikesini eksiltmek için düşük enkaz perhizi önerebilir.

Hayat Stili Farklılıkları

IBS semptomlarını hakimiyet etmek ve hayat niteliğini çoğaldırmak için hekim tarafından birkaç hayat stili farklılığı önerebilir. Ancak hekim ilaç reçete ettiyse, bu taktikler asla bu reçetelerin yerine kullanılmamalıdır.
Egzersiz yapmak: Orta derecede egzersiz ve gelişmiş fiziksel uygunluk bağırsak cerahati ve genel sıhhat için en iyi ilaçlardan biridir. Birçok çalışmaya göre, fiziksel etkinlik gerçeğinde bağırsak florasının bileşimini değiştirerek faydalı cinslerin çoğalmasına neden olmaktadır. IBD’li bireylere, inflamasyonu ve semptomları idaremeye destekçi olmak için fiziksel etkinliklerini ayarlamaları nasihat edilebilir veya edilmeyebilir. Genel olarak, egzersizin IBD’nin gelişimi üzerinde hafif bir gözetici tesiri olabilir; başka bir deyişle, hali hazırda fiziksel olarak faal olan bireylerin, yerleşik olanlardan daha az ülseratif kolit geliştirme ihtimali daha azdır.
Ülseratif Kolit: Doğal Tedaviler ve Yaşam Tarzı DeğişiklikleriŞiddetli İBH olan bazı insanlar sıhhatli yaşıtlar kadar yorucu egzersiz yapamayabilir. Bununla beraber, egzersiz yoğunluğu hudutluysa, fiziksel etkinliğin IBD hastaları için faydalı olduğuna inanılmaktadır. Fiziksel olarak formda insanlar daha az iltihaplanma, daha sıhhatli bir bağışıklık tepkisi, daha düşük ağırlık, daha iyi zekasal sıhhat ve daha eforlu kemiklere sahiptir. IBD’niz varsa, davanızda ne kadar fiziksel etkinliğin faydalı olacağı mevzusunda uzman hekimle konuşulması nasihat edilir.
Stres yönetimi: IBD’li bir hayli birey, zayıflatıcı gastrointestinal semptomlarıyla ilişkili anksiyete ve bunalım geliştirir. Ayrıca, psikolojik stresin IBD semptomlarını makûslaştırdığına inanılmaktadır. Bu potansiyel geri besleme döngüsü sebebiyle, bir hayli hekim IBD hastalarının ruh sıhhatini rejisörün ehemmiyetini vurgulamaktadır. Eğer bireyin muayenehane anksiyete veya bunalım bulguları varsa, hekim daha fazla değerlendirme ve rehabilitasyon için sizi bir psikologa yönlendirebilir. Ne olursa olsun, hekimin rehabilitasyon tasarısına müdahale etmemeleri şartıyla, yoga veya meditasyon gibi öbür stres verici faaliyetleri sınamak verimli olabilir.
Akupunktur ve yakı: IBD’de bazı garip deneysel neticeler gören iki olağandışı stres yönetimi taktiği akupunktur ve bunun dalı olan yakıdır. Yakı, akupunktur noktalarında yakı yapıştırmayı ve onları ısı ile uyarmayı kapsayan ananesel bir Çin terapisidir. Birçok çalışma, lisanslı bir uzman tarafından akupunktur veya yakının ülseratif kolit semptomlarını iyileştirdiğini bulmuştur. Ancak, akupunktur ve yakı üzerinde çalışmak güçtür zira plasebo grupları oluşturmak güçtür. Akupunktur ve yakının IBD semptomlarını eksiltmede ne kadar tesirli olabileceğini tanımlamak için ek araştırmalar zorunludur.
Meditasyon: Tahlilciler, hafifleme, soluk alma ve harekete odaklanan meditasyon müdahalelerinin IBD’nin hem psikolojik hem de fiziksel semptomlarını iyileştirdiğini giderek daha fazla tespit etmektedirler. Meditasyon asla hekimin önerdiği veya reçete ettiği rastgele bir şeyin yerine kullanılmamalıdır; bununla beraber, psikolojik bulguları olan IBD hastaları için tehlikesiz ve potansiyel olarak faydalı bir bitirici stratejidir.

Demir: Kronik iç kanama demir yetersizliği kansızlığına yol açabilir; bazı varsayımlara göre, IBD hastalarının % 60-80’i demir yetersizliğine ve % 74’ü anemik hale gelmektedir. Bu sebeple demir, IBD hastalarına önerilen veya reçete edilen en yaygın yardımlardan biridir. Bununla beraber, demir yardımları alırken dikkatli olunması önerilir; oral demir gerçeğinde koliti makûslaştırabilir ve mikrobiyoma daha fazla hasar verebilir. Hekim nasihat etmedikçe demir dayanağı alınmaması şiddetle nasihat edilir.
Kalsiyum ve D vitamini: Ülseratif kolit, kalsiyum ve D vitamini noksanlıkları ve müteakip osteoporoz ile ilişkilendirilmiştir. Hekim bu beceriksizliklere karşı korunmasızlığınızı izleyecek ve uygunsa yardımları reçete edecektir.

Muhtemel Tesirli Natürel Rehabilitasyonlar

Andrografis: Olarak öğrenilen Andrographis Paniculata, “King Bitters ,” ananesel Ayurveda ve ananesel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Andrographis ülseratif kolit semptomlarını iyileştirebilir. 8 hafta süresince günde 1,200 – 1,800 mg Andrographis almak, erişkinlerde hafif ila orta kolit semptomlarını eksiltmiştir. Aynı çalışmada, 1.800 mg doz alan grup, 1.200 mg ve plasebo gruplarına göre oranla daha yüksek mukozal iyileşme oranına sahiptir. Bununla beraber, andrographis remisyon oranlarını plasebodan daha fazla etkilememiştir.
Probiyotikler: IBD hastalarında sıklıkla bağırsak disbiyozu vardır; başka bir deyişle bağırsak Ülseratif Kolit: Doğal Tedaviler ve Yaşam Tarzı Değişikliklerimikrobiyomları balanssızdır, bu da hastalıklarını makûslaştırabilir. Bifidobacteria , Lactobacillus ve Streptococcus cinslerini VSL3 kapsayan harmanlanmış bir probiyotiğin meta-tahlili, probiyolu plaseboya mukayeseyle ülseratif kolit hastalarında remisyon oranlarının 1,7 kat çoğaldığını tespit edilmiştir. Bifidobakteriler ve Lactobacillus cinsleri ülseratif kolitli hastalarda genellikle faydalı gibi görünmektedir. VSL3 kombinasyon probiyotikinin, ülseratif koliti rehabilitasyon etmek için bir cerrahi karmaşıklık olan poşitte semptomları ve inflamasyonu eksilttiği de bulunmuştur.
Psyllium: Psyllium, dünyada yetişen ancak günümüzde en büyük psyllium kabuğu üreticisi olan Hindistan’da bulunan sağlam bir nebattır. Tohumun dış kaplaması kabuğu, hem insanlarda hem de hayvanlarda sıhhat bereketlerinin çoğunu sağlayan duru, renksiz, jelatinimsi perhiz lifi belirleyen bir terim olan mucilaj içine öğütülür. Remisyonda ülseratif kolitli 29 hastanın plasebo hakimiyetli bir çalışması, psyllium kabuğu ile plaseboya karşı bağırsak semptomlarının üstün hakimiyetini bulmuştur. Dört hasta nüks sebebiyle çalışmayı bitirememiştir; bunlardan üçü plasebo alıyordur. 105 hastanın başka bir çalışması, psyllium lifinin ananesel rehabilitasyon olan neredeyse ülseratif kolitte ve neredeyse mesalaminde remisyon sağladığını bulmuştur. Psyllium ve mesalamin beraber her ikisinden de daha tesirlidir. Ancak, bazı paradokslu deliller mevcuttur. Bu sebeple, psyllium potansiyel olarak verimli bir lif dayanağı olarak kabul edilebilir, ancak kullanmadan evvel hekime danışılması şiddetle nasihat edilir.
Boswellia: Buhur veya olibanum olarak da öğrenilen Boswellia reçineleri, Boswellia ağaçlarından elde edilir. Süt eşi reçine olarak ortaya çıkan ve sığla denilen turuncu-kahverengi sakız reçinesine sertleşen ekstrüde sakız üretmek için ağaçların gövdelerinde kesikler yapılır. Boswellia serrata oleo-sakız özütü BSE, antioksidan etkinliğe sahiptir ve bağırsak epitel bariyerini enflamatuar zararlardan gözettiğine inanılmaktadır. Minimal yan tesiri olan kronik kolitli 30 hastanın rehabilitasyonunda tesirli olmuştur. Başka bir çalışmada, B. serrata sakızı reçinesi 350 mg, 6 hafta süresince günde 3 kere % 80-82 remisyonu olan hastalarda ülseratif koliti iyileştirmiştir.
Fosfatidilkolin: Fosfatidilkolin PC, bir fosfat grubu ve kutun ile bir gliserol omurgasına bağlı iki yağ asidi kapsayan bir moleküldür. Bedenin her bir hücresinde hücre çeperinin ehemmiyetli bir bileşeni olarak bulunur. Ülseratif kolitli 316 hastanın dört çalışmasında, PC dayanağı hastalık şiddetini, hayat niteliğini iyileştirmiş ve remisyonları eksiltmiştir. Ayrıca kortikosteroidlere olan bağımlılığı eksiltmiş ve bazı hastalarda bütün rehabilitasyon kesilmesi ile sonuçlanmıştır. Modifiye salımlı PC 12 hafta süresince günde 3,2 gram ilaca mukavemetli ülseratif kolit semptomlarını dahi iyileştirmiştir. Bununla beraber, bu sınama potansiyel bir çıkar çatışmasını gösteren ek üretici tarafından finanse edilmiştir.
Propionil-L-Karnitin: Karnitin, bedenin hemen hemen tam hücrelerinde bulunan bir amino asit çeşididir. L-karnitin , asetil-L-karnitin ve propionil-L-karnitin gibi muhtelif bileşiklerin jenerik bir ismidir. Bunlardan propiyonil-L-karnitin, ülseratif kolitte potansiyel bereketleri açısından araştırılmıştır. Bir avuç çalışmada, propionil-L-karnitin dayanağı ülseratif kolit semptomlarını eksiltmiştir ancak Crohn hastalığı değil Tesirler, tahlilcilerin hafif ve orta derecede ülseratif kolit için beraber rehabilitasyon olarak propionil-L-karnitinin daha fazla incelenmesini önerecek kadar büyüktür.
A vitamini: 143 ülseratif kolit hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, A vitamini yardımının, semptomların şiddetini eksilttiği ve plaseboya mukayeseyle iyileşme oranını artırdığı bulunmuştur. Bununla beraber, çalışmanın yazarları, A vitamini için daha büyük misal ebatlarının ve daha uzun vakitlerin lüzumlu olduğu mevzusunda UC için standart bir ek olarak kabul edilmesi gerektiği mevzusunda uyarmıştır. Faydalanıp faydalanamayacağını görmek için uzman bir hekimle konuşulmalıdır.
Omega-3 yağ asitleri: Omega-3 yağlarının omega-6 yağlarına çoğalan oranı, ülseratif kolit de dâhil Ülseratif Kolit: Doğal Tedaviler ve Yaşam Tarzı Değişiklikleriolmak üzere eksilmiş inflamasyon ve eksilmiş IBD oranları ile ilişkilidir. Bireyler ne kadar çok omega-3 ve omega-6 yağ asidi harcarsa IBD büyüme ihtimalleri o kadar az olur. Omega-3 dayanağının mevcut ülseratif kolit hadiselerine destekçi olup olamayacağı bilinmezdir.
Kurkumin: Şimdiye kadar en az iki muayenehane çalışma ülseratif kolitte tek başına veya ananesel ilaçlarla kombinasyon halinde kurkumin dayanağı için mümkün bir verim bulmuştur. Bu kombinasyonları uzman bir hekimle görüşmeden dayanaklar asla alınmamalıdır zira ilaçlarla etkileşim yapabilir.

Öbür Tıbbi Rehabilitasyonlar

İlaçlar: IBD teşhisi konulursa, hekim hayat niteliğinizi iyileştirmek için ilaç reçete edecektir. Bu ilaçlardan rastgele birini hekim reçetesi olmadan alınmaması şiddetle nasihat edilir. IBD’yi rehabilitasyon etmek için reçete edilebilecek ilaçlar arasında şunlar vardır:
• Anti-enflamatuar ilaçlar kortikosteroidler ve aminosalisilatlar
• Bağışıklık baskılayıcılar
• Antibiyotikler
• Anti-ishal ilacı
• Ağrı kesiciler
Biyolojik: Biyoloji, canlı bir organizmadan yapılan veya ekstrakte edilen reçeteli ilaçlardır. Ülseratif koliti rehabilitasyon etmek için, anti-TNF antikorları infliximab ve adalimumab dâhil olmak üzere muhtelif biyolojikler mevcuttur. Biyoloji IBD için yeni bir ilaç sınıfıdır; bunları kullanmanın en iyi yolları ve reçete yazmak için uygun hadiseler hala münazara mevzusudur.
Cerrahi: Ne yazık ki, IBD çok ciddi bir tanı olabilir ve IBD’li bir hayli birey hayatları süresince operasyon gerektirecektir. Bazı bilgilere göre, ülseratif kolitli bireylerin% 20’sinde ve Crohn’lu bireylerin% 80’inde en az bir cerrahi harekât uygulanmıştır. Ülseratif kolit için operasyon gerektiğinde, cerrah proktokolektomi ismi verilen bir prosedürde sıklıkla tüm sütun ve rektumu çıkarır. Sütun çıkarıldıktan sonra, cerrah ince bağırsağın ucundan bir kese oluşturur; bu kese çıkarılan sütunun takribî işlevine hizmet eder.
Dışkı nakli: Dışkı nakli bağırsak bozuklukları ve hastalıklarının rehabilitasyonu için oranla yeni bir prosedürdür. Kısacası, sıhhatli bir bireyin bağırsağından gelen bakteriler, bağırsak hastalığı olan bir bireyin sütununa sokulur. Bu tipik olarak sıhhatli vericiden müşteriye dikkatle taranmış dışkıların doğrudan nakli ile yapılır. Dışkı nakilleri ülseratif koliti rehabilitasyon etmek için yaygın bir uygulama değildir, ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma çoğalışı bu büyümenin hemen köşede olabileceğini düşündürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

maltepe escort ataşehir escort idealtepe escort anadolu yakası escort kadıköy escort bostancı escort pendik escort ataşehir escort şişli escort göztepe escort pendik escort kartal escort bostancı escort erenköy escort maltepe escort pendik escort bostancı escort ümraniye escort şerifali escort kartal escort maltepe escort tuzla escort pendik escort anadolu yakası escort acıbadem escort ümraniye escort escort bayan maltepe escort ümraniye escort ataşehir escort kadıköy eskort pendik eskort ataşehir escort ümraniye escort kadıköy escort escort bayan maltepe escort sex hikaye yeni seks hikaye gerçek sex hikaye sex hikaye seks hikayeleri sex hikayesi gerçek sex hikayeleri